دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
8 سپتامبر، روز جهانی سوادآموزی
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
8 سپتامبر در تقویم بین المللی به عنوان روز جهانی سوادآموزی نام گذاری شده است. تاریخ دقیق روز جهانی سوادآموزی در تقویم سال ۱۳۹۸ برابر است با یک شنبه 17 شهریور ماه.

تاریخ دقیق روز جهانی سوادآموزی در تقویم سال ۱۳۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ دقیق روز جهانی سوادآموزی در تقویم سال ۱۳۹۸ برابر است با یک شنبه 17 شهریور ماه.

روز جهانی سوادآموزی به میلادی

تاریخ دقیق روز جهانی سوادآموزی به میلادی مصادف است با 8 سپتامبر 2019

روز جهانی سوادآموزی

روز جهانی سوادآموزی یک رویداد سالانه است که در ۸ سپتامبر، برگزار می‌شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است.

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی سوادآموزی

روز جهانی سوادآموزی به‌طور خاص بر رابطه بنیادین بین سوادآموزی و صلح متمرکز شده است. این رویکرد با شرایط آشفته ما در این مقطع زمانی، بسیار هم‌خوانی دارد.

کشورهایی که خشونت در آنها متداول است، دارای کمترین نرخ سواد آموزی در جهان‌اند.

مناقشات همچنان از عمده‌ترین موانع برای دستیابی به "آموزش برای همه" و اهداف توسعه هزاره می‌باشد. کشورهای متاثر از جنگ، بیش از ۴۰درصد از جمعیت خارج از مدرسه دوره ابتدایی در جهان را تشکیل می‌دهند.

ایرینا بوکووا

سوادآموزی در ایران

سوادآموزی یکی از مهمترین مسائل آموزش و پرورش جامعه ایران محسوب می‌شود، چرا که برپایه آمار منتشر شده در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، ایران بالغ بر ۲ میلیون نفر بی‌سواد دارد (۳٫۶ درصد از کل جمعیت) که توانایی خواندن و نوشتن را ندارند.

سازمان نهضت سوادآموزی

سازمان نهضت سوادآموزی ایران یک سازمان دولتی ایرانی است که در سال ۱۳۵۸ به منظور آموزش خواندن و نوشتن به بزرگسالان و نیز کودکانی که به مدرسه دسترسی ندارند (مناطق محروم) تشکیل گردید.

سواد چیست ؟

در تعریف سنتی، سواد توانایی خواندن و نوشتن است و یا توانایی به‌کاربردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و سخن‌گفتن. ولی در مفهوم نوین این واژه به سطحی از خواندن و نوشتن که برای ارتباط کافی است گفته می‌شود و یا سطحی که یک فرد بتواند مفهوم را بفهمد و انگاره‌ها و اندیشه‌هایش را تا جایی که بتواند در آن جامعه سهیم باشد، بیان کند.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو UNESCO) تعریف زیر را داده‌است: «باسوادی توانایی شناخت٬ درک٬ تفسیر٬ ساخت، برقراری ارتباط و محاسبه در استفاده از مواد چاپ‌شده و نوشته‌شده مربوط به زمینه‌های گوناگون است.

باسوادی زنجیره آموزشی را که توانایی رسیدن به اهداف، توسعهٔ دانش و پتانسیل، و شرکت کامل در جامعه‌ای بزرگتر را برای یک فرد فراهم می‌کند، دربر دارد.»

سوادآموزی از نگاه اسلام

اسلام، دینی است که با امر به خواندن اعلام وجود کرد و در نخستین گوهرهای آسمانی اش پس از توحید، از تعلیم و قلم سخن به میان آورد. آخرین هدیه پروردگار برای زمینیان نیز یک کتاب است.

اسلام، پرچم دار مبارزه با بی سوادی است و از بزرگ ترین حامیان دانش اندوزی؛ تا آنجا که پیامبر اسلام(ص) در نخستین اقدامات خود پس از اولین پیکار نظامی با مشرکان، آموزش خواندن و نوشتن به ده مسلمان را بهای آزادی اسیران باسواد اعلام می کند و با این دستور، در عمل، پرچم دار مبارزه با بی سوادی می شود.

آموزه های اسلام، سراسر دعوت به تحصیل علم و دانش پژوهی است و پاداش های معنوی در نظر گرفته شده برای پویندگان علم، بسیار والاست. از نگاه قرآن، دانش مایه سروری و یکی از شرایط رهبری و پیشوایی دیگران است.

قرآن از مأمور و مکلف شدن عده ای برای تحصیل علم و دانش سخن می گوید و آن را مقدمه ای برای هدایت یابی دیگران می داند.

بی سوادی در کشورهای جهان سوم

وجود بی سوادی در کشورهای جهان سوم به سبب ناهماهنگی در برنامه ریزی طرح های آموزشی است. اگر توسعه آموزش در همه مکان ها و در همه زمان ها هماهنگ می بود، در سایر عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز توسعه با روند بهتری رشد می نمود.

بی سوادی باعث ناآگاهی و رکود ذهنی می شود و می تواند عاملی برای برهم زدن نظم اجتماعی گردد.

75درصد تعداد بی سوادان جهان در ده کشور متمرکز شده اند؛ هند، چین، پاکستان، بنگلادش، نیجریه، اتیوپی، مصر، برزیل، اندونزی و جمهوری کنگو. گرچه کشوری مانند افغانستان نیز با وضعیت اسف بار بی سوادی گوی سبقت را از بقیه کشورها ربوده است. دو سوم از این تعداد بی سواد را زنان تشکیل می دهند که از فرصتهای نابرابر اقتصادی و اجتماعی در این جوامع رنج می برند.

مبارزه با بی‌سوادی در ایران

اولین سازمانی که رسماً در سال ‌١٣١٥ برای مبارزه با بی‌سوادی بزرگسالان در ایران شروع به کار کرد، اداره تعلیمات اکابر بود. در سال ‌١٣٢٢ و بعد از جنگ جهانی دوم، کلاس‌های سواد آموزی بزرگسالان تحت عنوان آموزش سالمندان آغاز به کار کرد و در فاصله سال‌های ١٣٢٠ تا ١٣٣٥، آموزش بزرگسالان با عنوان تعملیات اساسی در جهان با بنیانگذاری یونسکو مورد توجه قرار گرفت و به صورت آزمایشی در کشورهای مصر، هلند، فیلیپین و مکزیک به اجرا درآمد.

پس از این اقدام، اجلاس جهانی کنفرانس عمومی یونسکو در پاریس در مورد پیکار جهانی مبارزه با بی‌سوادی تصمیماتی اتخاذ کرد و در پی آن، کنگره جهانی براندازی بی‌سوادی در جهان را از ‌١٥ تا ‌٢٥ شهریور ‌١٣٤٤ در تهران تشکیل داد و در سپتامبر ‌٢٠٠٠ میلادی نیز رهبران جهان، اعلامیه هزاره را تصویب کردند و متعهد شدند، ملت‌هایشان تا سال ‌٢٠١٥ میلادی بتوانند به یکی از اهداف آموزش همگانی دست‌یابند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره)، نهضت سواد آموزی در ‌٧ دی ماه ‌١٣٥٨ شروع به کار کرد و با تشکیل کلاس‌های سوادآموزی، امکان تشکیل کلاس را در تمام نقاط کشور به وجود آورد.

از زمان تشکیل تا کنون، سازمان نهضت سوادآموزی با توجه به محرومیت بیشتر زنان از نظر سواد و آموزش نسبت به مردان، در راستای اهداف آموزش برای همه و به منظور کاهش اختلاف وضعیت سواد و آموزش بین زنان و مردان، حدود ‌٧/٨٢ درصد فعالیت خود در سال ‌١٣٨٥ در دوره مقدماتی، ‌٦/٨٦ درصد در دوره تکمیلی، ‌٥/٨٩ دصد در دوره پایانی، ‌٩٠ درصد در دوره پنجم بزرگسال و در مجموع ‌٥/٨٥ درصد از مجموع دوره‌ها را به زنان اختصاص داده است.

طبق آخرین نتایج سرشماری سازمان نهضت سوادآموزی، قدر مطلق بی‌سوادی از ‌٢/١٤ میلیون نفر سال ‌١٣٥٥ به ‌٨/٩ میلیون نفر در سال ‌١٣٨٥ کاهش یافته است و نرخ باسوادی نیز از ‌٥/٤٧ درصد سال ‌١٣٥٥ به ‌٦/٨٤ درصد در سال ‌١٣٨٥ افزایش یافته است.

در این اینفوگرافیک روند بی‎سوادی از سال ١٣٣٥ تا سال ١٣٩٥ و درصد بی‎‌سوادان در سال ١٣٩٥ به تفکیک استان و بر حسب جنس نیز ارائه شده است.

توزیع نسبی بی‎سوادان در سال ١٣٩٥ به تفکیک جنس، هرم سنی افراد بی‌سواد و توزیع افراد بی‌سواد از جمله مواردی است که در این اینفوگرافیک به تصویر کشیده شده است.

همچنین در این اینفوگرافیک روند بی‎سوادی از سال ١٣٣٥ تا سال ١٣٩٥ و درصد بی‎‌سوادان در سال ١٣٩٥ به تفکیک استان و بر حسب جنس نیز ارائه شده است.

بررسی این اینفوگرافیک نشان دهنده آن است که روند بی سوادی از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥ ، روندی کاهشی داشته و از ٩٢ درصد در بین زنان و ٧٧,٦ در بین مردان در سال ١٣٣٥ به ١٥.٨ در صد در بین زنان و ٩ درصد در بین مردان در سال ١٣٩٥، کاهش یافته است.

همچنین در بین ٣١ استان کشور در سال ١٣٩٥ استان تهران با ٨,٨ درصد زنان بی سواد و ٥.٣ درصد مردان بیسواد دارای کمترین میزان بیسوادی و سیستان و بلوچستان با ٢٩.١ درصد،زنان بیسواد و ١٨.٧ درصد مردان بیسواد بیشترین میزان بی سوادی را در کشور دارا می‌باشد.

هرم سنی این اینفوگرافیک نیز نشان دهنده آن است که افراد بالای ٧٥ سال،بیشترین میزان بی سوادی و افراد ١٠ تا ١٤ سال کمترین بی سوادی را در کشور رادارا بوده اند.

لازم به ذکر استه مبنای این اینفوگرافیک، سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • wikipedia.org
  • amar.org.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است