دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کاربرد سنبه چیست ؟
11
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سنبه از مهمترین و دقیق ترین قسمت های تشکیل دهنده قالب می باشد که در واقع فرم مورد نظر و نهایی در این دو قطعه شکل میگیرد. در ادامه با انواع سنبه و کاربرد آنها آشنا می شویم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

سنبه

برای عمل نشانه زنی بر روی سطح کار از سنبه استفاده می شود که بر حسب نوع استفاده شکل ها و کاربردهای مختلفی دارد که می توان از سنبه میله نام برد که برای درآوردن میله ها از داخل سوراخ بکار گرفته می شود.

چون عمل سنبه زنی با ضربه همراه است بیشتر ضربات چکش برای این عمل استفاده می شود.

لذا باید جنس آنها را به گونه ای در نظر گرفت که مقاومت خوبی در مقابل ضربه داشته باشند و نیز مغز یا داخل آن در حدی نرم باشد که در اثر ضربه سبب شکستگی سنبه نشود لذا سنبه ها را می توان طی یک عملیات حرارتی به سختی سطحی مورد نظر تا عمق مشخص رساند که برای این منظور می توان سطح آن را حرارت داده و سپس طی گذر زمان در هوا و یا داخل روغن فرو برد تا خنک شود و عمل سختی سطحی آن انجام شود.

علاوه بر آن زاویه نوک سنبه با توجه به ضرباتی که بر آن وارد می شود متفاوت است که از قسمت مخروطی سر آن زاویه گوه ای ایجاد می شود که هر مقدار زاویه آن بزرگتر باشد مقاومت بیشتری در برابر ضربه از خودش نشان می دهد.

انتهای سطح سنبه به فرم آج دار ساخته می شود تا بتوان به راحتی آن را در دست مهار کرد، و برای آنکه چکش بتواند به راحتی به ته سنبه نیرو وارد کن سطح مقطع های آن قوس دار می سازند تا نیرو در مرکز مقطع متمرکز شود.

سنبه چیست ؟

در اصطلاح نر نام دارد یکی از اساسی ترین قسمت های قالب سمبه است که جنس آن عموما از فولاد میباشد.

قسمت بالایی سنبه از یخ یا پله درست شده است تا بتواند توسط سنبه گیر در جای خود قرار گیرد.

سنبه ها بعد از ساخت توسط عملیات حرارت آبکاری میشود.

بعد از سخت کاری (عملیات حرارتی) استحکام آنها از لحاظ سایشی بالا رفته اما در اثر زمان کار زیاد تیزی خود را از دست خواهد داد که بعد از کند شدن به توسط ماشینهای صنعتی مانند سنگ مغناطیس لبه ی آنها به حالت اول برمیگردد.

قابل ذکر است که تمامی مراحل ماشینکاری برروی سمبه انجام نخواهد گرفت.

نوع سخت کاری و درجه آن که راکول نامیده میشود به فولاد و ضخامت ورقی که باید برش خورده شود بستگی دارد. به طور معمول بین 55 تا 60 راکول میباشد.

انواع سنبه

1. سنبه خود مرکزیاب

با توجه به شکل، سوراخ مخروطی که سنبه در مرکز آن قرار دارد در محیط کار قرار گرفته تا نوک سنبه در مرکز کار بنشیند و سپس عمل زدن ضربه انجام شود.

2. سنبه درآر میله (انگشتی)

این سنبه دارای نوکی کاملا تخت می باشد که می توان با تکیه ادن آن بر روی سطح میله و با زدن ضربه بر روی سنبه عمل خارج کردن میله را انجام داد.

3. سنبه دو قلو

برای آنکه بتوانیم اثر سنبه را در فواصل مشخص بر روی کار ایجاد کنیم، از سنبه دو قلو که به همین منظور کاربرد دارد استفاده می شود.

که ابتدا یکی از سنبه ها را در مرکز قرار داده و اثر آن را می اندازیم و سپس با چرخش 180 درجه سنبه در راستای اثر قبلی نوک دیگر سنبه را درگیر کرده و با ضربه چکش این کار را انجام می دهیم و این کار را تا انتهای اندازه مشخص شده ادامه می دهیم.

  1. با عمل خط کشی محل تقاطع دو خط را مشخص کنید.
  2. سنبه را در راستای دید تحت زاویه روی محل تقاطع دو خط قرار دهید.
  3. سنبه را در وضعیت عمودی قرار داده و با چکش به انتهای آن ضربه وارد کنید.
  4. اثر سنبه باید در محل تقاطع دو خط قرار داشته باشد.

روش به کارگیری سنبه درآر (انگشتی)

  1. قطعه کار به گیره بسته و نوک سنبه را بالای سوراخی که میله داخل آن قرار دارد بگذارید.
  2. با ضربات عمودی چکش وارد بر انتهای سنبه میله را از سوراخ خارج کنید.

استاندارد سنبه

سنبه های نشان داده شده مطابق جدول در سایز و اندازه های مختلف که هرکدام کاربرد مشخصی دارد معرفی می کند.

بیشتر بخوانید:

لیست قیمت انواع سنبه در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (11 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits