دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
پرسش در مورد سوابق بیمه ای و سامانه مشاهده سوابق

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای سوابق بیمه ای

پرسش در مورد سوابق بیمه ای و سامانه مشاهده سوابق
7
زمان مطالعه: 11 دقیقه
امروز پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی برای سوابق بیمه ای و سامانه مشاهده سوابق را در اختیارتان قرار می دهیم .

پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی برای سوابق بیمه ای و سامانه مشاهده سوابق

 • سوال : من سابقه پرداخت ١٧ سال و ٢٨٠ روز بیمه را دارم و الان ٦٠ساله هستم آیا راهی وجود دارد که من بصورت یکجا با پرداخت وجه سابقه خود را به ٢٠ سال افزایش دهم.
 • پاسخ : بیمه شدگانی که دارای ٢٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه و ٦٠ سال سن می باشند می توانند درخواست بازنشستگی نمایند که در اینصورت میزان مستمری بصورت کامل و مشروط به اینکه از حداقل دستمزد ماهیانه کمتر نباشد پرداخت می گردد . لذا چنانچه علیرغم احراز شرایط سنی ٦٠ سال، بیمه شده کمتر از ٢٠ سال سابقه داشته باشد می تواند با درخواست بازنشستگی به نسبت سابقه پرداخت حق بیمه از مزایای بازنشستگی برخوردار گردد.

separator line

 • سوال : من از سال ٧٣ دفترچه بیمه دارم و تاریخ صدور دفترچه تامین اجتماعی بنده بعنوان بیمه گر اصلی نیز همان سال است اما متاسفاته سوابق بیمه ای فقط از سال ٨٧ وارد بیمه شده و به پیگیری و درخواست بنده ترتیب اثر داده نشده می خواستم بدانم بدون در دست داشتن مدارک چگونه سوابق بیمه ای خود را منتقل کنم؟
 • پاسخ : دفترچه درمانی نمی تواند بعنوان مبناء کامل اشتغال فرد در کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی تلقی گردد. چرا که در دهه های گذشته با داشتن یک ماه سابقه پرداخت حق بیمه و در جهت جلوگیری از مراجعات بیمه شده به واحدهای اجرایی تابعه، دفترچه درمانی بیمه شده به مدت طولانی تمدید می گردید. در عین حال بعنوان یکی از مدارک احراز اشتغال بوده و در صورت ارائه سایر مدارک مثبته از جمله استشهاد محل کار، مدارک و مستندات اشتغال و دریافت مزد و حقوق ارائه تامراتب توسط شعبه بررسی گردد.

separator line

 • سوال : در خصوص نحوه محاسبه اشتغال ٣١ روز و ثبت بیمه ٣٠ روز در سامانه تامین اجتماعی در زمان بازنشستگی چگونه اعمال می گردد؟
 • پاسخ : چنانچه کارکرد همه ماه های سال طبق لیست ٣٠ روز ( و یا کارکرد فروردین لغایت بهمن ٣٠ روز و اسفند ٢٩ روز ) ثبت گردد ، در اینصورت مطابق ضوابط جاری کل کارکرد سالانه حسب مورد ٣٦٥ یا ٣٦٦ روز در نظر گرفته می شود . لازم به ذکر است که کارفرما موظف است کارکرد مربوط به هر ماه را عیناً در لیست مربوطه درج نماید.

separator line

 • سوال : با سلام مدتی است دفترچه تامین اجتماعی اینجانب به صورت سه ماهه تمدید می شود. حتی به صورت حضوری هم از کارشناسان بیمه ٢٢ سوال کردم که جوابی نداشتند. لطفاً بررسی فرمایید. (شماره بیمه : ١٠١٣٣٠٥٠)
 • پاسخ : سیستم دفترچه درمانی طوری طراحی گردیده که در صورت ثبت درخواست بازنشستگی و تا زمان تعیین تکلیف درخواست مذکور ، مدت تامین اعتبار بصورت محدود صورت می پذیرد. بر این اساس و با توجه به اینکه مطابق بررسی های بعمل آمده درخواست بازنشستگی در مورد شما در شعبه ٢٢ تهران ثبت گردیده و تعیین تکلیف نگردیده ، لذا در صورت مختومه شدن درخواست مذکور یا صدور حکم بازنشستگی، تامین اعتبار مطابق روال عادی انجام خواهد شد.

separator line

 • سوال : جهت ارائه لیست سوابق بیمه سابقا از طریق اینترنت اقذام می کردم. اکنون بدلیل مشکلات سامانه هیچ شعبه ای پاسخگو نیست. چه باید کرد؟
 • پاسخ : چنانچه منظور رویت سوابق در سامانه مشاهده سوابق می باشد ، در این صورت می بایست با مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی و با استفاده از راهنمای مربوطه ثبت نام فرمائید.

separator line

 • سوال : در سامانه جدید مشاهده سوابق بیمه در فرم ثبت نام در سامانه در قسمت شماره سری برای شناسنامه های المثنی فقط عدد یک رقمی وجود دارد و خط کسر و عدد دو رقمی وجود ندارد . ولی این مورد لحاظ نشده است و برای قسمت دوم خط کسر که خالی می ماند پیام خطا می دهد و ثبت نمی شود.
 • پاسخ : اصلاح مورد ذکر شده در دستور کار می باشد. ضمناً شما می توانید در خصوص شناسنامه های المثنی پس از درج سری (عدد یا حرف ) و به جای سریال از یک عدد دو رقمی فرضی استفاده نمایند.

separator line

 • سوال : اگر کسی در دو شرکت شاغل باشد و همزمان از هر دوشرکت محل خدمت برایش بیمه کامل رد شود در زمان حساب کردن سابقه برای بازنشستگی ، این سال با پرداخت دو حق بیمه کامل یک سال حساب می شود و یا دو سال؟
 • پاسخ : چنانچه شخصی در بیش از یک کارگاه مشمول قانون تامین اجتماعی اشتغال بکار داشته باشد ، مطابق قانون ( ماده ٣٤ قانون تامین اجتماعی ) می بایست حق بیمه مربوطه بطور جداگانه و طبق لیست ماهیانه هر کدام از کارگاهها محاسبه و پرداخت گردد. در این صورت سوابق لازم برای ارائه تعهدات ( بازنشستگی ، بیکاری و ... ) بصورت تلفیقی از کارکردهای شخص مذکور در کارگاههای مورد نظر محاسبه می گردد ( مجموع سوابق تلفیقی نمی تواند در یک ماه از ٢٩ ، ٣٠ یا ٣١ روز و در یک سال از ٣٦٥ یا ٣٦٦ روز بیشتر باشد.

separator line

 • سوال : پدرم حدود ١٠ سال پیش بیمه بوده . پس از ثبت نام ایشان در سامانه رویت سوابق ، پس از گذشت دو هفته از ثبت نام ، سامانه خطا می دهد و نمی توان سوابق ایشان را بررسی کرد. آیا این خطا ربطی به گذشت سالهای زیاد از بیمه ایشان دارد؟ چگونه می توان سوابق بیمه ایشان را دراورد تا نسبت به بازنشستگی خود اقدام کند؟
 • پاسخ : به منظور طرح و بررسی موضوع ، به آخرین شعبه بیمه پردازی مراجعه فرمائید.

separator line

 • سوال : نحوه تشخیص و اعمال سوابق سخت و زیان اور در سامانه سابقه به چه صورت است ضرایب آن به چه صورت است ؟
 • پاسخ : تشخیص سخت و زیان آور بودن مشاغل بر عهده کمیته های استانی مستقر در ادارات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است که در صورت تایید عناوین شغلی و تطبیق کامل مشاغل ، هرسال از سابقه سخت و زیان آور در زمان بازنشستگی معادل ٥/١ سال محاسبه خواهد شد .

separator line

 • سوال : من در شهر بابک استان کرمان با شرکت فکور صنعت در مس خاتون آباد مشغول به کارم برای ثبت نام اینترنتی سوابق اقدام وفرم مربوطه به بیمه داده ام برای ورود به سوابق رمزی دادن ولی هرچه مراجعه می کنم پیغام خطا میزنه شماره بیمه در دفترچه ٦٨٨٣٠٣٠٤می باشد لذا خواهشمندام مرا راهنمایی کنید
 • پاسخ : این اتفاق ممکن است بدلیل اشتباه در ورود رمز یا استفاده از مرورگرهای نسخه قدیمی و ... باشد. علی ایحال حساب کاربری شما فعال بوده و رمز ورود به شماره همراه شما پیامک گردید.

separator line

 • سوال : چند سال پیش در شعبه بوشهر ثبت نام کردم و شماره بیمه دریافت کردم اما بنا بدلایلی برایم بیمه رد نشد. بعد از مدتی که به اهواز آمدم و قرار شد بیمه شوم (در استان خوزستان) نیاز به ثبت نام بود و انگار می بایست می رفتم سازمان و ثبت نام می کردم اما از طریق سامانه آنلاین اینکارو کردم و پیام موفقیت آمیز بودن ثبت نام برایم ارسال شد. وقتی وارد پنل شدم دیدم یه شماره بیمه اونجا ثبت شده. آیا این شماره بیمه همان است که در بوشهر ثبت کردم یا یک شماره جدید است؟ این شماره را باید به کسی که لیست بیمه رد می کنه بدهم یا نیاز است که فرم هایی پر کنم و تغییراتی بدهم در شعبه ؟
 • پاسخ : در حال حاضر متقاضیان صرفا می توانند به منظور ورود به پورتال سازمان اقدام به ثبت نام و دریافت شماره کاربری و رمز عبور از طریق اینترنت نمایند که این موضوع ارتباطی با نام نویسی و دریافت شماره بیمه یا شماره تامین اجتماعی ندارد. به منظور نام نویسی می بایست شخص بیمه شده یا کارفرما ( یا نماینده قانونی کارفرما ) به شعبه مورد نظر مراجعه نموده و در صورت لزوم فرم نام نویسی را تکمیل و ارائه نمایند . (فرم نام نویسی از طریق سایت سازمان نیز قابل دریافت می باشد. )

separator line

 • سوال : در سایت رویت سابقه ثبت نام کردم در شعبه هم فرم پرکردم ولی باز نمی توانم سابقه ام را مشاهده کنم چند بار به شعبه رفتم نمی دانم چیکار کنم ؟
 • پاسخ : این امر بدلیل ثبت اشتباه شماره همراه در سامانه مشاهده سوابق است. برای رفع این مشکل ضروری است با مراجعه به شعبه شماره همراه اصلاح و حساب کاربری فعال گردد .

separator line

 • سوال : اینجانب در سالهای ٧٥ و ٧٦ در سمنان و سرخه پرداخت حق بیمه داشته و در سال ٧٧ نیز در بندر عباس کارخانه الومینیم المهدی حق بیمه پرداخت می شده ؛ اما در بررسی سوابق بیمه پیام موردی یافت نشد نشان داده می شود. نه دفترچه بیمه دارم نه مدرک دیگری. کد ملی - شماره شناسنامه - سریال شناسنامه - متولد -
 • پاسخ : با توجه به اینکه صرفاً سوابق متصل به شماره ملی از طریق سامانه اینترنتی مشاهده سوابق قابل مشاهده می باشد و سوابق فاقد شماره ملی است لذا امکان مشاهده از طریق سامانه مذکور میسر نمی باشد.
 • در حال حاضر و تا زمان راه اندازی سامانه اینترنتی اعتراض به سوابق ، راهکارهای زیر جهت برطرف نمودن اشکال مذکور وجود دارد :
 1. مراجعه به شعبه مربوطه و ارائه مدارک هویتی جهت تکمیل اطلاعات هویتی
 2. مراجعه به آخرین شعبه بیمه پردازی و تکمیل فرم اعتراض به سابقه ( در صورتیکه متقاضی در حال حاضر بیمه پرداز و دارای رابطه بیمه ای فعال با سازمان باشد . )

separator line

 • سوال : آیا سابقه کار در دانشگاه های انگلیس که توام با پرداخت حق بیمه هم بوده امکان احتساب در سنوات بازنشستگی ام در ایران را دارد. مدت ١٠ سال است در دانشگاه دولتی قزوین مشغولم و بیمه پرداز صندوق بازنشستگی کشوری هستم. آیا دوبله باید مابه التفاوت بدهم: یکی برای احتساب سنوات در تامین اجتماعی و یکی هم برای انتقال به صندوق کشوری؟
 • پاسخ : با توجه به اینکه حسب درخواست مطروحه در حال حاضر از نظر پرداخت کسور، مشمول مقررات صندوق بازنشستگی کشور دیگری قرار دارید، لذا بررسی سوابق کار در دانشگاه های خارج از کشور نزد سازمان تامین اجتماعی موضوعیت نخواهد داشت.

separator line

 • سوال : با وجود مراجعه به مدت دو سال به شعبه بیمه اشتهارد در خصوص بیمه کارگران ساختمانی بدلیل بسته بودن سایت رفاهی که از طرف کارکنان بیمه مطرح می شود می خواستم بدانم ایا سایت رفاهی با مشکل روبروست اگر چنین نیست چرا در این کار کوتاهی می کنند .
 • پاسخ : مطابق بخشنامه ٧/٧ حوزه بیمه ای ، از تاریخ ٢٧/٣/٩٦ بررسی و پذیرش درخواست بیمه کارگران ساختمانی از متقاضیان منوط به احراز شرایط و ثبت نام در سامانه رفاهی می باشد. شایان ذکر است متولی سامانه مذکور وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی بوده و مشکلات مرتبط ، از طریق وزارتخانه یاد شده قابل پیگیری می باشد.

separator line

 • سوال : نمی تونم وارد پرتال سابقه شوم پیام میدهد که نام کاربری با گذر واژه مطابقت ندارد وقتی بازیابی گذرواژه را می زنم پیام می دهد به نزدیکترین شعب مراجعه کنید ؟
 • پاسخ : پیغام مورد اشاره زمانی نمایش داده می شود که حساب کاربری غیرفعال باشد. برای فعالسازی حساب کاربری باید با در دست داشتن مدارک هویتی به شعبه تامین اجتماعی مراجعه صورت پذیرد.

separator line

 • سوال : در سال ٦٩ در شرکتی ٢ سال کار کرده و از ١٣٦٩/١٠/١ تا ١٣٧١/١٠/٣٠بصورت مستمر بیمه پرداخت نموده ام و دارای شماره بیمه ---- و شماره اظهار نامه ..... در شعبه ١٩ تهران هستم وقتی به سایت سوابق مراجعه می کنم اعلام می کند چنین شماره هایی وجود ندارد از چه طریقی می توانم سوابقم را بدستم بیاورم .
 • پاسخ : در سایت مشاهده سوابق ، سوابقی که دارای کد ملی باشند نمایش داده می شوند. احتمالا سوابق مربوط به سالهای ٦٧ تا ٧١ شما دارای شماره ملی نمی باشد. با مراجعه به شعبه مربوطه و تکمیل فرم اعتراض می توانید نسبت به ارائه درخواست بررسی سوابق دوره مذکور اقدام نمائید.

separator line

 • سوال : برای بازنشستگی سوابقم رو که چک کردم در رخی ماهها بجای ٣١ روز شش ماه اول ، ٣٠ روز حق بیمه برایم رد شده و در عوض در دو ماه برایم ٦٠ روز لحاظ شده است . آیا از محل این دو ماه می توانید کسری ها را اصلاح کنید ؟
 • پاسخ : در صورتی که در یک سال ، کلیه ماهها ٣٠ روز و اسفند ٢٩ روز باشد ، تعداد روزهای سال ٣٦٥ روز درنظر گرفته می شود. ضمناً میزان سابقه در یک ماه بیشتر از سقف ماه محاسبه نمی گردد ( یعنی حداکثر روزهای هر ماه ، برای شش ماه اول سال ٣١ روز ، برای ٥ ماه بعدی ، ٣٠ روز و برای اسفند ٣٠ یا ٢٩ روز لحاظ می گردد ).

separator line

بیشتر بخوانید :

لیست آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی اصفهان

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای اروتز و پروتز

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای انتقال سوابق

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای کمک هزینه ازدواج

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای کمک هزینه بارداریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  


۱۰ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نسرين رحماني | ۳ سال پیش
باسلام، من سوابق بيمه ثبت نام كردم كليه موارد را دريافت كرد حتي سوالات مربوطه را هم پاسخ دادم حالا براي پيگيري سوابق بيمه اصلا كد ملي را قبول نمي كند ومي گويد اشتباه است . اولين بار كه پيگيري سوابق را زدم اعلام كرد كه درحال بررسي است حالا نمي دانم چكار كنم چرا كد ملي ام را نمي خواند؟
0
0
عباداله ابولخیری | ۳ سال پیش
با سلام محضر کارشناسان محترم.بنده از سال ۷۶ بصورت مستمر و بدون انقطاع شاغل بوده ام.مدت ۶ ماه توسط پیمانکاران وزارتخانه لیست بیمه ارائه نشده و موضوع کتبا با ارائه شکایتنامه ای به مدیرکل تامین اجتماعی اعلام شده بود.روش حقوقی و منطقی جهت تنفیذ سوابق اینجانب چیست؟ آیا با وجود تسلیم شکایت و مستندات سال۷۹ میتوانم به دیوان عدالت شکایت کنم؟ از راهنمائیتان سپاسگزارم.
0
0
سعید | ۳ سال پیش
سلام من بیمه راننده تاکسی هستم در سال ۹۳ سه ماه در یک شرکت مشغول به کار شدم و بیمه راننده پرداخت نکردم بعد از سه ماه ترک کار کردم و برای این که بیمه رانندم قطع نشه برج سوم خودم بیمه رد کردم یعنی برج سوم دو بار بیمه برام رد شده میخواستم ببینم مشکلی برام پیش نمی اد و چکار کنم هنوزم بیمه راننده تاکسی هستم با تشکر
1
0
سعید | ۳ سال پیش
سلام من بیمه تاکسیرانی رد می کنم سال ۹۳ سه ماه در یک شرکت مشغول شدم و بیمه را اونا رد می کردند بعد از سه ماه ترک کار کردم و برای این که بیمه تاکسیرانیم قطع نشه دوباره برج سوم را رد کردم یعنی یه برج هم شرکت هم خودم بیمه رد کرده ایم تا حالا هم بیمم وصل بوده حالا میخواستم ببینم آیا مشکلی برام پیش میاد یا نه
1
0
شاهرخ ایمانی | ۳ سال پیش
۱۰سال سابقه بیمه مشاغل سخت دارم ادامه آن در جای دیگر میباشد آیا برای بازنشستگی ۱۰سال محاسبه میشود. ممنون
0
2
شاهرخ ایمانی | ۳ سال پیش
پرداخت نکردن ۳درصد بیمه در ادارات دولتی ایا در زمان اخراج شامل بیمه بیکاری میشود .بیست سال سابقه بیمه تامین اجتماعی هستم بیمه بیکاری شامل من میشود. ممنون
0
1
سعید خدایی | ۳ سال پیش
با سلام برای کسانی که 5 سال آخر کارکرد 30 ساله خود را سقف بیمه رد می کنند با افزایش سابقه بیمه از 30 سال به 35 سال آیا در هنگام بازنشستگی پایه حقوق بر اساس 30 روز محاسبه می شود یا 35 روز
0
0
سام | ۴ سال پیش
سلام، من حدود ١٦ سال سابقه بيمه دارم ولي آخرين بار بيست سال پيش رد شده بيمه برام و خارج از ايران بودم، الان برگشتم ميگن سوابقت پاك شده، آيا راههي داره پيگيري كنم؟
0
0
پاسخ ها:
سعید حکیمی | ۳ سال پیش
با سلام..پدر من ۸۰ سال دارد طبق گفته خودش ۱۱ یا ۱۲ سال سابقه بیمه دارد آخرین بار هم بیمه اش سال ۱۳۷۳ریخته شد ه است چون بیسواد بود و کسی رو هم نداشت که بیمه اش را جمع کند الان ما رفتیم دنبال بیمه اش.میگن سابقه شما پاک شده چکار میشه کرد..ممنون
0
0
سعید حکیمی | ۳ سال پیش
سلام کسیکه آخرین بار بیمه اش سال ۷۳ ریخته شده باشد آیا بیمه اش پاک میشود
0
0
hits