دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی در مورد بیکاری
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
امروز پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی برای بیکاری را در اختیارتان قرار می دهیم .

پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی برای بیکاری

چه کسانی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند؟

به استناد ماده «١» قانون بیمه بیکاری مصوب سال ٦٩ مجلس شورای اسلامی، کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قانون کار می باشند به استثنای بازنشستگان، از کارافتادگان کلی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول قانون بیمه بیکاری می باشند.

separator line

به تازگی بیکار شده ام ، چه کار باید بکنم؟

به استناد بند «ب» ماده «٦» قانون بیمه بیکاری، بیمه شده می بایست ظرف ٣٠ روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهند.

separator line

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری چه شرایطی باید داشت؟

 1. بیکاری بدون میل و اراده شخصی
 2. مراجعه ظرف ٣٠ روز به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 3. داشتن حداقل ٦ ماه سابقه برای کارگران دائمی
 4. داشتن حداقل یکسال سابقه کار و پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه برای کارگران قراردادی .

separator line

پرداخت مقرری بیمه بیکاری تا چه مدت ادامه پیدا می کند؟

بیمه شده می تواند با توجه به میزان سابقه پرداخت حق بیمه، وضعیت تأهل یا تکفل، طبق مدت مقرر در جدول بند «الف» ماده «٧» قانون بیمه بیکاری با رعایت سایر شرایط قانونی از بیمه بیکاری استفاده نماید.

separator line

میزان مقرری بیمه بیکاری چگونه محاسبه می شود؟

برای مجردین :

٣٠ × ٥٥% × متوسط مزد ظرف ٩٠ روز قبل ازبیکاری

مشروط به اینکه ازحداقل دستمزد کمتر نباشد

***

برای متاهلین یا متکفلین

مقرری فرد مجرد + (١٠% حداقل دستمزد × تعداد عائله حداکثر تا ٤ نفر)

مشروط به اینکه از حداقل دستمزد کمتر و از ٨٠ %متوسط مزد بیشتر نباشد.

separator line

مقرری بیمه بیکاری در چه صورت قطع می شود؟

به استناد ماده «٨» قانون بیمه بیکاری، مقرری در موارد ذیل قطع می گردد:

 1. اشتغال مجدد
 2. عدم شرکت در کلاسهای آموزش فنی و حرفه ای یا نهضت سوادآموزی
 3. خودداری از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی
 4. احراز شرایط بازنشستگی یا ازکارافتادگی کلی
 5. اعاده به کار بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی.

separator line

آیا در مدت دریافت مقرری بیکاری، وقفه ای در سوابق بیمه ای فرد ایجاد می شود؟

خیر- به استناد تبصره «٢» ماده «٦» قانون بیمه بیکاری مدت دریافت بیمه بیکاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می گردد.

separator line

مقرری بیمه بیکاری ، از چه زمانی قابل پرداخت است؟

به استناد بند «ج» ماده «٧» قانون بیمه بیکاری ، مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری قابل پرداخت است.

separator line

آیا دریافت مقرری بیمه بیکاری ، منجر به قطع مستمری از کار افتادگی جزیی خواهد شد؟

به استناد تبصره «٣» ماده «٧» قانون بیمه بیکاری دریافت مقرری بیمه بیکاری مانع از دریافت مستمری جزئی نمی گردد.

separator line

من و همسرم ، هر دو بیکار شده ایم آیا مقرری بیمه بیکاری به هر دویمان تعلق می گیرد؟

در صورت احراز شرایط قانونی به هر دو تعلق می گیرد، لیکن به موجب تبصره «٤» ماده «٧» قانون بیمه بیکاری فقط یکی از آنها محق به استفاده از افزایش مقرری به ازای هر یک از فرزندان خواهد بود.

separator line

آیا مقرری بیمه بیکاری شامل حال کارگران فصلی هم می شود ؟

چنانچه تاریخ بیکاری در اثنای فصل کار واقع گردد و این امر به تائید مراجع حل اختلاف ادارات کار رسیده باشد در صورت احراز سایر شرایط قانونی، برقراری مقرری بیمه بیکاری میسر خواهد بود.

separator line

 • سوال : کارگر قراردادی هستم که در پایان دوره قرار داد بیکار شده ام ، آیا به من هم بیمه بیکاری تعلق می گیرد؟
 • پاسخ : بله - در صورت دارا بودن حداقل یکسال سابقه کار و پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه و احراز کلیه شرایط قانونی امکان پذیر می باشد.

separator line

بیمه بیکاری

 • سوال : آیا در صورت دریافت مقرری بیمه بیکاری ، دفترچه درمانی من و خانواده ام باطل می شود ؟
 • پاسخ : خیر - به موجب تبصره «٥» ماده «٧» قانون بیمه بیکاری بیمه شده بیکار و افراد تحت تکفل در مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی استفاده خواهند کرد و دارای دفترچه درمانی نیز می باشند.

separator line

 • سوال : بیمه شده ای هستم که در تاریخ ٩٤/٠٧/٢٠ از کارگاه اخراج و تاریخ بیکاری ام همان تاریخ از سوی اداره کار اعلام شده است لیکن کارفرما تا ٩٤/٠٧/٢٥ نسبت به ارسال لیست کارکرد اقدام و از اعلام به شعبه مبنی بر ارسال بیش از کارکرد واقعی به اشباه خودداری کرده است و به همین جهت برقراری مقرری بیمه بیکاری من به مشکل خورده است . تکلیف چیست. آیا بیمه بیکاری تعلق می گیرد یا خیر؟
 • پاسخ : مشکلات مربوط به تداخل لیست ارسالی کارفرما و ماه وقوع بیکاری طی دستور اداری اصلاح و مراتب به واحدهای اجرائی ابلاغ گردیده است. لذا لازم است مدارک و مستندات مربوطه را به اداره کل تامین اجتماعی استان ذی ربط ارائه تا مراتب از طریق اداره کل مذکور یا شعبه مربوطه مورد بررسی قرار گیرد .

separator line

 • سوال : چرا بیمه بیکاری به پروژه های عمرانی در حال انجام داده نمی شود ؟
 • پاسخ : با عنایت به دادنامه های شماره ٩٧ مورخ ٤/٣/٨٢ و ٢٥٦-٢٥٧ مورخ ١٣/٨/٨٢ هیات عمومی دیوان عدالت اداری و همچنین مصوبه مورخ ٢٦/١٠/٧٨ هیات وزیران ، به کارگرانی که در فعالیت های با ماهیت غیر دائم ( پروژه ای ، عمرانی و ...) در پایان پروژه ، اتمام بخشی از کار و اتمام قرار کار بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد .

separator line

 • سوال : آیا مدیرعامل در صورت بیکار شدن مشمول دریافت مقرری بیکاری می باشد ؟
 • پاسخ : بر اساس تبصره ٥ ماده ٤ قانون تامین اجتماعی ، کلیه مدیران اشخاص حقوقی غیردولتی و همچنین کارفرمایان اشخاص حقیقی می توانند با رعایت ماده ٢٨ قانون تامین اجتماعی و با ٢٧ درصد حق بیمه متعلقه نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه خود به همراه کارکنان شاغل اقدام و از مزایای قانون برخوردار شوند. ضمناً بر اساس رای شماره ٦٦٦ مورخ ١٦/٩/٨٨ و ١١٨٢ مورخ ١٥/١٠/٩٤ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مدیران اشخاص حقوقی و همچنین مدیرعامل از شمول قانون کار خارج می باشند.

separator line

 • سوال : مستندات قانونی عدم تعلق بیمه بیکاری به مدیر عامل چیست؟
 • پاسخ : مدیرعامل شرکتها توسط هیات مدیره انتخاب و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه و همچنین عزل آن را تعیین می کند و از طرفی نصب و عزل و قبول استعفای مدیر عامل و پیشنهاد حقوق وی از وظایف هیات مدیره می باشد. لذا اینگونه افراد مشمول قانون کار نبوده و بالطبع مشمول بیمه بیکاری نخواهند بود که مراتب نیز طی دادنامه ٦٦٦ مورخ ١٦/٩/٨٨ مورد تایید هیات عمومی دیوان عدالت اداری قرار گرفته و همچنین بر اساس رأی وحدت رویه شماره ١١٨٢ مورخ ١٥/١٠/١٣٩٤ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ماهیت بیمه مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره بصورت اختیاری بوده و به دلیل عدم شمول قانون کار مشمول قانون بیمه بیکاری نیز نمی باشد.

separator line

 • سوال : من شاغل هستم و به کارم علاقه ای ندارم. حدود دو سال است که کار می کنم و می خواهم کارم را ترک کرده و دنبال کار دیگری در رابطه با رشته خود بروم. آیا من می توانم در این مدت از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
 • پاسخ : بیمه بیکاری به افرادی تعلق می گیرد که توسط کارفرما اخراج شده باشند، به عبارتی دیگر می بایست بیکاری فرد بدون میل و اراده وی باشد، بنابراین در صورت ترک کار مشمول بیمه بیکاری نخواهید شد.

separator line

 • سوال : سه ماه است که توسط کارفرما و بدون میل و اراده شخصی از کار اخراج شده ام ولی بدلیل اینکه اخراج دسته جمعی است مدیرکل استان اذربایجان شرقی از اجرای مقرری بیکاری ما سر باز می زند چه کار باید بکنیم (فولاد بناب)
 • پاسخ : با عنایت به قانون بیمه بیکاری و با توجه به مقررات مورد عمل درصورتیک ه اخراج گروهی باشد، مراتب می بایست در کمیته استانی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور نمایندگان سازمان تأمین اجتماعی و اداره کل مزبور بررسی و اتخاذ تصمیم گردد.

separator line

 • سوال : جهت اخذ بیمه بیکاری ٰایا اداره بیمه موظف است که پیگیری کند کارگر جای دیگر مشغول است یا نه؟ یا خود کارگر موظف است اعلام کند؟ اگر جای دیگری شاغل باشد که بیمه به او تعلق نمی گیرد می تواند بیمه بیکاری بگیرد؟
 • پاسخ : بنابر مجوز قانون بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی می تواند جهت احراز اشتغال مجدد بیمه شده بیکار بازرسی بعمل آورد. ضمناً چنانچه بیمه شده بیکار در حین دریافت مقرری شاغل شود طبق تکلیف قانونی می بایست فورا موضوع را به شعبه تامین اجتماعی مربوطه اطلاع دهد. هرچند کار فرما از ارسال لیست حق بیمه وی خودداری نماید.

separator line

 • سوال : با توجه به اینکه در ابتدای ماه جاری (اسفند٩٥) از سوی شعبه ٤ شیراز حکم برقراری بیمه بیکاری برایم صادر و مقرری بیکاری مربوط به شش ماه گذشته را طلبکار می باشم آیا تا قبل از پایان سال مقرری فوق به حسابم واریز می شود؟
 • پاسخ : کلیه پرداخت های سال ٩٥ مقرری بگیران در صورت صدور سند و ارسال لیست از سوی شعبه مربوط ، به حساب مقرری بگیران بیمه بیکاری واریز گردیده است.

separator line

 • سوال : زمان واریز مقرری بیمه بیکاری فروردین ماه ٩٦ و میزان آن را بفرمایید.
 • پاسخ : مقرری بیمه بیکاری فروردین ماه ٩٦ مقرری بگیران در اردیبهشت ماه و با رعایت حداقل دستمزد قانونی سال ١٣٩٦ پرداخت گردیده است.

separator line

بیشتر بخوانید :

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی بجنورد و حومه

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای بازماندگان

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی قم

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای افراد تحت تکفل

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای کمک هزینه بارداری

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی کرمانشاه و حومهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits