دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
منظور از نوفراست و دیفراست در یخچال فریزر و فرق آن با هم چیست ؟
13
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از انواع سیستم های یخچال فریزر مربوط به تفاوت یخچال فریزرهای دیفراست و نوفراست است که امروز به بررسی این دو نوع سیستم می پردازیم. با ما در دلگرم همراه باشید .

یخچال های دیفراست و نوفراست

می دانید که یخچال برای حفظ و نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی استفاده می شود. این کار به وسیله کاهش دما در داخل یخچال انجام می شود.

کاهش دمای داخل یخچال، چه در گذشته و چه در زمان حال، با استفاده از گازهای خنک کننده یا سرماساز صورت می گیرد.

گازهای خنک کننده کجای یخچال هستند؟

بخش های اصلی سیستم خنک کننده یخچال عبارتند از :

  • لوله های شبکه فلزی پشت یخچال (کندانسور یا رادیاتور)
  • محفظه خنک کننده یا سردخانه یا جایخی (اِواپراتور)
  • موتور (کُمپرِسور)
  • سایر لوله ها و مجراهای یخچال

به عبارت دیگر، در یخچال یک مسیر کامل ایجاد شده که گاز خنک کننده در آن مسیر حرکت می کند. موتور یا کمپرسور یخچال وظیفه چرخاندن و به حرکت درآوردن این گاز را در مسیر به عهده دارد.

گاز خنک کننده وقتی به جایخی می رسد، گرما را از مواد داخل آن می گیرد و خودش گرم می شود. سپس این گاز با فشار کمپرسور به میله های شبکه ای پشت یخچال منتقل می شود و در این میله ها، گاز دمای خود را از دست می دهد، یعنی با کمک هوای محیط خنک می شود و دوباره به حرکت در می آید.

اکنون آیا می توانید حدس بزنید چرا کندانسور پشت یخچال و جایخی به شکل شبکه ای و لوله لوله طراحی می شوند؟ و می توانید بگویید که چرا نباید هیچ بخش از این مسیر سوراخ شود و نشتی داشته باشد؟

انواع گازهای خنک کننده

در گذشته که در بسیاری از نقاط برق در دسترس نبود، برای سرماسازی در داخل یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد. این گاز بر اثر گرما منبسط می شد و در داخل مسیر حرکت می کرد و باعث خنک شدن داخل یخچال می شد.

حتماً می دانید که در گذشته این یخچال ها با نفت کار می کردند. در واقع نفت سوختی بود که به جای برق، آمونیاک را در مسیر خود به گردش در می آورد تا عمل خنک کنندگی ممکن شود. یخچال های نفتی هنوز هم در برخی از مناطق دوردست مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از گاز آمونیاک امروزه به طور کلی کنار گذاشته شده، چون این گاز بسیار سمی است، خاصیت انفجاری دارد و وقتی با رطوبت ترکیب شود، اثر بسیار بدی روی فلزات دیگر دارد.

امروزه به جای آمونیاک از گاز فریون یا فرئون استفاده می شود که هیچ یک از معایب آمونیاک را ندارد. اما عیب عمده این گاز نیز تاثیر آن روی لایه اُزُن است که متخصصان با برخی تغییرات، اثر مخرب آن را به مراتب کم تر کرده اند.

عملکرد سیستم خنک کننده

اکنون بیایید یک بار دیگر نحوه کار یخچال را مرور کنیم:

هنگامی که کمپرسور یخچال شروع به کار می کند، گاز سردشده درون کمپرسور و مدار، با فشار زیاد به محفظه اوپراتور (سردخانه) ارسال می شود.

این گاز در محفظه سردخانه گرمای داخل آن را گرفته خودش گرم می شود. با مکش کمپرسور، این گاز دوباره از محیط سردخانه خارج و به رادیاتور (کندانسور) که در پشت یخچال قرار دارد می رود.

گاز در آن جا خنک می شود و مجدداً از طریق کمپرسور به گردش در می آید. این عمل به طور مرتب تکرار می شود تا محیط سردخانه به دمای مورد نظر برسد.

پس در واقع یخچال گرمای مواد داخل خود را می گیرد و به محیط اتاق منتقل می کند و از این طریق مواد داخل آن خنک می شود.

برفک چیست ؟

وقتی که هوای گرم از اطراف یک جسم سرد عبور می کند، هوایی که در تماس با جسم سرد است کمی از رطوبت خود را به صورت قطرات آب از دست می دهد.

هر چه رطوبت هوا بیشتر باشد، تفاوت دمای بین هوا و جسم فوق نیز بیشتر می شود و سرعت تشکیل قطرات آب افزایش پیدا می کند.

جایخی یا سردخانه و صفحاتی که وظیفه خنک سازی را به عهده دارند سرد هستند، وقتی در یخچال باز شود و یا غذای گرم درون یخچال گذاشته شود، مقداری هوای گرم وارد یخچال می شود.

همان طور که قبلاً گفته شده، مقداری از رطوبت این هوا به صورت آب و کمی به صورت لایه هایی از برفک و یا یخ در قسمت سردخانه ظاهر می شود.

این برفک عمل تبادل حرارتی بین بدنه سردخانه و هوا داخل یخچال را دچار نقص خواهد کرد و سبب خواهد شد که یخچال به خوبی کار نکند.

البته امروزه در اکثر یخچال ها تدبیرهایی اندیشیده شده است که به وسیله های مختلف، این برفک ها به طور اتوماتیک از بین بروند که حتماً نام برخی از آنها را زیاد شنیده اید: نوفراست و دیفراست.

دیفراست (Defrost) چیست ؟

دیفراست (Defrost) چیست ؟

دیفراست یا همان برفک زدایی : به صورت خلاصه و ساده دیفراست عملی است که برای آب کردن برفک های اواپراتور (رادیاتور خنک کننده) در بعضی از سیستم های تبرید مانند یخچال انجام می شود .

و جلوگیری از تشکیل برفک به خاطر وجود رطوبت امکان پذیر نیست پس با عمل دیفراست برفک ها را از بین میبرند.

separator line

نوفراست (NoFrost) چیست ؟

نوفراست (NoFrost) چیست ؟

یخچال های نوفراست : نوفراست از کلمه انگلیسی NoFrost گرفته شده است و به معنی بدون برفک می باشد.

در یخچال های بدون برفک یا نوفراست برفکی در داخل یخچال دیده نمی شود. اما این بدان معنا نیست که برفک وجود ندارد.

در این مدل یخچال های نوفراست در اصل رادیاتورهای خنک کننده یا همان کویل اواپراتور توسط روکش پوشانده شده اند که دیده نشوند .

به این صورت هوای خنک توسط فن به داخل کابین هدایت می شود و طوری طراحی شده اند که برفک حاصله از رطوبت، توسط دستور برد الکتریکی یا تایمر با روشن شدن المنت برفک ها آب می شوند و از طریق یک مسیر به یک محفظه روی کمپرسور هدایت می شود و آنجا نیز توسط گرمای کمپرسور ( موتور یخچال ) تبخیر می شود .

که این عمل باعث کمک به خنک سازی کمپرسور هم می شود. و شما در این سیستم هیچگونه برفکی نمی بینید به این سیستم نوفراست می گویند.

آب شدن برفک های یخچال به دو دلیل زیر الزامی است :

  1. لایه های برفک بر روی لوله ها خنک کننده به حکم عایق انتقال برودت خواهند بود و ضریب انتقال برودت را کاهش می دهد در نتیجه سرما کم می شود.
  2. در اواپراتور های فن دار برای انتفال جریان هوا، وجود برفک در روی لوله ها مقدار هوای جریانی را کاهش می دهند ، در نتیجه سرما کم می شود.

مقایسه یخچال های دیفراست با نوفراست

در یخچال های دیفراست عمل برفک زدایی به دو صورت انجام می شود:

  1. دیفراست دستی : در مدل دیفراست دستی، عملیات برفک زدایی بر عهده کاربر یخچال است که پیش از آن باید مواد غذایی را از داخل یخچال تخلیه کند و پریز برق را بکشد و چند ساعت منتظر شود تا برفک یخچال آب شود. این یخچال ها بخاطر زحمتی که باید برای آب کردن برفک صرف کرد و همچنین احتمال فاسد شدن بعضی از مواد غذایی چون چند ساعت باید بیرون از یخچال نگهداری شوند طرفداران زیادی ندارند.
  2. دیفراست اتوماتیک : سیستم یخچال دیفراست اتوماتیک به این صورت است که هر چند ماه یک بار با فشار دادن دکمه دیفراست، بدون نیاز به خارج کردن مواد غذایی، موتور یخچال به صورت اتوماتیک خاموش شده و المنت طراحی شده برفک ها را آب کرده به مخزنی که در بالای موتور تعبیه شده وارد می شود، که با حرارت موتور تبخیر می گردد.

یخچال های نوفراست

در یخچال های نوفراست از آنجایی که برفک ها به صورت اتومات آب می شود و در نتیجه برفکی تولید نمی گردد پس نیازی نیست که به صورت طولانی مدت یخچال را خاموش کنید یا نگران برفک زدایی باشید و یخچالتان همیشه مرتب است و در این سیستم با توجه به انتقال سرما با فن در تمام کابین سرما یکنواخت تر مطلوب تر است . از این رو یخچال های نوفراست علاقه مندان بیشتری دارند .

تمای یخچال های ساید بای ساید و اکثر یخچال فریزر های جدید نوفراست هستند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب به‌خوبی با یخچال دیفراست و نوفراست آشنا شده باشید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا اگر قصد دارید یخچال بخرید بر اساس بودجه و نیازهایتان از میان یخچال بابرفک و بدون برفک، بهترین انتخاب را داشته باشید.

separator line

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار

یخچال فریزر ساید بای ساید با دوقلو چه تفاوتی دارد ؟

یخچال های ساید بای ساید چه ویژگی هایی دارد؟

۱۰ تا از ارزان ترین یخچال و فریزر های موجود در بازار

نصب ، راه اندازی و استفاده از یخچال فریزر

نحوه تمیز کردن یخچال و فریزر

نگهداری یخچال و فریزراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (13 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits