تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان چه روزی است ؟

۱,۷۰۰
۱
۰
دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۳۷
آتش سوزی سینما رکس آبادان یکی از فجیع ترین اتفاقات در طول تاریخ ایران است که بیش از 600 نفر، در آتش زنده، زنده سوختند. تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان در سال 98 مصادف است با دوشنبه ۲۸ مرداد ماه.
تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان چه روزی است ؟

تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان

تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان ۲۸ مرداد ۱۳۵۷

separator lineتاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان /آتش سوزی سینما رکس آبادان/تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان سال 98/

تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان سال 98

تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان در سال 98 مصادف است با دوشنبه ۲۸ مرداد

separator lineتاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان /آتش سوزی سینما رکس آبادان/تاریخ دقیق فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان سال 98/

آتش سوزی سینما رکس آبادان

سینما رکس در شهر آبادان موقعیتی ویژه داشت. بسیاری از فیلمهایی که آن زمان در تهران به نمایش درمی آمد، همزمان در آبادان روی پرده می رفت.

در آن زمان مسعود کیمیایی فیلمی به نام گوزنها را روی پرده سینماها برده بود و قرار بود این فیلم شامگاه ۲۸ مرداد ۵۷ در سینما رکس آبادان به نمایش درآید. آن شب، ۶۰۰ نفر برای دیدن آن فیلم به سینما آمده بودند که در میانه تماشای فیلم، یکباره شعله های آتش فوران کرد و همه را به کام خود گرفت. هر کس سعی میکرد خود را نجات دهد اما بیفایده بود.

درهای خروجی های سینما قفل شده بود و پنجره ها نیز باز نمیشد. مردم هر چه تلاش کردند بیفایده بود. خبری از ماموران آتش نشانی نبود. رهگذران که شاهد این آتش سوزی بودند پلیس و آتش نشانی را خبر کردند و خود به اطفای حریق پرداختند اما کاری از دست آنها بر نمی آمد.

آن زمان روزنامه اطلاعات در صفحه نخست خود نوشت: ۶۰۰ نفر را در سینما رکس آبادان زنده زنده سوزاندند. ۳۷۷ تن کشته و بقیه وضع وخیمی دارند.

امام خمینی با ارسال پیامی این مصیبت بزرگ را به ملت مسلمان ایران بخصوص مردم ستمدیده آبادان و به خانواده داغدیده ها تسلیت گفت.

با ۵۰ ساعت محاکمه، ۲۰ جلسه دادگاه در محل سینما نفت آبادان، ۶ حکم اعدام، ۴ حکم اعدام غیابی، ۱۵ حکم زندان و ۵ تبرئه، پرونده حقوقی آتش‌سوزی سینما رکس پس از دو سال در شهریور ۵۹ بسته شد.

حسین تکبعلی‌زاده پنج‌‌شنبه ۱۳ شهریور ماه ۵۹ به همراه سروان منوچهر بهمنی، علی نادری مدیر سینما رکس، اسفندیار رمضانی مدیر داخلی سینما، سرهنگ سیاووش امینی آل آقا رییس سابق اطلاعات شهربانی آبادان و فرج‌الله مجتهدی به دار آویخته شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter