دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
بهترین واحد های ساختمان در کدام طبقات آن است ؟
5
زمان مطالعه: 10 دقیقه
یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌هایی که باید در هنگام انتخاب آپارتمان برای خرید یا اجاره به آن توجه کنیم، طبقه خانه است. البته همه طبقات آپارتمان مزایا و مضراتی دارند که باعث می‌شود هرکدام به قشری خاص تعلق پیدا کند.

بهترین طبقه آپارتمان برای سکونت کدام است؟

با گسترش شهرنشینی، افزایش قیمت زمین و افزایش جمعیت، انسان‌ها به آپارتمان‌نشینی روی آوردند. این روزها برای بخش عمده‌ای از جامعه، به خصوص خانواده‌های جوان، خانه‌های آپارتمانی تنها گزینه‌ در دسترس است. انتخاب آپارتمان پارامترهای مختلفی دارد که یکی از آنها موقعیت طبقه‌ آپارتمان است.

بهترین طبقه‌ آپارتمان برای سکونت کدام است؟ طبقه‌های پایین‌تر مناسب شماست یا طبقات بالا؟ معایب و مزایای طبقات مختلف چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

قبل از هر چیز باید گفت که نمی‌توان برای همه یک حکم صادر کرد و افراد باید متناسب با نیازها و شرایطشان، مزایا و معایب طبقات مختلف را سبک سنگین کنند و در نهایت طبقه‌ مناسب خودشان را انتخاب کنند. در ادامه از جنبه‌های مختلف به ویژگی‌های طبقات مختلف می‌پردازیم.

انتخاب بهترین طبقه آپارتمان به افراد و نیازهای آنها بستگی دارد و هر خانواده باید بر اساس سبک زندگی خود طبقه خاصی از یک آپارتمان را انتخاب کند.

separator line

رفت و آمد و دسترسی

چیزی که واضح است آن است که دسترسی طبقه‌ای اول نسبت به تمامی طبقات ساختمان بهتر است. این روزها تقریبا تمامی آپارتمان‌ها آسانسور دارند، اما هنوز می‌توان آپارتمان‌هایی را پیدا کرد که آسانسور ندارند.

در این ساختمان‌ها زندگی در طبقات بالایی بسیار سخت است چون برای رسیدن به خانه‌تان باید پله‌های زیادی را بالا و پایین کنید.

حتی اگر ساختمان آسانسور داشته باشد امکان خرابی آن وجود دارد و در زمانِ خرابی به خاطر استفاده از پله‌ها به کمرتان فشار زیادی وارد می‌شود.

رفت و آمد و دسترسی در آپارتمان

اگر خانواده‌ای جوان باشید احتمالا مشکل چندانی با این موضوع نخواهید داشت. اما اگر سنی از شما گذشته و کمر و پاهایتان درد می‌کند یا اینکه یکی از اعضای خانواده‌ (مثلا پدربزرگ و مادربزرگ) مسن است، احتمالا انتخاب طبقات پایینی به خصوص طبقه‌ اول برایتان مناسب‌تر است.

در آپارتمانی که آسانسور ندارد، انتخاب طبقات پایین‌تر موجب سهولت بیشتر در رفت و آمد، مخصوصا برای افراد مسن می‏شود.

در آپارتمانی که آسانسور ندارد، انتخاب طبقات پایین‌تر موجب سهولت بیشتر در رفت و آمد، مخصوصا برای افراد مسن می‏ شود.

اگر آپارتمانی که می‌خواهید بخرید آسانسور ندارد و از طرفی شما اهل مراوده‌ زیاد با فامیل‌هایتان هستید با خرید طبقات بالا باید قیدِ مهمانی دادن به افراد مسن فامیل را بزنید.

نکته‌ بعدی در مورد دسترسی طبقات بالاتر این است که در زمان بروز حوادث غیرمترقبه مانند زلزله یا آتش‌سوزی اگر آپارتمان پلکان فرار اضطراری نداشته باشد افراد ساکن در این طبقات در خطر بیشتری قرار دارند. حتی اگر ساختمان به پلکان فرار مجهز باشد باز هم تخلیه‌ طبقات بالایی زمان بیشتری می‌برد.

separator line

هزینه

در حالت کلی طبقات پایین‌تر ساختمان قیمت فروش و اجاره‌شان پایین‌تر است. بنابراین اگر هنگام خرید یا اجاره‌ ساختمان از نظر مالی مشکل دارید شاید مجبور باشید انتخابتان را به طبقه‌ اول محدود کنید.

اما در مجموع هزینه‌های طول عمر طبقه اول بیشتر از طبقات بالاست و آن هم به خاطر سرد بودن کفِ طبقه در فصول سرماست.

طبقه اول روی پیلوت قرار دارد و در نتیجه کفش مستقیما با سرما در ارتباط است. اگر خانه سیستم گرمایش از کف داشته باشد احتمالا در زمستان سرمای زیادی احساس نمی‌کنید، اما سیستم گرمایشی باید یک‌سره روشن باشد و این باعث بالا رفتن هزینه‌های انرژی می‌شود.

هزینه گرمایشی آپارتمان

اگر سیستم گرمایش از کف در کار نباشد هر کار هم بکنید و هرچقدر درجه‌ بخاری‌های خانه را زیاد کنید، باز هم جسم خانه سرد است و احتمالا در فصول سرما رنج خواهید برد.

البته طبقات آخر ساختمان هم در تابستان مشکل مشابهی دارند و برای خنک‌کردن خانه باید برق بیشتری مصرف کنید.

معمولا طبقه اول آپارتمان‌ها در زمستان سردتر و طبقه آخر در تابستان گرم‌تر است؛ در نتیجه این طبقات مصرف انرژی بیشتری نسبت به سایر طبقات ساختمان دارند.

separator line

چشم‌انداز

یکی از ویژگی‌های برترِ طبقات بالای آپارتمان‌ها چشم‌انداز خوبشان است. شما در طبقات بالا می‌توانید منظره‌ و چشم‌انداز خوبی از شهر ببینید که مطمئنا در روحیه‌تان تاثیر دارد. در مقابل طبقات پایین چشم‌انداز چندان خاصی ندارند.

چشم‌انداز آپارتمان

نکته‌ منفی دیگر برای طبقات پایین میزان نفوذ نور خورشید به این طبقات است. این طبقات به خاطر ساختمان‌های مجاور معمولا نورگیری ضعیفی دارند.

تحقیقات علمی ثابت کرده که کمبود نور خورشید بر میزان افسردگی افراد تاثیر دارد. بنابراین هنگام انتخاب طبقه‌ آپارتمان شاید دوست داشته باشید این مورد را هم مد نظر قرار دهید.

separator line

سر و صدا

دلیل اینکه برخی افراد سراغ طبقات بالایی ساختمان می‌روند این است که سر و صدای خیابان و ترافیک و… کمتر به این طبقات می‌رسد. همچنین اگر طبقه‌ آخر ساختمان را انتخاب کنید سر و صدای رفت و آمد اهالی نیز آزارتان نمی‌دهد.

در نقطه‌ مقابل طبقه‌ی اول بیشترین سهم را از سر و صدا دارد. نزدیکی به پارکینگ، حیاط، خیابان و رفت و آمد اهالی می‌تواند آرامش را از ساکنین این طبقات سلب کند.

البته یک ویژگی‌ مثبت طبقه‌ی اول این است که دیگر نگران سر و صداهایی که ممکن است برای طبقه‌ زیر شما پیش بیاید نیستید.

اگر بچه‌های پر سر و صدا و پر جنب و جوشی دارید در صورت سکونت در طبقات بالا احتمالا شاهد اعتراض همسایه‌های پایینی خواهید بود.

طبقات بالایی آپارتمان‌ها معمولا سر و صدای کمتری می‏ شنوند و در آرامش بیشتری هستند؛ همچنین این طبقات از امنیت بالاتری نیز برخوردارند.

separator line

امنیت

طبقات پایین نسبت به طبقات بالا برای سارقین طعمه‌های مناسب‌تری هستند. چون راحت‌تر می‌توانند اموال مسروقه را از ساختمان خارج کنند و در صورت لو رفتن راحت‌تر می‌توانند فرار کنند.

بنابراین اگر قصد خرید طبقات پایین ساختمان را دارید حتما دقت کنید که واحدتان به وسایل ایمنی کافی مجهز شده باشد.

separator line

فشار آب و رطوبت

طبقات بالای ساختمان معمولا در ساعات پیک مصرف با کمبود فشار آب مواجه می‌شوند که می‌تواند آزاردهنده باشد.

البته این مشکل با تعبیه پمپ داخلی یا منبع آب در پشت‌بام تا حدودی قابل رفع است، اما به هر حال در طبقات بالا فشار آب طبقات پایین را نخواهید داشت.

نکته‌ منفی دیگر برای طبقه آخر این است که در صورت خراب شدن ایزوگامِ پشت‌بام خانه‌، رطوبت سقف امانتان را خواهد برید.

بهترین طبقه‌ آپارتمان کدام است؟

separator line

بهترین طبقه‌ آپارتمان کدام است؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم این شمایید که باید معیارهایتان را لیست کنید و با توجه به معایب و مزایای طبقات بالا و پایین بهترین طبقه‌ آپارتمان را برای خودتان تعیین کنید.

طبقات میانی تقریبا ترکیبی از مزایا و معایبی را دارند که ذکر شد، اما با توجه به معیارهای شما آنها هم می‌توانند انتخاب‌ها مناسبی باشند.

separator line

جمع‌بندی

  • طبقات بالا و پایین آپارتمان‌ها معایب و مزایای مختلفی دارند که می‌تواند روی انتخاب آنها برای خرید یا اجاره تاثیرگذار باشد.
  • طبقات انتهایی و ابتدایی ساختمان در موضوعاتی همچون رفت و آمد و دسترسی، هزینه، چشم‌انداز، سر و صدا، امنیت، فشار آب و رطوبت با هم تفاوت‌هایی دارند.
  • طبقات میانیِ ساختمان ترکیبی از معایب و مزایای طبقات بالا و پایین را با شدت کمتری دارند.
  • برای تعیین بهترین طبقه‌ آپارتمان نمی‌توان یک نسخه‌ی کلی صادر کرد و افراد باید با توجه به شرایط و اولویت‌هایشان دست به انتخاب بزنند.

separator line

بهترین و بدترین طبقات برای زندگی در آپارتمان

طبقه اول آپارتمان

زندگی در این طبقه دردسرهای فراوانی برای شما به همراه خواهد داشت. برای مثال شما همیشه در معرض سروصدای همسایگان در حین ورود و خروج خواهید بود، یا اگر در مجاورت شما ساختمان بلندی باشد بعید است نور خورشید به داخل خانه شما راه یابد.

یکی دیگر از مشکلات زندگی در طبقه اول آپارتمان‌های سرمای کف واحد است، این طبقه روی پیلوت قرار گرفته و در تیررس مستقیم سرمای بیرون است.

اما با وجود همه این مشکلات، طبقه اول بهترین نقطه از آپارتمان برای زندگی افراد مسن و کسانی که مشکل حرکتی دارند، شما در این طبقه هیچ‌وقت نگران خراب شدن آسانسور نخواهید بود و این موضوع بهترین مشخصه خانه‌های طبقه اول است.

طبقه آخر آپارتمان

زندگی در طبقات آخر ساختمان‌های بلند از حدود دو قرن پیش در اروپا رواج یافت و این طبقات تبدیل به محل زندگی افراد ثروتمند شد.

زندگی در بالاترین نقطه از ساختمان مطمعنا دارای جذابیت‌های فراوانی است. مثل بهره‌مندی از چشم‌اندازی زیبا و دور بودن از همهمه و آلودگی‌های صوتی حاکم بر شهر، اما در کنار این مزایا زندگی در طبقه آخر یک مجتمع مسکونی مشکلاتی هم در پی دارد.

بزرگ‌ترین کابوس برای ساکنین این طبقات خراب شدن آسانسور است، بالا رفتن از 10 طبقه پله اصلاً کار ساده‌ای نیست.

یکی دیگر از بدی‌های زندگی در طبقات فوقانی ساختمان‌های بلند کمبود فشار آب است که می‌تواند در ساعات ترافیک مصرف آب شما را با مشکل مواجه کند.

بهترین طبقات آپارتمان

واحدهایی که در طبقات دوم، سوم و چهارم واقع شده‌اند مناسب‌ترین واحدهای یک مجتمع مسکونی محسوب می‌شوند. چون نه مثل طبقه اول مشکل سرما و آلودگی صوتی دارند و نه مثل طبقه آخر مشکل گرما و دسترسی.

این طبقات دچار مشکل افت فشار آب شدید نمی‌شوند و اگر آسانسور خراب شود شما می‌توانید ساده‌تر به واحد مسکونی خود برسید.

به طور کلی طبقات میانی ساختمان بخشی از معایب و مزایای طبقات زیرین و فوقانی را دارا هستند ولی نه به شکلی که موجب آزار و یا اختلال در زندگی شما شوند.

separator line

بیشتر بخوانید :

قوانین آپارتمان نشینی و چگونگی شکایت از همسایه در آپارتمان

هزینه قسمت‌های مشاع آپارتمان را چه کسی پرداخت میکند ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (5 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits