چطور برای مسکن خود کد رهگیری بگیریم | مزایای کد رهگیری چیست ؟

۱,۹۳۵
۵
۰
یکشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۶
اگر تا بحال برای عقد قرارداد و مبایعه نامه هنوز از روش قدیمی قرارداد دست نویس استفاده می کنید وقت آن رسیده است که با کد رهگیری املاک آشنا شوید. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در این زمینه اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار دهیم .
چطور برای مسکن خود کد رهگیری بگیریم | مزایای کد رهگیری چیست ؟

کد رهگیری املاک چیست؟ نحوه دریافت کد رهگیری املاک چگونه است ؟

در گذشته تمام معاملات به‌صورت دست‌نویس در بنگاه‌های مشاور املاک انجام می‌شد. باوجود اینکه مشاوران املاک سال‌هاست که از این روش برای ثبت معاملات انجام شده استفاده می‌کنند ولی این نوع از قولنامه‌ها از اطمینان و ضمانت کافی برخوردار نیستند و تنها به‌عنوان یک پیش‌نویس می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

با توجه به لزوم ایجاد امنیت و پر کردن خلأ امنیتی در قراردادها و همچنین به دلیل اینکه دولت بتواند آمار نسبتا دقیقی از میزان و قیمت معاملات انجام شده به‌دست آورد بخشنامه‌ای صادر شد که بر مبنای آن مشاوران املاک را موظف می‌کند تا تمام معاملات و نقل و انتقالات ملکی اعم از قراردادهای خرید، فروش، رهن و اجاره خود را در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت و کد رهگیری دریافت کنند.

اخذ کد رهگیری برای تمام قراردادهای ملکی مانند خرید و فروش یا رهن و اجاره اجباری است و به هیچ وجه صدور این کد اختیاری نیست.

همچنین طبق اعلام رئیس اتحادیه مشاوران املاک، هیچ مشاور املاکی حق ندارد برای ارائه کد رهگیری از متعاملان هزینه‌ای دریافت کند.

separator line

چگونه کد رهگیری املاک بگیریم ؟

نحوه دریافت کد رهگیری :

با توجه به توضیحات بالا اگر قصد دریافت کد رهگیری در هنگام تنظیم قرارداد جدید را دارید باید تمام مشخصات قرارداد یا قولنامه و ملک از طریق اینترنت و به وسیله مشاور املاک در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شود.

بعد از ثبت اطلاعات، قرارداد باید در سه نسخه پرینت گرفته شود. در سمت راست برگه قرارداد یک بارکد دوبعدی وجود دارد که شامل مشخصات معامله (آدرس دقیق ملک، نام خریدار و فروشنده، نام مالک و مستأجر) است و به وسیله بارکد خوان قابل خواندن است.

کد رهگیری املاک یک عدد ۱۳ رقمی است که بعد ثبت قرارداد در سامانه از طریق اس‌ام‌اس برای طرف‌های قرارداد ارسال می‌شود.

همچنین می توانید با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی و کد رهگیری صحت قرارداد را بررسی کنید.

نحوه دریافت کد رهگیری

separator line

مزایای دریافت کد رهگیری چیست ؟

اگر تاکنون به اهمیت دریافت کد رهگیری پی نبرده‌اید تا انتها این مطلب را مطالعه کنید تا با مزایا دریافت کد رهگیری آشنا شوید.

۱- تضمین امنیت معامله :

مهم‌ترین مزیت دریافت کد رهگیری این است که بعد از ثبت قرارداد و دریافت کد رهگیری به دلیل مجهز بودن مبایعه‌نامه به کد رهگیری فروشنده ملک نمی‌تواند ملک را به چندین نفر بفروشد.

زیرا به محض ثبت اطلاعات ملک در سامانه و صدور کد رهگیری تمام آژانس های املاکی که به این سامانه متصل هستند می‌توانند متوجه شوند که ابن ملک قبلا به فروش رفته یا اجاره داده شده است.

۲- پیگیری راحت :

همه مبایعه‌نامه‌ها یا اجاره‌نامه‌هایی که دارای کد رهگیری هستند را می‌توان مورد بررسی قرار داد و درصورت بروز هرگونه مشکل، به‌راحتی آن را در مراجع قانونی پیگیری کرد.

همچنین می‌توانید وضعیت ملک را در طرح‌های شهرداری مورد بررسی قرار دهید تا با اطمینان خاطر بیشتری معامله‌ را انجام دهید.

۳- تخلیه به موقع ملک :

اگر شما صاحب‌خانه هستید و اجاره‌نامه‌ای که تنظیم کرده‌اید دارای رهگیری است به‌راحتی می‌توانید در موعد مقرر ملک خود را از مستأجر تحویل بگیرید و در صورت امتناع مستاجر به سرعت حکم تخلیه صادر می‌شود.

۴- جلوگیری از فسخ قرارداد توسط فروشنده :

گاها به دلایلی مانند افزایش قیمت ملک فروشنده درخواست پول بیشتر در هنگام انتقال سند در دفترخانه و یا فسخ قرارداد را دارد اما با داشتن کد رهگیری فروشنده به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند معامله را فسخ و یا پول بیشتری طلب کند.

۵- پیگیری عدم دریافت مبلغ معامله :

در صورتی که در دریافت مبلغ معامله با مشکل مواجه شوید به وسیله کد رهگیری می‌توانید موضوع را پیگیری کنید.

۶- لازم برای ساکنان محدوده طرح ترافیک :

از طرفی اگر شما در شهرهایی که طرح ترافیک در آن‌ها برقرار است زندگی می‌کنید و خانه‌ای که اجاره کرده‌اید در محدوده طرح ترافیک قرار دارد.

برای استفاده از امتیازاتی که برای ساکنان در طرح ترافیک برای عبورو‌مرور درنظر گرفته شده است حتما باید قراردادی داشته باشید که دارای کد رهگیری باشد و در غیر این‌ صورت نمی‌توانید برای دریافت این امتیازات اقدام کنید.

حال با دانستن این نکته که اخذ کد رهگیری الزامی است و آشنایی با مزایای دریافت کد رهگیری، اگر قصد دارید خانه‌ای اجاره یا خرید و فروش کنید نسبت به دریافت کد رهگیری حساسیت بیشتری خواهید داشت و با این کار از مشکلات احتمالی آینده تا حد بسیار زیادی جلوگیری به‌عمل می‌آورید.

separator line

نمونه کد رهگیری املاک

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم مبایعه نامه و قراردادها به دو صورت پرینتی و دستی تنظیم می شود که مبایعه نامه هایی که پرینتی هستند به کد رهگیری دار شهرت پیدا کرده است. عکس اول مربوط به مبایعنامه دستی و عکس دوم مربوط به مبایعه پرینتی است.

نمونه کد رهگیری املاک

separator line

نمونه کد رهگیری املاک

به سمت چپ پایین برگه چهارم مبایعه نامه دقت کنید همانطور که می بینید کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی است. این کد از طریق اس ام اس به خریدار و فروشنده ارسال می شود.

کد رهگیری املاک

separator line

مراحل دریافت کد رهگیری املاک

مشاوران املاکی که قصد دارند برای مراجعین خود کد رهگیری دریافت کنند باید بعد از اینکه در قسمت ثبت نام مشاوران املاک سایت ایران املاک ثبت نام کردند باید امضای دیجیتال تهیه کنند.

برای انجام این کار شما به سخت افزار امضای دیجیتال احتیاج دارید. پس از تهیه سخت افزار مذکور صاحب جواز باید با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند:

 • اصل و کپی شاسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی، شما باید کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده باشید که قبلا در انزل وب نحوه ثبت نام و پیگیری کارت ملی هوشمند با شماره ملی و.. را به شما آموزش دادیم.
 • اصل و کپی پروانه کسب
 • مهر مشاور املاک
توجه داشته باشید که امضای دیجیتال یکسال اعتبار دارد و پس از یکسال باید آن را تمدید کنید.

علاوه بر تهیه سخت افزار اشاره شده شما باید بسترهای نرم افزاری زیر را فراهم کنید:

 • یکی از سیستم عامل های ویندوز ویستا، اکس پی، ۷
 • PDF Reader
 • مرورگر وب اینترنت اکسپلورر ۶ تا ۱۰

کاربرانی که از اینترنت اکسپلورر ۹ و ۱۰ استفاده می کنند توجه داشته باشند که سامانه کد رهگیری برای اینترنت اکسپلورر ۸ طراحی شده است پس باید قبل از ورود به سایت و هنگام لود شدن صفحه کلید F12 را فشار دهند و در صفحه باز شده از Browser Mode و Document Mode گزینه Internet Explorer 8 را انتخاب کنید.

بسترهای نرم افزاری کد رهگیری

حالا شما باید موارد زیر را نصب کنید که پیشنهاد می کنیم برای نصب هر مورد راهنمای خود سایت املاک ایران را مطالعه بفرمایید:

 • نصب درایور امضای دیجیتال
 • نصب مایکروسافت دات نت فریم ورک
 • نصب کامپوننت CAPICOM
 • نصب زنجیره امضای دیجیتال

حالا باید یک سری تنظیمات را در اینترنت اکسپلورر انجام دهید. برای انجام این کار مرورگر اینترنت اکسپلورر را باز کنید به منوی Tools بروید و گزینه Internet Option را کلیک کنید.

نرم افزار کد رهگیری

سربرگ Advanced را انتخاب کنید و روی Restore Advanced Settings و سپس Reset کلیک کنید.

   مراحل نرم افزاری کد رهگیری

در پنجره زیر Close را انتخاب کنید.

مراحل کد رهگیری

حالا مجدد وارد اینترنت اکسپلورر شود به منوی Tools بروید و Internet Option را کلیک کنید. وارد سربرگ Security شوید و گزینه Trusted Sites را انتخاب و دکمه Sites را انتخاب کنید.

مراحل گرفتن کد رهگیری

در پنجره زیر تیک Require Server Verification را بردارید و در فیلد Add This Website To The Zone آدرس http://www.iranamlaak.ir را وارد کنید و روی دکمه Add کلیک کنید.

مراحل کد رهگیری اکلاک

separator line

روش استعلام کد رهگیری املاک

شما به دو صورت می توانید کد رهگیری املاک را رهگیری کنید:

 1. از طریق پیام کوتاه
 2. از طریق سایت ثبت معاملات و مستغلات کشور

اگر قصد دارید از طریق اس ام اس کد رهگیری املاک را استعلام کنید باید کد رهگیری یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری قرارداد مورد نظر را به صورت کد ملی#کد رهگیری به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ ارسال کنید.

در روش دوم شما وارد قسمت استعلام کد رهگیری سامانه ثبت معاملات و املاک کشور می شوید و کد ملی و کد رهگیری قرارداد مورد نظر خود را وارد کنید.

اگر قصد دارید بسته های پستی خود را رهگیری کنید بهتر است از ۴ روش پیگیری بسته و مرسولات پستی پیشتاز و معمولی، کارت ماشین و گواهینامه با کد رهگیری و.. استفاده کنید.

روش استعلام کد رهگیری املاک

separator line

بیشتر بخوانید :

جهت شکایت از مشاور املاک متخلف به کجا مراجعه کنیم ؟

مراحل دریافت کدپستی برای ملک چگونه است ؟

مراحل دریافت کدپستی معتبر برای مغازه چگونه است ؟

روش های پیدا کردن خانه اجاره ای

۱۰ نکته برای نوشتن قولنامه خانه


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • کد رهگیری املاک
 • کد رهگیری
 • املاک

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter