چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟

۲,۷۶۲
۰
۰
دوشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵
یه موضوع جالب، میدونین چرا از قدیم میگن ایشالا 120 ساله شی؟؟؟چرا مثلا نمیگن 100 ساله یا 200 ساله؟؟؟چرا از قدیم میگن ایشالا 120 ساله شی؟؟؟ میدونستین تو ایران باستان سال کبیسه وجود نداشت ؟
چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟

فلسفه گفتن 120 ساله شی چیه؟

آیا می دانستید که گاهی به هم می‌رسیم و می‌گوییم ‌١٢٠ سال زنده باشی یعنی چه و از کجا آمده؟ برای چه نمی‌گوییم ‌١۵٠ یا ‌١٠٠ سال یا …

در ایران قدیم، سال کبیسه را به این صورت محاسبه می‌کردند که به جای اینکه هر ‌۴ سال یک روز اضافه کنند و آن سال را سال کبیسه بنامند حتما همه می‌دانند که تقویم فعلی که بنام تقویم جلالی نامیده می‌شود حاصل زحمات خیام و سایر دانشمندان قرن پنجم هجری است هر ‌١٢٠ سال، یک ماه را جشن می‌گرفتند و کل ایران این جشن برپا بود.

برای اینکه بعضی‌ها ممکن بود یک بار این جشن را ببینند و عمرشان جواب نمی‌داد تا این جشن‌ها را دوباره ببینند (و بعضی‌ها هم این جشن را نمی‌دیدند) به همین دلیل دیدن این جشن را به عنوان بزرگترین آرزو برای یکدیگر خواستار بودند و هر کسی برای طرف مقابل آرزو می‌کرد تا آنقدر زنده باشی که این جشن باشکوه را ببینی و این به صورت یک تعارف و سنتی بی نهایت زیبا درآمد که وقتی به هم می رسیدند بگویند ‌١٢٠ سال زنده باشی.

در دوران هخامنشیان سال کبیسه وجود نداشت همیشه اسفند ماه 29 روز بوده،در تقویم آن زمان هر چهار سال یک روز ذخیره میشد و طی 120سال یک ماه ذخیره داشتند که آن سال را بجای 12ماه، 13 ماه اعلام میکردند.
در ماه سیزدهم هیچکس کار نمیکرد همه با خرج حکومت جشن میگرفتند بنابراین مردم در حق هم دعا میکردند که 120سال عمر کنند تا حداقل یک جشن یک ماهه را ببینند...!!!

سال شمسی معادل ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه است.تقریبا ۳۶۵ روز و ۶ ساعت! ولی ایرانیان قدیم دوره میترائیسم و اون دوره زمانی سال رو ۳۶۵ روز می گرفتند و چون این مقدار تقریبی رو نادیده میگرفتند هر سال به مدت تقریبی ۶ ساعت عقب می افتاده. حالا اونا این ۶ ساعتها رو با هم جمع میکردند تا بشه یک ماه.

اگه این ۶ ساعت رو در ۱۲۰ ضرب کنیم میشه معادل سی روز(دقیقتر بخوام بگم میشه ۲۹ روز) یعنی یک ماه. و برای اینکه تغییری در فصلها ایجاد نشه سال صد و بیستم رو ۱۳ ماهه میگرفتند تا سال جدید دقیقا از اول بهار شروع بشه.

جالبتر اینکه اونا این یک ماه رو با شادی و خوشی و بزن و رقص و پای کوبی خلاصه آخر شادی سپری می کردند و اینقدر این جشن بین بقیه جشنها شاخص بوده که برا هم آرزو میکردند الهی ۱۲۰ ساله بشی تا در دوره عمرت یه بار اون جشن بی نظیر رو تجربه کنی.

لازم به ذکره که ایرانیا بین همه ملت های باستان بیشترین تعداد جشن و شادی رو داشتند که رد پایی از اون جشنها در نوروز برا امروز ما هم باقی مونده.

از جمله اون جشنها میشه به::

 1. ۱۳ روز جشن نوروز
 2. جشن تیرگان
 3. جشن آبریزان
 4. جشن مهرگان
 5. جشن شب یلدا
 6. چندین جشنی که در تخصص من نیست و تاریخ شناسان بهتر و بیشتر اطلاع دارند اشاره کرد.
جالبه بدونید:: روز شماری ایران قدیم به صورت هفتگی نبوده! اونا روز شماری سی روزه داشتن. یعنی برای هر روز ماه یه اسم میذاشتن و هر وقت اسم روز و اسم ماه یکی میشده جشن میگرفتن!

حالا خودتون حساب کنید اون جشن بزرگ ۱۲۰ سالگی چه جشنی بوده که با وجود اینهمه جشن جورواجور اون جشن رو برا هم آرزو میکردن!
ایشاللا ۱۲۰ ساله بشید!

چرا میگن 120 سال زنده باشی، فلسفه الهی 120 ساله بشی، تولدت مبارک انشالله 120 ساله بشی، 120 سال زنده باشی، راز 120 ساله شدن، فلسفه ۱۲۰ ساله شدن، تولدت مبارک ایشالا 120 ساله بشی، ۱۲۰ساله بشی

ولی متاسفانه الان دیگه هزار ساله هم که بشی مثل اون جشن ها دیگه نمیبینی
با این مشکلاتی که الان هست اگه به کسی بگی ایشالا 120 ساله شی یکی میزنه تو گوشِت

چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟

بیشتر بخوانید::

ضرب المثل دو قورت و نیمش باقیست یعنی چه ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • برچسب ها:
 • 120 ساله شی
 • راز 120 ساله شدن
 • فلسفه گفتن ایشالله 120 ساله شی
 • تبریک تولد ایشالله 120 ساله شی
 • 120 ساله
 • چرا میگن 120 ساله شی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter