دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای در تقویم ۹۸ چه روزی است ؟
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
یکی از اهداف اصلی دفتر آموزش و پرورش فنی و حرفه‏ ای به‏روز کردن تجهیزات کارگاه‏ها و آموزشگاه ‏ها متناسب با روند پیشرفت تکنولوژی در جامعه می‏ باشد. تاریخ دقیق روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای در تقویم سال 98 برابر است با یکشنبه 6 مرداد ماه.

تاریخ دقیق روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای در تقویم ۹۸


تاریخ دقیق روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای در تقویم سال 98 برابر است با یکشنبه 6 مرداد ماه

separator line تاریخ دقیق روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای در تقویم ۹۸/روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای

روز ترویج آموزش‏ های فنی و حرفه‏ ای

بازسازی فنی و حرفه‏ای متناسب با بازار، کار یکی از عمده ‏ترین اهداف برنامه‏ های دولت است. هم‏چنین در همین راستا، یکی از اهداف اصلی دفتر آموزش و پرورش فنی و حرفه‏ ای به‏روز کردن تجهیزات کارگاه‏ها و آموزشگاه ‏ها متناسب با روند پیشرفت تکنولوژی در جامعه می‏ باشد.

نوسازی و بازسازی ساختارها، امکانات و ارتقای کیفیت آموزش‏های فنی و حرفه‏ای و علمی - کاربردی و توسعه مراکز آموزشی فنی و حرفه‏ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات با حداکثر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی و بهره‏گیری از همکاری‏های بین‏المللی، استفاده از توان و امکانات بخش‏های دولتی و غیردولتی در توسعه آموزش‏های فنی و حرفه‏ای و علمی - کاربردی و نیازسنجی و برآورد نیروی انسانی کاردانی مورد نیاز و صدور مجوز لازم و حمایت به‏ منظور تأسیس و توسعه مراکز آموزشی دوره ‏های کاردانی در بخش خصوصی و تعاونی می‏تواند در جهت گسترش مهارت‏های فنی و حرفه‏ای در کشور مفید فایده واقع گردد.

شاید بنیادی‌‏‌ترین مانع در راه گسترش آموزش فنی در برخی از کشورهای در حال رشد، همان‌‏گونه که در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز چنین است، وجود نگرش منفی بسیاری از افراد نسبت به این آموزش است.

کار دستی و فنی از قدیم به‌ ‏مثابه کاری خوار و پست و فقط درخور افراد بی‌‏سواد در نظر گرفته شده است.

درنتیجه، در بسیاری از کشور‌ها وضعی موجود است که در اثر آن درصد بزرگی از کسانی که دوره دبیرستان را به پایان می‌برند یا حتی فارغ‏‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند، صرفاً به این دلیل که شغل‌‏های اداری کافی برای آنان وجود ندارد، بیکار می‌‌‏مانند.

روشن است که نمی‌‌‏توان نگرش‌‌ها را یک‌‌شبه دگرگون کرد، اما با آموزش فنی به‌‏عنوان عنصر مکمل نظام آموزشی و با آگاه‌‏سازی مردم نسبت به امکاناتی که آموزش فنی و حرفه‌‏ای در اختیار افراد قرار می‌‌‏دهد، تغییر نگرش‌‏‌ها خیلی سریع انجام خواهد گرفت.»

آموزش فنی و حرفه‌‏ای بایستی از تربیت افراد برای شغلی ویژه با فراهم کردن مهارت‏‌‌ها و دانش لازم، پا فرا‌تر بگذارد و همراه با آموزش عمومی، شخصیت و منش افراد را نیز پرورش دهد و توانایی درک، داوری، اظهار وجود و سازگاری با محیط‌‏های گوناگون را در آنان تقویت کند.

برای رسیدن به چنین هدفی، محتوای فرهنگی آموزش فنی و حرفه‌‏ای باید در سطحی باشد که تخصصی شدن گریزناپذیر در آموزش فنی و حرفه‌‏ای، راه دیگر علاقه‌‏‌ها را سد نکند.

آموزش فنی و حرفه‌‏ای، در جنبه‌‏های علمی‌‏‌تر خود از سال‌‏های تحصیلی مدارس فرا‌تر می‌‌‏رود و وارد عرصه صنعت می‌‌‏شود.

از این‌‏رو با در نظر داشتن مهارت‏‌‌ها و فنون، ممکن است مدارس، پایه‌‏های اساسی لازم را در اختیار بگذارند، اما این صنعت است که باید کارکنان جدید خود را در زمینه‌‏های خاصی که در زندگی کاری از آنان انتظار می‌‌‏رود، آموزش دهد و پیوسته دانش آن‌‏‌ها را مطابق با پیشرفت‌‏های زمان ارتقا دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.3 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • rasekhoon.net
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است