۲۳ تیر ماه سالروز گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری

۱,۶۶۰
۱
۰
سه شنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۱
23 تیر 1362 نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور نمایندگان منتخب مردم و مقامات ارشد سیاسی کشور گشایش یافت. تاریخ دقیق این روز در تقویم سال 1398 مصادف است با یک شنبه 23 تیر ماه
۲۳ تیر ماه سالروز گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری

تاریخ دقیق گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری

تاریخ دقیق گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری برابر است با 23 تیرماه 1362

.

separator line/تاریخ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1398/گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری/تاریخ دقیق گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری

تاریخ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1398

تاریخ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1398 برابر است با یکشنبه 23 تیرماه

separator line/تاریخ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1398/گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری/تاریخ دقیق گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری

گشایش اولین دوره مجلس خبرگان رهبری

23 تیرماه سالگرد گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1362 گرامی باد. به همین مناسبت پیام حضرت امام خمینی (ره) صادره در تاریخ 22 تیرماه 1362 خطاب به نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری دوره نخست ، برگرفته از صحیفه نور در ذیل آمده است:

بسم اللّه الرحمن الرحیم
نمایندگان مجلس خبرگان با تایید خداوند متعال جل و علا و پشتیبانى حضرت ولى اللّه اعظم، بقیه اللّه ارواحنا لمقدمه الفداء -
بر حسب اصل یکصدوهفتم قانون اساسى جمهورى اسلامى ، مجلس مبارک خبرگان، که به وسیله آراء ملت عظیم الشان ایران، شمارى از علماى اعلام و حجج اسلام - ادام اللّه بقائهم - براى تعیین رهبر یا شوراى رهبرى انتخاب شده اند، مفتوح گردید.
مجلسى که براى ادامه نظام جمهورى اسلامى و شرعیت بخشیدن به آن نقش اساسى دارد.
مجلسى که علاقه مندان به اسلام و جمهورى اسلامى دل بدان بسته ، و مخالفان و دشمنان آن چشم به آن دوخته اند.
آنان دل بسته اند که منتخبین آنها، که از علماى متعهد و آگاه به مصالح و مفاسدند، با راى مبارک خود شایسته ترین و آگاه ترین و متعهدترین فقیه یا فقها را براى این مقام، که صیانت نظام جمهورى اسلامى و هدایت آن به طور شایسته و موافق با شریعت مطهره بستگى به آن دارد، با اعتقاد به حضور خداوند متعال و نظارت او - جل و علا -
بر آراء و اعمال و احوال آنان تعیین نمایند، و رضاى او را بر رضاى خود و دیگران مقدم دارند.
و اینان چشم طمع دوخته اند که شاید به وسیله ایادى خود بتوانند لغزشى خداى نخواسته ایجاد کنند که در آتیه اى ولو دراز مدت نظام اسلامى را به انحراف کشانند.
ما مى دانیم که ابرقدرتها و حکومتهاى وابسته به آنان با اسلام شاهنشاهى و ملکى مخالف نیستند، بلکه بى شک آن را تایید نیز مى کنند.
اسلامى که به وسیله ایادى ابلیسى خود و جهال بصورت عالم، عرضه شود -
که علماى اسلام و مسلمانان نباید در امور سیاسى و اجتماعى مسلمین دخالت کنند و نباید در امور مسلمانان اهتمام نمایند، و حکم واضح عقل موافق با قرآن را نادیده گرفته و حدیث مجارى الامور بید العلماء باللّه را ضعیف و سخن شریف واما الحوادث الواقعة فارجعوا فیها الى رواة احادیثنا.
و دیگر احادیث از این قبیل را بى مبنا یا به تاویل کشانند - صددرصد مورد تایید آنان است.
چه بهتر که دست علماى متعهد و مسلمانان بیدار را این درباریان روحانى نما و بازیخوردگان غافل از سیاست بازى شیاطین ببندند، و راه را براى چپاول و سلطه قدرتها باز کنند.
آنان از اسلامى که مؤید آنهاست چه باک دارند ؟
از اسلام على بن ابیطالب - علیه صلواة اللّه و سلامه - مى ترسند.
اگر آن شهید دلباخته اسلام و اسلامشناس حقیقى مثل اینان فکر مى کرد و به گوشه عزلت به عبادت خدا مشغول مى شد و راهى جز بین مسجد و منزل نمى پیمود، نه جنگ صفین و نهروان پیش مى آمد، و نه جنگ جمل،
و نه مسلمانان فوج فوج به قتل مى رسیدند و شهید مى شدند.
و اگر سیدالشهدا - علیه السلام - مثل اینان فکر مى کرد و در کنار قبر جدش به ذکر و دعا مى پرداخت، فاجعه بزرگ کربلا پیش نمى آمد و دوستان ارجمند خداوند قطعه قطعه نمى شدند و آل اللّه به اسارت نمى رفتند.
و از آنها بالاتر، اگر رسول اکرم - صلى اللّه علیه و آله و سلم - مانند اینان فکر مى کرد و به نصیحت و بیان احکام عبادات مى پرداخت، آن همه رنج و مصیبت نمى دید و آن همه مسلمانان به شهادت نمى رسیدند.
و در علماى معاصر، اگر مرحوم آیت اللّه عظیم الشان، آقا میرزامحمدتقى شیرازى با آن مقام بزرگ در علم و ورع و تقوا، همانند اینان فکر مى کرد،
در عراق جنگ بین مسلمانان و انگلیسىهاى متجاوز غاصب پیش نمى آمد و آن همه مسلمانان شهید نمى شدند، و استقلال عراق تامین نمى شد.
حکومتهایى که در عصر حاضر با دل و جان و اسم اسلام در خدمت ابرقدرتها، بویژه امریکا هستند و عامل تامین منافع آنان در جهان مى باشند،
و آخوندهاى دربارى از خدا بى خبر که مؤید آنان و مخالف با رژیم اسلامى هستند و کوشش در هدم اسلام پرخاشگر بر ستمگران به سیره رسول اللّه - صلى اللّه علیه وآله وسلم -
و علم کردن اسلام شاهنشاهى و ملوکى هستند، که مسلمانان متعهد را به جرم شکایت از ظلم امریکا و اسرائیل مى خواهند از فریضه حج محروم کنند، باید مورد تایید شوروى و امریکا و اسرائیل باشند.
و اکنون شما، اى فقهاى شوراى خبرگان واى برگزیدگان ملت ستمدیده در طول تاریخ شاهنشاهى و ستمشاهى، مسئولیتى را قبول فرمودید که در راس همه مسئولیتهاست،
و آغاز به کارى کردید که سرنوشت اسلام و ملت رنجدیده و شهید داده و داغدیده گرو آن است.
تاریخ و نسلهاى آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد، و اولیاء بزرگ خدا ناظر آرا، و اعمال شما مى باشند، واللّه من ورائهم محیط و رقیب.
کوچکترین سهل انگارى و مسامحه و کوچکترین اعمال نظرهاى شخصى و خداى نخواسته تبعیت از هواهاى نفسانى، که ممکن است این عمل شریف الهى را به انحراف کشاند، بزرگترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد.
اگر اسلام عزیز و جمهورى اسلامى نوپا به انحراف کشیده شود و سیلى بخورد و به شکست منتهى شود، خداى نخواسته اسلام براى قرنها به طاق نسیان سپرده مى شود،
و به جاى آن، اسلام شاهنشاهى و ملوکى جایگزین آن خواهد شد.
شما برگزیدگان مستضعفان مى دانید که با کوتاه شدن دست ابرقدرتهاى چپاولگر از کشور اسلامى شما،
آنان و وابستگان به آنها ماهیت اسلام و قدرت الهى آن را لمس نمودند، و چون افعى زخم خورده در کمین نشسته اند که از هر راهى بتوانند خود یا به وسیله پیروان از خدا بى خبر خود این نظام الهى را از مسیر خود منحرف نمایند.
و بالاترین انحراف، که منجر به انحراف تمام ارگانها مى شود، انحراف رهبرى است، که امروز شما نقش اول آن را دارید.
شما دیدید و شنیدید که با اصل پنجم قانون اساسى چه مخالفتها شد و چه جار و جنجالها بپا کردند، و بحمداللّه تعالى موفق نشدند ماموریت خود را انجام دهند.
و اخیرا با همین تعیین خبرگان نیز مخالفت کردند و سمپاشى نمودند،
و بحمداللّه با شکست مواجه شدند.
و امروز هم شما نباید از کید ساحران و وسوسه خناسان غافل باشید.
راه خود را با قدرت الهى و تعهد به اسلام بزرگ و قوت ایمانى و روحى ادامه دهید، و به هیچ چیز الا مصالح اسلام و مسلمین فکر نکنید.
و دراین صورت خداوند تعالى پشت و پناه شماست.
لازم است به رهبر محترم آتیه ، یا شوراى رهبرى، تذکرى برادرانه و مخلصانه بدهم: رهبر و رهبرى در ادیان آسمانى و اسلام بزرگ چیزى نیست که خودبخود ارزش داشته باشد، و انسان را خداى نخواسته به غرور و بزرگاندیشى خود وادارد.
آن همان است که مولاى ما، على بن ابیطالب، درباره آن گوشزد فرموده است.
اساسا انبیاء خدا - صلواة اللّه و سلامه علیهم - مبعوث شدند براى خدمت به بندگان خدا، خدمتهاى معنوى و ارشادى و اخراج بشر از ظلمات به نور، و خدمت به مظلومان و ستمدیدگان و اقامه عدل، عدل فردى و اجتماعى.
شما که خود را پیروان اصحاب وحى و اولیاء عظیم الشان مى دانید و بحمداللّه هستید، خود را جز خدمتگزار به ملتهاى ستمدیده ندانید.
و باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هرکس چشم طمع به شما دوخته اند،
و با اشخاص منحرف نفوذى در بیوت شما، با چهره هاى صددرصد اسلامى و انقلابى
، ممکن است خداى نخواسته فاجعه به بار آورند، و با یک عمل انحرافى نظام را به انحراف کشانند، و با دست شما به اسلام و جمهورى اسلامى سیلى زنند.
اللّه، اللّه، در انتخاب اصحاب خود.
اللّه، اللّه، در تعجیل تصمیمگیرى، خصوصا در امور مهمه .
و باید بدانید و مى دانید که انسان از اشتباه و خطا مامون نیست.
به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید، و اقرار به خطا کنید، که آن کمال انسانى است، و توجیه و پافشارى درامر خطا نقص، و از شیطان است.
در امور مهمه با کارشناسان مشورت کنید، و جانب احتیاط را مراعات نمایید.
اینجانب مطالبى را در سى صفحه ، به عنوان وصیت، نوشته ام، و یک نسخه آن را در مجلس مبارک خبرگان امانت مى گذارم، که پس از مرگ اینجانب منتشر خواهد شد.
از خداوند متعال عاجزانه مسئلت مى نمایم که اسلام بزرگ را عظمت بیشتر بخشد، و توفیق وحدت رابراى حفظ کیان اسلام و کشورهاى اسلامى نصیب ملتهاى اسلامى فرماید، و جمهورى اسلامى را هرچه بیشتر تقویت نماید، و ما را مورد عنایت حضرت بقیة اللّه - عجل اللّه فرجه الشریف و روحى لمقدمه الفداء - قرار دهد.
والسلام على عباداللّه الصالحین.
22تیرماه 1362 / 2 شوال المکرم 1403
روح اللّه الموسوى الخمینى


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم