دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تقویم سال ۹۸
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روز جهانی مبارزه با مواد مخدر طی تصمیم ویژه‌ای در زمینه مواد مخدر توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان گامی مهم در مسیر مبارزه با مواد مخدر و اعلام آن به عنوان مشکلی جهانی تعیین شد. روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تقویم سال…

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال 98

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تقویم سال 98 برابر است با: چهارشنبه 5 تیر ماه

separator line

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تقویم میلادی برابر است با: 26 ژوئن 2019

separator line

مبارزه با مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه‌‏هاى مختلف مى‌گردد. اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‌کن نخواهد شد، اما با تدبیر و تلاش حداقل می‏توان آن را به کنترل درآورد.

معضل اعتیاد به مواد مخدر، بلای خانمان سوزی است که جوامع بشری را در چنگال مرگ آور خویش گرفتار ساخته است. این اختاپوس هراس آور، قدرت اندیشه، نوآوری، پشتکار، کوشش و سازندگی را در انسان ها به ویژه نسل جوان جامعه از بین می برد و بنیان خانوادگی و اعتقاد دینی آنان را به نابودی می کشاند.

امروزه کم تر کشوری را در جهان می توان یافت که پدیده مواد مخدر و اعتیاد، مهم ترین دغدغه یا یکی از مهم ترین مشکلات اجتماعی اش نباشد. هر ساله، مبالغ هنگفتی برای مبارزه با معضل اعتیاد و مواد مخدر هزینه می شود، ولی هم چنان رقم باندهای قاچاق مواد مخدر و شمار معتادان رو به افزایش است.

separator line

نامگذاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

26 ژوئن برابر با 5 تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ 17 تا 26 ژوئن 1987 در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‌ها در امر مبارزه با پدیده خانمان‌سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت‌کننده رسید.

این سند خط مشی همه‌جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر را از سوی کشورهای شرکت‌کننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بین‌المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. در این کنفرانس سندی در 4 فصل تنظیم شد که بیش از 35 مورد اقدام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه‌کنی مزارع غیرمجاز خشخاش، نابودی شبکه‌های عمده قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های حقوقی کشورها و غیره را در خود جای داده است.

این سند در 26 ژوئن مصادف با 5 تیر ماه به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب کشورهای شرکت‌کننده قرارگرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

separator line

سابقه مواد مخدر در جهان

بر اساس برخی اسناد موجود ، سابقه آشنایی بشر با مواد مخدر حدود 4000 سال پیش از میلاد برآورد شده است. « پلین » دانشمند رومی قرن اوّل میلادی ، اولین کسی است که شیره غلیظ خشخاش را به نام اپیوم عرضه کرد. " اپیوم " از ریشه " اٌپوس " "OPOS " به معنی شیره است که از کلمه " اهی پی نا " " AHIPENA " از زبان سانسکریت گرفته شده و بنا به تلفظهای دیگر " اٌفیون " یا " هپیون " خوانده می شود.

separator line

پیشینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در ایران

مبارزه با قاچاق مواد مخدر با رهنمودهای امام خمینی رحمةالله و با همّت جوانان مسلمان در قالب کمیته های انقلاب اسلامی آغاز شد. این مبارزه ، با تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1367 و تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر ، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 19/5/68 به تدریج شکل سازمان یافته به خود گرفت و با ادغام نیروهای انتظامی موج فزاینده ای به خود گرفته است و ستاد مبارزه با مواد مخدر که ریاست آن را رئیس جمهور بر عهده دارد ، هماهنگی لازم را در زمینه ادامه این مبارزه انجام می دهد.

separator line

تاریخچه مواد مخدر در ایران

دٌوّل استکباری و در رأس آنها انگلیس ، هم زمان با رسوخ در ارکان ،مواد مخدر را رواج دادند که حتی برخی از شاهان صفوی نیز به آن روی آورده و معتاد شدند. با شروع حکومت قاجار بر مبنای سیاست انگلیس که خواهان تضعیف همسایگان هندوستان بود ، تریاک کشی چنان در ایران رواج یافت که حتی تصویر " ناصرالدین شاه " را همانند نقش سکه بر حقه های وافور منقوش ساختند و بدین سان به آن رسمیت بخشیدند و در همین ایام نیز کشت خشخاش را ترویج کردند و برای اولین بار در «ماهان ِ کرمان» مرغوب ترین نوع این محصول را کاشتند.

در زمان حکومت سلسله پهلوی ، سطح زیر کشت تا میزان 33000 هکتار افزایش یافت و علاوه بر تریاکهای سناتوری که اسباب عیش طبقه اشراف و ثروتمندان ، وکلا و نمایندگان مجلس ، درباریان و خوانین بود ، برای اولین بار مرزهای کشور به روی هروئین گشوده شد و از حدود سال 1340 جوانان این مرز و بوم در معرض یکی از مهمترین توطئه های قدرتمندان ( مواد مخدر ) قرار گرفتند و ایران که در مسیر ترانزیت مواد مخدر آسیا به اروپا قرار دارد ، بزرگترین لطمه ها را متحمل شد.استکبار جهانی که شکست عظیمی را از انقلاب اسلامی متحمل شده بود جهت غوطه ور کردن جوانان کشور در دام اعتیاد ، با توطئه ای حساب شده توزیع مواد مخدر را در ایران افزایش داد.

separator line

تاریخچه نام گذاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

با قطعنامه 42/112 از 7 دسامبر 1987، مجمع عمومی تصمیم گرفت روز 26 ژوئن را روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر را به عنوان بیان عزم خود برای تقویت اقدام و همکاری برای دستیابی به هدف جامعه بین المللی بدون مواد مخدر سو استفاده کردن.

این حمایت جهانی سالانه توسط افراد، جوامع و سازمان های مختلف در سراسر جهان، این رعایت جهانی به منظور بالا بردن آگاهی از مشکل اصلی که مواد مخدر غیرقانونی به جامعه نشان می دهد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آوریل 2016 یک نشست ویژه (UNGASS) در زمینه مواد مخدر برگزار کرد. این نشست ویژه نقطه عطف مهمی در دستیابی به اهداف تعیین شده در سند سیاست 2009 "اعلامیه سیاسی و برنامه اقدام برای همکاری های بین المللی به منظور یکپارچه سازی و تعادل استراتژی مبارزه با مواد مخدر جهانی "که تعریف اقداماتی را که توسط کشورهای عضو و همچنین اهدافی که باید تا سال 2019 انجام شود، تعریف کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • beytoote.com
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید