مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
۶ خرداد چه روزیست ؟ چرا ۶ خرداد سال ۹۸ تعطیل است ؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در تقویم رسمی چاپ شده سال 98 روز 5 خرداد به عنوان روز شهادت امام علی (ع) تعطیل اعلام شده بود اما به علت جا به جایی شروع ماه رمضان این روز نیز جا به جا شد. برای اطلاعات بیشتر با دلگرم همراه باشید.

6 خرداد 98 چرا تعطیل است ؟

«دو شنبه 6 خرداد برابر با 21 رمضان، روز شهادت حضرت علی (ع) و تعطیل رسمی است»

6 خرداد چند شنبه است ؟

شهادت حضرت علی (ع) در تقویم شمسی 98شهادت حضرت علی (ع) در تقویم میلادیشهادت حضرت علی (ع) در تقویم قمری
دوشنبه، ۶ خرداد Monday, May 27الاثنین‬، ٢١ رمضان
۱۳۹۸/۰۳/۰۶2019/05/27۱۴۴۰/۰۹/۲۱

21 رمضان برابر با 6 خرداد 98 چه روزی است ؟

براساس تقویم سال ۱۳۹۸ شروع ماه مبارک رمضان روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه بود، اما با توجه به اینکه هلال ماه در روز ۲۹ ماه شعبان مطابق با ۱۵ اردیبهشت‌ماه رویت نشد، از سوی ستاد استهلال اعلام شد که شروع ماه مبارک رمضان از روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت خواهد بود و ماه شعبان نیز ۳۰ روز کامل است.

بر اساس این اعلام ماه مبارک رمضان از روز ۱۷ اردیبهشت ماه آغاز شد، اما با توجه به تاخیر در شروع این ماه مبارک تغییراتی در تقویم شمسی ایجاد شد و تاریخ قمری در تقویم یک روز جابجا شد، برهمین اساس نیز زمان شب‌های قدر و شب شهادت امام علی(ع) نیز تغییر کرده و یک روز جابجا شده است، از همین‌رو روز شهادت امام علی(ع) که در تقویم تعطیل رسمی است از یکشنبه ۵ خرداد به روز دوشنبه ۶ خرداد موکول شده است.

حجت‌الاسلام علیرضا موحدی‌نژاد (رئیس ستاد استهلال دفتر رهبری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تعطیلی روز شهادت امام علی (ع) که مصادف با بیست و یکم ماه رمضان است، گفت: مرکز تقویم در خصوص تغییر تعطیلی روز ۵ خرداد که مصادف با شهادت امام علی (ع) بود، اطلاعیه‌ای را صادر کرده است.

وی ادامه داد: قطعا وقتی در اعلام رسمی تغییر در اول ماه رمضان اعلام می‌شود، یعنی ماه قمری تغییر کرده است و طبیعتا زمان ۲۱ ماه مبارک رمضان نیز تغییر می‌کند و تعطیلی رسمی که به مناسب شهادت حضرت علی (ع) نیز در تقویم مشخص شده است با توجه به تغییر ماه قمری تغییر خواهد کرد و این حتی نیازی به اعلام ندارد.

گفتنی است مرکز تقویم در اطلاعیه‌ای تغییرات ایجاد شده در ماه مبارک رمضان را اعلام کرده است، که به شرح زیر است:

تغییر ماه مبارک رمضان ١٤٤٠ هجری قمری در تقویم سال ١٣٩٨ هجری شمسی با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان، یک روز دیرتر نسبت به استخراج مرکز تقویم آغاز شد، روز سه شنبه ١٧ اردیبهشت ١٣٩٨ هجری شمسی مطابق ١ رمضان ١٤٤٠ هجری قمری است.

بنابراین، روز دوشنبه ٦خرداد ١٣٩٨ هجری شمسی مطابق با ٢١رمضان ١٤٤٠ هجری قمری است که مصادف با شهادت حضرت امام علی علیه السلام و تعطیل است. شایان ذکر است که تعطیلات دیگر سال تغییر نمی‌کند. برای مشاهده تقویم اصلاح شده به پیوند زیر مراجعه کنید.

21 رمضان / 6خرداد چرا تعطیله

بیشتر بخوانید:

آیا ۵ خرداد سال ۱۳۹۸ تعطیل است یا ۶ خرداد ؟

تاریخ دقیق شهادت حضرت علی (ع) در تقویم سال ۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ دقیق ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام در تقویم ۹۸

تعطیلات ۱۴ و ۱۵ خرداد سال ۹۸ چند روز است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است