دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
اندازه انواع کاغذ های A۴ ، A۳ و A۵ و تفاوت آن ها
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
شاید برای شما هم پیش آمده که بخواهید بدانید سایز کاغذ های A4 یا A5 و ... دقیقا چقدر است. در این مطلب تمامی این اندازه ها در سیستم های اندازه گیری مختلف به همراه روش های محاسبه آن ها بیان شده است. با دلگرم همراه باشید.

سایز انواع کاغذ طبق استانداردهای بین المللی

آیا تا به حال واقعاً نگاهی به بسته های کاغذی که خریداری کرده اید انداخته اید؟ شما احتمالاً از A5 یا A4 استفاده می کنید، اما برای بسیاری مردم دنیا، تنها دو اندازه صفحه که واقعاً مهم هستند A4 یا Letter کاربردی ترند. اما تعدادی از اندازه کاغذی که مربوط به زندگی روزمره ما است، وجود دارد و دانستن آن‌ ها می تواند در زمان و پول شما هنگام چاپ و کپی کردن اسناد صرفه جویی کند.

اندازه انواع کاغذ سری A

اندازه کاغذ A3
297 × 420 میلیمتر

اندازه کاغذ A4
210 × 297 میلیمتر

اندازه کاغذ A5
148 × 210 میلیمتر

سایز انواع کاغذ سری A و B و C در سیستم ایزو

ابعاد کاغذ آ 4 و آ 5

در تصویر بالا سایز انواع کاغذ در سیستم ایزو که یک سیستم رایج تر می باشد را مشاهده کردید. اگر مایلید جزئیات کامل درباره نحوه محاسبه سایزهای مختلف و همچنین سیستم های مختلف اندازه گیری کاغذها را بدانید می توانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

سیستم های استاندارد موجود برای اندازه کاغذ

با توجه به انواع استاندارد های تولید کاغذ در دنیا، امروزه دو استاندارد غالب وجود دارد.

1- استاندارد بین المللی

همانطور که از این اصطلاح بدست می آید، استاندارد بین المللی، همچنین به عنوان استاندارد ISO 216 شناخته می شود، در سراسر جهان استفاده می شود. این بر اساس نسبت ابعاد ریشه مربع دو، مانند یک مربع و قطر آن است. این ایده در ابتدا توسط Georg Christoph Lichtenberg دانشمند آلمانی در سال 1786 پیشنهاد شد.

در سال 1922، دکتر والتر پورتسمن، ایده های لیچنبرگ را در آلمان به ارمغان آورد. این استاندارد جدید به عنوان استاندارد DIN 476 شناخته شد. سیستم در طول جنگ جهانی دوم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. معمولاً اندازه کاغذ ایزو A4 است.

2- سیستم آمریکای شمالی

سیستم آمریکای شمالی در درجه اول در ایالات متحده آمریکا و کانادا استفاده می شود. اندازه های جاری بر اساس اندازه های سنتی مانند (Letter (8.5 x 11 in و (Legal (8.5 x 14 in هستند. نام گذاری اندازه های آمریکای شمالی با استفاده از ANSI از زمان تصویب ANSI / ASME Y14.1 توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا در سال 1995 آغاز شده است.

هرچند این اندازه ها با ANSI آغاز می شوند، اما با این حال بر اساس اندازه های سنتی هستند.

سایز انواع کاغذ در سیستم ایزو

سایز کاغذهای سری A در سیستم ایزو

راحت تر و متمایز تر از ویژگی های مقاله ISO این است که هر فرمت یک نسبت به ریشه مربع دو (1: 4142) است که باعث می شود که سند را برای چاپ در یک فرمت کاغذی دیگر شفاف یا کاهش دهد. سری محبوب ترین استاندارد ISO سری A است. اندازه ای که بیشترین استفاده را از این سری دارد فرمت A4 است. تمام اندازه های کاغذی این مجموعه دارای یک نام است که شامل A می شود و یک عدد همراه با آن می باشد.

هرچه این عدد همراه با حرف A بزرگتر، باشد سایز کاغذ کوچکتر است.

سایز انواع کاغذ

اساس سیستم کل فرمت A0 است که دارای مساحت یک متر مربع است. با یک نسبت مساوی با ریشه مربع دو، یک ورق کاغذ A0 به ترتیب 841 × 1189 میلیمتر می رسد. مشخص نمودن ابعاد اندازه کاغذ بعدی، نیازی به هیچ سویه واقعی ریاضی نیست، زیرا هر اندازه بعد از آن می تواند به سادگی با کشیدن کاغذ به صورت نیمه با چسبندگی موازی با کوتاه ترین طرف ها ایجاد شود.

در واقع باید کاغذ را از وسط و از سمت طول مستطیل تا کنید. اگر این کار را با ورق کاغذ A0 انجام دهید، ابعاد حاصل آن 594×841 میلی متر یا فرمت A1 خواهد بود. توجه داشته باشید که ارتفاع A1 برابر با عرض A0 است.

سایز کاغذ A4

سایز کاغذهای سری B در سیستم ایزو

سری B به منظور ارائه طیف گسترده ای از اندازه کاغذ به کار گرفته شده است. و سری C فقط برای پاکت استفاده می شود. اندازه کاغذ B کمی بزرگتر از همتایان A سری خود است و بر اساس میانگین هندسه دو سری متوالی سری A محاسبه می شود. به عنوان مثال، B4 بین اندازه های A3 و A4 است و B5 بین A4 و A5 است.

سایز کاغذ B

سایز کاغذهای سری C در سیستم ایزو

سری C برای معرفی یک پاکت با فضای کافی برای یک ورق سری A معرفی شد. اندازه سری A در پوشش‌ های سری C مشابه است. یعنی یک برگ A4 به راحتی با یک جعبه C4 متناسب است. اندازه C فقط بین سری A و B است. در زیر جدول هایی با ابعاد هر سه سری است. در همه آن‌ها نسبت ارتفاع به عرض برابر با ریشه مربع دو است.

اگر چه اینها فرمت اصلی استاندارد ISO هستند، اندازه های دیگر مورد استفاده برای اقلام چاپ شده مانند برچسب ها، کارت های کسب و کار و غیره وجود دارد. آنها اغلب با برش دادن اندازه های استاندارد به قطعات مساوی تقسیم می شوند. این اغلب منجر به اندازه با نسبت ابعاد نسبت به ریشه مربع دو می شود.

تبدیل سایز های کاغذ به یکدیگر

بسیاری از دستگاه های کپی دارای فاکتورهای بزرگنمایی از پیش تعیین شده برای افزایش یا کاهش یک سند کپی شده برای چاپ آن بر روی یک اندازه کاغذ دیگر است. این ایستگاه از پیش تنظیم شده به طور معمول شکل دکمه های A3 → A4 و غیره را نشان می دهد.

این فرایند حاشیه ها را از بین می برد و موجب صرفه جویی در تلاش برای حدس زدن عامل بزرگنمایی درست می شود که می تواند منجر اجتناب از چاپ اشتباه شود. در زیر یک جدول از مقادیر بزرگنمایی بین رایج ترین اندازه های A لیست شده است. ممکن است تنظیمات دستگاه کپی شما متفاوت باشد.

ابعاد کاغذ ها به میلیمتر

نحوه محاسبه سایز پاکت مناسب هر کاغذ

نسبت ابعاد سازگار با مقادیر ISO باعث می شود تا اندازه های کاغذ بزرگتر را در اندازه های مختلف کوچکتر کنید. این را می توان به سادگی با کشیدن کاغذهای بزرگتر به نصف (به صورت موازی با طرف های کوتاهتر) تا زمانی که به اندازه دلخواه برسید.

تفاوت در تعداد اندازه صفحه برابر است با تعداد دفعاتی که باید آن را تا کنید. بنابراین اگر شما یک پاکت نامه C4 یا B4 و یک ورق کاغذ A2 داشته باشید، باید آنرا دو بار به نصف برسانید. همان روش برای پوشاندن اندازه های کاغذی بزرگتر در پوشه های فایل های کوچکتر کار می کند.

سایز انواع کاغذ

اندازه کاغذ ها در سیستم آمریکای شمالی

اندازه کاغذهای آمریکای شمالی بر اساس فرمت های سنتی با نسبت های دلخواه است. فرمت های محبوب ترین اندازه های سنتی عبارتند از (Letter (5. 5)، Legal (8.5 * 11 و Tabloid (11 X 17. اینها فرمت های پذیرفته شده می باشند، شما بیش از حد احتمالاً از این فرمت ها در زندگی روزمره استفاده کنید.

سایز انواع کاغذ پرینت

نامه استاندارد Letter برای کسب و کار و اسناد دانشگاهی است. فرمت حقوقی Legal برای ایجاد صفحات قانونی استفاده می شود و فرمت Tabloid معمولاً برای ساخت صفحات گسترده یا روزنامه های کوچکتر استفاده می شود. در مورد منشأ فرمت های کاغذی سنتی آمریکا شناخت کمی وجود دارد.

سایز کاغذ های مختلف

چندین تلاش برای استاندارد سازی صنعت کاغذ در آمریکا انجام شده است. رئیس جمهور هوور در مورد میزان دولت، زمانی که دستور داد که تمام اسناد و مدارک دولتی بر روی کاغذ با ابعاد 8 × 10 1/2 اینچ چاپ شود، باعث افزایش تنش در دولت شد. استفاده از این فرمت راه خود را به عموم مردم پیدا نمی کند، پس رییس جمهور ریگان بعداً فرمت نامه را دوباره به استاندارد تبدیل کرد.

در سال 1995، موسسه استاندارد ملی ایالات متحده استاندارد ANSI / ASME Y14.1 را تصویب کرد. فرمت های مختلف این سیستم با ANSI و پس از آن یک حرف مشخص می شود. حتی اگر این استاندارد وجود داشته باشد، اندازه سنتی هنوز هم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

این استاندارد نسبتاً جوان مبتنی بر فرمت سنتی نامه (ANSI A) است. فرمت Letter با فرمت ISO A4 قابل مقایسه است به طوری که به طور گسترده برای کسب و کار و نیازهای دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، اما اندازه ها متفاوت هستند.

سایز انواع کاغذ

فرمت ANSI اندازه ای شبیه به استاندارد ISO دارد، در صورتی که برش یک ورق در نیمه انجام شود، دو ورق اندازه بعدی را تولید خواهد کرد. تفاوت در اندازه و نسبت ابعاد وجود دارد. اندازه ANSI دارای نسبت ابعادی است که متناوب بین 1.2941 و 1.5455 است.

این باعث می شود که صفحه را بزرگتر و کاهش دهد تا متناسب با سایر فرمت های ANSI دشوار و سیستماتیک تر از طرح های ایزو باشد. شما احتمالاً بیشتر از حد ممکن حاوی حاشیه های متفاوت از صفحه اصلی خواهید بود.

سایز انواع کاغذ

استفاده از اندازه های کاغذی آمریکایی اغلب در هنگام مبادله اسناد بین المللی به مشکلات زیادی منجر می شود و در دانشگاه هایی که دانشجویان اغلب در زمان حضور در کنفرانس ها یا ارائه مقالات به مجلات بین المللی به استانداردهای بین المللی احتیاج دارند، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. خوشبختانه، اسناد را می توان برای هر دو فرمت ANSI و ISO چاپ کرد.

فرمت Letter شش درصد کمتر از A4 است. یک شریک تجاری از آلمان به تازگی یک سند را در فرمت A4 که شما باید آن را چاپ کنید به شما ارسال کرد. شما سند را چاپ می کنید و متوجه می شوید برخی از قطعات در بالا و پایین هر صفحه وجود دارد. این به خاطر تفاوت اندازه بین فرمت های A4 و Letter (ANSI A) است.

برای چاپ یا کپی یک سند A4 در Letter، شما باید فاکتور بزرگنمایی را 94٪ تنظیم کنید زیرا فرمت Letter شش درصد کمتر از A4 است. اگر شما در چاپ یک سند Letter در A4 برنامه ریزی کنید، باید عامل بزرگنمایی را 97٪ تنظیم کنید زیرا A4 سه درصد کمتر است.

separator line

مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !