تاریخ دقیق روز جهانی حافظان صلح ملل متحد چه روزیست ؟

۱,۷۵۱
۰
۰
جمعه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۱۴
روز بین المللی حافظان صلح ملل متحد یا روز کلاه آبی ها روزی است برای بزرگداشت افرادی که در جهت صلح جوامع بشری تلاش میکنند. در این مطلب با تاریخ دقیق این روز و جزئیات آن آشنا شوید.
تاریخ دقیق روز جهانی حافظان صلح ملل متحد چه روزیست ؟

تاریخ دقیق روز جهانی حافظان صلح ملل متحد در تقویم 98 چه روزیست ؟

روز جهانی حافظان صلح ملل متحد به میلادی روز جهانی حافظان صلح ملل متحد به شمسی روز جهانی حافظان صلح ملل متحد به قمری
Wednesday, May 29 چهارشنبه، ۸ خرداد الأربعاء‬، ٢٣ رمضان
2019/05/29 ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ ۱۴۴۰/۰۹/۲۳

روز حافظان صلح ملل متحد چه روزیست ؟

روز بین‌المللی حافظان صلح ملل متحد که در ٢٩ می‌ ماه هر ‌سال در سراسر جهان برگزار می‌شود، بهانه‌ای است برای توجه و تقدیر از زنان و مردانی که سازمان ملل متحد را در ماموریت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی همراهی می‌کنند. همچنین این روز گرامیداشت انسان‌هایی است که در راه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی جان خود را از دست داده‌اند.

در ١١ دسامبر ‌سال ٢٠٠٢ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در طی قطعنامه ١٢٩/٥٧ و با درخواست دولت و سازمان حافظان صلح اوکراین، روز ٢٩ می ماه را به‌عنوان روز بین‌المللی بزرگداشت حافظان صلح ملل متحد برگزید. روز ٢٩ ماه می‌ یادآور سالگرد تأسیس «سازمان نظارت بر آتش‌بس سازمان ملل متحد» در ‌سال ١٩٤٨ برای نظارت بر آتش‌بس جنگ اعراب و اسراییل به‌عنوان نخستین ماموریت حفظ صلح این سازمان است.

طبق آمارهای ارایه‌شده از سوی سازمان ملل از ‌سال ١٩٤٨ تا ٢٠١٥ میلادی، ٣‌هزار و ٣٥٨ نظامی، پلیس و افراد غیرنظامی برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی جان خود را از دست داده‌اند.

نیروهای حافظ صلح ملل متحد چه کسانی هستند ؟

برای اولین بار، اصطلاح حافظان صلح ملل متحد در سال ۱۹۴۵ وارد منشور سازمان ملل متحد شد. با گذشت نه سال، در سال ۱۹۵۶، نیروهای حافظ صلح، یا به عبارت دیگر ناظران نظامی، برای اولین بار در مناطق درگیری آن زمان، یعنی در کشمیر، فلسطین و کانال سوئز، مورد استفاده قرار گرفتند.

در آن زمان ناظران نظامی وظیفه داشتند تا در مرزهای مناطق درگیر، آتش بس و روند صلح را تحت کنترل خود قرار دهند. ناظران نظامی نمی توانستند از درگیری ها جلوگیری و یا در آنها دخالت کنند.

کلاه آبی‌ها چه کسانی هستند ؟

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل یا همان کلاه آبی‌ها نیرویی متشکل از واحدهای نظامی است که به منظور ترک مخاصمه بین دو نیروی نظامی درگیر چه داخلی و چه بین کشوری قرار می‌گیرند تا در جایی دیگر مشکل از طریق دیپلماسی و سیاسی حل شود. این نیروها به درخواست طرفین درگیر از طرف سازمان ملل اعزام می‌شوند. تصمیم‌گیری برای اعزام کلاه آبی‌ها به عهده شورای امنیت سازمان ملل است که از طریق دبیرکل سازمان ملل متحد هدایت می‌شود.

روز نیروهای حافظ صلح سازمان ملل

نخستین اقدام نیروهای حافظ صلح سازمان ملل

نخستین اقدام سازمان ملل متحد که به عنوان عملیات حفظ صلح شناخته شده است، عملیات سازمان نظارت بر ترک مخاصمه ملل متحد است. این هیأت ناظر، متعاقب نخستین جنگ اعراب و اسراییل در ۱۹۴۸ به وجود آمد و تبدیل به منبع اصلی برای تغذیه سایر عملیات حفظ صلح شد.

در آن زمان هنوز عنوان نیروی حافظ صلح به آنها اطلاق نمی‌شد اما با بروز بحران کانال سوئز برای حل این مشکل دبیرکل وقت سازمان ملل مبادرت به تشکیل نخستین نیروی حافظ صلح ملل متحد، یعنی نیروی اضطراری ملل متحد کرد و اصول ناظر به تشکیل و فعالیت نیروی مذکور، الگوی عملیات بعدی سازمان در زمینه حفظ صلح شد.

تاکنون عملیات از این نوع توسط سازمان ملل ناظر بر جداسازی در منطقه جولان (آندوف)، نیروی حافظ صلح سازمان ملل در قبرس (یونفیسیپ)، گروه ناظر نظامی سازمان ملل در هند و پاکستان (یونموجیپ) و نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند؛ زیرا به لحاظ مساعدت حضور آنها به حفظ آرامش در منطقه و خطر شعله‌ور شدن مجدد نبرد در صورت خروج نیروهای مذکور، مأموریت آنها تاکنون توسط شورای امنیت، مکررا تمدیدشده است.

ویژگی‌های نیروهای حافظ صلح سازمان ملل چیست ؟

1- بین المللی بودن

بین‌المللی بودن ازجمله ویژگی‌های این نیروهای حافظ صلح سازمان ملل است. نیروهای حافظ صلح سازمان ملل از خصیصه بین‌المللی‌بودن برخوردار است به این معنی که افراد تشکیل‌دهنده آن از کشورهای مختلف هستند؛ اما با وجود خصیصه چندملیتی خود، به عنوان واحدهای نظامی منسجم و کارآمد عمل می‌کنند.

2- بی طرفی

بیطرفی دیگر ویژگی این نیروها است. نیروهای حافظ صلح باید بیطرفی خود را در مناقشه موجود حفظ کنند، درواقع اعزام آنها با هدف برقراری صلح است؛ اگر قرار باشد آنها بیطرفی خود را نقض کنند نه‌تنها امکان شروع مجدد درگیری وجود دارد بلکه ممکن است اهداف سازمان را نیز زیر سوال ببرد.

3- عدم استفاده از زور

یکی دیگر از ویژگی‌های این نیروها عدم استفاده از زور است. نظر به ماهیت غیرقهری و مسالمت‌آمیز، نیروهای حافظ صلح صرفا به منظور دفاع از خود و به‌عنوان آخرین راه چاره، مجاز به استفاده از زور هستند. سلاح اصلی نیروهای حافظ صلح صرف حضور آنها در منطقه است و تأثیر و کارایی آن به ابعاد نیرو و قدرت سلاح آن بستگی ندارد، درواقع سلاح‌های در اختیار این نیروها از نوع سبک است که در دفاع از خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دفاع از خود به صورت مقاومت در برابر استفاده از زور به منظور بازداشتن نیرو از انجام وظایفش به موجب حکم مأموریت مصوب از سوی شورای امنیت تعریف شده است.

وظایف اصلی نیروهای صلح سازمان ملل متحد

نیروهای صلح سازمان ملل متحد و یا همان کلاه آبی ها وظایفی دارند که در زیر بیان شده است:

 1. نظارت بر آتش‌بس و ترک مخاصمه
 2. کنترل مرزها
 3. جداسازی نیروهای متخاصم و حائل‌شدن بین آنها
 4. نظارت بر مبادله اسرای جنگی

جان‌پناهان صلح بی‌شک مناسبت‌ترین عنوان برای تعریف گروه‌های صلح‌طلبی است که در روزگار درگیر جنگ ما، صدای صلح را فریاد می‌زنند. یانیس ریتسوس، شاعر یونانی می‌گوید: «باید همه این چراغ‌ها را خاموش کنم/ باید همه این پرچم‌ها را تا کنم/ بعد با هم چراغ‌ها را روشن می‌کنیم/ با هم پرچم‌ها را برافراشته می‌کنیم/ این دشمنی نباید ادامه پیدا کند/ دستم را بگیر.»

قطعا صلح در جهانی که حقوق بشر روز به روز با انواع سلاح‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز نقض می‌شود، برقرار نخواهد شد. «انسان آرام، دنیای آرام» یک واقعیت انکارنشدنی است. خشونت در دنیایی که انسان‌ها در آن به نوعی فرمانروایی می‌کنند با بی‌حرمتی و نقض حقوق همدیگر افزایش پیدا می‌کند و تنها قربانیان آن، دیگر همنوعانشان خواهند بود.

قلب آزرده جهان امروز ما تنها به‌خاطر وجود انسان‌هایی می‌تپد که هنوز هم پرچم صلح را در میان این همه خشونت و بی‌رحمی بالا نگه داشته‌اند، قطعا با تأملی کوتاه بر اهداف بشردوستانه و صلح‌طلبانه آنها و پی‌بردن به اصول و اهداف انسانی‌شان می‌توان این قشر را منادیان صلح و آرامش در جهان دانست.

آیا جهان عاری از خشونت دست یافتنی است!؟

جواب این سوال کاملا گویاست. صلح در جهان زمانی برقرار می‌شود که انسان‌ها رفتار‌های خشونت‌آمیز خود را اصلاح کنند، اختلافات را کنار بگذارند و همه نسبت به هم درک متقابل داشته باشند.

وجود محبت بین انسان‌ها پیامدش صلح است، انسان‌ها همواره باید افرادی را الگوی خود قرار دهند که عاملان صلح در جهان بوده‌اند، صلح زمانی تحقق پیدا خواهد کرد که دوستی بین انسان‌ها رواج یابد و از انرژی‌های موجود در کره زمین تنها برای پیشرفت و آبادانی استفاده شود نه برای تخریب و ویرانی!

صلح زمانی برقرار می‌شود که کرامات انسانی حفظ شود و همه انسان‌ها به حقوق هم احترام بگذارند، وجود یکدیگر را قدر بدانند و دست از کشتار بردارند. صلح نیازمند جان‌های صلح‌طلبی است که آن را خوب ببینند، بشناسند و برای استقرار آن تلاش کنند به امید روزی که در سرتا سر این کره خاکی صلح پایدار برقرار شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • برچسب ها:
 • روز حافظان صلح ملل متحد
 • صلح ملل متحد
 • روز جهانی
 • حافظان صلح
 • تاریخ دقیق
 • نیروهای حافظ صلح

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter