دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
تاریخ دقیق روز جهانی لاک پشت چه روزیست ؟
0
1.6K
زمان مطالعه: 10 دقیقه
لاک پشت ها گونه ای از جانوران خونسرد هستند که بسیاری از گونه های آن ها در حال انغراض است. یک روز به نام این جانوران نامگذاری شده است. اگر میخواهید بدانید روز جهانی لاک پشت ها چه روزیست با دلگرم همراه باشید.

روز جهانی لاک پشت ها چه روزیست ؟

23 ماه می هر سال، روز جهانی لاک‌پشت‌ها است. به همین بهانه قصد داریم در این مقاله لاک‌ پشت‌ها را بیشتر بشناسیم. روز جهانی لاک پشت در سال ۲۰۰۰ به همت یک سازمان غیردولتی به نام سازمان نجات لاک‌پشت‌های آمریکا نامگذاری شده که هدف اصلی آن، حفاظت و افزایش آگاهی در خصوص اهمیت لاک‌پشت‌ها بوده است.

متاسفانه لاک‌پشت‌ها به عنوان راسته‌ای که از جنبه‌های مختلف اکولوژیک، بیولوژیک، دیرینه شناختی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و جزء معدود گونه‌هایی هستند که وضعیت حفاظت مناسبی ندارند.

تاریخ دقیق روز جهانی لاک پشت ها در تقویم 98

روز جهانی لاک پشت ها به میلادیروز جهانی لاک پشت ها به شمسیروز جهانی لاک پشت ها به قمری
Thursday, May 23پنج شنبه، ۲ خردادالخمیس‬، ١٧ رمضان
2019/05/23۱۳۹۸/۰۳/۰۲۱۴۴۰/۰۹/۱۷

مراسم روز جهانی لاک پشت ها

روز جهانی لاک پشت در سراسر جهان به روش های مختلفی برگزار می شود که شامل فعالیت های آموزشی عمومی درباره لاک پشت ها، تماشای لاک پشت ها در باغ وحش ها و پوشیدن لباسی مانند لاک پشت ها است. هدف این فعالیت ها آموزش افراد برای آشنایی با لاک پشت ها و نجات لاک پشت های گرفته یا زخمی شده در بزرگراه ها و انجام فعالیت های تحقیقاتی بیشتر در زمینه لاک پشت ها است.

روز جهانی لاک پشت ها

روز لاک پشت ها

لاک پشت ها و دانستنی های آن ها

سرعتشان بسیار پایین است ولی در مسابقه با خرگوش پیروز می شوند. به نظر ساده و بی آزارند اما کافی است که دست به دهانشان بزنید تا دیگر هوس بازی با هیچ لاک پشتی به فکرتان خطور نکند. لاک پشت ها شاید زیبا و ساده باشند اما وسیله های دفاعی خاصی نیز دارند.

۱۲ خانواده و حدود ۲۵۷ گونه لاک پشت وجود دارد. این جانور بی آزار می تواند تا صد سال یا بیشتر عمر کند ولی گاهی مرگ آن ها خیلی سریع فرا می رسد و باید علت آن جستجو گردد. صدمات ناشی از حمل و نقل، گرسنگی، شرایط بد نگهداری آن ها در منازل و نامتعادل بودن هوای محیط مهم ترین عوامل مرگ حیوان هستند.

لاک‌ پشت‌ها خزندگانی هستند از راستهٔ لاک‌ پشت‌ سانان (Testudines) بیشتر بدن لاک‌ پشت‌ها به‌وسیله یک استخوان یا صدف غضروفی حفاظت شده‌است. این استخوان یا صدف از دنده‌های آن‌ها مشتق شده. از ۳۰۰ گونهٔ موجود برخی از آن‌ها شدیداً در معرض انقراض قرار دارند.

لاک‌ پشت‌ها جزو جانوران خون‌سرد هستند. از گونه‌های معروف آن می‌شود به لاک‌پشت زینی، لاک‌پشت چرمی و لاک‌پشت‌های سه‌ چنگالی اشاره کرد. لاک پشت فراتی نوعی لاک پشت با لاک تقریبا نرم است که در خطر انقراض قرار دارد.
لاک پشتها می توانند بسیار عمر کنند ، پیرترین لاک پشت یافته شده ، در جزایر سیشل بیش از 150 سال عمر داشته است.

بزرگترین لاک پشتها ، پشت چرمیها هستند . آنها رشدی بیش از 8/1 متر (شش پا) و وزنی بیش از 400 کیلوگرم (880 پوند) دارند. لاک پشت خوراکی سواحل فلوریدا به نام تراپین از جمله کوچکترین لاک پشتها است که به طور عمده در آبهای شیرین زندگی می کند و بسیاری از انها دارای رنگی روشن هستند. آنها در زیستگاههای مختلف ، از اقیانوس گرفته تا صحراها ، زندگی می کنند. اما در مکانهایی با اب و هوای سرد قادر به زندگی نیستند.

لاک پشتان آبی و لاک پشتان زمینی

لاک پشتان آبی عموماَ در آب و لاک پشتان زمینی در خشکی زندگی می کنند. این حیوانات توسط پوسته استخوانی که با پولکهایی سخت و بزرگ پوشیده شده ، محافظت می شوند . این حیوانات ، دندان ندارند، در عوض آرواره هایشان دارای لبه ای سخت مانند منقار پرندگان است . لاک پشتان آبی از گیاهان و حیوانات تغذیه می کنند ، اما لاک پشتان زمینی تنها از گیاهان تغذیه می کنند. هر دو جانور توسط تخمگذاری بر روی زمین تولید مثل می کنند.

1. لاک پشت چرمی

یک لاک پشت چرمی بالغ بر خلاف دیگر لاک پشتها هیچ پولکی بر روی پوسته پشت خود ندارند. در عوض پوسته در زیرلایه ای از پوست کائوچو مانند ، پنهان شده است . لاک پشتهای پشت چرمی که بزرگترین لاک پشتهای دنیا، هستند باله های گسترده ای دارند و شناگران قدرتمندی هستند . انها آرواره های قیچی شکل ضعیفی دارند و هیچ چنگالی بر روی باله های خود ندارند.

 • اسم علمی: درماچلیزکوریاسیا
 • اندازه: قد تا 8/1 متر(6پا) وزن تا 568 کیلوگرم (1250 پوند)
 • محل زیست: اقیانوسهای آزاد
 • پراکندگی: دریاهای استوایی سراسر جهان ماده تخمها را به صورت دسته های 100 عددی روی سواحل شنی می ریزد. بیشتر ماده ها فقط هر دو سال یکبار تولید مثل می کنند.
 • رژیم غذایی: ستاره دریایی (توتیایی دریایی)

2. لاک پشت غول پیکر گالاپاگوس

حداقل 13 گونه از لاک پشتهای غول پیکر وجود دارد ، که در جزایر گالاپاگوس زندگی می کنند . چهره هر کدام از آنها اندکی با گونه های دیگر تفاوت دارد که مناسب زیستگاه و رژیم غذاییشان است . برای مثال : بعضی گونه ها دارای گردنی دراز هستند که آنها را قادر می سازد به گیاهان بلندتر دسترسی پیدا کنند.

 • اسم علمی: جیو چلون الفانتپوس
 • اندازه: طول پوسته روی پشت 5/1 متر (5پا) وزن 250 کیلوگرم (550 پوند)
 • محل زیست: زمینهای خشک و سنگی
 • پراکندگی: جزیره گالاپاگوس
 • نحوه تولید مثل: ماده دسته های 15 عددی تخم را در خاکهای خشک و ماسه ای می ریزد .
 • رژیم غذایی: گیاهان شامل کاکتوس

3. لاک پشت جنگلی

این لاک آب شیرین ، در دریاچه های شمالی عظیم ایالات متحده و کانادا جاییکه زمستان را با خواب زمستانی پشت سر می گذارد زندگی می کند. لاک پشت جنگلی قسمت اعظم زندگی خود را بیرون از آب و در مکانهای مرطوب سپری می کند . او از چنگالهای تیزش برای کنار زدن برگها و گیاهان برای جستجوی غذا ، استفاده می کند.

 • اسم علمی: کلیمیز اینسکالپا
 • اندازه: قد تا 20 سانتیمتر (8اینچ)
 • محل زیست: جنگلها ، زمینهای مردابی
 • پراکندگی: شرق کانادا ، شمال شرقی آمریکا
 • نحوه تولید مثل: ماده ها دسته های 8 تایی از تخمها را در اواخر بهار می ریزند . بعد از تقریباَ 4 ماه نوزادان سر از تخم بیرون می آورند.
 • رژیم غذایی: کرم ها ، حلزونهای دریایی ، حشرات و میوه ها

4. لاک پشت بیابانی

این لاک پشت در صحراهای شمالی آمریکا زندگی می کند . او از گیاهان تغذیه می کند و بر خلاف دیگر حیوانات صحرایی ، در طی پاهای جلویی مسطحی است ، که از آنها برای کندن حفره های باریک استفاده می کند. او از این حفره ها به عنوان اقامتگاه زمستانی استفاده می کند.

 • اسم علمی: گافروس آگاسیزی
 • اندازه: قد تا 41 سانتیمتر (16 اینچ)
 • محل زیست: کویر و تیغانستانها
 • پراکندگی: غرب آمریکا و مکزیک
 • نحوه تولید مثل: ماده تا تخم می ریزد. در حدود 4 ماه طول می کشد که نوزادان سر از تخم بیرون بیاورند.
 • رژیم غذایی: گیاهان کویری از قبیل کاکتوس

زاد و ولد لاک پشت ها

لاک‌پشت‌ها بیشتر عمر خود را در دریا می‌گذرانند، ولی در فصل زاد و ولد برای جفت‌گیری به آب‌های کم‌عمق می‌آیند، لاک‌پشت‌های ماده شب به ساحل می‌آیند و تخم‌گذاری می‌کنند. بیشتر آن‌ها شب را به کندن چاله می‌گذرانند و تا ۲۰۰ تخم می‌گذارند. نه ماه طول می‌کشد تا بچه‌ها از تخم بیرون بیایند.

آن وقت بچه لاک‌پشت‌ها از لانه بیرون می‌زنند و به طرف دریا می‌روند. بچه لاک‌پشت‌ها دشمنان زیادی دارند و انسان یکی از این دشمنان است. به همین دلیل خیلی از لاک‌پشت‌ها قبل از آنکه به سن تولید مثل برسند کشته می‌شوند.

روز لاک پشت ها

معرفی چند لاک پشت عجیب

1. لاک پشت کلاه ایمنی دار آفریقایی

این لاک پشت همانطور که مشخص است در آفریقا زندگی می کند گستردگی آن از غنا شروع شده و تا انتهای آفریقای جنوبی می رود. این لاک پشت گاهی در عربستان و ماداگاسکار هم دیده شده است. این لاک پشت بویی بسیار بد می دهد به طوری که نزدیک شدن به آن بسیار سخت است. این بو زمانی که قصد دفاع از خود را داشته باشد بیشتر هم خواهد شد. این لاک پشت به خاطر حالت سرش به کلاه ایمنی معروف شده است و تنها لاکپشتی است که به شکار می پردازد.

2. لاک قرمزی

یکی از جالب ترین لاک پشت هایی که در دنیا می توان پیدا کرد با نام "لاک قرمزی" شناخته شده است. همانطور که از نام این لاک پشت معلوم است لاک آن به رنگ نارنجی و قرمز است. رنگ این لاک پشت ها به مرور که پر رنگ تر می شود در انتهای زندگی به قرمز پررنگ تبدیل می شود. این لاک پشت های گردن کوتاه بیشتر عمر خود را در آب می گذرانند و تنها به دلایلی خاص مانند پیدا کردن غذا در شرایط سخت به خشکی می آیند.

3. لاک پشت دماغ بزرگ

یکی از لاک پشت های استرالیایی به نام "دماغ بزرگ" یا "دماغ خوکی" شناخته می شود و نامش تنها به خاطر بینی بزرگ و عجیبش به آن داده شده است. این بینی البته یکی از مهمترین نشانه ها و وسیله هایی است که لاک پشت از آن استفاده می کند.

این بینی به حرکت حساسیت فراوانی دارد و می تواند شکار را از فاصله دور حس کند. این لاک پشت ها امروزه در خطر انقراض هستند و در طول 50 سال گذشته بیش از نیمی از آن ها از بین رفته اند. البته به تازگی مقامات کشورهای استرالیا و اندونزی تصمیم گرفته اند با دقت بیشتری مراقب این لاک پشت باشند.

4. لاک پشت کله گنده

این لاک پشت در جنوب اسیا بیشتر دیده شده است و البته مهمترین ویژگی آن کله بسیار بزرگش است. این لاک برخلاف دیگر همنوعانش نمی تواند سر خود را درون لاک پنهان کند از این رو داخل سرش یک لایه استخوانی بسیار محکم دارد. این لاک پشت بیشتر در بالای درخت ها زندگی می کند زیرا با استفاده از پنجه های قوی اش می تواند به راحتی از درخت بالا برود. این لاک پشت رنگی قهوه ای به همراه لاکی تقریبا نرم دارد.

5. لاک پشت تیغ دار

در آب های تازه منطقه آلاباما و می سی سی پی میتوان یک لاک پشت بسیار عجیب را پیدا کرد که خیلی ها می ترسند به آن دست بزنند. مهمترین دلیل عجیب بودن این لاک پشت تیغ های خاصی است که بر روی لاک آن وجود دارد. این تیغ ها که بیشتر شبیه به شاخک هایی میمانند که کار محافظت از لاک پشت را انجام می دهند.

روز لاک پشت

بیشتر بخوانید:

نکات مهم مراقبت از لاک پشت

بزرگترین لاک پشت خانگی دنیا

تصاویر ریزه میزه ترین لاک پشت جهان..!!این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • motahar.ac.ir
 • parsnaz.com
  اسنپ تریپ
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter