دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۱ میلادی
تاریخ دقیق روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه چه روزیست ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در هر نقطه از جهان انسان های مختلف با هزاران عقیده و هزاران فرهنگ بر روی کره زمین گرد آمده اند. به همین دلیل سازمان ملل یک روز را به عنوان روز جهانی تنوع فرهنگی نامگذاری کرده است. اگر میخواهید درباره روز جهانی تنوع فرهنگی بیشتر بدانید با دلگرم همراه…

روز تکریم بین المللی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه چه روزیست ؟

«21 می برابر با 31 اردیبهشت روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه مبارک باد»

مجمع عمومی سازمان ملل روز 21 می را مطابق با قطعنامه شماره 249/ 57 خود روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو نام نهاد و از بیانیه جهانی تنوع فرهنگی مصوب سی‌ و‌ یکمین نشست کنفرانس عمومی یونسکو (2 نوامبر 2001) و محورهای اصلی برنامه عمل مربوط به اجرای این بیانیه استقبال کرد.

تاریخ دقیق روز جهانی تنوع فرهنگی در تقویم 98 چه روزیست ؟

روز جهانی تنوع فرهنگی به میلادی روز جهانی تنوع فرهنگی به شمسی روز جهانی تنوع فرهنگی به قمری
Tuesday, May 21 سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت الثلاثاء، ١٥ رمضان
2019/05/21 ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ ۱۴۴۰/۰۹/۱۵

دلیل نامگذاری روز جهانی توسعه فرهنگی و گفتگو چیست ؟

روز جهانی تنوع فرهنگی به این منظور تدوین شده است تا پایه محکمی برای ارتقاء تنوع فرهنگی در سطح جهان باشد. بیش از سه چهارم اختلافات اصلی موجود در جهان ناشی از تفاوتهای فرهنگی است. پرداختن به فاصله بین فرهنگ ها برای رسیدن به صلح، ثبات و توسعه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

تنوع فرهنگی برای دستیابی به توسعه پایدار و ریشه کن کردن فقر ، یک ضرورت جهانی است. در حال حاضر پذیرش و به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی به ویژه از طریق کاربرد رسانه و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICTs) موجب گفتگوی بین فرهنگ ها و تمدن ها شده و احترام و درک متقابل را به دنبال خواهد داشت.

سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۱، اعلامیه روز جهانی تنوع فرهنگی را صادر کرد و در دسامبر ۲۰۰۲ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ۵۷/۲۴۹ روز ۲۱ می را به عنوان روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه به رسمیت شناخت. این روز فرصتی است برای درک عمیق تر ارزش تنوع فرهنگی و پیشبرد اهداف چهارگانه یونسکو مبنی بر “حفاظت” و “ارتقاء” تنوع فرهنگی که در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۵ به تصویب رسیده است.

تنوع فرهنگی یک نیروی محرک برای توسعه است که نه تنها باعث رشد اقتصادی می شود بلکه وسیله ای است برای هدایت فکری، عاطفی، اخلاقی و معنوی بیشتر است.

روز جهانی تنوع فرهنگی، گفت‌وگو و توسعه فرصت آن را برای‌ ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را در زمینه «چگونه باهم زیستن» ارتقا ببخشیم. یونسکو از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن درخواست کرده است تا این روز را با حضور هر تعداد از هنرمندان و شرکت‏‌کنندگان که امکان‏‌پذیر است، جشن بگیرند.

ماده 5 از بیانیه جهانی یونسکو در زمینه تنوع فرهنگی (2001) بیان می‌نماید:

«حقوق فرهنگی بخشی مهم از حقوق بشرند. این حقوق جهانی است و از حقوق بشر جدایی‌ناپذیر و در ارتباطی تنگاتنگ با آن می‌باشد. لازمه شکوفا شدن تنوع خلاق؛ تحقق بی‌ چون و چرای حقوق فرهنگی است، همانگونه که در ماده 27 اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده‌های 13 و 15 معاهده بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز به این مطلب اشاره شده است.

بنابراین همه افراد حق دارند خود و افکار و ایده‌هایشان را بیان کنند و آثار خود را به زبان مورد علاقه‌شان و به‌خصوص به زبان مادری‌شان خلق و منتشر کنند. آموزش کیفی حق همه است. همه حق استفاده از آموزش‌هایی را دارند که در آن هویت‌های فرهنگی آنان به رسمیت شناخته شده است و به آن احترام گذاشته می‌شود.

همه افراد حق دارند زندگی فرهنگی خود را به گونه‌ای که مایلند بسازند و فعالیت‌های فرهنگی‌ای متناسب با آن و به سلیقه خود اختیار کنند، تا جایی که به حقوق و آزادی‌های بنیادین بشر لطمه‌ای وارد نشود».

پیشنهادات یونسکو برای برگزاری روز جهانی تنوع فرهنگی

 1. کودکتان را با قصه‌های سنتی فرهنگ خودتان آشنا کنید و آن‌ها را در هنگام خواب برای فرزندانتان روایت کنید.
 2. زبانی جدید را از کسانی که به آن زبان صحبت می‌کنند یاد بگیرید و به طور مرتب با او تمرین کنید.
 3. هنگامی که به کشور جدید سفر می‌کنید، با مردم محلی هم‌صحبت شوید و اطلاعاتی را درباره فرهنگ منطقه به دست بیاورید که شاید راهنمای تورتان به آن‌ها توجه نکنند.
 4. در شهرهایتان جشنواره‌های فرهنگی راه بی‌اندازید و فرهنگ اقلیت‌ها را به نمایش بگذارید.
 5. از آموزشگاه‌های موسیقی دعوت کنید که کنسرت‌های موسیقی چندفرهنگی برگزار کنند.
 6. از هنرمندان کشورتان که در کشوهای دیگر زندگی کرده‌اند دعوت کند تا درباره تاثیر مثبت فرهنگ کشور میزبان بر روی آثارش صحبت کند.
 7. دانش‌آموزانتان را تشویق کنید که دوستان مکاتبه‌ای از کشورهای دیگر با پیشینه جغرافیایی و مذهبی پیدا کنند و با آن‌ها درباره‌ی تجربه‌ها و تفاوت‌ها وشباهت‌های فرهنگی‌شان گفت‌وگو کنند.
 8. برگزار کردن نشستی درباره‌ی این که چگونه فرهنگ‌ها بر روی هم تاثیر می‌گذارند.

عکس پروفایل برای روز جهانی تنوع فرهنگی

روز جهانی تنوع فرهنگی

روز جهانی تنوع فرهنگی

روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

روز جهانی توسعه فرهنگی

تکریم بین المللی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

تکریم بین المللی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

تکریم بین المللی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

تکریم بین المللی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

روز جهانی تنوع فرهنگی

بیشتر بخوانید:

تفاوت‌های جالب فرهنگ ایرانی ها با اروپایی ها (۱)

فرهنگ ژاپنی

احوال پرسی در کشورهای مختلف/حال و احوال پرسی فرهنگ های مختلفاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • kojaro.com
 • irunesco.org
 • eravel.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits