تاریخ دقیق عاشورای حسینی در سال ۹۸ چه روزی می باشد ؟

۱,۹۸۴
۰
۰
یکشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۴۷
تاریخ به شهادت رسیدن امام حسین (ع) در تقویم قمری برابر است با 10 محرم. این روز در تقویم سال 98 شمسی برابر است با سه شنبه 19 شهریور ماه. شهادت این بزرگوار در ایران تعطیل رسمی می باشد.

تاریخ دقیق عاشورای حسینی در سال ۹۸

تاریخ دقیق عاشورای حسینی در تقویم شمسی 98 مصادف است با : سه شنبه 19 شهریور ماه. (تعطیل رسمی)

separator line

تاریخ دقیق عاشورای حسینی در تقویم قمری

تاریخ دقیق عاشورای حسینی در تقویم قمری مصادف است با : 10 محرم 1441

separator line

عاشورای حسینی

عاشورا، دهمین روز از ماه محرم هجری قمری، روز مقدس مسلمانان (و عزای شیعیان) است. شهرت این روز نزد شیعیان به دلیل وقایع عاشورای سال ۶۱ هجری قمری است که در این روز امام حسین بن علی- امام سوم شیعیان - و یاران وی در رویداد کربلا در جنگ با لشکر عمر سعدشهید شدند. شیعیان در این روز سوگواری می‌کنند. اهل سنت روز عاشورا را سالگرد روزی می‌دانند که موسی دریای سرخ را شکافت و خودش و پیروانش از آن عبور کردند و این روز را گرامی و روزه گرفتن در این روز را سنت می‌دانند. روایت دیگر آنست که کشتی نوح در این روز در جودی قرار گرفته‌ است.

separator line

پیشینه تاریخی سوگواری برای امام حسین (ع)

سابقهٔ سوگواری و برپایی عزاداری برای حسین بن علی به اولین روزهای بعد از عاشورا، در محرم سال ۶۱ هجری می‌رسد. اولین مراسم سوگواری را زینب خواهر حسین در زندان برگزار کرد. همچنین دختر سه سالهٔ امام حسین(ع)، حضرت رقیه، در زندان اغلب برای پدرش گریه می‌کرد تا این که دستور دادند سر بریدهٔ پدر را به حضورش ببرند که این عمل باعث مرگ دختر شد. مرگ حضرت رقیه باعث بلوایی در شام شد که عاقبت یزید مصلحت دید اسرای کربلا را آزاد کرده آن‌ها را به مدینه بفرستد.

همچنین از امام سجاد (ع) روایت شده که تا بیست سال پس از مرگ پدرش هر وقت می‌خواست غذا بخورد به گریه می‌افتاد. روزی خدمتکاری از او پرسید "ای پسر رسول خدا ! آیا وقت آن نرسیده‌ است که اندوه‌تان به پایان برسد؟"

نقل شده‌است که امام سجاد پاسخ داد: "وای بر تو ! یعقوب پیامبر دوازده پسر داشت و خداوند یکی از آن‌ها را از چشمش پنهان کرد. از گریهٔ زیاد چشمانش کم سو و از غصه سرش سفید شد و پشتش خمیده گشت. (قرآن: ۱۲:۸۴) اگر چه پسرش زنده بود، اما من با چشم خود دیدم که پدر و برادر و عمو و هفده تن از اعضای خانواده‌ام در اطرافم قربانی شدند. چگونه اندوهم به پایان رسد ؟

بیشتر بخوانید:

اعمال روز عاشورا

دانلود پوسترهای با کیفیت برای ایام تاسوعا و عاشورا ۹۷


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • تاریخ دقیق عاشورای حسینی در سال ۹۸
  • عاشورا
  • تاسوعا
  • تاریخ دقیق عاشورا در سال 98

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter