تاریخ دقیق شروع ماه رمضان در سال ۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ شروع ماه مبارک رمضان 98
۲,۸۰۱
۴
۰
دوشنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۲۶
ماه مبارک رمضان یکی از پر فضیلت ترین ماه های مسلمین جهان است که در این ماه روزه گرفتن بر مسلمانان واحب است. با توجه به روئیت نشدن حلال ماه در تاریخ مقرر، شروع ماه رمضان روز سه شنبه ۱7 اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ شمسی می‌باشد.
تاریخ شروع ماه مبارک رمضان 98

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 98

روز اول ماه رمضان ۹۸ یا به عبارتی شروع ماه رمضان ۹۸ روز سه شنبه 17 اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ شمسی می‌باشد.

روز اول ماه مبارک رمضان سال ۹۸ تقریبا از اواسط بهار ۹۸ شروع می‌شود یا به عبارتی شروع ماه رمضان ۲۰۱۹ از اوایل ماه می‌ میلادی می‌باشد. یعنی شروع ماه رمضان سال ۹۸ تقریبا در اواسط اردیبهشت ماه ۹۸ و روز آخر ماه رمضان ۹۸ تقریبا در اواسط خرداد ماه ۹۸ خواهد بود. همچنین عید سعید فطر ماه رمضان در اواسط خرداد سال ۹۸ شمسی یا به عبارتی عید فطر ماه رمضان ۲۰۱۹ در اوایل ماه ژوئن ۲۰۱۹ میلادی می‌باشد.

separator line

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 98 به تقویم قمری

روز اول ماه رمضان ۹۸ به تاریخ و تقویم قمری برابر است با :1 رمضان 1440

separator line

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان 98 به تاریخ میلادی

روز اول ماه رمضان ۹۸ به تاریخ و تقویم میلادی برابر است با : 7 می 2019

separator line

ماه رمضان

ماه رمضان مهمترین ماه برای مسلمانان است و در قرآن کریم صریحا بدین اشاره شده است که مسلمانان این ماه را از طلوع آفتاب تا غروب خورشید روزه بگیرند و باید چشم و گوش دهان خود را نیز کمتر در معرض گناه قرار دهند. در این ماه قرآن به پیامبر (ص) نازل گردید و لیالی قدر و شهادت علی بن ابیطالب نیز در این ماه قرار دارد. این ماه نهمین ماه از تقویم هجری قمری می باشد.

ماه رمضان نهمین ماه از ماه های سال هجری قمری است که بین ماه شعبان و شوال واقع است. در قرآن کریم از ماه های دوازده گانه غیر از ماه رمضان نام هیچ ماه دیگری نیامده است. رمضان در لغت از ریشه «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزاندن است. به دلیل این که در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به آن ماه مبارک رمضان گفته اند.

separator line

ماه رمضان در نگاه امام رضا (ع)

امام رضا (ع) در مورد ماه مبارک رمضان فرمودند:

خداوند متعال حسنات و نیکی ها را در ماه مبارک رمضان قبول می کند و سیئات و گناهان را می بخشد. حسنه یعنی نیکی، خیر و زیبایی. سیئه یعنی بدی، شر و زشتی. تمام اعمال و افکار انسان در طول زندگی از این دو حال خارج نیست یا خیر است یا شر. حتی اعمال به ظاهر مباح هم قابلیت تبدیل به خیر و شر را دارند.

نفس کشیدن فعلی است غیر اختیاری که مدام از انسان صادر می شود، همین عمل ساده غیر اختیاری و همیشگی قابلیت تبدیل به حسنه را دارد. اگر در ماه رمضان و یا در فلان مکان مقدس باشد و یا در حین انجام کار خیری صورت گیرد، عبادت به حساب می آید و ثواب تسبیح را دارد. انسان همواره سر دو راهی خیر و شر قرار دارد و باید یکی را انتخاب کند؛ لشکر عقل انسان را به سمت حسنه و خیر سوق می دهد و لشکر جهل آدمی را به سمت سیئه و شر می کشاند.

separator line

اعمال ماه مبارک رمضان

در این ماه بر تمام مسلمانان واجب است که روزه بگیرند و علاوه بر آن اعمال مستحبی بسیاری وجود دارد که از جملهٔ آنها می‌توان به تلاوت قرآن، خواندن ادعیه و همچنین افطاری دادن اشاره کرد. خواندن نماز تراویح نیز که زمان آن بعد از نماز عشاء است از عبادات مخصوص این ماه نزد اهل سنت می‌باشد.

separator line

اعتکاف در ماه مبارک رمضان

حضرت محمد (ص) در حدیث ذیل در مورد اعتکاف در ماه مبارک رمضان سخن میگویند:

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): «اعتکاف عشر فی شهر رمضان تعدل حجتین و عمرتین.»

ترجمه حدیث پر فضیلت:

اعتکاف در یک دهه از ماه مبارک رمضان برابر با ثواب دو حج و دو عمره است.

توضیحات در مورد این حدیث شریف :

در ایام و لیالی مقدسه‏ای، طبق روایات رسیده از ائمه معصومین (علیهم السلام) مستحب است که هر مسلمانی در صورت امکان دهه آخر ماه مبارک رمضان را در مسجد معتکف شود، که پیامبر اکرم(ص) در تمامی عمرش چنین می‏کردند.

بیشتر بخوانید:

تاریخ دقیق شروع و پایان ماه مبارک رمضان ۹۸ چه روزی است ؟

بهترین دعاها و اعمال برای شب های اول ماه رمضان از مفاتیح

دعا مخصوص روز های ماه رمضان یکم تا سی ام


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم