alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
روز معمار | تاریخ دقیق روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار
2
3.5K
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روز معمار: شیخ بهاء الدین ، محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی دانشمند بنام دوره صفویه است. اصل وی از جبل عامل شام بود. روز تولد شیخ بهایی به عنوان روز بزرگداشت او و روز معمار در ایران تعیین شده است. در این مطلب تاریخ دقیق روز معمار و خلاصه ای از…

روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار چه تاریخی است ؟

تاریخ دقیق روز معمار در ایران 3 اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی است. روز بزرگداشت «بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی» ملقب به «شیخ بهایی» در ایران روز معمار نامگذاری شده است. این روز را نباید با روز جهانی معماری (نخستین دوشنبه ماه اکتبر در هر سال) اشتباه گرفت.

شیخ بهائی به مهارت در ریاضی و معماری و مهندسی معروف است، چنانکه معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف را به او نسبت می دهند. برای زنده ماندن یاد این شخصیت علمی والا، روز تولد شیخ بهایی به عنوان روز معماری در ایران تعیین شده است.

روز معمار چند شنبه است ؟

تاریخ شمسی روز معمار در تقویم 98

سه شنبه 3 اردیبهشت 98

1398/02/03

تاریخ میلادی روز معمار در تقویم 98

Tuesday, April 23, 2019

2019/04/23

تاریخ قمری روز معمار در تقویم 98

الثلاثاء ١٧ شعبان ١٤٤٠

۱۴۴۰/۰۸/۱۷

روز معمار چند شنبه است

خلاصه ای از آثار معماری فاخر شیخ بهایی

  1. معماری مسجد امام اصفهان
  2. مهندسی حصار نجف
  3. ساعت آفتاب: شاخصی برای تعیین اوقات شبانه روز از روی سایه آفتاب یا به اصطلاح فنی، ساعت آفتاب یا صفحه آفتابی و یا ساعت ظلی در مغرب مسجد امام (مسجد شاه سابق) در اصفهان هست که می گویند وی ساخته است.
  4. طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان که به نام قنات زرین کمر، یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است و از مظهر قنات تا انتهای آبخور آن ۹ فرسنگ است و به ۱۱ جوی بسیار بزرگ تقسیم می شود و طرح ریزی این کاریز را نیز از مرحوم بهائی می دانند.
  5. ساختمان گلخن گرمابه ای که هنوز در اصفهان مانده و به حمام شیخ بهائی یا حمام شیخ معروف است و آن حمام در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه نزدیک بقعه معروف به درب امام واقع است و مردم اصفهان از دیر باز همواره عقیده داشته اند که گلخن آن گرمابه را بهائی چنان ساخته که با شمعی گرم می شد و در زیر پاتیل گلخن فضای تهی تعبیه کرده و شمعی افروخته در میان آن گذاشته و آن فضا را بسته بود و شمع تا مدتهای مدیدهمچنان می سوخت و آب حمام بدان وسیله گرم می شد و خود گفته بود که اگر روزی آن فضا را بشکافند، شمع خاموش خواهد شد و گلخن از کار می افتد و چون پس از مدتی به تعمیر گرمابه پرداختند و آن محوطه را شکافتند، فوراً شمع خاموش شد و دیگر از آن پس نتوانستند بسازند.
  6. طراحی منارجنبان اصفهان که هم اکنون نیز پا برجاستاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • elahieh.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits