مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
شماره شبا چیست | کاربرد آن کدام است | فرق شماره شبا با شماره کارت
19
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید کنجکاو شده باشید که با وجود خدماتی مانند “کارت به کارت” بانکی و بین بانکی، چه نیازی به “انتقال پایا” یا “انتقال ساتنا” و داشتن شماره شبا است؟ با ما همراه شوید تا پاسخ را بیابیم .

شماره شبا چیست؟

بانک‌ها از شیوه‌های متفاوتی برای شماره‌گذاری حساب‌های مشتریانشان استفاده می‌کنند، مثلاً شماره‌ حساب‌های بانک سامان با بانک ملت شبیه به هم نیستند و به همین دلیل انتقال پول بین بانک‌های گوناگون، دردسرساز خواهد شد.

برای جابجایی پول بین‌بانکی به یک فرمت یکپارچه نیاز است. شناسه استاندارد بین‌المللی IBAN برای یکپارچه‌سازی شماره‌ حساب‌های بانکی طراحی شده است و بانک‌های ایران نیز از همین استاندارد استفاده می‌کنند.

در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام «شناسه بانکی ایران» و یا به‌طور اختصار «شبا» شناخته می‌شود.

این شماره در ایران با IR شروع شده و پس‌ از آن ۲۴ رقم دیگر قرار می‌گیرد. به این ترتیب انتقال پول به حسابی از بانک مبدا در بانک دیگر، از دریافت نقدی و واریز به آن حساب نیز فرآیند ساده تری خواهد داشت. در ادامه بیشتر با شماره شبا آشنا شوید.

شماره شبا

چه زمانی به شماره شبا نیاز دارید؟

شمارهٔ «شبا» در انتقال وجه بین‌بانکی «پایا» و «ساتنا» نیاز است. همچنین هنگام گرفتن ابزارهای «دریافت پول» مانند دستگاه کارت‌خوان (POS) و یا درگاه اینترنتی باید شماره شبا خود را نیاز دارید.

از چه راهی می‌توانم شماره شبا حسابم را پیدا کنم؟

تمامی حساب‌ها شمارهٔ «شبا» دارند و آن را می‌توان به‌صورت حضوری یا اینترنتی از بانک دریافت کرد.

همچنین در باهمتا می‌توانید به صفحه محاسبه شماره شبا بروید و با وارد کردن شماره‌حساب، شماره شبا را به دست آورید.

تفاوت شمارهٔ حساب، شمارهٔ شبا و شمارهٔ کارت چیست؟

شماره‌ حساب:

شماره شناسایی حساب شما در بانک شما است و برای انتقال وجه داخلی بین حساب‌های یک بانک کاربرد دارد. تمامی حساب‌ها شامل حقوقی و حقیقی و اعم از سپرده سرمایه‌گذاری و جاری یک شماره‌حساب دارند.

شماره شبا:

هر شماره‌ حساب یک شمارهٔ شبای یکتا دارد که برای انتقال وجه بین‌بانکی استفاده می‌شود.

شماره کارت:

معمولاً به حساب‌های جاری و حقوقی کارت تعلق نمی‌گیرد و تنها برای حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت شخصی کارت صادر می‌شود.

شماره کارت نیز در سیستم بانکی ایران یکتا است و می‌توان برای جابجایی بین‌بانکی از آن نیز استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره‌حساب و شبا منقضی نمی‌شوند.

نکته امنیتی:
ارائهٔ شمارهٔ شبا به دیگران، امنیت حساب شما را به خطر نمی‌اندازد؛ اما به دلیل اینکه شمارهٔ کارت، برای خرید اینترنتی استفاده می‌شود، ارسال آن به دیگران از نظر امنیتی درست نیست.

separator line

بیشتر بخوانید:

فرق انتقال بین بانکی ساتنا و پایا در چیست ؟

حواله های پایا در طول روز چه ساعاتی انجام می شود ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.9 از 5 (19 رای)  
  • منبع
  • way2pay.ir
  • bahamta.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است