دلگرم
امروز: شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
فرق گارانتی و وارانتی در چیست و کدام ضمانت بیشتری دارد ؟
6
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بارها اسم گارانتی و به احتمال زیاد وارانتی را از فروشنده های مختلف شنیده اید و یا نام آنها را روی محصولات مختلف دیده اید. با اینکه این دو علاوه بر شباهت اسمی دارای عملکردی شبیه به هم هستند اما تفاوت بزرگی نیز دارند.

گارانتی و وارانتی

بارها اسم گارانتی و به احتمال زیاد وارانتی را از فروشنده های مختلف شنیده اید و یا نام آنها را روی محصولات مختلف دیده اید. با اینکه این دو علاوه بر شباهت اسمی دارای عملکردی شبیه به هم هستند اما تفاوت بزرگی نیز دارند.

برخی از محصولات به دلخواه فروشنده و تولید کننده دارای گارانتی یا وارانتی و یا هر دوی آنها هستند تا اطمینان مشتری را بیشتر جلب کنند. با دلگرم همراه باشید تا با هم تفاوت گارانتی و وارانتی را بشناسیم.

تفاوت گارانتی و وارانتی چیست؟

کلمات گارانتی و وارانتی در کشور ما تعریف های متفاوتی دارد در این مقاله تلاش کردم با گردآوری مطالبی پیرامون این موضوع ابتدا معنی این دو کلمه و دوم تفاوت های آنها با یکدیگر را شرح دهم تا بستری جهت آگاهی مخاطبان عزیز فراهم گردد. رویکرد و هدف اصلی این مقاله، بالا بردن سطح آگاهی مخاطبان جهت انتخاب درست است .

همیشه موضوعاتی در جامعه شکل می گیرد که با اصل آن موضوع تفاوت های زیادی دارد ، موضوع گارانتی و وارانتی هم یکی از موضوعاتی است که بسیاری از شما مخاطبان و خواننده گان را درگیر خود کرده یا خواهد کرد.

معمولا در بازار ایران به هر سرویسی که ارائه دهنده خدمات متعهد می گردد گارانتی می گویند در حالی که در اکثر کشورهای دیگر از اصطلاح وارانتی استفاده می گردد.

اما آنچه مهم است این است که مفهوم دقیق سرویس گارانتی و وارانتی همان شرایطی خواهد بود که در کارتهای گارانتی مرقوم و مکتوب شده است.

گارانتی چیست؟

گارانتی چیست؟

گارانتی در واقع قولی است که که فردی مثل فروشنده می دهد تا اگر شرایط خاصی اتفاق افتاد این قول عملی شود.

مثلا خودتان را تصور کنید که می خواهید از جایی یک وام بگیرید، برای گرفتن این وام شما نیاز به یک ضامن دارید که اگر شما اقساط وام را نپرداختید آن وام از ضامن شما دریافت شود، این ضامن در واقع همان گارانتی بازگرداندن وام در اینجاست.

همانطور که گفتیم گارانتی برای محصولات مختلفی به کار گرفته می شود، مثلا شما می خواهید محصولی را بخرید که دارای گارانتی است، به این معنی که تا زمان مشخصی محصول شما بایستی به درستی کار کند و در صورت خرابی اصل پول به شما بازگردانده شود و یا محصول خراب با یک جایگزین سالم تعوض گردد.

گارانتی نوعی دل گرمی برای خریدار و مصرف کننده است و به ما اطمینان می دهد که اگر محصول آن طوری که در تبلیغات نشان داده شده کار نکند ما می توانیم اصل پولمان و یا محصول جایگزین را دریافت کنیم.

گارانتی و وارانتی با هم چه فرقی دارند؟

با ما همراه باشید تا ببینیم وارانتی به چه معناست و با گارانتی چه تفاوت هایی دارد و در هنگام خرید کالا باید دلخوش به کدام ضمانت باشیم؟ گارانتی یا وارانتی ...؟

وارانتی چیست؟

وارانتی چیست؟

وارانتی عبارت از رفع مشکلات ناشی از تولید (تعویض یا تعمیر کل محصول یا قطعات آن) که خریدار نقشی در آن نداشته و این بدون پرداخت هزینه از طرف خریدار است.

در واقع موارد استفاده از وارانتی با گارانتی کمی متفاوت است. هرچند که این دو خیلی شبیه به هم هستند اما معمولا در بازه های زمانی بیشتر از وارانتی استفاده میشود و در آن این امکان وجود نداره که خریدار محصول رو برگشت بدهد.

وارانتی قولیه که معمولا بین فروشنده و خریدار و یا بین تولید کننده و مصرف کننده گذاشته میشود و فروشنده تضمین میکند که محصول او در مدت زمان مشخص که معمولا بیشتر از زمان گارانتی است با همان ویژگی های اولیه کار میکند.

با وجود وارانتی اگه در مدت زمان مشخص شده مشکلی برای محصول پیش بیاد هزینه تعمیر اون بر عهده فروشنده است و مشتری خیالش راحته که لازم نیست هزینه ای بابت تعمیر پرداخت کنه .

در دوره وارانتی محصول ما با زمان بیشتری نسبت به گارانتی روبروست. به این معنی که محصول در دوره بیشتری استفاده می شود و در آن هیچ بازگشت پولی وجود ندارد.

در واقع وارانتی این را می رساند که محصول در دست شما در زمان مشخصی که بیشتر از دوره گارانتی نیز هست با همان مشخصات اولیه کار می کند و اگر در زمان وارانتی محصول شما با مشکلی روبرو شد هزینه تعمیر و تعویض قطعات با وجود وارانتی پرداخت می شود.

در دوره گارانتی شما در صورت بروز مشکل اصل پولی که پرداخت کرده اید به شما بازگردانده می شود اما در وارانتی اینگونه نیست.

وقتی محصولی وارانتی دار به شما فروخته شود و در دوره معین شده ی وارانتی آن با مشکلی مواجه گردد، شما می توانید بدون پرداخت هزینه تعمیر از وارانتی برا تعمیر و تعویض قطعات آن استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید اصل پول شما در وارانتی بازگردانده نمی شود.

به تفاوت گارانتی و وارانتی دقت کنید

به تفاوت گارانتی و وارانتی دقت کنید که شما در مدت گارانتی می توانید به اصل پول خود برسید اما در مدت وارانتی نه.

دقت کنید که خدماتی مانند وارانتی یا گارانتی هر دو به دلخواه تولید کننده یا حتی در پاره ای موارد به دلخواه فروشنده برای جلب بیشتر رضایت مشتری می باشد که ارائه می شود و در واقع الزامی در ارائه آنها وجود ندارد.

separator line

بیشتر بخوانید:

تصویر کفشی که تا ۱۰۰۰ سال گارانتی دارد

آیا خرید از سایت دیجی کالا معتبر است؟


  • منبع
  • xeos.ir
  • www.salambaba.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter