زادروز اشو زرتشت اندیشمند و فیلسوف تاریخ در چه روزی است ؟

۱,۵۵۳
۷
۰
دوشنبه, ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸
اشو زرتشت اندیشمند ، فیلسوف و پیامبر باستانی ایران زمین اولین کسی بود که اخلاق را در قالب نبرد بین نیک و بد (( اهورا مزدا و اهرمن )) به مثابه علت و نیروی اصلی در عالم می دانست. با ما در دلگرم همراه شوید تا در مورد او بیشتر بدانیم .
زادروز اشو  زرتشت اندیشمند و فیلسوف تاریخ در چه روزی است ؟

روز ششم فروردین زادروز اشو زرتشت

روز ششم از ماه فروردین گاهشماری ایرانی زادروز زرتشت ، خورداد یا هودرو نام دارد. در این روز به باور جدید زرتشتیان ایران (و نه زرتشتیان هند) پیامبر ایرانی از مادر زاده شده‌ است.

زرتشت در سن سی سالگی در همین روز به پیامبری برگزیده شده‌ است و با همین انگیزه و پی آمدهای سرنوشت ساز دیگری که در تاریخ گذشته ایرانیان رخ داده‌است.

برخی از زرتشتیان این روز را جشن می‌گیرند و گرامی می‌دارند. آنها در این روز به نیایشگاهها و آدریان محل سکونت خود می‌روند و با تهیه آش رشته و سیرک خوراکی‌های سنتی و اجرای مراسم آفرینگان و جشن خوانی خورداد و فروردین ماه را در هر سال گرامی می‌دارند.

زادروز اشو زرتشت، اَبر اِنسان بزرگ تاریخ بر دوستداران و پیروانش فرخنده و شادباد

 زادروز آشو زرتشت

اشو زرتشت اندیشمند ، فیلسوف و پیامبر باستانی ایران زمین اولین کسی بود که اخلاق را در قالب نبرد بین نیک و بد (( اهورا مزدا و اهرمن )) به مثابه علت و نیروی اصلی در عالم می دانست. پس او باید اولین کسی بوده باشد که ... اخلاق را شناخته است .

در آموزش های او راستگویی و دلیری از بزرگترین نشانه های ابرمردان بودند و خود وی نیز از راستگو ترین و دلیرترین اندیشمندان بود . و به همین دلیل است که شخصیت او رو در روی ایده آلیست های بزدلی قرار می گیرد که با دیدن واقعیت فرار می کردند.

مردمان بزدل و ترسویی که یا در دل کوهها پنهان شده بودند و دیو پرستی را برمی گزیدند و یا از روی خرافات به کارهای پوچ و بی فایده روی می آوردند . و برای خدایان خون خار دامها و گاه فرزندانشان را قربانی می کردند .

اما او بود که اخلاق را شناخت و برای شکوفایی خرد و نیروهای دیونیزوسی ، که همان خصلت و روحیه ی اصلی عالم است ، به مبارزه پرداخت . او همان آموزگار بزرگ است ، کسی که ابرمرد را می آموزد و تاریخ را دگرگون می کند .

او همان کسی است که ابرمردهایی همچون کورش بزرگ و داریوش بزرگ را می آموزد و به تاریخ و اندیشه های خرد گرایانه ای که در آینده می آیند راه و رسم نشان می دهد .

پس اگر او تا امروز زنده می بود و فرصت پیدا می کرد ، ماهیت واقعی اخلاق جهان شمول ، یعنی فساد و بیماری آن را ببیند ، بنا به همان قدرت شناخت ، راستگویی و دلیری اش اخلاق امروز را نابود می کرد و به فراسوی نیک و بد می رفت .

مدرنیسم را نقد می کرد و علوم ، هنر و حتی سیاست های مدرن را نیز از آن مستثنی نمی گذاشت . اخلاق سروران و بردگان را باز نویسی می کرد و به فراسوی نیک و بد قدم می گذاشت . پس او باید آغاز زرتشت دیگری شده باشد : زرتشت نیچه !!!

او همان کسی است که اکنون در او تمامی (( اضداد )) در وحدتی بی سابقه به هم پیوسته اند . عالی ترین و پست ترین نیروهای حیاتی انسان ، شیرین ترین و ترسناک ترین آنها ، در او با قطعیتی نامیرا از فواره ی واحدی بیرون زده .

او همان کسی است که ابرمرد را می آموزد و در این میان به طور مرموزی حالات یک ابرمرد را از خود نشان می دهد . او همان کسی است که حقیقت را می آفریند و مفهوم ابرمرد را به (( معنای هستی )) به بزرگترین واقعیت تبدیل می کند . واقعیتی که ضرورتا در فراسوی نیک و بد به دنیا می آید .

separator line

بیشتر بخوانید:

روز شادباش نویسی و امید در ۶ فروردین گرامی باد

معرفی نمادهای سفره هفت سین نوروزی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(7 امتیاز , میانگین: 4.7 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter