تاریخ دقیق وفات حضرت زینب (س) در سال ۹۸ چه روزی است ؟

۱۹,۷۹۵
۴۳
۰
سه شنبه, ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ۰۱:۰۰
حضرت زینب سلام الله علیها در سال ششم و به روایتی در سال پنجم قمری، دو سال پس از تولد امام حسین علیه‌السلام در حیات جدش حضرت محمد صلی الله علیه و آله در مدینه منوره دیده به جهان گشود. با ما در دلگرم همراه شوید تا از تاریخ وفات ایشان آگاه شویم .
تاریخ دقیق وفات حضرت زینب (س) در سال ۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ وفات حضرت زینب (س) در سال ۹۸

سه شنبه ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۸

١٥ رجب ١٤٤١

10 March 2020

separator line

وفات حضرت زینب (س)

حضرت زینب سلام الله علیها در سال ششم و به روایتی در سال پنجم قمری، دو سال پس از تولد امام حسین علیه‌السلام در حیات جدش حضرت محمد صلی الله علیه و آله در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

پس از شهادت امام حسین علیه‌السلام فصل نوینی در حیات سیاسی و اجتماعی حضرت زینب سلام الله علیها آغاز گردید و وی با سرپرستی اسیران و بازماندگان شهیدان کربلا و تحمل اسارت کوفه و شام و خواندن خطبه‌های غرّا در مجلس عبیدالله بن زیاد در کوفه و در مجلس یزید بن معاویه در شام، قیام برادرش امام حسین علیه‌السلام را به کمال رسانید.

تاریخ وفات حضرت زینب (س) در سال ۹۸

و به افشاگری حکومت جائرانه یزید پرداخت و چنان صحنه را بر وی تنگ کرد که که یزید با تمام تکبرها و غرورهای شیطانیش، سر تسلیم فرود آورد و از کشتن امام حسین علیه‌السلام و یارانش اظهار ندامت کرد و آن را به گردن عبیدالله بن زیاد انداخت و بدین لحاظ در صدد دلجویی از اسیران و بازماندگان واقعه کربلا برآمد و آنان را محترمانه به مدینه منوره برگردانید.

حضرت زینب سلام الله علیها پس از بازگشت به مدینه بر اثر داغ از دست دادن عزیزان و اندوه بی پایان واقعه کربلا، از نظر جسمی روزبروز ضعیف‌تر می شد و توان خویش را از دست میداد و سرانجام پس از هیجده ماه و پنج روز از واقعه کربلا و در 56 سالگی در 15 رجب سال 62 قمری وفات یافت.

محل وفات اندوهبار و به تبع آن، محل دفن بدن مطهرش چندان مورد اتفاق مورخان و سیره‌نگاران نیست. برخی آن را در مدینه برخی در شام و برخی در مصر می دانند.

هم‌ اکنون غیر از قاهره مصر که بارگاه مجللی به نام وی وجود دارد و مزار دوستداران اهل بیت علیهم‌السلام در شمال آفریقا است، در حاشیه جنوبی شهر دمشق پایتخت سوریه و در شهرک زینبیه نیز زیارتگاه باشکوهی وجود دارد که شیعیان و دوستداران اهل بیت علیهم‌السلام از سراسر دنیا برای زیارت قبر مطهر آن بانوی بزرگ علوی و فاطمی، بدان جا می روند و با خواندن فاتحه و قرائت قرآن، بر روح بلند دختر امیرمؤمنان علیه‌السلام یعنی حضرت زینب کبری سلام الله علیها درود و سلام میفرستند.

separator line

بیشتر بخوانید:

جدیدترین پیامهای روز چهارم محرم روز طفلان حضرت زینب (ع)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(43 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم