دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
حفاظت فردی در مقابل جوشکاری چیست ؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
يکی از راه های پيشگيری حوادث کارگری و بيماری های شغلی استفاده کارگران از وسائل حفاظت فردی مثل لباس کار ، پيش بند ، کلاه ايمنی ، عينک حفاظتی ، ماسک جوشکاری می باشد. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در اینباره بیشتر بدانیم .

لوازم حفاظت فردی جهت جوشکاری

یکی از راه های پیشگیری حوادث کارگری و بیماری های شغلی استفاده کارگران از وسائل حفاظت فردی مثل لباس کار ، پیش بند ، کلاه ایمنی ، عینک حفاظتی ، ماسک جوشکاری می باشد.

بدیهی است کارگران باید از وسائل حفاظت انفرادی که از طرف کارفرما تهیه می شود به هنگام انجام کار جهت جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده کنند و عدم استفاده از آنها پیامدهای غیر قابل جبرانی مثل کوری ، بریدگی دست ، سوختگی دست و پا و حتی ضربه مغزی و فوت کارگر را به دنبال خواهد داشت .

استاندارد دستکشهای چرمی ساقه دار برای جوشکاران

دستکشهای چرمی ساقه دار برای جوشکاران

برای حفاظت دست جوشکاران و سایر کارگران ساختمانی که با اشیا داغ و برنده از قبیل اوراق فلزی و شیشه های جام سرو کار دارند. دستکشهای برزنتی یا چرمی ساقه دارمطابق با ویژگیهای استاندارد تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد

استاندارد کفش های ایمنی جهت جوشکاری

استاندارد کفش های ایمنی جهت جوشکاری

براساس استانداردهای ANSI کفش های ایمنی باید دارای برچسب مشخص کننده باشند.

اطلاعات موجود در این برچسپ ها به قرار زیر است:

 • جنسیت فرد استفاده کننده
 • سال انجام تست
 • تست فشردگی که ممکن است حفاظ در کلاس های 30،50 و یا 70 قرار گیرد که به ترتیب نشاندهنده 30،50 و یا 70 پوند است. تست فشردگی در راستای پنجه به پاشنه کفش صورت میگیرد.
 • مقاومت در برابر ضربه از طریق سقوط وزنه برروی پنجه کفش که ممکن است کفش در کلاس های 30،50 و یا 70 پوند قرار گیرد که به ترتیب نشان دهنده 1000،1500 یا 2000 پوند است . تست سقوط از یک ارتفاع 4 فوتی انجام می گیرد.
 • حفاظت از روی پا (کلاس های 30،50 یا70 پوند)
 • مقاومت تخت کفش در برابر سوراخ شدن (با PR مشخص می شود)
 • مقاومت در برابر الکتریسیته (با CP مشخص می شود)
 • توانایی رسانایی در برابر جریان الکتریسیته (با ED مشخص می شود)
 • توانایی رسانایی در برابر الکتریسیته ساکن (با SD مشخص می شود.)

استاندارد حفظ چشم و صورت در فرایند جوشکاری

استاندارد حفظ چشم و صورت در فرایند جوشکاری

برای انتخاب این حفاظ ها از استانداردANSI-Z87.1-1998 استفاده شده است.

تجهیزات حفاظت چشم و صورت بایستی حداقل دارای خصوصیات کلی زیر باشند:

 • قادر باشند که حفاظت لازم و کافی را در برابر خطرات مورد نظر تامین کنند
 • در شرایط استفاده صحیح ، از راحتی قابل قبولی برخوردار باشند
 • بخوبی بر روی چشم قرار گرفته و اختلالی در قدرت و میدان دید ایجاد نکنند
 • استفاده از آنها تداخلی با کارکرد سایر وسایل حفاظت فردی نظیر ایرمافها نداشته باشند
 • به حدکافی بادوام باشند
 • به راحتی قابل تمییز کردن باشند
 • قابلیت ضدعفونی را داشته باشند
 • درحالت تمییز و آماده استفاده نگهداری شوند
 • اگر دارای دستی می باشند باید دسته‎ای عایق باشد که جوشکار را در مقابل حرارت و جریان الکتریکی محافظت می‎نماید. دسته ماسک جوشکاری ممکنست داخل محفظه یا خارج آن باشد در صورتیکه دسته در بیرون ماسک باشد بایستی بوسیله حفاظی که بتواند دست را در مقابل حرارت و نور قوس محافظت کند مجهز باشد.

هلمت های جوشکاری

هلمت های جوشکاری

این نوع تجهیزات حفاظت چشم برای محافظت ناحیه صورت و چشم کاربران از تشعشعات مرئی و ماورای بنفش ، جرقه ها و فلزات مذاب در هنگام جوشکاری بکار می روند.

پنجره های هلمت ممکن است ثابت یا بالا رونده باشند، در نوع بالارونده معمولاً از یک لنز رنگی در بخش جلویی برای محافظت در برابر تشعشعات مضر و یک لنز ساده در پشت لنز اولی جهت محافظت در برابر اصابت اجسام و ذرات استفاده می شود.

در بعضی از حالات کاربر می تواند لنز جلویی را که متحرک می باشد بالازده و تنها از لنز پشتی استفاده کند.

استاندارد ویژگی پوشاک ایمنی برای جوشکاران

پوشاک ایمنی برای جوشکاران

هدف از تدوین این استاندارد:

هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگیهایی است برای وسایل ایمنی فردی و بهداشتی در هنگام کار ، برای کارگران صنایع نفت ، فلزکاری و کارگرانی که در کارگاههای جوشکاری و دیگر صنایع مرتبط مشغول به کارند.

این استاندارد حداقل کیفیات و ویژگیهای مصالحی را که برای تهیه پوشاک لازم است مشخص می نماید و نیز تعداد اندازه های پیشنهادی از لحاظ اقتصادی برای تهیه کنندگان و مصرف کنندگان به تناسب نیازمندی های عادی به حداقل تعیین گردیده است .

دامنه کاربرد:

این استاندارد شامل ویژگیهای انواع کلاه، نیم تنه، آستین، پیش بندساده، پیش بند شلواری و گتر ساقه بلند بوده که از چرم ، مواد نسوز و یا پارچه های ضدآتش برای جوشکاران تهیه می گردد. ویژگیها ی دیگری نیز برای مواد بکار رفته ، دگمه ها، بستها و ابعاد تکمیلی در نظر گرفته شده است.

این استاندارد بر اساس استانداردهای موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تهیه گردیده است.

مشخصات عمومی لباس کار

لباس کار باید یک تکه و متناسب با بدن کارگر باشد و هیچ قسمت آن آزاد نباشدل باس ها نباید دارای جیب یا لبه دار باشد لباس محافظ باید از پشمی ساخته شود که به آسانی مشتعل نمی گردد و یا از پارچه های کتانی مخصوص باشد . آستین و یقه لباس بایستی بسته و شلوار و بلوز نیز بدون لبه دوبل یا برگردان باشد.

کمدهایی باید تهیه شود تا لباس کار جوشکاران جدا از لباس های معمولی نگهداری گردد . لباس کار باید توسط کارفرما به خشک شویی فرستاده شود . حمام و رختکن نیز باید در نظر گرفته شود تا کارگران بتوانند در پایان کار لباس های خود را تعویض نمایند.

separator line

بیشتر بخوانید:

آیا می دانید پاساژ اینترنتی چیست؟

آلودگی هوا چیست ؛ راه های مقابله با آلودگی هوا کدامند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits