راه های مناسب برای افزایش عمر باطری گوشی

روش صحیح شارژ گوشی برای افزایش عمر باتری
۱,۵۵۶
۰
۰
پنج شنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۷ ۱۹:۲۱
۱0 نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی :طول عمر کوتاه باتری یکی از مشکلات اصلی گوشی‌های هوشمند است. حداقل روزی یک‌بار مجبور به شارژ گوشی هوشمند خود می‌شویم. اما چگونه می‌توان این مقدار شارژدهی دستگاه‌های موبایل را افزایش داد؟ در ادامه به چند راه مختلف برای افزایش عمر باتری گوشی‌های هوشمند خواهیم پرداخت.
روش صحیح شارژ گوشی برای افزایش عمر باتری

چگونه عمر باتری گوشی را به بهترین شکل افزایش دهیم

10 راهکار برای بالا بردن طول عمر باطری تلفن همراه

۱۰ نکته برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۱. ویبره‌‌ٔ گوشی را به کمترین حالت ممکن برسانید

در تمام گوشی‌ها موتور کوچکی به‌نام «موتور چرخان نامتوازن لرزش جرم (ERM)» وجود دارد که به آن قطعه‌ی نامتوازنی چسبانده‌اند. چرخش این قطعه باعث لرزش یا ویبره‌ی گوشی می‌شود. در Settings به قسمت Sound بروید. اگر موقع تایپ نیازی به ویبره یا دیگر گزینه‌ها ندارید، می‌توانید از این قسمت آن‌ها را غیرفعال کنید. بعضی اپ‌های کیبورد نیز اجازه می‌دهند تا تنظیمات اضافه‌تری انجام دهید و، هنگام تایپ، ویبره‌ی گوشی را قطع کنید.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۲. ترفند بهینه‌سازی صفحه نمایش

بعد از پردازشگر، صفحه‌ی نمایش بیشترین مصرف باتری را دارد. در Settings به قسمت Display بروید. در آن‌جا می‌توانید Adaptive Brightness را غیرفعال کنید. این گزینه نور محیط را کنترل می‌کند و مصرف باتری را افزایش می‌دهد. اما اگر عادت ندارید به‌محض ورود به ساختمان نور صفحه‌ی نمایش را کم کنید، این گزینه، در واقع، باعث افزایش عمر باتری می‌شود.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

گزینه‌‌ٔ Sleep را به یک دقیقه یا کمتر محدود کنید. با این کار، مدت روشن‌ماندن صفحه‌ی نمایش بعد از کنارگذاشتن گوشی کاهش پیدا می‌کند، و، در نتیجه، عمر باتری افزایش می‌یابد. در پس‌زمینه‌ی گوشی عکسی تیره بگذارید، و اگر امکانش هست، تم گوشی را هم تیره انتخاب کنید و حتی آن را در حالت شبانه (night mode) قرار دهید. خیلی از اپ‌ها هم گزینه‌ی حالت شبانه دارند. حالت شبانه نه‌تنها عملکرد باتری را بهبود می‌دهد، فشار روی چشم‌ها را هم کم می‌کند. اگر گزینه‌‌ٔ Proximity Wake را می‌بینید، آن را هم غیرفعال کنید تا عمر باتری زیاد شود.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۳. انیمیشن‌ها را خاموش کنید

انیمیشن‌ها یکی دیگر از چیزهایی هستند که عمر باتری را کاهش می‌دهند. برای تغییر آن باید به قسمت Developer Option در Settings دسترسی داشته باشید. در گوشی اندرویدی‌تان به اپ Settings بروید. اگر تنظیماتDeveloper را پیدا نمی‌کنید، به Settings و بعد قسمت About بروید و چندبار پشت‌سرهم روی Build number بزنید. دوباره به Settings برگردید. این‌بار باید تنظیمات Developer را ببینید. وارد این قسمت که بشوید، سه گزینه را می‌بینید: «Window animation scale»، «Transition animation scale»، و «Animator duration scale». همه‌ی آن‌ها را غیرفعال کنید و تغییر چشمگیر عملکرد باتری را شاهد باشید.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۴. وقتی از وایرلس استفاده نمی‌کنید خاموش‌اش کنید

وقتی نیازی به WiFi و Bluetooth ندارید، خاموش‌شان کنید. اگر WiFi روشن باشد، هر به چند وقت به‌دنبال شبکه‌ی جدید می‌گردد. Bluetooth نیز به همین شیوه عمل می‌کند و مصرف باتری را بالا می‌برد. اندروید می‌تواند با ورود و خروج فوری از حالت خواب عمر طولانی‌تری به باتری گوشی بدهد. اما GPS مانع به‌خواب‌رفتن گوشی می‌شود. بنابراین GPS را فقط وقتی که به آن نیاز دارید فعال کنید و در دیگر مواقع آن را خاموش کنید. وقتی به سفرهای طولانی می‌روید، گوشی شما میان دکل‌های مخابراتی مختلف تغییر آنتن می‌دهد. این کار باعث سریع‌تر خالی‌شدن باتری می‌شود. بنابراین، اگر منتظر تماس کسی نیستید و می‌خواهید به‌مدت طولانی به موسیقی گوش دهید، گوشی را در حالت پرواز (airplane mode) قرار دهید.

۵. جلوی سینک‌شدن اتوماتیک اپلیکیشن‌ها و دریافت داده در پشت صحنه را بگیرید

در پشت صحنه‌‌ٔ موبایل، بدون اینکه شما متوجه شوید، اپلیکیشن‌ها اطلاعات‌شان را به‌روز می‌کنند و در نتیجه باتری مصرف می‌شود. در Settings به قسمت Accounts بروید. سرویس‌هایی را که اطلاعات حساب‌های شما را سینک می‌کنند، اگر ضروری نیستند، غیرفعال کنید. خیلی از اپلیکیشن‌ها، درحالی که در پشت‌صحنه‌ی موبایل فعال هستند، data مصرف می‌کنند. این کار باعث مصرف باتری [و مصرف اینترنت موبایل] می‌شود. در Settings به قسمت Data Usage بروید، روی اپ‌هایی که لازم نیست در پشت‌صحنه فعال باشند کلیک کنید و بعد گزینه‌ی Restrict app background data را انتخاب کنید. با این کار، وقتی اپلیکیشنی مورد استفاده نیست، نمی‌تواند در پشت‌صحنه data مصرف کند.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۶. فهرست اپ‌های اخیراً استفاده‌شده را پاک کنید و کمتر از ابزارک‌ها (widget) استفاده کنید

تا کارتان با اپلیکیشنی تمام شد از آن خارج شوید، وگرنه در پشت‌صحنه به کار خودش ادامه می‌دهد. کافی نیست که فقط دکمه‌ی back را بزنید. مرتب فهرست اپ‌های تازه‌استفاده‌شده را پاک کنید. ابزارک‌هایی که در صفحه‌ی اصلی موبایل قرار می‌گیرند به‌طور مرتب به‌روز می‌شوند تا از تغییرات خبر بدهند [مثلاً، ۵ پیام جدید در فلان پیام‌رسان دارید.] این به‌روزشدن‌ها نمی‌گذارد اپ‌ها فعالیت خود را متوقف کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید عمر باتری را افزایش دهید، ابزارک‌های صفحه‌ی اصلی را در حداقل ممکن نگه دارید.

۷. ترفند بهینه‌سازی Google App

دستیار گوگل ابزار خیلی مفیدی است، اما به‌خاطر قابلیت تشخیص صدایی که دارد، همیشه گوش‌به‌زنگ است تا عبارت OK Google از دهان شما دربیاید. برای همین، دستیار گوگل همیشه درحال مصرف باتری است. اگر از Google Assistant زیاد استفاده نمی‌کنید، عاقلانه است که آن را خاموش کنید. وارد گوگل اپ بشوید، و به‌ترتیب به قسمت‌های Settings، Voice، و ”OK Google” detection بروید. در آن‌جا می‌توانید قابلیت تشخیص صدا را خاموش کنید.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۸. اپ‌ها را مدیریت کنید

تنها اپ‌هایی را روی گوشی خود نگه دارید که به مرتب به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید. اگر تعداد اپ‌های روی گوشی زیاد شود، هم سرعت گوشی پایین می‌آید و هم عمر باتری کم می‌شود. در Settings به قسمت Battery بروید تا مصرف باتری هر اپلیکیشن را به شما نشان دهد. اپ‌هایی را که مصرف باتری بیشتری دارند پاک کنید. درعوض، یا نسخه‌ی سبک‌تری از همان اپ را نصب کنید یا از اپلیکیشنی مشابه با آن استفاده کنید. در منوی باتری، روی گوشه‌ی راست و بالای پنجره بزنید و گزینه‌ی Battery Optimization را انتخاب کنید.

اپ‌های بهینه‌نشده (Not Optimized) در پشت‌صحنه طبق برنامه‌ی خود درحال فعالیت هستند. باید اپ‌هایی را که لازم نیست همیشه فعال باشند بهینه کرد تا مصرف باتری کاهش پیدا کند. قابلیت آپدیت خودکار در Play Store به‌صورت مداوم به‌دنبال نسخه‌های جدیدتر اپ‌های نصب‌شده روی گوشی می‌گردد.

اگر تعداد اپ‌های روی گوشی زیاد باشد، آپدیت‌های گاه‌به‌گاه می‌تواند عمر باتری را کم کند. به‌ترتیب به قسمت‌های Play Store، Settings، و Auto-update بروید. از آنجا می‌توانید آپدیت‌ها را غیرفعال کنید یا جوری تنظیم کنید که فقط درصورت دسترسی به وای‌فای فعال شود. نوتیفیکیشن‌ها را هم می‌تواند غیرفعال کنید و جلوی مصرف بیشتر باتری را بگیرید.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۹. نوتیفیکیشن اپ‌ها را غیرفعال کنید

تابه‌حال چندبار برای‌تان اتفاق افتاده که در گوشی وسط کاری بوده باشید و ناگهان با نوتیفیکیشن ناخواسته‌ای مواجه شوید؟ این نوتیف‌ها نه‌تنها آزارنده‌اند، نیروی پردازنده را هم می‌گیرند. در Settings به قسمت Notification بروید. در آنجا می‌توانید تنظیمات خاص نوتیفیکیشن را ببینید. روی هر اپ کلیک کنید و گزینه‌ی Block All را بزنید تا تمام نوتیفیکیشن‌های آن اپ غیرفعال شود. این کار باعث می‌شود پردازنده مشغول چک‌کردن این نوتیف‌ها نباشد و درنتیجه از مصرف باتری کاسته شود.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

۱۰. از Greenify استفاده کنید

من نمی‌توانم درباره‌ی اپلیکیشن‌های احراز هویت‌نشده‌ی دیگر نظری بدهم، اما Greenify کاملاً به‌کار می‌آید. Greenify اپ‌ها را به‌نوعی به‌حالت hibernation می‌برد و به این شکل عمر باتری را افزایش می‌دهد. این اپ نه‌تنها نمی‌گذارد بقیه‌ی اپلیکیشن‌ها در پشت‌صحنه فعال باشند، بلکه جلوی شروع آن‌ها را هم تا وقتی خودتان بازشان نکنید می‌گیرد. فقط اپ‌هایی را که می‌خواهید به‌خواب بروند انتخاب کنید و از بهبود عملکرد و عمر باتری لذت ببرید.

۱۰ نکته و راه برای افزایش عمر باتری گوشی‌های اندرویدی

نکته‌‌ٔ اضافی: وقتی قطرات آخر انرژی باتری دارد کشیده می‌شود، می‌توانید از گزینه‌ی battery saver استفاده کنید تا لحظاتی بیشتر بتوانید از کار با اندروید لذت ببرید.
با استفاده از این نکته‌ها و ترفندها دیگر لازم نیست همیشه همراه‌تان پاوربانک حمل کنید. امیدواریم این ده راه برای حفظ باتری گوشی‌های اندرویدی مفید بوده باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • عمر باطری
  • عمر باتری
  • باتری گوشی
  • طول عمر باطری تلفن همراه
  • افزایش عمر باتری گوشی‌

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter