دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آموزش ساده و سریع قدم به قدم چرتکه + فیلم
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آموزش کار با چرتکه :: مادران و پدران دلسوز اگر می خواهید فرزند شما در حل مسائل ریاضی موفق و خیلی سریع به جواب برسند . به فرزندتان چرتکه یاد بدهید.

آموزش مرحله به مرحله چرتکه

در بحث آموزش چرتکه هم اکنون می خواهیم ضرب 76 در 48 را توسط چرتکه انجام بدهیم :
برای انجام این کار باید چند مرحله را در چرتکه انجام دهیم :

  1. در گام اول باید بگوییم که ضرب 6 در 8 می شود 48 و سپس روی چرتکه آن را نشان دهیم . ( بدین صورت که 8 مهره درستون یکان و 4 مهره روی ستون دهگان باشد )
  2. در گام دوم باید بگوییم 8 یکی را در 7 ده تایی ضرب می شود به عبارت دیگر 70*8 که در نهایت 560 و سپس عدد را روی چرتکه نشان می دهیم . ( 0 مهره در ستون یکان 6 مهره روی ستون دهگان و 5 مهره در ستون صدگان)
    خوب حالا به دلیل اینکه مهره های ستون دهگان به ده رسیده اند باید عمل انتقال را انجام بدهیم بدین معنی که از ستون دهگان ده مهره بر می گردد و به ستون صدگان یک مهره اضافه می شود .
  3. حالا نوبت به ضرب 4 ده تایی در 6 یکی است به عبارت دیگر یعنی 6* 40 که در نهایت 240 را می دهد و روی چرتکه باید عدد را نشان دهیم . در ستون یکان صفر مهره ، در ستون دهگان 4 مهره و در ستون صدگان 2 مهره .
  4. در پایان باید 4 ده تایی چرتکه را در 7 ده تایی ضرب نماییم . به معنی دیگر 70 *40 که در نهایت رقم 2800 را به ما می دهد و رقم را در چرتکه نشان می دهیم . در ستون یکان و در ستون دهگان صفر مهره و همچنین در ستون صدگان 8 مهره در نهایت به دلیل اینکه در ستون صدگان پیش تر 8 مهره داشته ایم امکان این را نداریم که 8 مهره دیگر اضافه نماییم به همین دلیل اول 2 مهره را به 8 مهره پیشین اضافه می نماییم تا در نهایت مجموع ما 10 گردد و بتوانیم عمل انتقال را انجام بدهیم .
    خوب به معنای این است که از ستون صدگان 10 مهره را کسر کنیم و به ستون یکان هزار 1 مهره را بیفزایم و پس از ستون صدگان 6 مهره که باقی مانده را قرار بدهیم و ستون یکان هزار 2 مهره را اضافه نماییم .
    در یک چرتکه حالا در ستون یکان 8 مهره و در ستون دهگان 4 مهره و در ستون صدگان 6 مهره و در ستون یکان هزار 3 مهره قرار گرفته است در نهایت جواب ضرب ما 3648 خواهد بود .

فیلم آموزشی نحوه کار با چرتکه::


divider

بیشتر بخوانید::

چگونه به کودک زبان دوم را بیاموزیم؟

چگونه نماز خواندن را به کودکانمان آموزش دهیم؟

آموزش صبر به کودک از چه سنی شروع میشه؟

راهکارهای جادویی علاقه مند کردن کودک به مدرسه

آمادگی برای رفتن به کلاس اولاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits