در زلزله بم سال ۸۲ چه گذشت ؟

۳,۱۳۵
۱
۰
شنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹
۱۰ سال پیش در سپیده‌ دم نخستین جمعه دی ماه سال ۱۳۸۲ بم فرو ریخت. زلزله‌ای در ساعت ۵:۲۶ دقیقه بامداد رخ داد که به هولناک‌ترین فاجعه طبیعی ۵۰ سال گذشته ایران تبدیل شد.
در زلزله بم سال ۸۲ چه گذشت ؟

زلزله بم سال ۸۲

در سحرگاه پنجم دیماه سال ۸۲ زلزله ای به جان بم افتاد و در چند ثانیه تعداد بیشماری از همشهریانم را به کام مرگ کشاند. خانواده های زیادی سیاه پوش شدند. نگاه دنیا به بم دوخته شد. ارگ استوار فرش زمین شد و حنجره طلایی آواز خوان شهیر بمی (بسطامی) برای همیشه سکوت کرد. مرد ، زن ، پیر و جوان به آغوش مرگ غلطیدند.

کمک های داخلی و بین المللی راهی شهر مصیبت زده شدند و وعده های بیشمار در صفحه اول جراید برای ساختن «بم» تیتر شد.

از آن روزها سالها می گذرد. وعده های بر زمین مانده بسیارند. اما هنوز همان قبرستان بم تنها مرهم دلهای کبود بازماندگان شده است . دیماه شش ریشتری سال سیاه ۸۲ یک ایران را اندوهگین کرد.

بعد از گذشت بیش از یک دهه از آن ثانیه های تلخ اما حال چه آرامشی را برای بازماندگان ساخته ایم ؟

همه نگاهها به ساختن ساختمان بلند طبقه ها معطوف شد. ادارات رنگارنگ و ساختمانهایی که در شکل و شمایل از هم سبقت گرفتند. و چه چادرهای زلزله زده ای که هرگز خواب ساختمان را هم ندیدند.

زلزله بم

بازماندگان بم

کسی برای خاطرات بمی ها کاری نکرد.خاطراتی که میان دیوارهای خشتی کوچه پس کوچه های بم جا داشت و هرگز دوباره جان نگرفت. یادگاری های تلخ و شیرینی که تمام کودکی یک نسل را در خود داشت فرو ریخته بود و هیچ کس برای خلا ناشی از نابودی یک عمر یادگاری فکری نکرد.

بعد از زلزله ما شاهد بازماندگانی بودیم که در کنار از دست دادن عزیزانشان تمام خاطرات خود را هم خاک شده می دیدند. همه آن بازی های کودکانه که میان این کوچه های تنگ و باریک شکل گرفته بود . همه خاطره هایی که در راه مدرسه حس خوب روزگار جوانی و نوجوانی را داشت حالا از زمین برچیده شده بود. به جای آن دیوارهای کامپوزیت شده ای با نقشه هایی که هیچ شباهتی به قبل نداشتند را گرفت که فرسنگ ها با یادگاری های این نسل فاصله داشت.

ما برای آن خاطرات هیچ کاری نکردیم . این زلزله تمام داستان های دوران جوانی یک شهر را با خود فرو ریخت و ما بی تفاوت ساختمان ساختیم.

اگر امروز بم بهتر از گذشته بنا شده باشد ، که نشده ، هرگز دل بمی ها را خوش نمی کند. چون آنها روایت های روزانه یک عمر خود را میان آن کوچه های تاریخی خشت مال جا گذاشتند و کسی یا دولت برایش تره هم خرد نکرد.

بم؛ ۱۰ سال پس از زمین‌لرزه

این زمین لرزه که بزرگی آن ۶/۶ ریشتر بود، حدود ۵۰ هزار کشته، ۳۰ هزار مجروح و صدها هزار بی‌خانمان برجای گذاشت.

در پی وقوع زلزله، به مدت سه روز عزای عمومی اعلام شد. سیل پیام‌های تسلیت مقامات داخلی و خارجی روانه رسانه‌ها شد و حدود ۴۴ کشور نیروهای خود را برای کمک به عملیات امداد به ایران فرستادند. عملیات امداد رسانی از آغاز با حاشیه‌های فروانی رو‌به‌رو بود، حاشیه‌هایی که حالا با گذشت ۱۰ سال از آن روز همچنان ادامه دارد.

تا سه سال پس از وقوع زلزله هنوز هم بسیاری از مردم بم در کانکس زندگی می کردند. پس از آن دولت اعلام کرد که برای ساخت و ساز به هر خانواده وامی داده می‌شود. مبلغ وام ۱۵ میلیون تومان بود که تنها هزینه خاک برداری را تامین می‌کرد. خیابانی در بم وجود دارد که همیشه تلویزیون ایران برای نشان دادن روند بازسازی‌ها در این شهر، آن را نمایش می‌دهد اما کافی بود چند قدم از این خیابان دور شوید تا هنوز هم آثار خرابی‌های زلزله را ببینید.

ارگ ویران بم

در کنار تلفات جانی این زلزله مرگبار، ارگ بم با ۲۵۰۰ سال قدمت که بزرگترین سازه گلی جهان بود نیز به کلی ویران شد.

پس از وقوع زلزله سال ۸۲ و ویرانی کامل آن، رئیس جمهور وقت ایران محمد خاتمی اعلام کرد که ارگ بازسازی خواهد شد. وعده‌ای که با گذشت بیش از ده سال همچنان در حال پیگیری است.

به تازگی نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس در گفت‌و‌گو با واحد مرکزی خبر کمبود اعتبار را دلیل کند شدن روند بازسازی اعلام کرده و گفته است: «هر سال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای ادامه بازسازی در نظر گرفته می‌شد اما در حال حاضر این بودجه تا ۴۰۰ میلیون تومان کاهش یافته و موجب کندی بیش از حد بازسازی شده است.»

فرماندار بم هم در این رابطه گفته است: «بخش‌های مختلفی از ارگ بوسیله کارشناسان خارجی بازسازی شد اما آنها دیگر در ایران حضور ندارند و کار بازسازی تنها از سوی کارشناسان و متخصصان داخلی در حال انجام است.»

در حال حاضر کار بازسازی ارگ بم همچنان بسیار کند اما در حال پیگیری است. تنها خبر خوشایند در این رابطه مربوط به خارج شدن آن از لیست میراث جهانی در خطر است.

سازمان یونسکو در ۲۷ ژوئن سال جاری اعلام کرد که این کمیته، پس از بررسی پرونده ارگ بم به این نتیجه رسیده است که اصلاحات در مدیریت و حفاظت از ارگ بم و محوطه اطرافش توانسته این بنا را از لیست میراث در خطر خارج کند.

خانه‌ها همچنان بازسازی و ساخته می‌شوند و شاید پروژه‌های ناتمام به پایان برسند اما بدون شک غم از دست دادن حدود ۵۰ هزار نفر از اهالی این شهر همچنان با گذشت ۱۰ سال از این حادثه پابرجاست.

زلزله بم
ارگ بم بعد از زلزله

تفاوت‌های زلزله بم و کرمانشاه

زلزله 6.5 ریشتری بم موجب کشته شدن 40 هزار نفر و زلزله 7.3 ریشتری 474 نفر(تا لحظه انتشار این گزارش) به طور رسمی گزارش شده و این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که با وجود بزرگ بودن زلزله کرمانشاه نسبت به بم، چرا تعداد تلفات آن کمتر از زلزله بم بوده است.این مسأله را عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله اینچنین توضیح می‌دهد: تعداد تلفات این دو زلزله نشان می‌دهد کانون زلزله در استان کرمانشاه در سرپل ذهاب نبوده است؛ چرا که اگر کانون این زلزله در این شهر بود، باید فاجعه بدی را تجربه می‌کردیم.

به گفته وی، کانون زلزله کرمانشاه در منطقه کوهستانی مرزی میان ایران و عراق بوده است، از این‌رو نسبت به زلزله بم در این رخداد لرزه‌ای وضعیت بهتری داشتیم.به اعتقاد محققان این حوزه، کانون زلزله بم در نزدیکی تمرکز جمعیتی قرار داشت و از آنجایی که در بامداد رخ داد، موجب افزایش تلفات شده است. ولی از سوی دیگر به باور این محققان، میزان تخریب یک زلزله به عواملی چون عمق، اثر خاک، تراکم جمعیت، میزان آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله و عمق زلزله‌ها بستگی دارد.به گفته دکتر زارع، در صورتی که زلزله‌ای در عمق زیاد رخ دهد، در پهنه گسترده‌تری رخ خواهد داد؛ ولی شدت کانونی آن کمتر است و در صورتی که عمق زلزله‌ای کم باشد، معمولاً پهنه کانونی بیشتری را تخریب خواهد کرد.

شایعات بی‌اساسی که در زلزله بم منتشر شد، این بار نیز درباره زلزله کرمانشاه در فضای مجازی دست به دست شد. طبیعی نبودن زلزله و انجام آزمایشات و انفجارات اتمی و هسته‌ای، که این خبر شایعه و بی‌اساس است؛ چرا که به گفته همه محققان زلزله شناسی نوع زلزله‌های ناشی از زلزله‌های طبیعی با زلزله‌های ناشی از آزمایشات هسته‌ای و نظامی متفاوت است، ضمن آنکه هزاران دستگاه لرزه‌نگاری این زلزله طبیعی را ثبت کرده‌اند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • زلزله بم
  • زلزله بم سال ۸۲
  • در زلزله بم سال ۸۲ چه گذشت ؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter