دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
اطلاع از روش های آسان پرداخت قبوض

چگونه قبوض برق و آب و غیره را پرداخت کنیم؟

اطلاع از روش های آسان پرداخت قبوض
9
زمان مطالعه: 8 دقیقه
با شیوع پندمی کرونا و قرنطینه و دور کاری ضرورت آشنایی با راههای پرداخت قبوض برق و آب و غیره بدون حضور فیزیکی در بانک، به چشم می خورد. با ما همراه باشید .

پرداخت قبوض با تلفن بانک

خوشبختانه با شیوه‌ های جدید پرداخت الکترونیک، برای پرداخت قبوض شهری دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک‌ ها نیست و شما می‌تونید از بین روش‌ های موجود ، راحت‌ ترین روش را برای پرداخت غیر حضوری قبوض انتخاب کنید. برای اطلاع از روش های آسان پرداخت قبوض با ما در مجله دلگرم همراه شوید.

یکی از روش های پرداخت قبوض ، برای پرداخت غیر حضوری، تلفن است. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن بانک بانک‌ها یا از طریق شماره‌های اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض، قبض‌های خود را پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که برای پرداخت تلفنی قبوض، علاوه بر شناسه پرداخت و شناسه قبض، به شماره کارت بانکی خود (شمار ۱۶ رقمی روی کارت) و رمز دوم کارت بانکی خود نیاز دارید؛ در صورت نداشتن رمز دوم، می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود، رمز دوم را دریافت کنید.

چنانچه قصد دارید قبض خود را با تلفنبانک یکی از بانک‌ها پرداخت کنید، می‌توانید شماره تلفنبانک ، بانک خود را از طریق «صفحه تلفن بانک راه پرداخت» پیدا کنید و چگونگی پرداخت آن را ببینید. (+ لیست کامل شماره تلفن بانک همه بانک‌ها)

علاوه بر این، می‌توانید برای پرداخت قبوض شهری از شماره‌های اختصاصی این سازمان‌ها استفاده کنید.

*. شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض برق:

۱۵۲۱

*. شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض آب:

۱۵۲۲

*. شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض تلفن:

۱۸۱۸

*. شماره اختصاصی پرداخت تلفنی تمام قبوض:

۲۰۰۰

یک نکته : از مزایای پرداخت قبوض تلفن با سامانه ۱۸۱۸ این است که پس از پرداخت کمتر از دو دقیقه تلفن وصل می‌شود در حالی که از راه‌های دیگر باید ۴۸ ساعت بگذرد و اگر در این مدت مشکل قطعی رفع نشد باید حضوری به مخابرات مراجعه کنند.

برای پرداخت تلفنی دیگر قبوض در حال حاضر شماره اختصاصی‌ای وجود ندارد. می‌توانید با کمک تلفن بانک بانک خود این دسته از قبوض را تلفنی پرداخت کنید.


پرداخت قبوض با خودپرداز

 پرداخت قبوض با خودپرداز

از روش های پرداخت قبوض می توان به پرداخت قبوض ازطریق خودپرداز اشاره کرده که در پرداخت با دستگاه خودپرداز نیازی نیست که خودپرداز حتما با کارت بانکی شما از یک بانک باشند. در صورتی که کارت شما عضو شبکه شتاب باشد می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز هر یک از بانک‌ها برای پرداخت قبوض خود اقدام کنید. بردای پرداخت قبوض با دستگاه خودپرداز به کارت بانکی خود و رمز اول کارت خود نیاز دارید.

برای این کار، پس از وارد کردن کارت در دستگاه خودپرداز، در منویی که نمایشگر نشان می‌دهد، گزینه «پرداخت قبوض» را انتخاب کنید.

– در مرحله بعد شما باید شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کنید. در صورتی که شرکت صادرکننده قبض شما از سوی بانک پشتیبانی شود، روی صفحه نمایش دستگاه خودپرداز، مشخصات قبض شما (از جمله نوع و مبلغ قبض) نمایش داده می‌شود.

نکته : در صورتی که دستگاه خودپرداز به بارکدخوان مجهز باشد و قبض شما هم بارکد داشته باشد، می‌توانید به جای وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، بارکد قبض را جلوی محل مشخص شده در خودپراز نگه دارید تا دستگاه به صورت خودکار قبض شما را شناسایی کند؛ در این صورت پس از شناسایی نوع قبض و مبلغ قابل پرداخت را روی صفحه نمایش نشان می‌دهد.

– در صورت صحت موارد فوق، گزینه «تایید» یا «پرداخت» را انتخاب کنید.

– پس از پرداخت شماره رهگیری در نمایشگر رویت می‌شود و خودپرداز یک رسید چاپ می‌کند. رسید خود را از دستگاه خودپرداز دریافت کنید (بهتر است که رسید را همراه با قبض برای پیگیری‌های احتمالی بعدی نزد خود نگه دارید.)


پرداخت قبوض با همراه بانک

یکی دیگر از روش های پرداخت قبوض استفاده از همراه بانک می باشد ، که تقریبا همه بانک‌ها در نرم‌افزار یا اپلیکیشن همراه بانک خود، سرویس پرداخت قبوض را به مشتریان خود ارائه می‌کنند. برای این کار ابتدا باید اپلیکیشن همراه بانک نسخه مناسب تلفن همراه خود را دریافت و نصب کنید و سپس علاوه بر دیگر خدمات همراه بانک خود، قبوض خود را نیز غیر حضوری پرداخت کنید.

برای شروع می‌توانید همه همراه بانک‌ها را از صفحه دانلود و معرفی همراه بانک‌ها ببینید و نرم‌افزار همراه بانک مورد نظر خود را دانلود کنید. سپس با مراجعه به بانک و فعال کردن این سرویس می‌توانید پرداخت قبوض را با کمک تلفن همراه خود انجام دهید.


پرداخت قبوض با کارتخوان

پرداخت قبوض با کارتخوان

از دیگر روش های پرداخت قبوض ، پرداخت از طریق کارتخوان می باشد. می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان نیز قبوض خود را پرداخت کنید. ساده است:

– کارت را در دستگاه کارتخوان وارد کنید.

– گزینه پرداخت قبوض را انتخاب کنید.

– شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کنید. سپس دستگاه کارتخوان مبلغ قبض را نمایش می‌دهد.

– در صورتی که مورد تایید شماست، رمز کارت خود (رمز اول) را وارد کنید.

– دستگاه پس از انجام عملیات به شما یک رسید تحویل خواهد داد. قبض شما پرداخت شد.


پرداخت اینترنتی قبوض

اگر در منزل یا محل کار به اینترنت دسترسی دارید یکی از راحت‌ترین شیوه‌های برای برای پرداخت قبوض، پرداخت اینترنتی قبوض است. اگر تاکنون قبوض خود را اینترنتی پرداخت نکرده‌اید باید بدانید که برای پرداخت اینترنتی قبوض به شماره ۱۶ رقمی روی کارت، رمز دوم (رمز خرید اینترنتی)، تاریخ انقضای کارت بانکی، CVV2 نیاز خواهید داشت.

علاوه بر این، به شناسه قبض و شناسه پرداخت قبضی که قصد پرداختش را دارید نیاز دارید.

در صورت داشتن این اطلاعات، برای پرداخت اینترنتی قبض خود به آدرس اینترنتی بانک خود مراجعه کنید. (الزاما نیازی نیست حتما از وبسایت بانک خود استفاده کنید؛ می‌توانید از وبسایت دیگر بانک‌ها هم استفاده کنید) در زیر شما با کلیک روی لوگوی هر بانک به صفحه پرداخت اینترنتی قبوض آن بانک هدایت خواهید شد.

توجه داشته باشید که تقریبا همه بانک‌ها برای پرداخت قبوض یک صفحه مجزا دارند که بدون هیچ رمز عبوری می‌توانید وارد آن شوید و قبوض را پرداخت کنید. اما چنانچه بانک مورد نظر شما چنین قابلیتی ندارد، احتمالا برای پرداخت اینترنتی قبوض از سایت آن بانک، باید وارد اینترنت بانک آن بانک بشوید.

– پس از ورود به صفحه پرداخت قبوض بانک خود، باید اطلاعات مورد نظر را وارد کنید (شناسه قبض، شناسه پرداخت، شماره کارت و …)

– معمولا پس از وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، اطلاعات قبض شامل مبلغ قبض و نوع خدمات (برق، گاز و…) نمایان می‌شود.

– برای تکمیل پرداخت باید رمز دوم کارت را وارد کنید.

– پس از پرداخت، تاییدیه قبض شامل کد رهگیری نمایش داده می‌شود، این شماره را یادداشت کنید یا آن را اسکن کنید برای روز مبادا نگه دارید (بسته به بانکی که از سرویس آن استفاده می‌کنید، این تاییدیه ممکن است برای ایمیل شما ارسال شود).


پرداخت پیامکی قبوض

یکی دیگر از روش های پرداخت قبوض، پرداخت پیامکی قبوض است.

فرمت پیامک و شماره پیامک بانک خود را در زمان فعال کردن سرویس اس‌ ام‌ اس، تحویل بگیرید.

برای پرداخت پیامکی قبض خود، می‌توانید پیامک را با فرمت اعلام شده بانک مورد نظر، به شماره‌ای که بانک اختصاص داده ارسال ‌کنید.

برای مثال فرمت پیامک برای پرداخت قبوض در بانک تجارت به شکل زیر است:

رمز پرداخت کننده + شناسه قبض + شناسه پرداخت + 3


اگر هنوز به دنبال یک راه ساده‌ تر در بین روش های پرداخت قبوض هستید ، می‌توانید از طریق کدهای USSD و بدون هیچ هزینه یا بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری با موبایل انواع قبض‌های خود را پرداخت کنید، موجودی حساب بگیرید و یا شارژ بخرید.

برای این کار کافی است یکی از رمزهای موجود *عدد# را با موبایل شماره گیری کنید تا منوی آن برای شما ارسال شود.

بانک آینده : #745*

بانک انصار : #763*

بانک پارسیان : #708*

بانک پاسارگاد : #720*

بانک حکمت : #765*

بانک رفاه کارگران : #729*

بانک سینا : #727*

بانک شهر : #787*

بانک صادرات : #719*

بانک صنعت و معدن : #711*

بانک کشاورزی : #730*

بانک گردشگری : #764*

بانک مسکن : #737* و #714*

بانک ملت : # 712*

بانک ملی : #717*

پست بانک : #747*

آپ (پرشین سوئیچ) : #733*

جیرینگ : #123*

باجه ایرانسل : #100*

همراه (پرداخت الکترونیک سامان) : #724*

مبنا کارت آریا : #770*

موسسه کوثر :#744*

separator line

بیشتر بخوانید:

چگونه می توان از چک های برگشتی استعلام گرفت؟

خلافی خودرو را چگونه استعلام بگیریم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits