دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین روش برای شارژ کردن گوشی‌های هوشمند چیست؟
17
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بسیاری از ما نمی دانیم گوشی های هوشمند خود را چگونه شارژ کنیم تا کمترین آسیب به گوشی وارد شود . برای یافتن بهترین روش شارژ موبایل خود؛ با مجله دلگرم همراه شوید.

بهترین روش برای شارژ کردن گوشی‌های هوشمند

زمانی که شما در حال استفاده از گوشی هوشمند خود هستید و ناگهان باتری آن تمام می‌شود و دستگاه شما را در وسط کار خاموش می‌کند، باتری‌ها برای شما به نفرت انگیزترین تکنولوژی بشر تبدیل می‌شوند.

اما به هر حال هر حسی که شما نسبت به این تکنولوژی کوچک داشته باشید کارایی بسیار تاثیرگذار و مهم آن را تغییر نخواهد داد.

شارژ کردن صحیح باتری گوشی موبایل بسیار حائز اهمیت است و قواعد و نکات خاصی دارد. در حقیقت، ممکن است شما با عادات غلط شارژ کردن، عمر باتری گوشی تان را کوتاه کرده باشید. در این گزارش به بررسی روش صحیح شارژ باتری موبایل خواهیم پرداخت.

باتری موبایل

بسیاری از شما جزء آن دسته از افرادی هستید که باتری خود را ۱۰۰ ٪ شارژ می‌کنید یا اینکه که تمام طول مدت شب آن را به شارژ می‌گذارید و یا بعد از اینکه باتری گوشی کاملا تخلیه شد، اقدام به شارژ کردن آن می‌کنید، اما این باوری اشتباه است که به آن عمل میکنید.

باتری موبایل خود را درست شارژ کنید:

طبق گفته Cadex، شرکتی که با ارائه دستگاه هایی، گوشی‌های هوشمند و دیگر باتری‌ها را آزمایش می‌کند، همه این موارد رایج می‌تواند عمر مفید باتری شما را کوتاه کند. این شرکت روش‌هایی را جهت شارژ صحیح باتری موبایل ارائه داده است.

شارژ کردن گوشی‌های هوشمند

بهترین روش برای شارژ کردن گوشی‌های هوشمند چیست؟

از زمانی که اپل اعلام کرد سرعت آیفون‌هایی که باتری هایشان تضعیف شده را کاهش داده است تا دستگاه‌ها به طور غیر منتظره خاموش نشوند. اخیرا همه جا صحبت از روش‌های شارژ صحیح باتری موبایل است که به بهبود عمر باتری کمک کند.

Cadex اطلاعات زیادی در مورد باتری‌ها در وب سایت batteryuniversity ارائه می‌دهد. از جمله مواردی که مورد بحث قرار می‌گیرد، باتری‌های لیتیوم یون گوشی‌های هوشمند هستند.

این شرکت می‌گوید اگر شما دوست ندارید که به سرعت باتری گوشی خود را تعویض کنید یا یک گوشی جدید بخرید، درصد شارژ گوشی خود را در حد مشخصی نگه دارید.

بهترین زمان شارژ گوشی هوشمند

 • هر زمان که فرصتی دارید گوشی خود را شارژ کنید حتی مدت زمان کوتاه
 • هر زمانی که می‌توانید گوشی خود را شارژ کنید، حتی اگر چند دقیقه طول بکشد، با توجه به گفته‌های batteryuniversity، شارژهای جزئی سبب آسیب به گوشی شما نمی‌شود.
 • قبل از اینکه شارژ باتری گوشی کاملا تمام شود آن را شارژ کنید
 • وقتی که شما آنقدر از گوشی خود استفاده می‌کنید تا باتری آن کاملا تخلیه گردد، عمر باتری گوشی شما کاهش می‌یابد. سامسونگ نیز این موضوع را در وبسایتش با تیتر راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی افزایش عمر باتری گوشی، مورد بررسی قرار داده و تایید می‌کند.
 • سعی کنید میزان شارژ باتری خود را بین ۶۵ تا ۷۵ ٪ نگهدارید
 • باتری لیتیوم یون در گوشی هوشمند شما، اگر همیشه بین شارژ ۶۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگه داشته شود عمر بیشتری خواهد کرد. خوب مسلما اگر بخواهید شارژ باتری خود را همیشه در این سطح نگهدارید کار نشدنی و سختی است. ولی حداقل بهتر است بدانید که هدف چیست.
 • اگر شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید، سطح شارژ را بین ۴۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگهدارید
 • دومین و بهترین حالت میزان شارژ برای باتری‌های داخلی گوشی‌های هوشمند، ۴۵ تا ۷۵ درصد است
 • شما حتی می‌توانید روزانه زمان‌های خاصی را به شارژ گوشی خود اختصاص دهید تا بتوانید آن را در سطح شارژ مورد نظر نگهدارید.
 • اما اگر به طور معمول سطح شارژ تلفن خود را بین ۲۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگه می‌دارید، نگران نباشید احتمالاً در مدت زمان طولانی آسیب زیادی به باتری شما زده نخواهد شد.
 • هرگز باتری خود را کاملا شارژ نکنید.
 • وقتی باتری گوشی را از سطح پایین ۲۵ در صد تا ۱۰۰ درصد به شارژ می‌گذارید این می‌تواند ظرفیت باتری و طول عمر آن را کاهش دهد.
 • باتری‌های لیتیوم یون “لازم نیست به طور کامل شارژ شوند، و این برای آن‌ها خوش آیند نیز نیست”
 • در واقع، بهتر است باتری را به طور کامل شارژ نکنید، چون ولتاژ بالا برای باتری مناسب نیست و در بلندمدت دوام آن را کاهش می‌دهد.
 • در تمام مدت شب گوشی خود را به شارژ نگذارید.

بحث‌های زیادی پیرامون اثرات شارژ گوشی‌های هوشمند در کل شب وجود دارد. ولی با توجه به اینکه شارژ ۱۰۰% باعث آسیب بیشتر به طول عمر باتری می‌شود، پس احتمالا باید آن را در کل شب به شارژ نگذارید و پس از اتمام شارژ گوشی را جدا کنید. در تمام مدت شب گوشی خود را به شارژ نگذارید.

روش صحیح شارژگوشی

کالیبره کردن باتری گوشی

فرض کنید به یک منطقه دریایی سفر کردید یا در استخر هستید، نفستان را حبس کنید و بروید زیر آب ؛ چند دقیقه می‌توانید زیر آب فشار را تحمل کنید و تسلیم عزرائیل نشوید؟

در هر نفس ؛ کسی نمیتواند بیشتر از ۱ الی ۲ دقیقه (تازه خیلی تخفیف دادم) دوام بیاورد. اما اگر به سطح آب آمده و دوباره نفس بگیرید، می‌توانید ۱ میلیون بار به زیر آب برویدو بمانید. باتری و هر وسیله الکترونیکی دیگر اگه به صورت مداوم بخواهد کار کند عمرش کم می شود.

توصیه اکید می شهود اولا گوشی خودتان را هفته‌ای یکبار خاموش کنید تا باتری خودش را ریکاوری کند. از طرفی جهت کالیبره کردن باتری گوشی، ماهیانه اجازه بدید باتری کامل خاموش بشه و دوباره تا ۸۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

شارژر وایرلس:

شارژر وایرلس فعلادر ایران خیلی جا نافتاده، اما این راه برای شارژ کردن در مواقع اضطراری طراحی شده است.

کلا وقتی شما از طریق وای فای انتقال فایل یا توان انجام میدید حداقل یک بخشی از گوشی که وظیفه کنترل و انتقال دیتا به صورت وایرلس را دارد، درگیر میشود و این یعنی گرمای بیشتر در گوشی. شارژ کردن گوشی به صورت وایرلس یا بیسیم می‌تواند به گرم شدن گوشی و در نتیجه گرم شدن باتری موبایل منجر شود. گرما هم که قاتل بالفطره باتری توی هر دستگاه و از هر نوع که باشداست!

گرما و سرما دادن به باتری گوشی:

از قدیم ایام باب بود باتری قلمی را موقعی که تمام می شد می انداختیم تو آب جوش تا حداقل واسه خرید یک باتری نو وقت اضافه گیر بیاوریم؛ و جدیدا بعضی از دوستان باتری گوشی را در فریزر قرار می دهند و عین قدیما تو آب جوش میندازند، این قضیه در بعضی از باتری های موبایل و دستگاه‌های دیگر مشاهده می شود.

حال صبحت من با شما این است که، عزیزان من آب جوش ، فریزر و این کارها مال ۱۵ سال پیش بود ؛ الان اگر این کارها رابا باتری گوشی و یا … بکنید دیگر رنگ باتری سالم را نمی‌بینید به هیچ وجه، سرما و گرمای زیاد باعث از بین رفتن بافت‌های داخلی باتری می شود؛ گوشی خودتان را حتی الامکان داخل ماشین (در فصل تابستان) نگذارید. تحقیقات مشخص کرده هرچی دمای جایی که شما از گوشی استفاده می‌کنید بیشتر باشد، باتری گوشی زودتر معیوب می شود.

شارژ کردن گوشی با کامپیوتر و شارژر فندکی خودرو:

کلا خواهش می‌کنم از سیستم‌های غیر متعارف و غیر منطقی برای شارژ کردن گوشی استفاده نکنید. درست است که شارژرهای گوشی ۵ ولتی هستند و خروجی پورت USB هم ۵ ولتی است، اما پورت USB کامپیوتر برای اینکار تعبیه نشده است مخصوصا پورت جلوی USB. سیستم برق ماشین هم که کلا از بیخ و بن مشکل دارد.

اصلا و تحت هیچ شرایطی گوشی که ۲ میلیون پولش را داده اید با شارژر فندکی ماشین شارژ نکنید. پورت پشت USB باز یک مقدار معقول تراست و استفاده از آن احتمال کمتری داردکه به گوشی آسیب بزند.

divider

نتیجه گیری:

 • شارژر گوشی را بعد از استفاده از پریز برق بکشید.
 • از شارژ کردن شبانه و دیر وقت باتری خودداری کنید.
 • هر ماه گوشی خودتان راخاموش و روشن کنید جهت ریکاوری باتری.
 • حتی الامکان از شارژر وایرلس، شارژ داخل خودرو و موارد این چنینی استفاده نکنید.
 • ترجیحا از شارژرهای دو تیکه استفاده نکنید البته برخی گوشی‌ها و تبلت‌ها شارژرشان اساسا ۲ تیکه است. منظور " شارژرهای تقبلی ۲ تیکس".
 • شارژ اولیه گوشی برای زمان گذشته بود، خواهشا از گذاشتن باتری در شارژ غیر معقول و چندین ساعته خودداری کنید.
 • موقع شارژ شدن گوشی به هیچ وجه از گوشی استفاده نکنید، چون هم به باتری آسیب میزند و هم با توجه به تحقیقات گزارش شده برای سلامت انسان مضر می‌باشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

راه های آسان برای حفاظت از گوشی آندرویدیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (17 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits