دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
اصطلاحات و آموزش مرحله به مرحله بازی مافیا
282
زمان مطالعه: 19 دقیقه
مافیا یک بازی جدی و بسیار فکری،تلفیقی از روانشناسی و دقت تحلیل و موشکافی منطقی و در عین حال فوق العاده هیجان انگیز است.

آموزش بازی مافیا

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با بازی مافیا بیشتر آشنا شوید

بازی مافیا یک بازی گروهی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت نا آگاه را شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند:

یا مافیا، که همدیگر را می‌شناسند؛ یا شهروند، که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را می‌کشند.

در طول فاز روز ، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای می‌دهند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا). یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد برنده بازی شود.

در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد در ادامه شخصیت‌های مسخره و بد شکل بیان خواهد شد.

معنی تارگت در بازی مافیا

 • تارگت : همون شک یا اتهامی هست که بازیکن‌ها به همدیگه نسبت میدن. مثلا بازیکنی میگه تارگت من فلانیه به دلیل … .
 • تارگت بک : وقتی بازیکنی، متقابلا به بازیکنی که بهش تارگت زده، تارگت بزنه، این عمل رو تارگت بک میگن.

اصطلاحات بازی مافیا

 1. اصل سوزش : اصل سوزش یه شوخیه که بین بازیکن‌هایی که زیاد با هم بازی می‌کنن رواج داره. مثلا میگن: فلانی به خاطر اصل سوزش داره به من رای میده! یعنی فلانی چون از بازی‌های قبلی‌ای که با هم کردیم سوخته، الان هم داره رای میده به من!
 2. اصل پوزش : این اصطلاح هم بین کسانی که با هم از قبل بازی کرده باشن متداوله. وقتی بازیکنی در بازی‌های قبلی بد بازی کرده باشه یا شک بی‌مورد روی کسی انداخته باشه، میگه با توجه به «اصل پوزش در مافیا» این دست به فلانی اعتماد می‌کنم و رای نمیدم. یا همچین مواردی.
 3. قارچ : یکی از ویژگی‌های قارچ، رشد کردن سریع در هنگام وقوع رعد و برقه. یعنی تا یکی دو تا رعد و برق زده میشه، یهو میبینی کلی قارچ از زمین در میان. اصطلاح قارچ در بازی مافیا، وقتی به کار برده میشه که فرد یا افرادی در اثر اتفاقی، مافیا بودنشون تابلو بشه. در این مواقع میگن فلانی مثل قارچ بیرون زد، یا فلانی قارچه!
 4. تو دیوار : بعضی افراد در بازی مافیا با قاب عکس روی دیوار فرق چندانی ندارن. صبحت خاصی نمیکنن و فقط رای میدن! اینا افراد «تو دیوار» بازی هستن!
 5. نو لینچ : خود کلمه‌ی lynch معنی اعدام کردن و زجرکش کردن رو میده. وقتی میگیم no lynch شده که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی برای اعدام بالا نیاد، یا بین دو فردی که بالا اومدن، رای‌ها مساوی تقسیم بشه. در این حالت‌ها میگن نو لینچ شد.
 6. اَکت شب : هر صدا، حرکتی یا ردی که از رفتار بازیکن‌ها در فاز شب گرفته بشه رو اَکت شب میگن. در پست مفصلی از اَکت شب و نظرهایی که در موردش هست توضیح دادیم. اینجا کلیک کنید.
 7. نایت ویژن : وقتی میگن کسی نایت ویژن (night vision) داره یا نایت ویژن زده، یعنی زحمت کشیده! تقلب کرده و شب یواشکی چشمش رو باز کرده!
 8. هیل دادن یا سیو کردن : بعد از ترور مافیا در شب، اولین نقشی که باید چشماشو باز کنه دکتره. دکتر باید فردی رو انتخاب کنه که حدس میزنه مورد سو قصد مافیا قرار گرفته باشه. به این عمل دکتر میگن هیل (شفا) دادن یا سیو کردن.
 9. وتو :یکی از نقش‌های شهروندی، شهرداره. شهردار این قدرت رو داره که تصمیم بازیکن‌ها برای اعدام یک نفر رو لغو کنه. حتی اگه خیلی رای هم آورده باشه، شهردار این امکان رو داره که از اعدام اون شخص جلوگیری کنه. به این عمل شهردار در بازی مافیا، وتو کردن میگن.
 10. موج سواری : وقتی یه بحثی از یک نفر شروع میشه و همینطور نفرات بعدی هم در موردش صحبت کنن، اصطلاحا میگن یه موجی درست شده. حالا این بین کسی که بخواد علیرغم اعتقاد خودش به موضوع اون موج، ازش استفاده کنه و اصطلاحا سواری بگیره، بهش میگن داره موج سواری میکنه.
 11. تبر زدن : ریشه‌ی عبارت تبر زدن از جای جالبی میاد ???? کاری به ریشه‌اش ندارم اما وقتی یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی! یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره. البته درست بودن تبر زدن اون شخص بعد از بازی مشخص میشه. یعنی میخوام بگم تبر زدن به خودی خود معنی بعدی نداره.
 12. نوب : منظور از نوب همون noob در زبان انگلیسیه. نوب یعنی تازه‌کار. یعنی کسی که در زمینه‌ی خاصی مهارت زیادی نداره و زیاد تجربه کسب نکرده. باید اینو در نظر داشت که نوب حرف بدی نیست ????
 13. گره : توی بازی مافیا بعضی وقتا بین دو یا چند نفر، یه ابهامی به وجود میاد که نمیشه درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. این حالت جوریه که از هر دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار اون شخص درست میگه و نمیشه حرفش رو به راحتی رد کرد. مثل این میمونه که شما یه کلاف گرفته خورده رو توی دستت گرفته باشی، و دنبال سر کلاف بگردی. اینجور وقتا میگن که گره افتاده توی بازی.
 14. تله : تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن
 15. لایک و دیس‌لایک : وقتی یه بازیکن داره حرف میزنه، بازیکنای دیگه برای اینکه توی حرفش نپرن، موافقت یا مخالفت خودشون رو با لایک و دیس‌لایک نشون میدن.
 16. پوش کردن : بعضی وقتا بعد از اینکه یه شهروند یکی دو تا اتهام می‌خوره، ممکنه مافیا هم از این قضیه سواستفاده بکنه و سعی بکنه اون فرد رو از بازی بیرون کنه. به این حرکت میگن پوش کردن. وقتی به یه نفر اتهام پوش کردن نسبت داده میشه، به نوعی دارن بهش اتهام مافیا بودن میزنن.
 17. کنسه دادن : کنسه دادن از عباراتیه که از شطرنج وارده دایره‌ی کلمات ما شده. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده میشیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن

بازی مافیا

بازی مافیا چیست ؟

این بازی نیاز به یک بازیگردان («گاد») دارد که خود نقش بازی نمی‌کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. وی ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است. در ابتدا، بازیگردان («گاد») نقش هر یک از افراد را به‌طور مخفیانه مثلاً با پخش کارت تعیین می‌کند.

بازی مافیا متشکل از ۲ تیم می باشد، تیم اقلیت مافیا که از نقش یکدیگر آگاه هستند و تیم اکثریت شهروندان اما نا آگاه از نقشهای یکدیگر نقشهای بازی به وسیلهٔ مجری (گاد) بازی تقسیم شده و هر بازیکن نقش خاصی دارد که با توجه به نقش خود می باید در بازی حضور پیدا کند

به صورت معمول یک مافیا هم تیمی های خود را میشناسند ولی یک شهروند فقط از شهروند بودن خود آگاه است ولی هیچ آگهی ی نسبت به افراد مافیا ندارد هدف در این بازی زنده ماندن تا پایان بازی می باشد، ولی این کار با وجود نقشهای مختلف بازی از جمله دان، دکتر، کاراگاه، تک تیر انداز و دیگر نقش ها به راحتی امکان پذیر نمی باشد

بازی در ۲ فاز روز و شب انجام میشود.

در طول شب، نقش دار های بازی با توجه به نقش خودشون فعالیت لازم را انجام میدهند.

در فاز روز تک تک بازیکنان صحبت میکنند، تا با توجه به صحبتهای سایر بازیکنان، اعضای تیم مافیا را شناسایی کنند. در صورت توافق اکثریت بازیکنان در رای گیری، در هر روز بازی یک نفر از در بازی حذف شده، و نقش ایشان از طرف گاد یا مجری بازی اعلام خواهد شد

در هنگام بازی اگر تخلفی رخ دهد بازی‌گردان («گاد») می‌تواند فرد متخلف را از بازی اخراج می‌نماید. بازیکنان بایستی تمام صحبت‌ها و حرکات‌شان را پس از کسب اجازه از بازی‌گردان («گاد») انجام دهند. بدون اجازهٔ «گاد» کسی حق صحبت کردن را ندارد و برای سخنرانی کردن باید از «گاد» اجازه گرفته شود.

بازی‌گردان در صورتی که متوجه تقلبی از یکی از بازی‌کنان شود بایستی دخالت کرده و بازی را متوقف کند. بازیکنی که حذف می‌شوند باید از محوطهٔ بازی خارج شود. وظیفهٔ اصلی «گاد» مبارزه با ترول‌ها (خرابکارها و متقلبان) و اجرای روند درست بازی می‌باشد.

ویدیو آموزش بازی مافیا


divider

نقش های بازی مافیا

دو گروه شهروند و مافیا داریم، که در هر تیم میتونه نقش‌های مختلفی وجود داشته باشه. بنابراین ممکنه شهروندهایی داشته باشیم که نقش‌های متفاوتی دارن، اما همه در کل شهروند حساب میشن. ممکنه بعضی از افراد، شهروند بدون نقش یا مافیای بدون نقش باشن. بهشون مافیا و شهروند ساده هم گفته میشه.

پدرخوانده-گادفادر (don):

رئیس مافیا محسوب می‌شود که در فاز شب با مافیاهای خود بیدار می‌شود ولی می‌تواند خود را مافیای ساده نشان دهد. (یعنی زمانی که «گاد» در شب اول اعلام می‌کند.

«پدرخوانده اگر مایل است، خودش را اشاره کند» می‌تواند عکس العملی نداشته باشد) ضمناً پدرخوانده در فاز شب پس از مافیا جداگانه نیز بیدار می‌شود و می‌تواند نظر قبلی خود را نیز تغییر دهد.

به هر حال انتخاب آخر با اوست. استعلام گادفادر منفی است و تیر اسنایپر (sniper) در او اثر ندارد تسخیر نخواهد شد. شخصیتش در فاز شب برای هیج کس فاش نخواهد شد

مافیای ساده

در فاز شب به همراه پدرخوانده بیدار می‌شود. در صورتی که گاد فادر از بازی حذف شده باشد مسئولیت شلیک تیر به مافیا ی شماره ۱ سپس شماره ۲ و … ادامه پیدا خواهد کرد.

فاحشه (hooker):

یکی از نقش‌های تیم مافیا است که هر شب اسم یک نفر را به «گاد» می‌دهد شخص مورد نظر اگر از شخصیت‌های سفید بازی باشد عملکرد آن در شب از بین می‌رود. سه بار می‌تواند از قدرت خود استفاده کند.

نقش‌های شهروندی (سفید) :

شامل اسنایپر (sniper) ، کاراگاه (detective)، دکتر، فراماسون، روئین‌تن، کشیش، ساقی (bar-man). پرستار قاضی، داروساز و … به عنوان اکثریت ناآگاه در شب و روز اول بازی می‌کنند و با توجه به شخصیتی که دارند و با ترفندهای شهروندی سعی در پیدا کردن مافیاها و حذف آن‌ها از بازی دارند.

کارآگاه:

یکی از شخصیت‌های مهم سفید است در فاز شب، با ندای «گاد» بعد از شخصیت‌های سیاه بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند مافیا باشد را انتخاب می‌کند که از سیاه یا سفید بودنش مطلع شود در صورتی که فرد یکی از اعضای تیم مافیا ساده یا مستقل باشد «گاد» جواب مثبت به استعلام او می‌دهد.

گادفادر و اکثر شخصیت‌های خاکستری استعلام منفی دارند. در صورتی که استعلام مافیایی را بگیرد در روز بعد باید به گونه‌ای که شخصیتش افشا نشود مافیا را برای دیگر افراد مشخص کند زیرا این شخصیت نقش‌های مقابل زیادی دارد.

کشیش (priest):

در فاز شب با ندای خدا، پس از ناتاشا بیدار می‌شود و یک نفر را که حدس می‌زند لال شده باشد را انتخاب می‌کند که لال نباشد. در صورتی که از بازی خارج شود از یکی از افراد اعتراف گرفته و کارت او را برای همه نمایان می‌کند.

دکتر:

یکی از شهروندان است که در فاز شب یک نفر را از خطر کشته شدن توسط مافیا نجات می دهد. او بعد از اینکه مافیا یک نفر را کشتند با اعلام خدا به خدا پیام میدهد اگر حدس بزند مافیا چه کسی را کشته می تواند او را زنده کند

تک تیر انداز:

یکی از شهروندان است که در فاز شب می تواند یک نفر را که فکر میکند جزو اعضای مافیاست به قتل برساند. اما باید مراقب باشد یاران خود را نکشد او از هویت هیچ کس باخبر نیست و فقط این قدرت را دارد که اگر از مافیا بودن شخصی مطمئن شد او را بکشد. برای این کار هر شب یا باید به گاد یه اسم بدهد یا اعلام کند که شلیک نمی کند.

رویین تن:

یکی از شهروندان است و کسی که در فاز شب قابل کشته شدن نیست. فقط مافیا باید در فاز روز سعی کنند با آوردن رای ها به سمت او ، او را بکشند

رئیس پلیس ( کلانتر )

یکی از شهروندان است که این قدرت را دارد تا هرشب خدا یکی از اعضای مافیا را به او معرفی کند نقش او با کاراگاه فرق می کند او یک نفر را سوال نمی کند بلکه خدا یکی از مافیا را به او معرفی می کند اما قدرت کشتن او را ندارد

فاحشه ( ناتاشا )

نه شهرونداست نه مافیا اما باید به مافیا کمک کنه. او شب چشمانشو باز نمیکنه و کسی را نمی شناسه اما باید تو روز با استدلال هایش مافیا و شهروندان را بشناسد و بدون صحبت بمونه و نمیتونه رای بده.

جاسوس:

یکی از نقشهای تیم مافیا که میتواند هر شب به درخواست خود یا ۲ نفر از دوستان را استعلام کند یا به خواست خود ۲ نفر از شهروندان را بکشد، لازم به ذکر است که تیر جاسوس برای شهروندان کاری می باشد و نمی تواند نقش دارهای بازی را به قتل برساند در ضمن بعد از ۶ استعلام جاسوس تبدیل به مافیا ساده میشود و در طیّ این ۳ شب استعلامه منفی می گیرد.در کل ۶ استعلام یا ۲ تیر و ۴ استعلام

محافظ:

محافظ یکی از نقشهای سفید بازیست که در فاز شب بازی تبدیل به روح میشود و تیر هیچ یک از نقش های بازی نمی تواند تاثیری بر ایشان بگذارد، نقش ایشان میتواند به وسیلهٔ دزد بازی جا به جا شود ولی به طور کل زمانی که تروریست بازی شخصی را با خود میبرد، محافظ میتواند از ایشان حفاظت کرده و از مردن ایشان جلو گیری کند. محافظ بعد از استفاده از نقش خود تبدیل به پلیس ساده خواهد شد

زامبی:

زامبی یکی دیگر از نقش های پلیس بازیست که در تایم روز بازی نمی تواند صحبتی بکند حتی از خود دفاع بکند. فقط با رای خود میتواند به تیم پلیس کمک بکند. به تیر هیچ یک از نقشهای بازی کشته نمی شود بجز اسنایپر و اگر دان مافیا ایشان را بزنند یکی از اعضای تیم مافیا ایشان تبدیل به زامبی خواهد شد، و اگر دکتر زامبی را مداوا کند، دکتر خواهد مرد و زامبی تبدیل به دکتر خواهد شد.

آموزش بازی مافیا
بازی مافیا

آموزش مرحله به مرحله بازی مافیا

مرحله اول: تعیین گاد

ابتدا یک شخص که به قوانین بازی کاملا مسلط باشد و توانایی مدیریت بازی را داشته باشد به عنوان گاد بازی انتخاب می شود. این شخص خود بازی نمی کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده خواهد داشت و ناظر بر اعمال تمام بازیکنان است.

بعد از این که تعداد قابل قبولی بازیکن (حداقل 10 نفر، البته هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد بازی جذابتر خواهد بود) آمادگی خود را برای بازی اعلام کنند، گاد نقش افراد را تعیین می کند و به آن ها به صورت پیام شخصی اطلاع می دهد.

این تعیین نقش هم می تواند به شکل تصادفی (رندوم) باشد هم می تواند با نظر شخصی گاد باشد. به دلیل این که گاد باید مورد اعتماد و مقبولیت عام باشد به صورت کدخدامنشانه از یکی از پیشکسوتان بازی انتخاب می شود.

مرحله دوم: بررسی بازیکنان و اعلام قوانین بازی جاری

در این جا از تمام بازیکنان سوال می شود که بازی می کنند یا نه که باید تمام بازیکنان با میکروفن (و نه با تکست) حضورشان را اعلام کنند که ضمن تایید حضور خود، مشخص شود که امکان صحبت کردن را هم دارند یا نه.

در غیر این صورت صدا و نوشتار بازیکن مورد نظر بسته می شود و تنها به عنوان یک تماشاچی می تواند شاهد بازی باشد. (به دوستان برای بار اول توصیه می شود حتما یک دست به شکل تماشاچی بازی را دنبال کنند.)

بعد از آن چون اجرای بعضی از قوانین و نقش هایی که در بازی وجود خواهد داشت به نظر گاد بستگی دارد، گاد بازی، قوانین اختیاری که در این بازی اعمال خواهد شد و تعداد نقش های بازی را اعلام خواهد کرد و سپس به تعیین نقش افراد خواهد پرداخت.

مرحله سوم: تعیین نقش ها

گاد بازی به کسانی که نقشی جز پلیس ساده داشته باشند به صورت پیام شخصی، نقش آن ها را اطلاع می دهد.

بازیکن مربوطه باید به گاد تایید دهد که متوجه نقش خود شده و توانایی بازی در این نقش را دارد. ( درصورتی که توانایی ایفای نقش داده شده را ندارید از طریق پیام خصوصی از گاد درخواست کنید که نقش شما را عوض کند.) در صورتی که از طرف گاد بازی پیامی دریافت نکرده باشید نقش شما پلیس ساده خواهد بود.

گاد بازی نقش کل اعضا گروه مافیا (اعم از دان تروریست مافیاساده) را به دان می دهد و دان بازی بنا به تصمیم خود می تواند یا تمام اعضای گروه را به هم معرفی کند یا فقط خود را به عنوان دان بازی به تک تک اعضا معرفی کرده و خود حلقه ارتباطی گروه مافیا با همدیگر باشد.

مرحله چهارم: فاز روز

در صورتی که بازی از روز شروع شود، تمام بازیکنان حاضر در بازی اجازه دارند نوبت گرفته و با استدلال وبحث و مناظره سعی به پیدا کردن نقش های مافیا کنند. (البته معمولا با حضور نقش های بیشتر، بازی از فاز شب شروع می شود.) معمولا در ابتدای روز گاد بازی زمان روز را اعلام می کند اما این یک زمان تقریبی است یعنی می تواند کمتر (زمانی که بازیکنان دیگر تمایلی به صحبت کردن و بحث نداشته باشند) یا بیشتر از زمان تعیین شده باشد(زمانی که گاد احساس کند بازیکنان نیاز به صحبت و مذاکره بیشتری برای استدلال دارند و با این زمان اضافه بازی روند بهتر و جذابتری خواهد داشت). بعد از پایان زمان، گاد بنا به تشخیص خود می تواند زمانی را به موارد زیر اختصاص دهد:

دفاعیه: کسانی که احساس می کنند در رای گیری رای می آوردند فقط اجازه دفاع از خود و آوردن استدلال هایی برای تبرئه خود دارند. در این زمان کسانی که افراد دیگر را متهم کنند متخلف محسوب می شوند.

تک رای: کسانی که احساس می کنند کاملا به مافیا بودن یک نفر مطمئن هستند در این زمان نام این فرد را به عنوان تک رای اعلام می کنند.

کسانی که نیستند: اگر کسی مورد ظن باشد اما شما با احتمال خیلی بالا احساس می کنید دوستان پلیستان در حال اشتباه هستند می توانید در این زمان بگویید که شخص مورد نظر یا حتی خود شما جزو گروه مافیا نیستن.

استدلال: در این زمان بازیکنانی که احساس می کنند نسبت به روند بازی تحلیل خاصی دارند و می توانند به روند بازی کمک کنند بدون متهم کردن افراد می توانند استدلال های خود را از جریان بازی اعلام کنند.

البته توجه به این نکته هم باید داشته باشید که در این زمان ها مافیا هم می توانند با صحبت های خود برای منحرف کردن اذهان عمومی استفاده کنند.

دادن این زمان ها به نظر شخصی گاد بستگی دارد و ممکن است گاد هیچ کدام از این زمان ها را در نظر نگیرد. سپس گاد اعلام می کند که زمان رای گیری است. شما باید اسم شخصی که مظنون هستید را تایپ کنید و بعد از نمایان شدن عبارت "استارت" یا "شروع" از طرف گاد در زمان محدود، اسم خود را بر روی صفحه اصلی ریدکال ثبت کنید. در صورتی که شخصی توسط بیش از نیمی از افراد مظنون شناخته شود به صورت مستقیم از روند بازی حذف شده و نقش آن اعلام می شود.

در صورتی که شخصی این تعداد رای را کسب نکند رای گیری بین کسانی که بیشترین رای را دریافت کردند تکرار می شود و برای این کار به این افراد اجازه دفاع داده می شود، رای گیری مجدد فقط بین این افراد برگذار می شود و گاد بازی به هر شخص آیکون خاصی را نسبت می دهد و شما موظف هستید یکی از این آیکون ها را به عنوان رای خود اعلام کنید.

مرحله پنجم: فاز شب

در زمان شب به صورت عمومی هیچ کار خاصی انجام نمی شود و نقش هایی که در فاز شب تاثیرگذار هستند، به دستور گاد، پیام های شخصی خود را به گاد می دهند و نقش خود را انجام می دهند. همچنین یک شخص توسط گروه مافیا کشته می شود. گاد بعد بررسی پیام ها، اتفاقاتی که باید اعلام شود و کسانی که در فاز شب کشته شدند را به اطلاع تمام بازیکنان می رساند و بعد دوباره فاز روز برگذار می شود.

مرحله ششم: پایان بازی

این تکرار فاز روز و شب تا زمانی ادامه پیدا می کند که یا تمام مافیا ها کشته شده و از بازی حذف شودند و در این صورت پلیس ها یا همان شهروندان به عنوان برنده اعلام می شوند. و در صورتی که تعداد مافیا با تعداد پلیس ها برابر شود تیم مافیا به عنوان برنده اعلام می شود.

نکته: بسته به تعداد بازی کن ها نقش ها داده میشوداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (282 رای)  

۲۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

amir | ۳ سال پیش
با عرض سلام
اگر در طول روز 3نفر به دفاعیه رفتند و تعداد بازیکنان10 نفر در خواب نیمروزیچند تعداد رای باید باشه تا بازیکن خارج بشه یا حتی با 1رای هم خارج میشه؟
2
14
حسن | ۳ سال پیش
سلام
اگر شب اول مافیا خودز نی کند و در روزقبل هم کسی با رای گیری از بازی خارج نشده باشد شهروندان میتوانند درخواست اعلام وضعیت بگیرند؟؟
2
5
غزاله | ۳ سال پیش
سلام
اگر در طول بازی جان سخت استعلام بگیره از گاد و همه بدونن که چه شخصیت هایی حذف شده، مثلا بدونیم که کاراگاه از بازی حذف شده، آیا گاد در شب بعدی باز هم باید بگه کارگاه چشم هاشو‌باز کنه یا اینکه چون همه میدونن که کاراگاه حذف سده دبگه کاراگاه رو صدا نمیکنه تو‌شب؟
6
3
sara | ۳ سال پیش
سایت خیلی خوبی دارید
امیدوارم موفق باشید
3
4
علی رحمانی | ۳ سال پیش
سلام
به فرض مثال روز پنجم بازیه و یک مافیا و سه شهروند موندن.که با رای گیری تو پایان روز پنجم یک شهروند از دست میره.حالا دو شهروند داریم و یک مافیا و روز پنجم هم تموم شده.یک سوال اینجا پیش میاد که آیا بازب بابد در روز ادامه داشته باشه که دو نفر به هم دست بدن و بازی تمون بشه یا اینکه شب ششم در راهه یا نه کلا بازی به نفع مافیا تموم سدست؟چون اگه شب بشه مصلما مافیا یک شهروند رو میزنه و به تساوی میرسن و بازی به نفع مافیا تموم میشه
ممنون میشم پاسخ بدید.
2
8
پاسخ ها:
مافیا اودینزه | ۳ سال پیش
بازی مافیا یه عالمه نقش دارد.
ولی بعضی جاها فقط مافیا معمولی بازی میکنند نه کلاسیک مافیای کلاسیک شامل نقش هایی باورنکردنی است که بازی رو جذاب و جذاب تر میکند ولی در خانه ها زیاد از این ها استفاده نمی شود
1
6
مافیا اودینزه | ۳ سال پیش
بازی خیلی خوبیه و اگه تو سه نفر دونفر باهم دست بدن بازی تموم میشه و راوی اعلام میکنه کیا باهم دست دادن
1
4
میثم | ۲ سال پیش
اگه دوشهروند و یک مافیا مونده باشه باید طرف شهر همو پیدا کنن و به هم دست بدن
1
4
محمد آریا | ۳ سال پیش
اگه پزشک اسنایپرو نجات نده هردوشون
6
2
میلاد | ۳ سال پیش
سلام میخواستم بدون اگه تو شب اسنایپر مافیای ساده رو درست تشخیص بده و شات کنه و گروه مافیا نیز اسنایپر رو شات کرده باشن کدومشون از بازی خارج میشن؟اسنایپر یا مافیای ساده
2
8
پاسخ ها:
| ۳ سال پیش
هیچ کدوم چون نقش اسنایپر خاصیتش اینه که برای شلیک اول کشته نمیشه ولی اگر این چیزی که شما گفتید در بار دوم باشد اسنایپر از بازی حذف میشود
5
6
_.MOZHX._ | ۳ سال پیش
میخواستم بدونم اگه دان به زامبی شلیک کنه و یکی از یاراش تبدیل به زامبی بشه با وجود اینکه زامبی نمیمیره در این صورت دوتا زامبی تو بازی داریم ؟ بعدش اگه اسناپر زامبی رو کشت دکتر میتونه نجاتش بده؟ و اگه دکتر اشتباهی زامبی رو نجات بده حتی اگه تیر نخورده باشه بازم خودش میمیره و زامبی دکتر میشه؟؟؟
3
3
محمد محقق | ۴ سال پیش
سلام.
میخواستم بدونم اگه تو روز با رای گیری یه پلیس حذف شه و تعداد اعضای باقی مونده سه نفر باشن بازی به فاز شب میره یا نه؟
2
6
پاسخ ها:
مصطفی | ۳ سال پیش
بله . بازی به فاز شب میره و مافیا باید شات کنه
6
4
محمد | ۴ سال پیش
عالی بود نقش های بیش‌تری اضافه کنین
2
4
Heli | ۴ سال پیش
ممنون ولي ما جور ديگه اي بازي مي كنيم
3
5
گیج شدم | ۴ سال پیش
چقدر نقش داره خسته شدم ولی بازیه قشنگیه
1
6
ستاره | ۵ سال پیش
سلام
اگر آخر بازي رويين تن و يك شهروند ساده و گاد فادر مونده باشن بازي چطور تموم ميشه با توجه به اينه رويين تن قابل كشتن نيست
3
2
پاسخ ها:
سینا شهبازی | ۴ سال پیش
اگر گاد فادر (دان) توی شب بتونه شهروند ساده رو بکشه، چون تعداد پلیس و مافیا برابر میشه بازی تمومه.
یا اگر توی طول روز یکی از پلیس ها حذف بشه، باز هم به خاطر همون قاعدۀ بالا، تیم مافیا برنده می‌شود.
پی نوشت: رویین تن فقط در شب نمی‌میرد.
4
4
نریمان | ۵ سال پیش
عااااالی که میگن همین بازیه سینا جون موافقم بلد داداش
3
2
سینا | ۵ سال پیش
سلام سینا هستم دمت گرم این قد همه ازهم کپی کرده بودن که اصلا قانون بازی داشت یادم میرفت خخخخخخخخخخخ ولی دنبال این سوال بودم که گاد کی کشته شده ها رو اعلام میکنه که الان فهمیدم
2
4
پاسخ ها:
میثم | ۲ سال پیش
وقتی اعلام گورکنی بشه یا استعلام ویژه بشه معلوم میشه چ نقشای بیرون رفتن
1
2

hits