تاثیرات اینستاگرام بر سبک زندگی کاربران خود

۲,۳۷۰
۰
۰
سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۰۶
بیشترین تغییری که استوری اینستاگرام در نحوه ی زندگی کاربران ایجاد کرده است به بخش دورهمی ها ، گردش ها ، سفرهای مختلف با دوستان و خانواده مربوط می شود .
تاثیرات اینستاگرام بر سبک زندگی کاربران خود

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید

بررسی تاثیرات اینستاگرام بر نحوه ی زندگی کاربران آن


همانطور که می دانید امروزه در دنیای شبکه های اجتماعی و ارتباطات یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در بین مردم ، شبکه ی اجتماعی اینستاگرام می باشد . مطمعنا شما هم یکی از کاربران این شبکه ی اجتماعی می باشید . به نظر شما این شبکه ی اجتماعی و به خصوص قابلیت استوری آن نحوه ی زندگی شما را تغییر داده است و بر زندگی شما تاثیر گذاشته است؟ در ادامه ی این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و میزان تاثیر قابلیت استوری اینستاگرام بر روی زندگی کاربران را مورد بررسی قرار دهیم .

بیشترین تغییری که در زندگی کاربران ایجادکرده


بیشترین تغییری که استوری اینستاگرام در نحوه ی زندگی کاربران ایجاد کرده است به بخش دورهمی ها ، گردش ها ، سفرهای مختلف با دوستان و خانواده مربوط می شود .

مثال : تصمیم می گیرید با دوستان خود برای خوردن ناهار به رستوران بروید و در رستوران زمانی که سفارشات شما را بر روی میز قرار می دهند قبل از اینکه شروع به خوردن غذا و لذت بردن از آن لحظه ای که در آن با دوستانتان قرار گرفته اید بکنید از غذاهایی که سفارش داده اید عکس می گیرید و فورا در استوری اینستاگرام خود قرار می دهید تا همه ببینند شما با دوستانتان برای صرف ناهار به رستوران رفته اید و چندین مدل غذا سفارش داده اید .

البته شاید قبل از اینکه سفارشات شما را بر سر میز بیاورند چندین بار از خود و دوستانتان و حتی از ورودی رستوران هم عکس گرفته اید و از طریق استوری اینستاگرام تان با همه به اشتراک گذاشته اید .

درواقع شما از تمامی لحظاتی عکس گرفته اید که فاقد ارزش می باشند . به هر حال اکثر کاربران اینستاگرام قصد دارند از هر لحظه ی بی ارزش عکس بگیرند و آن را در استوری اینستاگرام خود به نمایش بگذارند و ظاهرا زندگی خود را مانند یک بهشت به همه نشان دهند و بگویند با رفتن به یک رستوران ، گردش و یا یک جای خیلی لاکچری و زیبا چقدر خوشبخت و ثروتمند هستند .

فیلم های کوتاه


جالب تر از همه این است که وقتی سعی دارید از دیگران در لحظه ای یک فیلم کوتاه تهیه کنید و در استوری اینستاگرام خود بگذارید دقیقا در آن لحظه همه در جلوی دوربین نقش بازی می کنند و رفتار و گفتارشان را به صورت خودکار تغییر می دهند درحالی که احساسات اصلی خود را پنهان می کنند سعی می کنند نقش بازی کنند .


در هر دو حالت پس از تماشای عکس ها و فیلم هایی که ثبت کرده اید ممکن است از خودتان بپرسید آیا آنقدر که خودم را در عکس خوب و خوشحال نشان داده بودم واقعا خوشحال بودم و از آن لحظه لذت می بردم ؟ و یا آیا دیگران همانطور که در فیلم نشان می دادند به آن ها خوش گذشته است ؟

قابلیت اسنپ چت اینستاگرام


شبکه ی اجتماعی اینستاگرام قبل از اینکه قابلیت استوری را به قابلیت ها و ویژگی های قبلی خود بیافزاید دارای قابلیت اسنپ چت بود و همانطور که به یاد دارید کاربران با استفاده از این قابلیت می توانستند تصاویر خود را به صورت موقتی با سایر کاربران به اشتراک بگذارند اما پس از مدتی اینستاگرام براساس تحقیقات و پژوهش هایی که در زمینه ی افزایش یا کاهش تعداد کاربرانش با افزودن قابلیت اسنپ چت انجام داد متوجه شد که کاربران نسبت به اشتراک گذاری محتویات خود سخت گیر تر شده اند و کمتر از این قابلیت استفاده می کنند . دقیقا در آن زمان بود که کمپانی اینستاگرام تصمیم گرفت قابلیت استوری را به قابلیت های قبلی خود اضافه کند . هم اکنون قابلیت استوری به یکی از ویژگی های محبوب این شبکه ی اجتماعی در بین کاربران تبدیل شده است که شبانه روز از آن در حال استفاده می باشند .

ویژگی استوری در اینستاگرام


از آن جایی که ویژگی استوری در اینستاگرام برای کاربران این شبکه ی اجتماعی این امکان را فراهم می کرد تا بتوانند تصاویر و ویدئوهای ثبت شده در 24 ساعت گذشته ی خود را بارگذاری کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند می توان گفت که هدف از ساخت استوری اینستاگرام این بوده است که لحظات گذرای کاربران مانند زمانی که کاربران در حال نوشیدن قهوه هستند و یا در حال ورزش کردن هستند در اینستاگرام ثبت شوند و با دیگران به اشتراک گذاشته شود .

علاوه بر این اگر کاربران فیلم و یا عکس غذا خوردن یا هر لحظه ی کوتاه دیگری را از خود در پیج اینستاگرام خود به صورت یک پست قرار می دادند لایک زیادی دریافت نمی کردند و احتمال خجالت زدگی برای آن ها وجود داشت .

قابلیت استوری

اما با قابلیت استوری ، کاربران می توانند از لحظات خود عکس و فیلم تهیه کرده و بدون اینکه بخواهند لایکی دریافت کنند با همه به اشتراک بگذارند . علاوه بر این زمانی که فیلم یا عکسی را در استوری اینستاگرام خود قرار می دهید تعداد کسانی که استوری شما را تماشا کرده اند در معرض دید سایر کاربران قرار ندارد و حتی خودتان هم نمی توانید بفهمید چه تعداد استوری شما را تماشا کرده اند و یا چه تعداد از استوری شما خوششان آمده است یا نه .

درواقع بدون اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرید و بدانید که نظر بقیه در مورد شما چیست یا از نظرات مثبت و منفی کاربران درمورد خودتان با خبر شوید می توانید از هر لحظه ی نه خیلی با ارزش خود عکس یا فیلم بگیرید و در استوری اینستاگرام خود قرار دهید تا سایر کاربران نیز رفتن به گردش ، رستوران ، مسافرت و ... شما را ببینند .

divider


اگر شما هم یکی از کاربران اینستاگرام باشید و دائما در حال استوری گذاشتن باشید شاید مطالعه ی این مقاله خیلی به مزاج شما خوش نیاید اما نمی توان حقیقت را پنهان کرد و به چنین مسائلی مانند گرفتن فیلم ها و عکس های لحظه ای بی ارزش و قرار دادن آن ها در استوری اینستاگرام فقط برای دیده شدن اشاره نکرد . البته توجه داشته باشید که این تنها گفته های من به عنوان نویسنده ی این مقاله نیست چرا که در پژوهشی که در همین اواخر صورت گرفت مشخص شد 65 درصد از افراد دهه شصتی و هفتادی تصاویر و فیلم های ایام تعطیلات خود را برای ایجاد حس حسادت در دیگران در استوری اینستاگرام خود قرار می دهند .

divider

Work with Instagram


یکی از کاربران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام با نام کتی که 24 سال دارد در این زمینه گفته است :


من به یونان سفر کردم و با انجام رفتارهای مصنوعی خود را در حالی یافتم که انگار در یک برنامه ‌ی واقع ‌نمایی تلویزیونی (ریالیتی شو) حضور دارم . می‌توانم بگویم که من و دوستانم در تلاش بودیم تا تعطیلاتمان را در استوری‌ هایی که ثبت کردیم، به ‌نحو بی ‌نظیری جلوه دهیم.


شاید بیشترین چیزی که استوری ها در زندگی ما تغییر داده اند ، نحوه ی غذا خوردن ما باشد چرا که قبل از صرف غذا و تا قبل از پایان شب عکس تمامی غذاهایی که خورده ایم در استوری اینستاگرام قرار می دهیم تا همه ببینند که ما امشب یک غذای فوق العاده لاکچری خورده ایم . حتی در آغاز صبح شنبه وقتی اینستاگرام خود را باز می کنید شاهد استوری اشخاصی هستید که آن ها را فالو کرده اید و در استوری آن ها می بینید که همه آخر هفته های خیلی خوبی داشته اند که ظاهرا به تمامی آن ها خوش گذشته است .


یکی از کاربران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام به نام مت که 30 سال دارد در این زمینه گفته است :


من بدون شک نقش بازی کردن دوستانم را برای دوربین مشاهده کرده‌ام . این مسئله همیشه در رابطه با اینستاگرام وجود داشته است ؛ اما استوری ‌ها آن را به ‌شدت بدتر کرده‌اند ؛ زیرا این ویژگی در واقع شما را به اشتراک ‌گذاری هرچه بیشتر محتوا ترغیب می‌کند.


یکی دیگر از تاثیرات منفی استوری اینستاگرام این است که به کاربران فشار وارد می کند چرا که پس از اینکه کاربران فیلم و یا عکس مورد نظر خود را در استوری خود قرار می دهند دائم نگران این مسئله هستند که آیا آن اشخاصی که دوست داشته اند استوری آن ها را مشاهده کنند کرده اند یا خیر ؟ آیا توانسته اند حس حسادت دیگران را با استوری خود بیدار کنند یا خیر؟


یکی از کاربران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام به نام لارا که 27 سال دارد در این زمینه گفته است :


من مجبور شدم اپلیکیشن اینستاگرام را برای مدتی از روی گوشی خود حذف کنم ؛ زیرا تمام صحنه‌ های روزمره و مسخره‌‌ی خود را ضبط می‌کردم تا شخصی را که با او قرار می‌گذاشتم، تحت تاثیر قرار دهم . امیدوار بودم که این کار یک جورهایی زندگی من را به یک مهمانی بی ‌وقفه شبیه کند. اما اکنون با نگاه به آن‌ها می ‌فهمم که این کارم چقدر بد و وحشتناک بود . حتی اگر واقعا چیزی برای اشتراک نداشتم ، لباس بیرون می ‌پوشیدم و تصویر یا ویدئویی فریبنده منتشر و صبر می‌کردم تا ببینم که او کِی به آن نگاه خواهد کرد.


از این رو می توان گفت که اکثر تفریحات و ورزش هایی که توسط کاربران اینستاگرام صورت می گیرند و یا غذاهایی که توسط آن ها خورده می شوند هیچ کدام واقعی نیستند و یا اگر هم واقعی باشند کاربران از هیچ کدام از آن ها لذت واقعی را نبرده اند.


مدیر پژوهشی روانشناسی رسانه ، آقای دکتر پاملا روتلیج در این زمینه می گوید :

این مسئله که اکثر کاربران اینستاگرام علاقه دارند تا از هر لحظه ی خود عکس و یا فیلم تهیه کنند و در استوری خود قرار دهند تا حس حسادت دیگران را بیدار کنند به این دلیل است که آن ها به مفهوم واقعی خودشناسی نرسیده اند و هنوز آنطور که باید و شاید خودشان را دوست ندارید و در انتظار تعریف و تمجید از سوی دیگران هستند و به دیگران این اجازه را می دهند تا ارزش آن ها را تعیین کنند .

جالب است که بدانید براساس تحقیقات و پژوهش هایی که در سال 2017 بر روی تمامی شبکه های اجتماعی انجام شده است بدترین شبکه ی اجتماعی در میان تمامی شبکه های اجتماعی ، اینستاگرام است چرا که باعث از بین بردن اعصاب و روان کاربران خود می شود . شاید این پژوهش برای کاربران این شبکه ی اجتماعی خیلی مسخره به نظر برسد اما تمامی تاثیرات این شبکه ی اجتماعی کم کم و به مرور زمان در ضمیر ناخودآگاه کاربران برای از بین بردن اعصاب و روان آن ها تاثیر گذار خواهد بود . علاوه بر این استفاده ی بیش از اندازه از اینستاگرام باعث ایجاد افسردگی در کاربران می شود .

نکته :


متاسفانه کاربرانی که سن آن ها کمتر از 25 سال می باشد در روز بیش از نیم ساعت از زمان با ارزش خود را در اینستاگرام می گذرانند که مطمعنا 80 درصد از آن زمان هم در حال گذاشتن استوری در اینستاگرام هستند . و اما افراد بالای 25 سال نیز روزانه بیش از 24 دقیقه در اینستاگرام هستند .


شبکه ی اجتماعی اینستاگرام به صورت خیلی مرموز کار می کند و دوست ندارد که کاربران سر از کار آن دربیاورند برای نمونه برای برخی از کاربران این سوال مطرح شده بود که ترتیب استوری های اینستاگرام که در بالای صفحه می آید بر چه اساس می باشد ؟ اما اینستاگرام برای درز این سیاست کاری خود هیچ وقت اطلاعاتی را در این زمینه بروز نداده بود تا جایی که ناگزیر شد تا مبنای قرار گرفتن ترتیب استوری ها را شرح دهد و آن جا بود که متوجه شدیم زمانی که بازدید یک کاربر از پیج یکی از فالورهای خود در اینستاگرام بیشتر باشد استوری آن شخص اول از همه نمایش داده می شود و ترتیب سایر استوری ها نیز بر این اساس می باشد .


زمان آن رسیده است که دست از گول زدن خودمان برداریم و این حقیقت را با تمام وجود خود درک کنیم که با گذاشتن استوری در اینستاگرام تنها به دنبال ترغیب حس حسادت دیگران و تایید و تمجید از سوی آن ها هستیم و این بدین معنا است که ما هنوز خودمان را به عنوان یک انسان نشناخته ایم و خودمان را دوست نداریم از این رو بهتر است به جای تلف کردن وقت خود با گذاشتن استوری و به جای منتظر بودن برای هر نوع تمجید و تاییدی کمی به فکر این باشیم که چطور باید خودمان را دوست داشته باشیم و قبل از همه چطور خودمان ، خودمان را تایید کنیم تا بتوانیم با دوست داشتن خود دیگران را نیز از صمیم قلب دوست داشته باشیم .

ترجمه شده مجله دلگرم

مهتاب جهاندار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • اینستاگرام
  • تاثیرات اینستاگرام
  • تاثیرات اینستاگرام بر کاربران آن
  • تاثیرات اینستاگرام بر نحوه ی زندگی کاربران آن

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter