آیا خواص خوردن جیرجیرک را میدانید ؟

۱۲,۱۵۴
۹
۰
شنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۰۰
جیرجیرک ها پر از پروتئین حیوانی هستند و تنوع زیادی برای بشقاب غذای شما به همراه می آورند. راب استیارت که در شهر خِنت بلژیک عمده فروش ادویه‌جات است، می گوید : ” من متقاعد شده ام که سوسول‌ترین آدم‌ها هم در ۱۰ سال آینده کِرم سوسکِ سیاه، کِرم بوفالو، جیرجیرک و ملخ می خورند.”
آیا خواص خوردن جیرجیرک را میدانید ؟

آیا خوردن جیرجیرک بیماریها را درمان میکند؟

با مجله دلگرم همراه باشید

این حشرات که گونه‌ای خاص از جیرجیرک هستند هرساله فقط در فصل بهار با شروع ماه خرداد تولید مثل می‌کنند و در پایان این ماه عمرشان به پایان می‌رسد.

محل زندگی این جیرجیرک ها

از آنجایی که این حشرات فقط در قسمت‌های خاصی از بیابان وجود دارند،پیدا کردن آن‌ها بسیار دشوار است اما به گفته بومیان به دلیل فواید دارویی بسیاری که دارند، مردم محلی و عشایری که به بیابان‌ها مسلط هستند در خرداد ماه به کسب و کار شکار و فروش جیرجیرک مشغول می‌شوند.

خواص جیرجیرک
خواص جیرجیرک

زاد و ولد این نوع جیرجیرک ها

جیرجیرک ها، با تاریک شدن هوا، بر روی بوته‌های (قیچ) که در بیابان‌های این مناطق فراوان هستند می‌چسبند و روی برگ‌های بوته تخم ریزی می‌کنند؛ بارش باران موجب ریختن این تخم ها به زمین و فرورفتن آنها در خاک می شود و پس از آن دوباره از دل خاک رشد می کنند و به بوته ها می‌چسبند و هرسال که بارندگی بیشتر باشد تعداد جیرجیرک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

خواص خوردن جیرجیرک
خوردن جیرجیرک در کرمان

استفاده ازملخ و انواع جیرجیرک‌ها علاوه بر کشور‌های عربی و مسلمان نشین، متقاضیان زیادی را در کشورهای ژاپن، اندونزی، فیلیپین، چین و ... به خود اختصاص داده است چرا که مصرف این گونه حشرات می‌تواند به عنوان منبع طبیعی انواع پروتئین‌ها و ویتامین‌ها محسوب شود

آیا خوردن جیرجیرک حرام است؟

مراجع دینی پاسخ کاملاً شفافی در مصرف جیرجیرک مطرح کرده‌اند. این حشره از خانواده سوسک‌هاست و طبق فتاوای همه مراجع تقلید خوردن حشرات حرام است. در استفتایی از دفتر رهبر معظم انقلاب پرسش شده است: با توجه به این که در مواردی خوردن حشرات برای درمان بیماری‌ها مفید است (مثل ساس و جیرجیرک) آیا این کار از لحاظ شرعی جایز است؟

پاسخ دفتر رهبر معظم انقلاب به این پرسش «به طور کلی خوردن حشرات حرام است ولی معالجه با چیزهاى حرام در صورتى که یقین داشته باشد بیمارى قابل علاج بوده و علاج هم منحصر در استعمال آن است، به مقدار رفع ضرورت جایز است.»

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter