عقرب گاردیوم کشنده ترین عقرب دنیا در ایران

۳,۹۱۰
۹
۰
سه شنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱

عقرب گاردیوم :

گاردیوم (نام علمی: Hemiscorpius lepturus) نام یک نوع عقرب سمی در حوالی استان خوزستان است.

زهر این نوع عقرب می‌تواند یک انسان بالغ را به راحتی از پا در بیاورد در حالی که زهر سایر کژدم‌ها فقط عوارض جانبی بر جای می‌گذارند.

این کژدم سمی‌ترین کژدم جهان است. حتی کژدم دم‌قرمز مکزیکی با فاصله دوری از آن در مرتبه دوم قرار دارد. سم آن چیزی از سم عنکبوت قاتل یا بیوه سیاه که در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کند کم ندارد.

رنگ نر آن توسی متمایل به کرم و رنگ ماده آن کرم متمایل به قهوه‌ای است. طبق شایعات در صورت گزش قربانی در صورتی که فلج نشود، حدود ۵ دقیقه فرصت دارد تا سرم ضدسم آن را به خود بزند.

شدت انقباض عضلات به حدی شدید است که بعضاً آروارهٔ قربانی از محل خود خارج می‌شود.

همچنین سم این عقرب میتواند گلبول‌های قرمز خون را تخریب کند. در مناطق جنوبی ایران این عقرب را به عقرب بیشعور نیز می شناسند.

مشخصات عقرب گاردیوم :

سم این گونه عقرب به دلیل دارا بودن سینوتوکسیک cytotoxic باعث ایجاد نکروز پوستی در فرد مصدوم می گردد. به دلیل شباهت ظاهری هر ۶ زیر گونه در ایران عامه مردم کلیه زیرگونه ها را با زیرگونه عقرب گاردیوم اشتباه میگیرند و تمامی زیرگونه ها را به نام گاردیوم می شناسند در حالی که عقرب گاردیوم تنها یکی از ۶ زیرگونه شناخته شده در ایران است.

گزش این عقرب در مناطق جنوبی بسیار شایع و شناخته شده است و هر ساله افراد بسیاری از نیش این عقرب مصدوم می گردند.

در زیرگونه همی اسکرپیوس لپتروس یا گاردیوم اندازه بدن در عقرب بالغ بین ۵۰ تا ۸۵ میلیمتر گزارش شده است. بدن بسیار تخت و باریک، معمولا به رنگ زرد یا زرد متمایل به قهوه ای، یک نوار طولی تیره رنگ بر روی قسمت شکمی قابل مشاهده است. طول دم معمولا از سایر عقربها بلندتر است.

بیشتر از مناطق شرجی، مرطوب و گرم آسیا و خاورمیانه گزارش شده است. معمولا وارد خانه ها در این مناطق میشود. از حشرات و بندپایان تغذیه میکند. بدن بسیار باریک و تخت خود را در میان درزها و شیارها پنهان می کند.

این عقرب غیر حفار که به گاردیوم یا گادیوم هم شناخته می شود در مناطق جنوب و جنوب غربی ایران به وفور یافت می شود. نرها دمی بلند دارند ولی در ماده ها طول دم کوتاهتر است.

کشنده ترین عقرب دنیا که در مناطق جنوبی ایران است

نحوه عملکرد سم کژدم گاردیوم :

محل گزش به سوختگی درجه ۳ شباهت دارد و بهبودی آن بسیار به کندی صورت می گیرد. سم این نوع عقرب بسیار قوی و حاوی نئوروتوکسیک، کاردیوتوکسیک و هموتوکسیک است. زهر باعث گسترش سطحی نکروز بافت آسیب دیده خواهد شد (زهر شباهت زیادی به زهر بعضی از مارهای افعی دارد) و باعث ایجاد نارسایی کلیوی از نوع ثانویه می گردد.

موارد زیادی از عقرب گزیدگی این نوع عقرب باعث مرگ شده است. در ایران ۲ تا ۵ درصد از این نوع عقرب گزدیگی به مرگ منجر می شود.

شایعاتی مبنی بر اینکه در صورت گزش قربانی فقط ۵ دقیقه فرصت دارد تا سرم ضد زهر را به خود بزند آن هم در صورتی که فلج نشود و شدت انقباض عضلات به حدی شدید است که بعضاً آرواره قربانی ازمحل خود خارج می شود از نظر علمی فاقد اعتبار است و چنین گزارشی موجود نیست.

زهر این نوع عقرب می‌تواند یک انسان بالغ را به راحتی از پا در بیاورد در حالی که زهر سایر عقربها فقط عوارض جانبی بر جای می گذارند. همچنین سم این عقرب میتواند گلبول‌های قرمز خون را تخریب کند. در مناطق جنوبی ایران این عقرب را به عقرب مرگ نیز می شناسند.

عقرب گادیوم را میتوان در کجا پیدا کرد ؟

پراکندگی دراستان های خوزستان (اهوار،ایذه، مسجدسلیمان، رامهرمز و شوش)، سمنان، فارس (شیراز)، کردستان (مریوان)، هرمزگان (بندعباس)، بوشهر، ایلام (مهران، ایوان و دهلران)، لرستان (پل دختر و الیگودرز)و کرمانشاه (جوانرود، سرپل ذهاب، قصرشیرین و پاوه).

divider

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


عقرب گاردیوم کشنده ترین عقرب دنیا در ایران
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
9
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter