دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
مزایا و معایب استفاده از گاز نیتروژن در خودرو

آیا گاز نیتروژن در لاستیک ماشین مزایایی هم دارد ؟

مزایا و معایب استفاده از گاز نیتروژن در خودرو
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
باد نیتروژن در تایر خودرو روز به روز در حال افزایش است ، مزایایا استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک ماشین ، معایب استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک خودرو

گاز نیتروژن برای تایر خودرو

گاز نیتروژن :اگر اهل تند رانندگی کردن هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیک‌های خود را از باد معمولی پر کنید و با چک کردن مداوم باد لاستیک‌ها، بهتر از آن‌ها استفاه کنید.

استفاده از باد نیتروژن در تایر خودرو روز به روز در حال افزایش است و افراد بیشتری به استفاده از باد نیتروژن به جای باد معمولی روی می‌آورند. البته باد نیتروژن چیز جدیدی نیست و سال‌هاست که در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود.

بر اساس این اطلاع، هوای معمولی که برای باد لاستیک استفاده می شود خالص نبوده و شامل 78 درصد نیتروژن، یک درصد انواع مختلف گازها ، 21 درصد اکسیژن و رطوبت است. از همین رو این رطوبت موجود در هوای معمولی باعث افزایش خورندگی لاستیک خودرو و کاهش عمر سیم لاستیک ها می شود

به همین دلیل هنگام استفاده از باد نیتروژن تمامی این موارد حل شده و به علت حذف کامل رطوبت هوا ، لاستیک خودرو دارای عمر بالاتری خواهد بود

مزایای استفاده از باد نیتروژن:


1. فشار ثابت تایر:

تایرهایی که با نیتروژن پر شوند، به ندرت پیش می‌آید که به مرور زمان فشار باد آنها کاهش پیدا کند چون نیتروژن به سختی می‌تواند از تایر لاستیکی خارج شود اما هنگامی که تایر را با باد عادی پر می‌کنیم این باد می‌تواند به مرور زمان از تایر خارج شود و فشار باد تایر را کاهش دهد.

همچنین نیتروژن حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار آن تغییر بسیار جزئی می‌کند که در مورد باد معمولی این طور نیست.

یکی از اصلی‌ترین دلایل که باد نیتروژن محبوبیت زیادی در موتور اسپرت دارد نیز همین مورد است چون لاستیک خودروهای مسابقه بسیار داغ می‌شود و در صورتی که از باد معمولی در آن‌ها استفاده شود در هر دور پیست حرارت لاستیک افزایش پیدا کرده و فشار باد آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

2. کاهش مصرف سوخت:

ثابت بودن فشار باد تایر می‌تواند افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد؛ به طوری که گمان می‌شود استفاده از باد نیتروژن بتوانند حدود ۳ درصد تاثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو بگذارد که البته میزان چندان زیادی نیست اما به هر حال به عنوان یکی از نکات مثبت بازی نیتروژن از آن یاد می‌شود.

3. دوستدار محیط زیست:

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون حلقه تایر به عنوان زباله دفع می‌شوند. با این وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده کنید روند فرسایش آن نزدیک به ۳۰ درصد کندتر می‌شود ضمن این که باد نیتروژن با داشتن تاثیر مثبت بر روی مصرف سوخت خودرو می‌تواند از آلودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری کند.

4. افزایش دوام رینگ و تایر:

تایرهایی که در آن‌ها از باد نیتروژن استفاده شود دارای عمر بالاتری هستند. یکی از دلایل آن این است که نیتروژن گاز خشک است و بر خلاف باد معمولی که به تایر می‌زنیم هیچ رطوبتی ندارد. نبود این رطوبت نه تنها برای جنس لاستیکی تایر خوب است بلکه از جنس فلزی رینگ نیز محافظت می‌کند.

5. ایمنی:

نیتروژن گاز قابل اشتعال نیست و به همین دلیل احتمال آتش گرفتن آن وجود ندارد و این خود تاثیر مثبتی روی ایمنی دارد اما تایرهایی که در آن‌ها از باد معمولی استفاده شود در صورتی که مشتعل شوند از اکسیژن موجود در داخل تایر برای سوختن استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک خودرو

divider

معایب استفاده از گاز نیتروژن :


1. هزینه‌ بالا:

پر کردن تایر با باد نیتروژن در مقایسه با پر کردن آن از باد معمولی بسیار پرهزینه‌تر است؛ به طوری که در ایالات متحده برای هر تایر باید مبلغ ۵ دلار را پرداخت کنید.

2. سرویس و نگهداری:

نیاز به سرویس و نگهداری همچنان وجود دارد این که شما تایر خودروی خود را از نیتروژن پر کنید دلیل نمی‌شود که فشار آن را چک نکنید بلکه همچنان باید حواستان به فشار باد باشد.

3. در دسترس نبودن:

باد نیتروژن را در هر جایی نمی‌توان به راحتی یافت و این خود یکی از محدودیت‌هایی است که در پیش روی طرفداران استفاده از نیتروژن وجود دارد. مشکل اصلی مخصوصاً در ایران این است که اگر شما لاستیک های خود را با باد نیتروژن پر کنید، بالاخره بعد از مدتی که احتیاج به تنظیم باد داشته باشید، ممکن است هر تعمیرگاهی این باد را نداشته باشد و آن وقت است که برای یک تنظیم باد عادی باید به دنبال یک مکان مناسب باشید که خود دردسرساز است ولی باد معمولی در بسیاری از تعمیرگاه‌ها قابل دسترس است.

divider

نتیجه گیری کلی استفاده از گاز نیتروژن :

1 – افزایش فوق العاده عمر لاستیک:

به دلیل سرد بودن همیشگی لاستیک با این گاز، عمر لاستیک تا 40% افزایش می یابد.

2 – نرم شدن کمکهای ماشین:

به دلیل نرم شدن لاستیک همیشه جلوبندی سالم می ماند و باعث استهلاک کم کمکها و سالم ماندن اتاق می شود و تا 70% چرخها بالانس می شوند.

3 – تنظیم باد همیشگی لاستیک‌ها:

مولکولهای نیتروژن درشت تر از هوا هستند. گاز نیتروژن هیچ وقت از هوای گرم و سرد تاثیر نگرفته و همیشه ثابت است.

4 – کاهش مصرف سوخت:

چون اصطکاک لاستیک با زمین به دلیل گاز نیتروژن کم می شود، کاهش مصرف ار 10% تا 15% را به دنبال دارد.

5 – ترمزگیری عالی در سرعت‌های بالا و شدید:

به دلیل نرمی بیش از حد این لاستیکها با باد نیتروژن ترمزگیری اتومبیل تا 30% افزایش می یابد.

6 – مخصوص رینگهای اسپرت:

تمامی کوبیدن و خشکی این نوع رینگها 100% برطرف می شود.

divider

بیشتر بخوانید :

قیمت روز لوازم جانبی خودرو

چگونه خلافی خودرو را کم کنیم؟

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • isna.ir
  • khodrosazi.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است