منتظر ۲۵ ساعته شدن شبانه روز باشید

۲,۱۰۹
۱۱
۰
دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹

۲۵ ساعته شدن شبانه روز

با مجله دلگرم همراه باشید

۲۵ ساعته شدن شبانه روز : دانشمندان دریافته اند که تاثیر فاصله گرفتن ماه از زمین موجب چرخش کندتر سیاره خاکی و در نتیجه طولانی تر شدن روزها در آینده می شود.

مطالعه جدید که در “مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم” منتشر شده، حاکی از آن است که ۱.۴ میلیارد سال قبل، روز زمینی فقط ۱۸ ساعت بود.

این موضوع تا حدی به این دلیل بود که در آن دوران، ماه به زمین نزدیک تر بود و این امر شیوه چرخش زمین به دور محور خود را دستخوش تغییر کرده بود.

هم اکنون ماه در حال فاصله گرفتن از زمین با سرعت ۳.۸۲ سانتی متر در سال است و این بدین معناست که ظرف ۲۰۰ میلیون سال آینده هر روز زمینی معادل ۲۵ ساعت خواهد بود.

ایجاد هر تغییری در این نیرو می تواند به نوبه خود موجب ایجاد تغییرات در مداری شود که در آن زمین به دور خورشید حرکت می کند؛ این امر همچنین ممکن است موجب بروز تغییر در چرخش زمین و حرکت آن به دور محور خود شود.

محققان با مقایسه رویدادهای آسمانی در سه هزار سال گذشته متوجه کند شدن سرعت گردش زمین شدند. این موضوع باعث می‌شود تا روزها در کره‌ی زمین به تدریج طولانی‌تر شوند. به عقیده‌ی دانشمندان، دو میلیون قرن طول می‌کشد تا طول یک شبانه روز به 25 ساعت برسد.

25 ساعته شدن شبانه روز

25 ساعته شدن شبانه روز

محققان دانشگاه دورهام (Durham) در انگلیس، اطلاعات مربوط به رویدادهای آسمانی و کسوف در فاصله‌ی سال‌های 720 پیش از میلاد مسیح تا 2015 میلادی را مورد بررسی قرار دادند. لوحه‌های گلی اهالی بابل، قدیمی‌ترین رویداد ثبت شده در این حوزه بوده است و متون باستانی یونانیان، چینی‌ها، اروپایی‌ها و کشورهای عربی نیز مطالعه شدند.

سپس دانشمندان برای درک میزان تفاوت گردش زمین در این بازه‌ی 2 هزار و 735 ساله، این اطلاعات را با یک مدل کمپیوتری مقایسه کردند. مدل کمپیوتری مذکور، زمان و مکانی که رویدادها مشاهده می‌شدند را با احتساب ثابت ماندن کره‌ی زمین محاسبه می‌کند. یکی از ستاره شناسان این پروژه، لسلی موریسون (Leslie Morrison) است که در این باره اظهار کرد:

این مشاهدات، اطلاعات خام هستند اما می‌توان اختلاف میان محاسبات و زمان و مکان دقیق مشاهده‌ی کسوف و خسوف را با دقت بالا اندازه‌گیری کرد و به این نتیجه رسید که وضعیت گردش زمین در زمان‌های مختلف، متفاوت بوده است.

علت کند شدن گردش زمین و طولانی‌تر شدن طول یک شبانه روز

دانشمندان از مدت‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودند که سرعت گردش زمین به مرور زمان کندتر شده و ترمز جزر و مدی که از تاثیر جاذبه‌ی ماه به وجود می‌آید، تنها عامل این روند است. همزمان با این اتفاق یعنی کاهش سرعت گردش زمین، مدار ماه سالانه نیز حدود 4 سانتی‌متر افزایش می‌یابد و این اتفاقات موجب می‌شود تا در آینده شاهد افزایش طول شبانه روز در کره‌ی زمین باشیم.

البته پدیده‌ی ترمز جزر و مد تنها عمل بازدارنده نیست و دانشمندان کشف کردند که بخش‌های خشکی زمین که زمانی زیر تکه‌های بزرگ یخ بودند، پس از عصر یخبندان آزاد شده‌اند و به جای اصلی خود بازگشتند. این تغییر باعث شده تا زمین فشار کمتری به محورهای خود وارد کند و به همین علت، مانند یک اسکیت‌باز که بر روی یخ با باز کردن دست‌های خود سرعت می‌گیرد، زمین نیز با کاهش فشردگی در قطب‌هایش با سرعت بیشتری می‌چرخد. همچنین تغییرات در سطح نیروی الکترومغناطیس و سطح دریا میان هسته‌ی زمین و پوسته‌ی صخره‌ای آن روی گردش زمین موثر است.

چرا شبانه روز ۲۴ ساعت است؟

علت اینکه هر شبانه روز به ۲۴ ساعت تقسیم شده، این است که فقط انسان تصمیم گرفته که از وقت و زمان خودش به این شکل استفاده کند. در طبیعت چیزی وجود ندارد که ارتباطی با ساعت یا دقیقه و ثانیه داشته باشد. بنابراین انسان برای راحتی خودش به «تقسیم بندی زمان» پرداخته است. با این حال، چیزی وجود دارد که ما آن را «روز» می نامیم، که از گردش سیاره ی زمین به دور محورش (که از جهت مشرق به طرف مغرب صورت می گیرد) به وجود می آید. در هر حرکتی که سیاره زمین به دور محور خودش می چرخد، مقدار معینی از زمان سپری می شود که این مقدار از زمان را یک روز می نامند.

دانشمندان موفق شده اند زمان را بطور دقیق اندازه گیری کنند و برای انجام دادن این کار، ستاره های آسمانی را مورد استفاده قرار داده اند. ایستگاه های ستاره شناسی یا رصدخانه ها دستگاهی دارند که «ساعت نجومی» نام دارد. یک روز نجومی از لحظه ای شروع می شود که فلان ستاره ی معین از یک نصف النهار عبور می کند و درست در لحظه ای که همان ستاره دوباره از همان نقطه عبور کند، این روز تمام می شود.

انسان روز را به ساعت، ساعت را به دقیقه و دقیقه را به ثانیه تقسیم کرده است تا بتواند بگوید که طول یک روز نجومی چه اندازه است. طول یک روز نجومی ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴.۰۹ ثانیه می باشد. چون استفاده از یک روز نجومی برای هدف های معمولی کار مشکلی است، به همین خاطر از یک روز ۲۴ ساعتی استفاده می شود و به هر سال کبیسه یک روز اضافه کرده تا این اختلاف زمانی اصلاح گردد.

انسان های اولیه فقط از روزی که عبارت از فاصله ی زمان میان طلوع و غروب آفتاب بود استفاده می کردند و ساعت های شب به حساب نمی آمد. یونانی های قدیم روز خودشان را از یک غروب تا غروب دیگر محاسبه می کردند و روز رومیان باستانی از یک نیمه شب تا نیمه شب بعدی بود.

پیش از آنکه ساعت اختراع شود، روز و شب هر کدام به ۱۲ ساعت تقسیم گردیده بودند. ولی این تقسیم بندی، کاملاً عملی نبود زیرا طول روزها و شب ها با عوض شدن فصل های هر سال تغییر پیدا می کرد.

امروزه اکثر کشورهای جهان دارای روزی هستند که بر طبق قانون به ۲۴ ساعت تقسیم شده و بر طبق روش رومیان باستان از یک نیمه شب تا نیمه شب بعد از آن محاسبه می گردد.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

اخباری در رابطه با استقبال از خرید مسکن

اخبار ستارگان،گران ترین هدیه های چهره های مشهور به یکدیگر

اخبار ستارگان،با خواهران جذاب چهره های مشهور آشنا شوید+عکس

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


منتظر ۲۵ ساعته شدن شبانه روز باشید
امتیاز : 5 تعداد رای : 11
11
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter