دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
راهکارها ساده برای خنک کردن خانه در تابستان بدون کولر

خنک کردن خانه در تابستان بدون کولر

راهکارها ساده برای خنک کردن خانه در تابستان بدون کولر
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
يكي از راههاي جايگزين براي خنك كردن خانه، استفاده از راه‌ طبيعي است؛ بدون استفاده از هيچ وسيله خنك‌كننده برقي بتوانيم دماي خانه را كاهش دهيم.

11 راهکار ساده برای خنک کردن خانه بدون کولر :

براي رسيدن به اين منظور موثرترين راه اين است كه گرمايي را كه به ساختمان مي‌تابد، دفع و از ورود آن به خانه پيشگيري كنيم.

مناسب‌ترين روش براي پيشگيري از جذب حرارت و دفع گرما، انعكاس يا بازتاباندن آن است. گرما از چند طريق وارد خانه مي‌شود كه مهمترين و عمده‌ترين آنها حرارت ناشي از تابش گرماي خورشيد است كه از پنجره‌ها و سقف وارد خانه مي‌شود.

1- درب ورودی خانه را عوض کنید :

این ایده خیلی برای خانه های ایرانی کارساز نیست اما اگر ویلا و یا خانه ای دارید که در ورودی آن در معرض دید نیست می توانید از این ایده استفاده کنید و به جای درب های ورودی صلب؛ از درب هایی استفاده کنید که شبیه یک اثر هنری از فرفورژه ها هستند این نوع درب ها به خانه شما اجازه می دهند تا یک حجم عظیمی از هوا را وارد کنند، بهترین مثال برای این درب ها همان درب های توری هستند که بعضا برای تراس ها استفاده می شود.

2 - شيشه ها :

40 درصد از گرماي ناخواسته از طريق پنجره‌ها وارد خانه مي‌شود. استفاده از شيشه‌هاي بازتاب دهنده نور يكي از راه‌هاي دفع اين گرما است. استفاده از اين نوع شيشه روي پنجره علاوه بر خنك نگه داشتن خانه از تابش مستقيم نور خورشيد به وسايل خانه و كمرنگ شدن مبلمان، پرده‌ها و فرش هم جلوگيري مي‌كند.

انواع گوناگوني از اين شيشه با درجات مختلفي از تيرگي وجود دارد كه بايد با توجه به آب و هواي منطقه‌اي كه در آن زندگي مي‌كنيد، نوع مناسب را انتخاب كنيد.

اگر از پوشش‌هاي ثابت استفاده مي‌كنيد، توصيه مي‌شود كه پنجره‌هاي جنوبي را با اين گونه شيشه‌ها نپوشانيد تا در زمستان بتوانيد از گرماي نور خورشيد استفاده كنيد.

خنک کردن منزل بدون کولر

3 - سايبان‌هاي داخلي و خارجي :

سايبانها با جذب يا بازتاب نور خورشيد از ورود آن به خانه به ميزان قابل توجهي جلوگيري مي‌كنند. نصب سايبان در هر دو سطح خارجي و داخلي پنجره مفيد است، اما سايبان‌هاي خارجي به اين دليل كه گرما را قبل از برخورد با پنجره دفع مي‌كنند، مناسبتر و موثرتر هستند.

نصب سايبان‌هاي داخلي و پرده، گرماي ناشي از تابش خورشيد را كه از طريق پنجره وارد خانه مي‌شود، تا؟؟ درصد كاهش مي‌دهد. در حالي كه اين ميزان با نصب سايبانهاي بيروني به 65درصد مي‌رسد.

هنگام نصب سايبان بايد شرايط آب و هوايي، تعداد دفعات باز كردن پنجره و نكات ديگر را در نظر بگيريد و نوع مناسب را انتخاب كنيد. نصب سايبان براي پنجره‌هاي بزرگ، به ويژه پنجره‌هاي شرقي، غربي و جنوبي خانه نقش مهمي در خنك نگه داشتن هواي داخل خانه در ساعات گرم روز دارد.

توصيه مي‌شود در ساعات گرم روزهاي تابستان پرده‌ها را كنار نزنيد و شبها پنجره‌ها را باز كنيد تا هواي تازه در خانه جريان پيدا كند. سايبان بهتر است با سطح شيشه پنجره زاويه 45 درجه داشته و طول آن نيمي از ارتفاع پنجره را بپوشاند. اگر در منطقه‌اي زندگي مي‌كنيد كه زمستان‌هاي سرد دارد، از سايبانهايي استفاده كنيد كه قابليت نصب و برداشتن داشته باشد و بتوانيد در زمستان آنها را برداريد.

4 - پرده‌هاي مات و حصيري :

استفاده از پرده‌هاي سفيد و مات در فصل تابستان 40 تا 50 درصد از گرماي خورشيد را كه از شيشه عبور مي‌كند، كاهش مي‌دهد. نصب پرده‌هاي حصيري در بيرون پنجره كه در قديم بيشتر استفاده مي‌شد، مي‌تواند 60 تا 80 درصد حرارت را كاهش دهد.

خنک کردن منزل بدون کولر

5 - استفاده از لوورها :

اگر به استراحتگاه های گرمسیری نگاه کنید متوجه خواهید شد که در دیوارهای این ساختمان ها از لوورها بسیار استفاده شده است. لوورهای نما قدرت این را دارند که با چرخش خود عملا دیوار را تبدیل به پنجره ای باز برای رفت و آمد هوا کنند و باعث شوند تا خانه بدون استفاده از کولر خنک شود. این لوورها قابلیت تنظیم درجه چرخش را هم دارا هستند به صورتی که اگر با بارش مواجه شدید می توانید این لوورها را زاویه دار قرار دهید تا آب به داخل خانه نفوذ نکند اما همچنان از رفت و آمد هوا به داخل خانه بهره ببرید و خانه را خنک کنید آن هم بدون استفاده از کولر.

خنک کردن منزل بدون کولر

6 - پنجره های کرکره ای :

برای بسیاری از خانه ها پنجره های کرکره ای فقط یک پوسته زیبا و ثابت برای نمای خارجی آن هستند، اما این نوع پنجره های کرکره ای می توانند کارهایی به مراتب سخت تر را انجام دهند.

به عنوان مثال در روزهای داغ تابستان که اشعه خورشید سوزاننده تر از هر زمان دیگری است درز بین کرکره های می تواند هوا را در داخل خانه برای شما جا به جا کند و خود پنجره هم می تواند خانه را از اشعه خورشید دور نگه دارد و به این ترتیب خانه شما با روش طبیعی خنک می شود.

7 - به نمای خانه تان پوسته یا شِید اضافه کنید :

یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه این است که به نمای خانه تان یک پوسته چوبی اضافه کنید. این پوسته چوبی در جلو پنجره ها می تواند متحرک باشد. این پوسته ها می توانند دو خاصیت و کاربردی داشته باشند اول این که می توانند امنیت خانه شما را تامین کنند و مانند یک نرده عمل کنند.

به صورتی که شما می توانید پنجره را باز رها کنید تا تهویه در خانه صورت بگیرد دوم آن که این پوسته می تواند ظاهری مدرن به طراحی نمای خارجی خانه شما بدهند.

این شیدها می توانند ظاهرهایی متفاوت داشته باشند. شما می توانید این پوسته و یا شیدها را خودتان طراحی کنید و به وسیله برش لیزری، طرح دلخواه تان را در بیاورید. حتی این شیدها می توانند در حفظ حریم خصوصی خانه شما نیز به شما کمک کنند و در عین حال هم خانه شما بدون کولر خنک می شود، برای درک بهتر نگاهی دقیق به عکس بالا بیاندازید.

شیدهای داخلی چیزی بیش تر از یک جایگزین ساده برای پرده ها هستند. از آن ها همان طور که بالاتر اشاره شد می توان جهت بالا بردن امنیت پنجره ها بهره برد و هم چنین شما می توانید پنجره پشت آن ها را باز بگذارید تا تهویه هوا داخل اتاق صورت بگیرد بدون آن که خورشید به داخل خانه نفوذ کند و به این ترتیب با روشی ساده خانه شما خنک می شود.

خنک کردن منزل بدون کولر

8 - کدام پنجره را باز و کدام پنجره را ببندیم ؟

از آنجایی که هوای گرم به سمت هوای سرد حرکت می کند و هر گونه حرکت هوایی یا همان تهویه هوا برای روزهای گرم خوب است. شما می توانید از یک ترفند کاملا ساده استفاده کنید. پنجره های آن سمتی از خانه که خنک هستند را باز کنید و دیگر پنجره ها را ببندید به این ترتیب هوای گرم از قسمت خنک خانه خارج می شود از طرف دیگر هم هوای گرم وارد خانه نمی شود و به این ترتیب شما به شرایط آسایش خود می رسید.

همه ما خوب می دانیم که هوای گرم بالا رونده است. پس شما می توانید با باز کردن پنجره هایی که در ارتفاع بالاتری قرار دارند به تهویه هوای خانه تان کمک کنید. وقتی پنجره های بالایی را باز می کنید، هوای گرم خارج می شود و هوایی که در ارتفاع پایین تر در حال گرم شدن است کم کم به سمت بالا حرکت می کند و به این ترتیب تناسب در هوای سرد و گرم خانه به وجود می آید و خانه خنک می شود.

9 - استفاده از پنکه سقفی :

یکی دیگر از راه های طبیعی برای خنک کردن خانه، استفاده از پنکه های سقفی است. این پنکه ها هوای گرم بالای خانه را خنک می کنند و با حرکت دوار خود باعث می شوند تا حرکت هوا و جابه جایی آن سریع تر صورت بگیرد و به همین ترتیب باعث خنک شدن هوای خانه می شوند. این پنکه های سقفی به نسبت کولرهای آبی و گازی مقرون به صرفه تر هستند.

خنک کردن منزل بدون کولر

10 - ایجاد فضاهای نیمه باز در خانه :

اگر خانه های قدیمی را یادتان باشد، قسمتی داشتند به نام بهار خواب، این فضا؛ فضای نیمه بازی بود که در شب های تابستان برای خوابیدن از آن استفاده می شد البته برای چرت های نیم روزی هم مورد استفاده بود و کلا فضای خنکی بوده که برای فرار از گرمای تابستان مورد استفاده قرارمی گرفته است. شما هم می توانید چنین فضایی را در خانه تان به وجود بیاورید و از خنکی آن لذت ببرید. عکس بالا یک نمونه از این فضاهای نیمه باز را به شما نشان می دهد، ایوان ها و تراس ها بهترین مکان برای تبدیل شده به چنین فضایی هستند.

11 - قرار دادن ظرف آب خنک پشت پنجره :

پشت پنجره های خانه تان یک ظرف بزرگ از آب قرار دهید، این ظرف های آب به سان چشمه های آب عمل می کنند و هنگامی که باد می وزد و از روی این ظرف ها عبور می کند خنک می شود و به این ترتیب هوای خانه شما هم خنک می شود. از این سیستم قبلا هم در بادگیرهای ایرانی استفاده می شده است. این هم یک روش طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر.

divider

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits