alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
ریشه جمله خواب زن چپه چیست؟
6
12.8K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چرا خواب زن چپه؟!اما شاید براتون جالب باشه که بدونید این جمله یه برداشت اشتباه از جمله خواب ظن چپه است. اتفاقا اصلا خواب زن چپ نیست بلکه این عبارت تحریفیه از واقعیتِ "خواب ظن چپه".با دلگرم همراه باشید.

چرا خواب زن چپه؟!

اصطلاح خواب زن چپه از کجا آمده است

همه ما این اصطلاح معروف که میگن خواب زن چپه رو شنیدیم اما آیا تا حالا به معنی این جمله فکر کردین ؟

به این فکر کردین که چرا میگن خواب زن چپه ؟

مگه چه فرقی بین خواب زن و مرد هست که میگن خواب زن چپه ؟

اما شاید براتون جالب باشه که بدونید این جمله یه برداشت اشتباه از جمله خواب ظن چپه است. اتفاقا اصلا خواب زن چپ نیست بلکه این عبارت تحریفیه از واقعیتِ "خواب ظن چپه".با دلگرم همراه باشید.

چرا میگن خواب زن چپه؟

"خواب زن چپ" است یا "خواب ظن چپ" است؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:

"خواب زن چپه" عبارتی که به توهین و تمسخر در مورد زنان بکار میرود و اسباب تحقیر بانوان است! اما بدانیم این عبارت تحریفیه از واقعیتِ "خواب ظن چپه".

"ظن" یعنی توهم، گمان بردن و شک کردن و "خواب ظن" هم خوابیه که برمبنای توهم و شک و گمان شکل گرفته، در واقع وقتی چیزی ذهن مارو بخودش مشغول کرده باشه، وقتی در طول روز با موضوعی زیاد سر و کار داشته باشیم، وقتی موضوع حل نشده ای داشته باشیم یا مواردی شبیه به این، همه ی اینها در ناخودآگاه ما بخشی رو به خودش اختصاص میده که تو خواب و رویاهای ما خودش رو نشون می ده و به این خواب ها " خواب ظن" می گن که معمولا بی اعتباره و قابل اعتماد نیست. هرچند شاید خیلیها این رو بدونن اما هستن افرادی که هنوز بعد از این که زنی خوابی رو تعریف میکنه از جمله ی خواب زن چپه استفاده میکنن، واقعیت اینه که مردم عامی بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و جهل از معنی و واقعیت اون، این جمله رو تکرار میکنن!

عبارت "خواب ظن چپ است" در هیچ منبعی یافت نشد. بنابراین این لغت و کنایه ساخته ذهن نویسنده متن می باشد. همچنین از لحاظ ادبیات فارسی نیز دچار ایراد می باشد و باید گفته شود: "خواب ظنی چپ است" ... که این جمله نیز جمله صحیحی نیست.اما جمله "خواب زن چپ است" نیز در هیچ منبع معتبری یافت نشد؛ بنابراین این جمله، نه روایتی است و نه مورد تایید هیچ یک از عالمان دینی و تنها یک ضرب المثل عامیانه می باشد.

خواب زن چپه

دهخدا در اینباره آورده است:

چپ بودن خواب زن ؛ کنایه است از خلاف شدن آنچه زن در خواب بیند. و در اصطلاح عامه چون خواهند به کسی گویند که آنچه تو می پنداری یا می اندیشی بر خلاف آن واقع خواهد شد، یا آنچه تو آرزو داری عکس آن بوقوع خواهد پیوست ، گویند: خواب زن چپ است ؛ یعنی پندار تو مطابق واقع نیست ، یا آنچه روی دهد عکس مراد و مقصود تست . (فرهنگ دهخدا، تحت لغت چپ) جایگاه زن در اسلام همواره مورد اهمیت قرار گرفته و خداوند متعال و حضرت رسول صلی الله علیه و آله درباره شخصیت زنان توصیه های مهمی فرموده اند.یکی از مواردی که می توان به درست بودن خواب زنان اشاره داشته باشد؛ تعبیر خواب زنان توسط اهل بیت و پیامبر اکرم علیهم السلام و حتی سایر پیامبران می باشد که در منابع تاریخی بیان شده است.

خواهشمندیم اگر سوال یا نکته‌ای برای مطلب چرا خواب زن چپه

در ذهن شما باقی مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

تعبیر خواب خواستگار و خواستگاری چیست و چه مفهومی دارد ؟

تعبیر خواب نماز خواندن

تعبیر خواب بارداری : ۲۸ تعبیر و نشانه دیدن بارداری در خواب

تعبیر کامل خواب بچه : ۴۸ نشانه و تفسیر دیدن بچه در خواب

تعبیر و تفسیر خواب مراسم عروسی چیست ؟

۲۸ تعبیر و تفسیر خواب ازدواج کردن

دیدن عروس و یا عروس شدن در خواب نشانه چیست ؟

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (6 رای)  
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
مینا | ۱ سال پیش
سلام،ممنون از توضیحات آموزنده و کافی تون
0
0
hits