دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
نابغه ها چگونه اند؟چگونه نابغه شویم؟
20
زمان مطالعه: 6 دقیقه
راه های مناسب برای نابغه شدن:ممکن است شما هم در آن گروهی قرار بگیرید که بهره‌ی هوشی متوسطی دارند. اما خوشبختانه برای افزایش هوش‌تان کارهای زیادی می‌توانید انجام‌دهید تا یک نابغه شوید.

راه های مناسب برای نابغه شدن

ممکن است شما هم در آن گروهی قرار بگیرید که بهره‌ی هوشی متوسطی دارند. اما خوشبختانه برای افزایش هوش‌تان کارهای زیادی می‌توانید انجام‌دهید تا یک نابغه شوید. در این بخش از دلگرم به این پرسش پاسخ داده می شود که چگونه نابغه شویم .

چطور نابغه شویم؟ 6 روش برای باهوش تر شدن

نابغه

گاهی اوقات اغلب ما فکر می‌کنیم بسیار باهوش هستیم. دست‌کم بیشتر امریکایی‌ها باور دارند باهوش‌تر از عموم هم‌وطنان‌شان هستند. اما قطعا بیشتر ما ضریب هوشی بین ۸۰ تا ۱۱۹ داریم و از این حیث در رده‌ی افراد معمولی جای‌می‌گیریم. درست است که این رقم در اواخر دوره‌ی نوجوانی و اوایل دهه‌ی دوم زندگی‌مان افزایش می‌یابد و با گذر عمر هم کمابیش در همین حد و حدود باقی‌می‌ماند، اما این به معنای ثابت ماندن ظرفیت بالقوه‌ی ذهن ما نیست.

برایان رُشه، روانشناسِ تحلیل‌گر رفتار در دانشگاه ملی ایرلند در نشریه‌ی روان‌شناسی امروز می‌نویسد: "حقیقت این است که هوش را می‌توان افزایش‌داد؛ آن هم به میزانی قابل‌توجه. آن‌هایی که مدعی ثابت‌بودن ضریب هوشی در تمام عمر هستند، در حقیقت به نتایج آزمون‌های سنجش ضریب هوشی توجه‌می‌کنند که در طول عمر افراد کمابیش ثابت هستند، نه به میزان هوش ما که دائما در حال افزایش است."

دیوید شِنک، نویسنده‌ی کتاب نبوغ همه‌ی ما می‌گوید تشخیص حد و حدود واقعی ذهن در هر سنی، عملا غیرممکن است و هر کسی می‌تواند به نبوغ، یا دست‌کم توانایی ذهنی بسیار بالا، دست پیدا کند. کلید رسیدن به این سطح از توانایی ذهنی، فراموش‌کردن افسانه‌ی ذاتی بودن استعداد است.

او در کتاب خود می‌نویسد: "برای ذهن بسیار آسان‌تر است که به ذاتی‌بودن استعدادها و محدودیت‌های ذاتی اعتقاد داشته‌باشد؛ برای نمونه، دلیل این‌که شما خواننده‌ی اپرای خوبی نیستید این است که از شما برنمی‌آید؛ یعنی اصلا خواننده‌ی اپرا به‌دنیا نیامده‌اید. وقتی استعداد را مقوله‌ای ذاتی درنظر می‌گیریم، دنیای ما مدیریت‌پذیرتر و راحت‌تر می‌شود. چنین چیزی بار انتظارات را از دوش‌مان برمی‌دارد."

باهوش‌تر بودن از عموم مردم و نابغه بودن غیرممکن نیست و در حقیقت کاملا دست‌یافتنی است. هوش، توانایی کسب‌کردن و به کار بستن دانش و مهارت‌ها است، و شامل توانایی استدلال، حل مسئله، به‌یاد سپاری اطلاعات و خلاق‌بودن می‌شود. افزایش هوش آدمی، ولو تا سطح نبوغ، به اراده‌ی این کار نیاز دارد.البته شرکت‌کردن در کلاس‌ها و کتاب خواندن دو راه برای یادگرفتن چیزهای جدید هستند، اما ما هم در ادامه شش کار فوق‌العاده برای افزایش توان ذهنی‌تان آورده‌ایم که یادگیری را ساده‌تر می‌کنند، و شما را در مسیر دستیابی به توانایی ذهنی بالا قرار می‌دهند.

چطور نابغه شویم؟ 6 روش برای باهوش تر شدن

حافظه تان را تمرین دهید

وقتی سوزانه ژاگی در دانشگاه دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین با مقام استاد تمام به کار مشغول بود، دریافت که فعالیتی به نام وظیفه ی ان-بَک (n-back task)، هوش سیال را – که در حقیقت توانایی استدلال کردن و حل کردن مسائل جدید بدون توجه به دانش قبلی است – افزایش می دهد. در بازی ان-بک، شرکت کنندگان باید مکان شکل ّها یا کلماتی که به شکل صوتی ادا می شوند را روی یک شبکه (grid) به خاطر داشته باشند و وقتی یک حرف یا بخش خاصی از گرید تکرار شد، به آن اشاره کنند.

از نقطه نظرهای جدید استقبال کنید

گسترش شبکه ی اجتماعی خود با دیگر آدم ها و توجه کردن به نقطه نظراتشان، یکی دیگر از راه های افزایش هوش است. این کار ذهن شما را به روی فرصت ّهای جدید باز می کند و به رشد ذهنی شما کمک می کند. یادگیری، قرار دادن خود در معرض اطلاعات جدید است، و ملاقات با آدم ّهای جدید این فرآیند را تسهیل می کند؛ به ویژه وقتی نقطه نظراتشان در تضاد با نقظه نظرات شما باشد.رشه در کتاب نبوغ همه ی ما می نویسد: "ذهن تان را باز کنید و به استدلال هایی که بی منطق به نظر می رسند گوش دهید، و سعی کنید نوعی منطق در آنها پیدا کنید."

انگیزه پیدا کنید

شِنک در کتاب نبوغ همه ی ما می نویسد که رسیدن به دستاوردهای غیرمعمول به انگیزه نیاز دارد. "باید آن چیز را بخواهید؛ چنان آن چیز را بخواهید که هرگز تسلیم نشوید و آماده باشید زمان، پول، خواب، دوستی یا حتی آبرویتان را فدای آن کنید."انگیزه می تواند خودآگاه یا ناخودآگاه باشد و از منابع گوناگونی چون الهام، استیصال، کین خواهی یا حسرت آینده نشأت گرفته باشد.

ورزش های هوای آزاد موثر بر قلب و عروق انجام دهید

پژوهشی در دانشگاه گوتنبرگ سوئد نشان داده است تناسب اندام قلبی-عروقی می تواند هوش زبانی شما را افزایش دهد و حافظه ی بلندمدت تان را بهبود بخشد.محقق مسئول این پژوهش در نشریه ی مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم می نویسد: "افزایش تناسب اندام قلبی-عروقی با عملکرد ذهنی بهتر همراه بوده است؛ حال آن که قدرت جسمانی تنها به شکل ضعیفی با هوش ارتباط دارد."

با بازی های ویدیویی خودتان را سرگرم کنید

ممکن است بازی های ویدیویی راه خوبی برای وقت تلف کردن به نظر برسند، اما وقت گذراندن با آنها حقیقتا می تواند رشد عصب ّها را تقویت کند و ارتباط میان بخش ّهای مختلف مغز را که مسئول مکان یابی بدن، تنظیم حافظه و برنامه ریزی راهبردی هستند، بهبود می بخشد. در پژوهشی که توسط موسسه ی توسعه ی علوم انسانی مکس پلانک و دانشگاه علوم پزشکی شاریتیه در برلین انجام شد، پژوهشگران دریافتند بازی های ویدیویی نظیر سوپر ماریو با بهبود وظایف حسی، ادراکی و توجهی برای ذهن مفید واقع می شوند.

چطور نابغه شویم؟ 6 روش برای باهوش تر شدن

بازی های ویدیویی همچنین می توانند خنثی کننده ی تاثیرات منفی کهنسالی روی ذهن باشند. در پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا در سن فرانسیسکو انجام شد، پژوهشگران دریافتند یک بازی سه بعدی شبیه سازی رانندگی می تواند توانایی ّهای ذهنی مثل چندوظیفه گرایی و تمرکز را در بزرگسالان افزایش دهد. بازی کردن، حافظه ی کوتاه مدت و توانایی ذهنی آنها را، که معمولا با افزایش سن کاهش می یابند، افزایش داد.

ذهن پویی (مدیتیشن) داشته باشید

پژوهشی که توسط دانشگاه اورگون و پژوهشکده ی عصب نگاری دانشگاه تگزاس انجام شده بود نشان داده است ذهن پویی می تواند انعطاف پذیری عصبی ذهن شما را افزایش دهد.از شرکت کنندگان در این پژوهش خواسته شد به مدت ۵ روز، روزی ۲۰ دقیقه تن پویی انجام دهند، و روی نفس کشیدن، حالت بدن و تصورات ذهنی تمرکز کنند. پژوهشگران دریافتند این تمرین، بهره وری ماده ی سفید مغز آنها را بهبود بخشیده است و دقت و هوش سیال آنها را به شکلی چشمگیر افزایش داده است

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب راه های مناسب برای نابغه شدن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (20 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

Thank you for helpin | ۱ هفته پیش
Thank you for helping people find their way. Thank you Mr. Scofield
0
0

hits