معرفی سگ سرابی (ماستیف ایرانی) نژادی قدیمی و بومی ایران

۶۰,۳۶۹
۷۰
۵
Arad |
چهارشنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۴۷

سگ سرابی را چگونه میتوان تشخیص داد

در سگ های بالغ لب های پایین ریخته و حالتی لوچه ای و آویزان دارد. پنجه های این سگ ها باید پهن ،بزرگ ، گرد و بهم پیوسته باشد. در زیر این پنجه ها بالشتک های قرار دارد که حیوان را در برابر برف و سرما ، گرما و زمین های سنگ لاخی یاری می کند.در سگهای پرمو پاهای آنها دارای موی زیادی است و راه رفتن روی برف و یخ را برای انها آسان می سازد و در سگهای کم مو آنها دارای پنجه های بزرگ و محکمی هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد. سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می خرامد.

بسیار سگهای مقاومی هستند و به گرما گرسنگی سرما و کمبود ورزش مقاومند و به سرعت خود را به شرایط وقف می دهند. دارای حس بویایی قوی بوده و همچنین نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند.

از دیگر نشانه های این نژاد وجود رگه ای سیاه بر روی دم و کمر در سگ های با رنگ روشن و در سگهای که رنگ تیره دارند رگه های زرد و کرم قابل قبول است. از نظر قدمت نمی توان زمان معینی را تعیین نمود ولی بی شک با توجه به صعب العبور بودن خواستگاه این سگ ،نژادی قدیمی و بومی ایران بود و از کشور های مجاور وارد کشور نشده است.

این سگها دارای قدمت خیلی زیادی در ایران هستند و به نام ماستیف ایرانی نیز شناخته میشوند. سر منشا اصلی نژادهای کانگال و قفقازی را این سگ را دانست. جز سگهای گله و کاری دسته بندی می شوند.

خصوصیت اخلاقی سگ سرابی

از نظر خصوصیات اخلاقی می توان به فرمان برداری از صاحب ،هوشیاری و گوش به زنگی ،و قدرت بالا در مقابله ی با حیوانات مهاجم را ذکر کرد در زمانهای گذشته از این سگ به خاطر مبارزه خوبش با خرسها و حیوانات وحشی و نترس بودن برای نگهبانی از گله ها و خانه های خود استفاده میکردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی ارام و بدون کینه ای میباشد و بی جهت پارس نمیکند.

از هیچ کاری مانند همراهی صاحبش لذت نمی برد.

بر خلاف ویژگی سگهای بزرگ جثه که کمی سلطه جو هستند در مقابل صاحب خود مطیع هستند، این نژاد با واژه ترس بیگانه است و این حس را در خود کشته است و تا پای جان از حریم خود و صاحبش پاسداری می کند حتی اگر بهایش از دست دادن جان باشد. صدای پارس این نژاد بلند و هولناک بوده ولی خوشبختانه سگ های کم پارسی هستند.

سگ سرابی دارای 4 تیپ می باشد که عبارتند از::

 1. سگهای بی مو
 2. سگهای پرمو
 3. سگهای دومو
 4. سرابی سیاه

که قابل بحث و گفتگو است. سگهای سرابی دارای پوستی آویزان و کلفت هستند که دندان حیوانات وحشی مهاجم به سختی در آن فرو می ورد و به سختی زخم بر می دارد.

رنگ پوست سگهای سرابی

سگهای سرابی دارای تنوع رنگی زیادی بوده و به رنگ های نخودی ،قهوه ای سوخته، سیاه ،قرمز ،کرم های کم رنگ و پر رنگ، ابلق، طوسی و خاکستری دیده می شود.

یکی دیگر از شاخصه های سگهای سرابی وجود ماسک سیاه بر روی صورت است که از ابتدای پوزه شروع شده و تا پیشانی امتداد می یابد. پوزه های کرم و سرخ نیز در بعضی از رنگ ها قابل قبول است.

رنگ چشم سگهای سرابی

چشم های این نژاد گرد ، براق و به رنگ های قهوه ای ، سرخ ،مشکی است و از شجاعت او حکایت می کند. جمجمه این سگ ها مکعبی شکل و دارای پوزه ای پهن ،کوتاه و گرد است. دندان ها به صورت منظم بر روی هم قرار گرفته و توسط آرواره نیرومند این نژاد نیروی زیادی را هنگام گازگرفتن ایجاد می کند ، که خرد کننده و برنده است.

قد و وزن سگ سرابی

از نظر ارتفاع نمی شود حداکثری برای این نژاد معین کرد اما سگهای نر بالغ باید قدی بیش از 80 سانتی متر و سگان ماده بیش از 70 سانتی متر قد داشته باشند.از نظر وزنی نیز سگان قابل قبول دارای وزنی بیش از 75 در نر ها و در سگان ماده کمی کمتر می باشند و هر چه وزن و قد بیش تر باشد قابل قبول تر است وزن این سگها در نرها بین 70 کیلوگرم تا100 کیلوگرم در برخی موارد تا 120 کیلو گرم نیز مشاهده شده و ارتفاع انها حداقل 78 سانتیمتر تا 96 و حتی بالاتر میباشد. قابل به ذکر است که بزرگ ترین سگ های ایران از این نژاد بوده اند که شناخته شده هستند.

بیماری های که سگ سرابی را تهدید می کند

از نظر بیماری سگی مقاوم بوده و فقط در سگ های پیر بدلیل وزن زیاد آنها مشکل بیماری مفصل و رماتیسم و در سگ های ماده به دلیل بزرگ بودن توله ها به ندرت ، سخت زائی دیده شده است.
از نظر تغذیه نیز بر خلاف جثه بزرگش به حداقل ها راضی است و سگی پرخور به حساب نمی آید. دادن تمرین و ورزش های هفتگی در سلامتی و شادابی آنها نقش به سزای دارد و باعث شادابی و قبراقی آنها خواهد شد.

شرایط نگهداری و طول عمر

این سگها برای نگهداری در آپارتمان نیز مناسبند به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.

این سگها تا 2سالگی رشد کرده و نباید فعالیتهای خیلی سنگین مانند جنگ و جفتگیری برای انها برنامه ریزی کنید. طول عمر انها اگر نجنگانید بین 12 تا 15 سال و اگر انها را بجنگانید بین 7 تا 10 سال میباشد. برای اراستن این سگها هر گونه اراستن برای انها مناسب می باشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود.


بیشتر بخوانید::

معرفی کامل سگ نژاد آکیتا (Akita)

سگ نژاد بیچون فرایز (Bichon Frise)

معرفی و نحوه نگهداری سگ نژاد گریت دین ( Great Dane )

معرفی نژاد سگ اشپیتز : قبل از خرید سگ اشپیتز با ما همراه شوید

سگ نژاد ژرمن شپرد (German Shepherd): سگ اصیل آلمانی + گالری

معرفی نژاد سگ تریر اسکاتلندی (Aberdeen Terrier)

مراقبت سگ آپارتمانی نژاد ( پیکنیز Pekinese )،سگهای عروسکی + ...

معرفی سگ نژاد بیگل (Beagle)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(70 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
وصلی الله محمد وآلمحمد ولعنت الله علی اعدائهم و مخالفیهم وظالمیهم و غاصبی خلافتهم وحقوقهم اج*** من الاولین و الاخرین و عجلفرجهم مولانا بقیةالله الاعظم(ارواحناه له الفداء). سلام علیکم خدمت هموطنان عزیزم.نمیدونید وقتی این مقاله رو دیدم چقدردلم گرفت.من دو تا ازاین سگ فوق العاده داشتم.یکی وقتی بچه بودم وحیاط منزل بزرگ بود این سگ جیمی بود اسمش و دقیقاًشبیه به همین عکس بود فقط رنگش کمی روشنتر بود زمانیکه عمه های من مدرسه میرفتند با اونا تامدرسه میرفت و میرسوندشون وبرمیگشت و هنگام برگشت سرخود میرفت دم مدرسشون و میاوردشون منزل بسیار باهوش و قوی و شجاع بود و سر همین هم کشته شد یه روز وقتی میرسوند عمه همون رو مدرسه یه موتوری کمین زده بودن واسه عموی من این هم پرید رو موتورشون دست یکیشون رو گرفت و اون نامرد جلویی یه یوزی داشت بستش به رگبار اون عقبی رو که دستشو گرفت ازآرنج کند و عموی ما مدیون اون حیوون شد.ودومیش رو هم زمان دبیرستان داشتم ودو رگه سرابی و ژرمن شپرد بود و فوق العاده.خوب یادمه ۳سالش که شد دستای من به دور گردنش نمیرسید
۱
۰
 
 
ir
رامین | ۵ سال پیش
یکی از دوستانم سگ سرابی داره و بسیار بسیار سگ خوب و قابل اعتمادیه و برعکس ظاهر خوف آورش خیلی مهربان و دوست داشتنیه و حتی همبازی خوبی برای بچه هاست. البته سعی کنید در جمع بزرگش کنید تا کاملا اجتماعی بشه.
۱
۰
 
 
ir
جمشید | ۵ سال پیش
خسته نباشید مقاله خوبی بود. تصمیم داشتم برای خودم توله روتوایلر بخرم ولی با خواندن مقاله شما تصمیم گرفتم در مورد تصمیمم تامل کنم و اگر سرابی قابلیت نگهداری در اپارتمان را داشته باشه. توله سرابی بگیرم. خواهش میکنم اگر در این ضمینه وتهیه توله اصیل راهنمایی و کوکی میتئانید بکنید دریغ نفرمایید
۱
۰
پاسخ ها:
  us
  سعید | ۳ سال پیش
  به نظر من از همه نژاد ها بهتره چون خودم دارم وقتی یه هفته داشت به صورت خیلی اتفاقی اومد پیشم و الان 2 ماه و نیمشه فقط اینو باید بدونی که خیلی درشت و بزرگ میشه اگر اصیل باشه الان توله من 2 ماه نیمشه ولی هرکسی میبینتش فکر میکنه 4 یا 5 ماهش هستش حتی برای واکسن هر دفعه که میبرمش دکترش تا شناسنامشو نبینه باورش نمیشه که این همون توله ایی هست که یک ماه پیش اورده بودمش پیشش ولی از لحاظ هوش و اخلاق و اروم بودن حرف نداره تا همین چند وقت پیش فکر میکردم لاله ولی خوشبختانه نبود و خیلی واق واق بلند و کلفتی داره و بازم خوشبختانه هیچ وقت الکی پارس نمیکنه چی بشه یه نفر غریبه ببینه یایه صدای خیلی بلندی تو محوتش بیاد یعنی قلمروش یه 2 تا واق واق میکنه ... زورشم خیلی خیلی زیاده در کل گردن کلفت و هیولا .. باغریبه وحشی ولی با خودی مطیع و مهربان ... خیلی عاشقشم فوق العاده هستش
  ۱
  ۰
 
 
nl
دامین میرزایی | ۵ سال پیش
سلام اگه ممکنه یه پرورش دهنده سگ سرابی مطمعن معرفی کنید بهم واسه خرید توله نر میخوام
۰
۱
 
hits

آخرین مطالب دلگرم