دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
نگهداری از کاسکو | قبل و بعد از خرید کاسکو چه نکاتی اهمیت دارد؟
8
زمان مطالعه: 30 دقیقه
کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای محبوب در بین مردم جهان است. علت محبوبیت این پرنده قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است که می‌توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده است. برای آشنایی با پرورش و نگهداری از آن با ما همراه شوید.

معرفی کاسکو

نگهداری از کاسکو به عنوان یک حیوان خانگی به چهار هزار سال قبل باز می گردد که تعدادی از دست نوشته های مصر باستان که به خط هیروگلیف است

به طور واضح به این نکته اشاره می کند که در دوران فراعنه پرورش و نگهداری طوطی خاکستری متداول و مرسوم بوده است و بنابر شواهد موجود نگهداری کاسکو در یونان باستان نیز مرسوم بوده است .

اما در روم باستان کاسکو را در قفس های زینتی و جواهرتشان نگه می داشتند و معمولاً این پرندگان را از مستعمرات روم در شمال آفریقا نظیر کارتاج به روم می آوردندو واردات پرندگان زینتی در کنار واردات بردگان یکی از تجارت های پر سود بازرگانان رومی به شمار می رفت.

به نظر می رسد که این پرنده از قرن پانزدهم به بعد در برخی از کشورهای اروپایی نگهداری می شده است خصوصیت سخن گویی کاسکو باعث شد که هنری هشتم پادشاه انگلستان یک قطعه از آن را در کاخ خود در نزدیکی لندن نگهداری نماید .

کاسکوی هنری هشتم یاد گرفته بود قایقران هایی را که در عرض رودخانه مجاور قصر رفت و آمد می کردند ، صدا بزند .

پادشاهان انگلیس به علت علاقه تا قرن ها بعد از کاسکو در قصر های خود نگهداری می کردند . همسر «چارلز دوم» پادشاه انگلستان از سال 1661 تا 1685 میلادی از یک قطعه کاسکو نگهداری می کرد و وصیت کرد که پس از مرگ کاسکوی اورا نیز با او در کلیسای « وست منیستر » به خاک سپارند .

دریانوردان پرتغالی در طی سفرهای دریایی خود اقدام به بردن طوطی های سخنگو می کردند تا در طی سفرهای طولانی هم صحبتی داشته باشند .

کاسکو یا طوطی خاکستری (Grey parrot) آفریقایی پرنده ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است.

علت محبوبیت این پرنده، هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای این پرنده می باشد و شاید به یقین بتوان گفت که این پرنده بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان می باشد

که به راحتی می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود گردد .

این پرنده یکی از اعضای خانواده پستاسی (Psitacidac) می باشد که همانند سایر طوطیان از بدنی استوار ولی نرم تشکیل شده به طوری که پرنده می تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خود دسترسی داشته باشد وتا 180 درجه سر خود را برگرداند.

این پرنده به علت زیبایی خیره کننده خود و همچنین به علت تقلید صدا یکی از شایع ترین پرندگان زینتی در جهان به شمار می رود .

این پرنده می تواند انواع سوت زدن ها و بسیاری از آواهای موسیقی و بسیاری از واژه ها را تقلید نماید که این توانایی در کمتر پرنده ای و یا حتی موجود زنده ای دیده می شود .

البته قابل ذکر است که این توانایی بستگی به شخصیت پرنده داشته و از پرنده ای تا پرنده دیگر متفاوت است و شاید این امر به نحوه نگهداری کاسکو و یا توجه و محبت به پرنده بستگی دارد .

ضمناً طوطی خاکستری آفریقایی هوشی سرشار دارد و به راحتی قابلیت یادگیری بسیاری از کارها را دارد .

نگهداری از کاسکو

نگهداری از کاسکو سبز، نگهداری از کاسکو، نگهداری از جوجه کاسکو، نگهداری از طوطی کاسکو، شرایط نگهداری از کاسکو، آموزش نگهداری از کاسکو، روش نگهداری از کاسکو، (Grey parrot)

مشخصات ظاهری کاسکو

نامکاسکو یا طوطی خاکستری (Grey parrot)
دسته بندیطوطی سانان از نژاد کنگو
نژادهای کاسکوکاسکوی کنگو Psittacus erithacus
کاسکوی تیمنه P.e.Timneh
کاسکوی پرنسپس P.e.Princeps
تعداد تخمها2 تا 5 عدد
مدت زمان جوجه شدن تخمها28 تا 30 روز
زمان بزرگ کردن جوجه کاسکو به صورت دستی15 تا 21 روزگی
اندازهگونه کوچک: 12 سانتیمتر
گونه بزرگ: 100 سانتیمتر
وزن400 گرم
رنگ پر و بالبدن: خاکستری
دم: سرخ
دمگاه به رنگ خاکستری
لبه بالها سیاه رنگ
رنگ پاخاکستری تیره
رنگ منقارسیاه
رنگ چشم پرنده بالغزرد روشن
طول عمر50 تا 60 سال
قیمتکاسکو بدون حرف زدن : 1200000 تا 1600000 تومان
کاسکو با عشوه و سخنگو: 7 میلیون
خرید و فروش به صورت توافقی باشد ( 1 میلیون تا 7.5 میلیون)

separator line

ظاهر کاسکو سالم

اولین اقدام بررسی ظاهر کاسکوست،کاسکوی سالم باید دارای اندامی سالم و کامل با توجه به نکات زیر باشد.

1. نوک منقار کاسکو سالم

نوک یا همان منقار کاسکو باید کاملا سالم وبه شکل کامل باشد.کاسکوهائی که دارای نوکهای کج، پوسته پوسته و یا ترک خورده هستند ناسالمند.

البته لازم به ذکر است که سر نوک کاسکوها بدلیل بلند شدن امکان دارد کمی بشکند که طبیعی است .

ولی بلندی بیش از حد نوک و یا شکستگی و ترک از قسمت بالا یه پائین(عمودی) ایرادی غیر قابل خوب شدن است.

رنگ نوک کاسکوها ی کونگو باید کاملا مشکی باشد. براق بودن یا نبودن نوک تاثیری در سلامت آن ندارد.ولی رنگ رفتگی یا رنگ پریدگی اشکال است.

- قسمت بالا وپائین نوک باید کاملا با هم مچ باشد و قسمت بالائی نوک باید قسمت پائینی را کاملا پوشش دهد واگر انحراف زاویه ای داشته باشد ایراد است

2. نحوه تست کردن بینایی کاسکو

کاسکوی سالم دارای چشمانی کاملا براق(بدون در نظر گرفتن رنگ آن)و شفاف است و وجود هرگونه کدری، عفونت، تیرگی، خماری و خروج ترشحات از علایم بیماری است.

علاوه بر موارد ذکرشده باید از سلامت بینائی آن نیز مطمئن شوید.

چشمان کاسکو به نور و حرکت عکس العمل شدید نشان میدهد.

یعنی با کم وزیاد شدن نور و یا دور ونزدیک شدن اجسام به طرفشان مردمک چشمهاشان کوچک و بزرگ میشود.

با همین قابلیت میتوانید بینائی را تست کنید.

بدین صورت که از یک سمت به طرف یکی از چشمها دستتان را نزدیک کنید و به عکس العمل پرنده دقت کنید

اگر با نزدیک شدن به سمت چشم عکس العمل نشان داد آن چشم سالم است.(برای هر کدام از چشمها باید جداگانه تست کنید.)

تفاوت کاسکوی سالم و مریض

3. علائم بیماری از روی بینی کاسکو

بینی کاسکو به صورت دو حفره تقریبا گرد بسیار کوچک در بالای نوک قرار دارد.

بینی کاسکوها باید کاملا خشک(بدون ترشح)

دارای پرزهای محافظ و شکلی کامل و قرینه باشد و هرگونه آبریزش (چه با عطسه و یا بدون عطسه)

ترشح ، التهاب و یا زخم عفونی نشان بیماری است.(زخمهایی که بر اثر برخورد کاسکو با اجسام ایجاد میشود اگر زیاد و حاد نباشد ایرادی ندارد).

4. تشخیص سالم بودن پا و ناخن کاسکو

هرکدام از پاهای کاسکو دارای ۴ انگشت و بصورت بند بند میباشد.

فرم پاها و انگشتان باید کاملا سالم ، بدون انحراف و عاری از هرگونه زخم و عفونت باشد.

ناخنهای پاها نباید خیلی بلند باشد .

چون نمیشود ناخنها را خیلی کوتاه کرد و کاسکو را دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد.

اهمیت سلامت پاها در این است که چون طوطی سانان علاوه بر حرکت و نشستن از پاها در گرفتن و خوردن غذا نیز استفاده می کنند و اشکال در پاها تغذیه آنها را هم دچار ایراد میکند.

همانطور گه گفته شد پاهای کاسکو بصورت بند بند است ولی سطح آن (بخصوص در قسمت کف پا)تقریبا صاف است و هرگونه عارضه، قارچ، زخم و عفونت نشان بیماری است.

بیشتر بخوانید:: نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن و منقار طوطی سانان و پرندگان زینتی

5. تشخیص سالم بودن بال کاسکو

بالهای کاسکو باید کاملا سالم باشد وبطور کامل باز شود و استخوان بالها و قسمتهای زیر پر نیز باید کاملا سالم و فاقد آسیب جدی، زخم ،عفونت و یا قارچ باشد (شکستگی و کنده شدن پرها اگر بدون زخم ویا جراحت باشد ایرادی ندارد و پرهای کنده شده دوباره کامل میشوند)

نتیجه گیری: تمام قسمتهای بدن کاسکو باید سالم ، مرتب ،بدون زخم،بدون عفونت یا ترشح،بدون شکستگی وطبیعی باشد و خارج از ای حالات کاسکو نامرغوب است.

6. طرز نشستن کاسکو سالم

یک کاسکوی سالم بطور کشیده و مغرور روی پاهی خود می نشیند و کاسکویی که خود را روی میله ول کرده و روی شکم می نشیند ، بی حال است و تحرک ندارد ، مریض است.

توجه داشته باشید کاسکویی که به لک رفته و یا بی حوصله است شاید ظاهر بی حال داشته باشد ولی اگر کاملا روی پاها نشسته و کشیده است مریض نیست.

7. رنگ مدفوع کاسکوی سالم

از اولین نشانه های بیماری در کاسکوها رنگ مدفوع آنهاست.

رنگ مدفوع یک کاسکوی سالم سفید و سبز و با غلظت است

رقیق بیش از حد و تغییر رنگ در مدفوع نشان بیماری است ، اگرمدفوع کاسکو دارای رنگ زرد باشد و بوی عفونت دهد کاسکو دارای بیماری عفونی می باشد.

نکته مهم: به جز رنگ مدفوع به زیر دمها نیز دقت کنید. نباید مدفوع به قسمت خروجی آن چسبیده و کثیف باشد و مبدا دم کاسکوها باید کاملا سالم و تمیز باشد.

بیشتر بخوانید::

تشخیص بیماری پرنده از روی رنگ فضله

علل تشخیص و درمان فوری اسهال در پرندگان

نحوه تشخیص کاسکوی سالم

separator line

نکات مهم قبل از خرید کاسکو

وقتی کاسکو می خرید، قفس کاسکو را نیز خریداری کنید. قفسی که می خرید نباید آلوده باشد، زیرا این آلودگی به محیط خانه شما منتقل می شود.

بعد از خرید پرنده، او را در قفس بیندازید و پارچه سفیدی را روی قفس بیندازید و وقتی او را به خانه آوردید، پارچه را از روی قفس بردارید.

برای کاسکوی خود اسم مناسبی انتخاب کنید و هنگام رسیدگی به او و غذا دادن به پرنده، با محبت نامش را صدا بزنید.

بیشتر بخوانید:: انتخاب اسم انگلیسی و فارسی برای پرنده

قفس کاسکو را هرگز در معرض باد کولر یا بادی که از پنجره وارد می شود قرار ندهید.

قفس کاسکو را روی زمین قرار ندهید تا حشرات به دور پرنده جمع نشوند، بهترین ارتفاع برای نصب قفس کاسکو، 1.5 متر است.

در اوایل ورود کاسکو به خانه خود، قفس پرنده را در مکانی آرام قرار دهید که محل تردد زیاد افراد خانه نباشد، بهتر است کاسکو از دور، خانواده شما را ببیند تا به تدریج به شما عادت کند.

یک نفر باید مسئول اصلی رسیدگی به کاسکو باشد. در بیشتر مواقع، صاحب کاسکو مسئول آن است.

کارهایی نظیر فریاد کشیدن، دویدن، ترکاندن بادکنک و پرتاب کردن اشیا موجب ترس و استرس کاسکو می شود. پس شما باید این گونه کارها را انجام ندهید.

یک هفته پس از ورود کاسکو به محل جدید، می توانید با دستانتان به او غذا بدهید و به او بفهمانید که غذا را از دست شما بگیرد.

اگر قصد آموزش دادن به کاسکو را دارید، از خوراکی مورد علاقه او به عنوان جایزه استفاده کنید. بیشتر کاسکوها به سیب درختی، پسته، بادام و تخمه آفتابگردان علاقه دارند، هر زمان خواستید کاسکو را تشویق کنید، از این خوراکی ها به او بدهید.

در خانه خود، موسیقی را با صدای ملایم گوش دهید تا کاسکو اذیت نشود.

کاسکو را در مکان سرد و خشک قرار ندهید.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، دما و رطوبت مناسب برای نگهداری کاسکو است. در منزل خود باید شرایط مهم برای رشد و زندگی سالم کاسکو را فراهم کنید تا پرنده شادابی داشته باشید.

قبل از نگهداری کاسکو سخنگو باید خوب به این قضیه فکر کنید و تمام مسئولیت نگهداری از این پرنده را بر عهده بگیرید. اگر زمان کافی برای مراقبت و نگهداری کاسکو سخنگو را ندارید، بهتر است این کار را شروع نکنید.

کاسکو سخنگو، موجودی اجتماعی است و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر نتوانید به این پرنده توجه و محبت کنید، بعد از مدتی کسل و افسرده می شود. پرهای خود را می کند و رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهد.

نگهداری کاسکو سخنگو برای افراد پرمشغله که دائم در سفر هستند یا وقت کمی را در خانه سپری می کنند توصیه نمی شود.

همه طوطی ها از جمله کاسکوها، همدم هایی خوب و مهربان هستند. اگر به خوبی از این پرنده های پرانرژی مراقبت کنید، انرژی خوب و نشاط آنها به شما منتقل خواهد شد.

نگهداری کاسکو سخنگو برای افراد سالمند، بازنشسته و عاشقان کاسکو بسیار مناسب است و روحیه آنها را شاد نگه می دارد.

وقتی کاسکو سخنگو را به خانه آوردید از او انتظار نداشته باشید که خیلی سریع شروع به حرف زدن کند، معمولا کاسکوها زمانی حرف می زنند که با محیط جدید کاملا انس گرفته باشند و از اعضای خانواده خجالت نکشند. هوش کاسکوهای سخنگو باهم متفاوت است.

بعضی از کاسکوها هرگز نمی توانند صدای انسان را تقلید کنند، در حالی که انواع دیگری از کاسکوها هستند که می توانند هر روز یک کلمه جدید یاد بگیرند و بر زبان بیاورند.

قار کشیدن و سوت زدن برای کاسکوهای تازه خریداری شده کاملا عادی و طبیعی است. در روزهای ابتدایی ورود کاسکو، بیشتر اوقات شنیدن قار کشیدن او خواهید بود. این موضوع به این دلیل است که پرنده هنوز احساس ناامنی دارد و خوی وحشی او قوت بیشتر فعال شده است.

نکات مهم قبل از خرید کاسکو

separator line

قفس مناسب برای کاسکو

در بازار انوا ع متنوعی از قفس طوطی ارائه میشوند:قفس های ارائه شده شامل انواع زینتی،کوچک مدور تا چوبی ویا از بامبو (نی)می باشند.

طوطی سالم در زمانی کوتاه قفس های نوع اخر را به یک مشت تکه چوب تبدیل میکند در تخصصوص شونه!

قفس های خوب مخصوص طوطی های گران هستتند.

بعضی از سازندگان قفس برای سود بیشتر وپایین اوردن قیمت،قفس هایی کوچک روانه ی بازار می کنند.طوطی هائی مثل کاسکو ،امازون،کاکادو،ویا ارا به قفسی چهار گوش وبلند به اندازه ی حد اقل100*70*68سانتیمتر نیازمندنداتفاع قفس از پهنا ی ان بسیار مهم تر است.

قفسی به اندازه ی 100860*40سانتیمتر مکان مناسبی جهت خزیدن بوده و حتی دو طوطی می توانند ساکن ان باشند .

در صورتی که قفسی بطور محسوس کوچکتر باشد،می تواندعنوان خوابگاه استفاده شود.علاوه بر قفس های بزرگ چهار گوش یک سری انواع نامناسب نیز در بازار ارائه می شود .

 1. میله های قفس بایستی اهنی و نسبتا قطور بوده و اب داده (اب کرم)شده باشند.
  میله های عایق شده با پلاستیک سفید نامنا سبند،زیرا پرنده پلاستیک را جویده و اهن به اسانی زنگ خواهد زد.
 2. قفس بایستی دارای میله های عرضی نیز باشد زیرا طوطی مایل به خزیدن ،روی میله های طولی تنها،به اسانی قادر به بالا وپائین رفتن نیست.
 3. سقف قفس بایستی صاف و مسطح بوده تا پرنده ی اهلی قادر به رفتن روی ان باشد.
  پرنده روی قفس مدور یا کروی به سختی قادر به حفظ تعادل است .
  در صورتی که از قبل قفسی مدور داشتید ،روی ان شاخه ای جهت نشستن قرار دهید .
  میله های نشیمنگاه جهت منتاژ روی قفس وجود دارد که خود نیز احیانا قادربه ساختن ان خواهی بود .
 4. تنها یک میلهی نشیمن گاه دقفس بسیار کم است . طوطی زندانی نبوده وبایستی خود را در محیطش سر حال احساس نماید .
  پرنده بایستی از روی یک میله به خوبی به ظروف اب وغذا خود دسترسی داشته باشد.
 5. درصورتی که قفس دارای تاب است،ابتدا مدتی پرنده را بحال خود بگذارید .
  در صورتی که دیدید طوطی با علاقه از ان استفاده می کند،انرادرون قفس باقی بگذارید،در غیر این صورت یعنی در حالت بی توجه ای ویا مزاحمت پرنده،تاب را بردارید(در طوطی ها بی جمبه کم پیدا میشود بسیاری ازانها از تاب استقبال می کنند )
 6. از جمله وسایل های قفس دو یا سه ظرف خوراک واب خواهدبود.
  یک ظرف مخصوص دانه یکی مخصوص اب اشامیدنی ویکی برای میوه ،سبزی ویا خوراکی های اضافی می باشند.
  این ظروف بایستی از خارج قابل پرکردن باشند.
 7. درهای قفس عواملی مهمی هستند .
  اگر درها تنها بصورت جفتی باشند،احتمال یادگیری سریع از طرف طوطی و باز کردن انها وجود دارد.
  این اقدام موجب شادمانی پرنده خواهد شد. خصوصا انکه ازادی را برایش می گشاید .
  بنابر این درها بایستی توسط قفل یاویا قلاب به طور مطمئن بسته شوند.
  در کف قفس صفحه ی مشبکی قرار دارد.صاحب نظران درمورد بود یا نبود این صفحه اختلاف نظر دارند.
  دم های طویل برخی طوطیها دران گیر کرده وپرهای نازک خود را به مرور از دست می دهند .
 8. استفاده از کشوئی محکم در زیر قفس
  کشو بایستی بدون اصطکاک حرکت کند . گه گاه بایستی انرا با اب جوش تمیز ساخت.
  به اندزه ی یک قفس خوب محلی مناسب درمنزل برای قرار دادن قفس مهم خواهد بود.
  قفس نبایستی روی زمین قرار داده شود،زیرا پرنده احساس امنیت نکرده وخود را در مخاطره می بیند (به خاطر اینکه در بالای سر خود تسلط ندارد).
  قفس باید در ارتفاع دید یک انسان ایستاده باشد.دربازار می توان میزها یا نرده های فلزی مناسبی برای قراردادن در زیر قفس تهیه کرد .
  قبلا از استحکام این میزها یا نرده ها اطمینان حاصل کنید.همچنین شما میتوانید از میز یا کمد چوبه به انوان پایه قفس استفاده کنید،
  زیرا پرنده بعدها به طور ازاد روی انها قادر به بالا وپاین رفتن می باشد.
  پرنده ابتدا در این قفس به محیط جدید خوگرفته وبا ان اشنا می شود . ابتدا در قفس بسته می ماند.
  اما این وضعیت نباید زیاد طول بکشدزیرا طوطی نمیتواند تمام عمر خود را درقفس بماند.البته این به این معنی نیست که طوطی بعدا” به قفس احتیاج ندارد.

خصوصیت یک قفس خوب برای نگهداری از کاسکو

مکان مناسب برای قرار دادن قفس کاسکو

قبل از قرار دادن طوطی در قفسی ،مناسب بایستی مکان مناسبی برای قفس درنظر گرفت. محل قرار گرفتن طوطی نبایستی مرکز تجمع اعضاء خانواده باشد.

گوشه ای ارام و دور از هیاهو که پرنده از ان بر تمامی سالن مسلط باشد،بسیار مناسب است.اما چنین وضعی پایدار نبوده وطوطی اهلی نیاز به نزدیکی باانسان دارد.

بهتر است قفس را سه کنج دیوار یا پشت به دیوار باشد،تا پرنده از پشت احساس امنیت کند.

طوطی نیاز به نور روز دارد.پس محلی نزدیک به پنجربسیار مناسب است،بایستی زمانیکه خورشید کاملا” مقابل پنجره است،پرنده مکانی درسایه دارا باشد،در غیر اینصورت گرمای زیاد موجب ازارش خواهد شد.

قفس نبایستی مستقیما روی شوفاژ قرار داده شود، زیرا گرمای حاصله از ظرفیت پرنده خارج است.

قرار دادن قفس به فاصله ی کمی از پنجره هم زیان اور است، زیرا پربال زدن پرنده های خارجی موجب وحشت گمراهی ذهن طوطی خواهد شد.

مهمترین شرطی که محل قرار دادن قفس باید دارا باشد،پرنده هیچگاه نبایستی در مسیر جریان هوا قرار گیرد .

درصورتیکه منزل شما فاقد محل حفاظت شده در مقابل جریان هواست، باید هیچگاه در های پنجره را بازنکنید در صورت لزوم پنجره ای را باز کنید که مجهز به پشگیر (توری دار)باشد.

separator line

25 راه برای پیشگیری از بیماری در کاسکو

 1. فرد نباید خیال کند چون به کاسکو رسیدگی می کند و به او سلا می گوید حق دارد در قفس کاسکو را باز کند و دستش را به دهان کاسکو نزدیک کند چون گاز محکمی نوش جان می کند.
 2. اگر از کاسکو به خوبی مراقبت کنید و تحت نظر دامپزشک ازش مراقبت کنید تا ۵۰ سال عمر می کند.
 3. وقتی مردمک کاسکو کوچک می شود کاسکو عصبانی است و نباید در این وقت سر به سر کاسکو گذاشت .
 4. کاسکو های بالغ و سخنگو که آن ها را از خانواده های دیگر می گیرید زود تر با صاحبشان آشنا می شوند و با او خو می گیرند و شروع به حرف زدن می کنند.
 5. کاسکوی رام شده تمایل دارد با یکی از افراد خانواده رابطه صمیمی برقرار کند و آن فرد کسی نیست جز آن کسی که از او به خوبی مراقبت می کند.
 6. کاسکو زمانی که رابطه بسیار صمیمی با صاحب خود برقرار کند زمانی که از او جدا شود یا صاحبش به او اهمیت ندهد پر های بدن خودش را می کند.
 7. اگر در سنین بالا چیزی را برای جویدن در اختیار قرار ندهید پر های خودش را می کند.
 8. باید روزانه یک ساعت یا بیشتر را با کاسکوی خود سرگرم باشید و او را از قفس بیرون آورده تا سرحال شود و ورزش کند تا همیشه سلامت باشد و دچار بیماری های افسردگی نشود.
 9. هیچ گاه دو کاسکو را تنها توی یک اتاق نگذارید چون ممکنه با هم دعوا کنند.
 10. هرگز نباید کاسکوی خود را در معرض تعلیم کودکان و افراد شوخ قرار داد چون ممکن است کاسکو با تکرار آن ها اعصاب شما را خورد کند و در زمان فروش به شدت از قیمت آن کاسته می شود.
 11. سعی کنید زمانی که می خواهید به کاسکوی خود کلمه ای را یاد دهید آن را با یک تن صدا با فاصله زمانی ۱۰ ثنیه به صورت مثال مثلا وقتی می خواهید به او حرف سلام را یاد ده کافیست در زمانی که به او نزدیک شوید(سلام) بگویی و یا پسوند یا پیشوندی مانند بگو سلام به او یاد ندهید
 12. کاسکو هر صدایی را که بشنود عینا یاد گرفته و آن را تکرار می کنند . پس دقت داشته باشین که کاسکو در جای کم صدایی باشد تا سر و صداهایش شما را اذیت نکند.
 13. بهترین کاسکویی که تا به حال وجود داشته است پرودل است که ۸۰۰ کلمه را از بر بوده است.،البته آلکس بعد از این بهترین کاسکو بوده
 14. کاسکو ها از دوش گرفتن لذت می برند حمام دادن آن ها موجب سلامتی پرهایشان می شود.
 15. با انداختن حلقه پای شماره گذاری شده از فرار طوطی جلوگیری کنید.
 16. کاسکو از برخی از گیاهان خانگی سمی دور نگه دارید.
 17. در زمانی که کاسکو تمایل به نشستن بر روی دست شما نداشته باشد به آرامی انگشت سبابه خود را به آرامی نزدیک سینه طوطی کنید و آن را فشار دهید با این کار کاسکو چاره ای جز نشستن روی دست شما را ندارد.
 18. قبل از برگرداندن کاسکو به قفس مطمئن شود که به اندازه کافی ورزش کرده باشد.
 19. کاسکو قبل از این که روی چیزی بنشیدن ابتدا با منقارش استحکام آن را تست می کند در این زمان اگر شما دستتان را عقب بکشی اعتماد به نفسش در مورد شما از بینن می رود .
 20. کاسکو دوست ندارد کسی از جلو به آن نزدیک شود و در ای زمان می ترسد و از دست شما ناراحت می شود.
 21. طوطی های ناخوش معمولا پر های پف کرده دارند.
 22. کاسکو با عمل پر آرایی بدن و پر های خود را از شوره پاک می کند.
 23. کاسکو از فضای باز لذت می برد و وقتی از قفس خوارج شود چند دقیقه ای به خمیازه و ورزش می گذراند.
 24. اسباب بازی های مناسب کاسکو شامل تاب زنگوله آویز آجر های معدنی برای جویدن و…
 25. کاسکو علاقه زیادی به خوردن سبزیجات و میوه ها به خصوص سیب دارد.

نظافت و پیشگیری از بیماری برای نگهداری کاسکو

separator line

در مورد نظافت کاسکو چه می دانید؟

کاسکوها از هر زمانی استفاده میکنند تا خودشان را تمیز کنند.

بخش عمده ای از ساعات بیداری کاسکوها به پرآرایی میگذرد.

کاسکوها از انتهای بدن و بالای دم خود از روزنه ای کوچک ماده ای چرب برداشته و جهت شفافبیت به پرهای خود میمالند.

این چربیها به مرور زمان خشک شده و بصورت شوره در هوا پخش و یا دور و بر قفس مینشیند.

برای اینکه هم کاسکو و هم محیط آن پاکیزه باشد میبایستی هر هفته دو بار در بهار و تابستان و یک بار در پاییز و زمستان کاسکو را حمام داد. (تا پایان با ما همراه باشید تا نحوه صحیح حمام دادن به طوطی را به شما آموزش دهیم)

بهداشت قفس کاسکو

قفس کاسکوتان باید از روکش بسیار مناسب برخوردار باشد که خود این امر مهمترین نکته در رعایت بهداشت قفس است.

ولی بیاد داشته باشید که جنس قفس هر چقدر هم که خوب باشد باز هم امکان جذب باکتری را دارد پس سعی کنید بطور مداوم قفس را به روش زیر تمیز کنید

حداقل هفته ای یکبار قفس را با مواد شوینده کاملا بشوئید و کامل آب بکشید (دقت کنید به هیچ وجه مواد شوینده باقی نماند چون سمی و کشنده است).

پس از آبکشی کل قفس را با آب جوش مجددا آبکشی نمایید (استریل ساده و سریع).

هر چند ماه یک بار با مواد ضد عفونی کننده(ترجیحا مواد مخصوص قفس پرندگان) قفس را کاملا ضد عفونی کنید.

قفس را بطور مداوم وارسی کنید ،اگر دچار زنگ زدگی ،رنگ رفتگی و… شده بود در صورت رفع اشکال آنرا رفع ودر غیر اینصورت سریعا آنرا تعویض کنید.

هیچگاه اجازه ندهید قفس به مدت طولانی در معرض آلودگی ویا مدفوع پرنده بماند.

قسمتهای زاویه دار ویا کنج ها را با دقت بیشتر بررسی کنید چون این نقاط باکتری پذیر ترند.

نحوه نظلفت قفس کاسکو عامل مهم در نگهداری کاسکو

بهداشت زیره قفس کاسکو

چون زیره قفس بطور مداوم با مدفوع و باقی نخالات آلوده میشود باید حتما روزانه تمییز شود که به 2 روش زیر قابل انجام است:

 1. استفاده از روزنامه برای پوشش کف آن و تعویض روزنامه در هنگام آلودگی ویا تجمع فضولات.
 2. استفاده از خاک مخصوص برای پوشش کف.این گزینه بهترین حالت ممکن میباشد که بجز هزینه آن تماما حسن میباشد.
  که میتوانید در مدت های مشخص خاک را تعویض کنید.
  مزایای ای روش این است که خاک سریعا نم و فضولات را جذب کرده و علاوه بر جلوگیری از آلودگی از انتشار بو هم جلوگیری میکند.
  دقت کنید فقط از خاکهای مخصوص اینکار استفاده کرد

دقت کنید بعضا از خاک اره هم بعنوان گزینه مناسب یاد میکنند ولی به هیچ وجه از خاک اره استفاده نکنید چون خود خاک اره در مجاورت با رطوبت باکتری تولید میکند و بو میگیرد .

بجز موارد گفته شده باقی وسایل مورد استفاده کاسکو هم باید بطور مداوم تمییز ویا تعویض شوند بعنوان مثال میله نشیمن کاسکو چون از جنس چوب است خیلی نباید شسته شود (البته در مدت مصرف باید مداوم آنرا بشویید وخوب خشک کنید) و باید در مدت های معین آنرا تعویض نمائید.

بهداشت ظروف غذای طوطی

ظروف آبخوری وغذاخوری را باید بصورت مداوم وروزانه(در صورت نیاز چندین بار در روز)کاملا شسته و خشک کنید(دقت کنید نمناک بودن ظرف غذا باعث تولید باکتری میشود).

دقت کنید بقایای غذاها (مخصوصا غذاهای تر) در ظروف نماند که باعث بو گرفتن وجذب باکتری میشود.

با رعایت تمام نکات فوق ،باز هم ظروف غذا خوری(مخصوصا ظروف پلاستیکی) بعد از مدتی آلوده میشوند پس با وجود ظاهر سالم و تمییز آنها باید هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کنید.

separator line

دما و رطوبت مناسب برای نگهداری کاسکو

اکثر گونه های طوطی ها، به هوای گرم و مرطوب عادت دارند. وقتی رطوبت محیط زندگی کاسکو کم شود، با مشکلاتی از قبیل خارش پوست مواجه می شوند. همچنین کاهش رطوبت، میزان پر کنی کاسکوها را بیشتر می کند. تکان دادن بیش از حد سر، خارش دهان و بینی و عطسه کردن از جمله علائمی است که کاسکو موقع کم شدن رطوبت از خود بروز می دهد.

رطوبت نسبی ایده آل برای محیط زندگی کاسکو بین 30 تا 50 درصد است. برای افزایش رطوبت در منزل، می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید. دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم دو مدل دستگاه های بخور موجود در بازار هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

بهتر است دستگاه بخوری تهیه کنید که مجهز به رطوبت سنج باشد تا بتوانید رطوبت را میان 30 تا 50 درصد تنظیم کنید.کاسکوها را باید در برابر افت دما نیز محافظت کنید. دمای هوای محیط زندگی کاسکو نباید کمتر از 18 درجه سانتیگراد باشد، زیرا برای پرنده خطرناک است.

کاسکوها را حتی از بادهای سرد سریع و کوچک محافظت کنید تا مبتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی نشوند. در طول فصل زمستان، هوای منزل خود را با بخاری و دیگر وسایل گرمایشی گرم نگه دارید. همچنین حواستان به رطوبت داخلی محیط نیز باید باشد.

محیط و دمای مناسب برای نگهداری از طوطی خاکستری (کاسکو)

  separator line

  جفت گیری و تکثیر کاسکو

  پرورش کاسکو بر خلاف تصور مردم کار سختی نیست و زمانیکه جفت خود را پیدا می کنند معمولا جفت گیری های موفقیت آمیزی دارن.

  کاسکوها خجالتی نیستن و برای جوجه ها پدر و مادر خوبی هستن بزرگ کردن جوجه کاسکو از بزرگ کردن سایر جوجه طوطی ها مانند کاکاتو ها , عروس هلندی و یا اکلکتوس امری آسان تر می باشد.

  در امریکا به اندازه کافی جوجه کاسکو های پرورشی موجود است و افراد علاقه ای به خرید کاسکوهای قاچاق ندارن به همین دلیل قانون حمایت ورود کاسکوهای قاچاق چندان قوی نیست.

  نحوه تشخیص جنسیت کاسکو (Grey parrot)

  از نظر ظاهری کاسکو نر و ماده شبیه هم هستن بنابراین برای تعیین جنسیت و اینکه مطمئن شوین جفت ها را بدرستی کنار هم گذاشتین آزمایش DNA ضروری می باشد

  پرورش دهندگان حرفه ای کاسکو از ظاهر کاسکو ( اندازه سر و نوک طوطی) تا حدودی قادر به تشخیص جنسیت هستن

  ولی از آنجایی آزمایش بهتر است زمان را هدر ندهید چون احتمال خطا در تشخیص این طوطی درصد بالایی دارد.

  اکثر پرورش دهندگان کاسکو عقیده دارن نصب لانه های L شکل آمد است

  درب قفس باید کاملا بسته بوده و چوب نشیمنگاه کاملا بی حرکت نصب شده باشد تا جفت گیری با موفقیت انجام شود

  همچنین گذاشتن چوبهای اضافه برای کوتاه ماندن ناخن ها و همچنین چوبی جدا که امکان پر آرایی روزانه را به کاسکو بدهد لازم است.

  جفت گیری کاسکو ها معمولا تا قبل تخم گذاری چندین بار در روز و در طی چند هفته انجام می شود و تعداد تخمها 2-5 عدد می باشد بهتر است در این مدت زیاد مزاحم کاسکو نر و ماده نشوین و تنها یکبار در روز که مشغول خوردن هستن لانه را چک کنید.

  تخم ها بعد از 28-30 روز جوجه می شوند در این دوره میزان غذایی که به کاسکوها می دهید باید اضافه شود چون برای بزرگ کردن جوجه ها فعالیت بدنی زیادی انجام می دهند و همچنین از غذا برای تغذیه جوجه ها نیز نیاز دارن.
  اگر قصد دارین جوجه ها کاسکو را دستی بزرگ کنید 15-21 روزگی باید از خانواده جدا کرده و دستی بزرگ کردن را شروع کنید
  به این نکته حتما حتما توجه کنید: همه جوجه ها باید با هم از لانه بیرون آورده شوند چون کاسکوها تصور می کنن جوجه تنها مانده بیمار بوده و از تنها جوجه تنها و یا مریض نگهداری نمی کنند.

  نحوه صحیح جدا کردن جوجه کاسکو از پدر و مادر

  که کاسکوها رو جوجه ها حساس هستن و زمان بیرون آوردن جوجه ها ممکن است مورد حمله پدر و مادر قرار بگیرین بنابراین بهتر است زمان بیرون آوردن جوجه ها با روزنامه یا پراچه مانع دید کاسکو پدر و مادر شوین در این زمان استفاده از دستکش برای زخمی نشدن واجب است.

  نحوه نگهداری از کاسکو در زمان جفت گیری

  بیشتر بخوانید::

  نگهداری از جوجه طوطی ، بهترین روش بزرگ کردن جوجه گوشتی طوطی + ...

  نحوه تشخیص نر یا ماده بودن کاسکو

  روش سرلاک دادن به طوطی

  separator line

  تغذیه و جیره غذایی کاسکو (طوطی خاکستری)

  1. پسته
  2. گردو تازه و خشک
  3. مغز دانه ها
  4. بادام زمینی
  5. میوه و سبزیجات
  6. تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک
  7. بلال تازه
  8. سیب
  9. گیلاس
  10. انواع دانه ها

  طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.

  بیشتر بخوانید:: آموزش بازی و حرکات نمایشی به طوطی + کلیپ آموزشی

  فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.

  میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.

  ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره

  استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.

  غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.

  کاسکو ها در طبیعت گاه از موجودات زنده ای مانند حلزون تغذیه می کنند.

  بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .

  طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده و تنها برخی مواقع، خصوصا به هنگام تکثیر از خوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید .

  در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .

  طوطی در قفس را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود .

  طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و باب طبعش باشد تغذیه می کند .

  طوطی آزاد در طبیعت از میوه جات‌ ،پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش خواهد بود .

  برای تهیه جیره غذایی مناسب طوطی خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.

  نگهداری از کاسکو با رژیم غذایی مناسب

  بیشتر بخوانید::

  آشنایی با بهترین رژیم غذایی کوتوله (طوطی) برزیلی

  همه چیز در مورد تغذیه طوطی ها

  از مصرف خوراک فاسد و کپک زده جدا خودداری نمایید.

  غذا و آب باید همیشه و به موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .

  برای در اختیار گذاشتن آب و غذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.

  روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.

  ظرف آب ،دانه و سبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.

  توجه داشته باشید:: که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون، پودر و مایعات شوینده، پاک کننده نوک مداد یا خودکار، الکل، قهوه، ادویه جات، گیاهان سمی، سموم حشره کش، آفات گیاهی، دودسیگار و دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.

  از چیدن گلها و گیاهان باغچه و یا اطراف جاده و خوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نمایید زیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشند یا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.

  هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار و شکنجه پرنده خواهد بود و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

  طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.

  غذای مخصوص جوجه کاسکو

  متاسفانه غذای اصلی کاسکو ها و بسیاری طوطی های دیگر را تخمه می دانیم اما این اشتباه است.

  شما باید بسیاری دانه های خوب را خیس کنید و در اختیار طوطی خود قرار دهید یک معجون لذیذ مانند ماش - بلال - یا ذرت خیس کرده - عدس - نخود- گندم و غیره

  حتما باید دستم کم هفته ای دو تا سه بار این غذای مناسب نرم را به طوطی بدهید.

  خصوصا هوای جوجه ها را بیشتر داشته باشید. داخل ظرف ابخوری کاسکو حتما عسل بریزید و انرا خوب حل کنید خیلی مهم است. به جوجه ها حتما بادام زمینی خام داخل پوست بدهید.

  مضرات زیادی تخمه دادن به طوطی حتی پرنده های مسن هم هنگامی که تخمه زیاد می خورند و فقط به خوردن تخمه عادت می کنند چربی زیادی در بدن انها جمع و باعث بیماری ها می شود.

  مشکلات نگهداری از کاسکو

  separator line

  مشکلات و مضرات نگهداری کاسکو :

  با اینکه کاسکوها پرندگانی باهوش و عاطفی هستند، اما نگهداری آنها مشکلات خاص خودش را دارد. مشکلاتی مانند:

  1. کاسکوها، پرنده هایی پر سروصدا هستند. سروصدای این پرنده ها می تواند شما را اذیت کند و مزاحم استراحت شما شود.
  2. نگهداری از کاسکو، محیط خانه شما را شلوغ و کثیف می کند. وقتی کاسکو را در منزل نگهداری می کنید، باید به ریختن پرهای آنها و پخش شدن دانه هایشان در قفس و در کف خانه عادت کنید؛ زیرا کاسکوها عادت به پخش کردن دانه هایشان دارد.
  3. برای کاسکوها، علاوه بر دانه ها یا محصولات آماده باید خودتان نیز غذا آماده کنید. مثلا برای آنها تخمه آفتابگردان بشکنید، میوه ها و سبزیجات را برایشان خرد کنید و کارهای مشابه را برایشان انجام دهید. این موضوع ممکن است برای شما وقت گیر باشد.
  4. نگهداری از کاسکو هزینه بردار است؛ زیرا شما باید برای تهیه قفس، دانه های خوراکی و اسباب بازی های او پول خرج کنید. گاهی اوقات این هزینه ها بسیار زیاد می شود.
  5. احتمال بروز حساسیت و بیماری از طریق نگهداری این پرنده ها وجود دارد.
  6. منقار پرنده ممکن است روی دیوارهای خانه شما خراش بیندازد یا مبل و لباسهای شما را سوراخ کند.
  7. وقتی کاسکو عصبانی می شود، اقدام به گاز گرفتن و پنجه کشیدن می کند؛ در نتیجه خانه هایی که در آن بچه های خردسال وجود دارد، باید بسیار مراقب این قضیه باشند.  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  3.4 از 5 (8 رای)  

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits