دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
هر آنچه که در مورد رام کردن ایگوانا باید بدانید!!!
7
زمان مطالعه: 9 دقیقه
آیا با نحوه رام کردن ایگوانا آشنایی دارید؟ اگر میخواهید خیلی سریع ایگوانای خودر را اهلی کنید با ما همراه شوید. در این مقاله

چرا باید ایگوانا را اهلی کنیم؟

شاید این سئوال برای دارندگان ایگوآنا مطرح شود که چرا باید به اهلی کردن این خزنده بپردازند؟

اهلی و رام کردن ایگوآنایی که در کنار انسانها زندگی می کند الزامی می باشد. در غیر این صورت شما باید ایگوآنای خود را در محیطی خارج از منزل و یا دور از دسترس افراد و کودکان قرار دهید.

دیده شده است افرادی که سعی به نگهداری از ایگوآناها به صورت وحشی داشته اند از سمت این حیوان آسیبهای جدی دیده اند و این روش از نگهداری بسیار خطرناک و نادرست می باشد.

بیاد داشته باشید: ایگوآناها حیواناتی وحشی، پرقدرت، پرخاش گر و در بعضی مواقع بسیار خطرناک می باشند و این حالات بیشتر در ایگوآناهای نر دیده می شود که کاملاً این رفتار غریزی بوده زیرا این حیوان برای محافظت از خود و قلمرو در حیات وحش وابسته به این گونه رفتار پرخاشگرانه می باشد تا بتواند به زندگی ادامه دهد.

یکی دیگر از علل خشونت ایگوآناها ورود به فصل جفت گیری می باشد این دوران برای ایگوآنای نر همراه با فشار عصبی بالا بوده و حالت تهاجمی بیشتری در این زمان دارند.

تغییرات ناگهانی محیط زیست ایگوآنایی که در کنار انسانها زندگی می کند می تواند باعث تغییر رفتار و پرخاشگری در حیوان شود زیرا ایگوآناها به خوبی این تغییرات را تشخیص می دهد.

این خزنده تمام سعی خود را برای مقابله در برابر اهلی شدن انجام می دهد.

اما صاحبان این خزنده عظیم جثه می توانند با داشتن صبر و حوصله و فراهم کردن یک برنامۀ آموزشی این حیوان را از حالت وحشی خارج کرده و به حیوانی رام و خانگی تبدیل کنند.

ایگوآناها خزندگانی باهوش هستند و می توانند به خوبی به آموزشها پاسخ دهند. در تمام مراحل آموزش صاحبان باید رفتاری دوستانه داشته باشند و با حفظ آرامش به حیوان احساس امنیت را انتقال دهند و از انجام رفتارهایی همراه با هیجان و خشونت خودداری کنند تا موجب ترس و یا ایجاد فشار عصبی در حیوان نشود.

توجه: رام کردن ایگوآنا احتیاج به برنامه ای روزانه و مرتب دارد تا حیوان به صاحب و روش آموزش عادت پیدا کند. و در صورت ایجاد وقفه در زمان آموزش ایگوآنا به رفتار و خوی وحشی خود باز میگردد و تمام تلاش صاحبان برای اهلی کردن حیوان بی نتیجه می ماند.

در مورد ایگوانا بیشتر بدانید و بخوانید::

لوازم مورد نیاز برای زندگی ایگوانای خانگی

دم ایگوانا چه نقشی دارد؟ پس از شکستگی چگونه درمان می شود؟

رام کردن ایگوانا (دستی کردن)

ایگوانا ها در چه شرایطی غیر اهلی بار میان؟

  1. بزرگ شدن در شرایطی که دست انسان به اون ها برخوردی نداشته.
  2. بزرگ شدن در شرایط تنهایی
  3. عصبی شدن حیوان.

ایگوانا ها میتوانن یک حیوان زیبا جهت نگه داری در خانه باشند. ولی در مجموع این حیوان مهربان نیست و خیلی دیر با صاحب خود انس میگیرد.

وسیله های دفاعی این سوسمار ها دم زدن و در بعضی موارد گاز گرفتنه.

برای رام کردن ایگوانا های غیر اهلی باید کمی حوصله به خرج داد.

آیا با نحوه رام کردن ایگوانا آشنایی دارید؟ اگر میخواهید خیلی سریع ایگوانای خودر را اهلی کنید با ما همراه شوید

برای این کار 2 راه وجود داره

  1. رام کردن به کمک به دست گرفتن و بازی کردن با حیوان
  2. گرسنه نگه داشتن حیوان(که البته راه اول بهتر به نظر میرسه.)

در هر دو روش باید این موضوع مد نظر قرار بگیره که ایگوانا ی ما چند وقتشه و چقدر بزرگه.چون ایگوانا های کوچک خیلی زود تر از درشت ها خودشون رو به شرایط وفق میدن.

در روش اول باید مدام با حیوان بازی کنیم.مهم نیست که حیوان دست ما رو گاز بگیره و یا با ناخن هاش دائما دست ما رو خراش بندازه.اگر پشت سر هم به مدت 3 تا 4 ساعت با ایگوانا به این صورت بازی کنیم در اخر حیوان تسلیم میشه و میفهمه که گاز گرفتن و دم زدن کارساز نیست.پس کم کم اهلی میشه.

در روش دوم لازمه که حیوان رو به مدت یک روز (شاید هم کمی بیشتر)گرسنه بزاریم و بعد با دست بهش غذا بدیم.

نکته:به یاد داشته باشید زمانی که حیوان شما دستی نشده اون رو در خانه رها نکنید.چون بعد از گرفتنش.حیوان عصبی تر میشه.

لازم به ذکره که ترک عادت دادن ایگوانا های غیر اهلی ابلغ و بزرگ سخت تر و شاید گاهی هم نشدنیه.

در مورد ایگوانا بیشتر بخوانید::

آشنایی با ایگوانا و روش های نگهداری آن

جفت گیری و تولید مثل ایگوانا حتما بخوانید!!!

آموزش مرحله به مرحله دستی کردن ایگوانا

در ابتدا لازم به ذکر است که ایگواناها خزندگانی بسیار آرام هستند و این موضوع شامل اکثریت ایگواناها میباشد و تعداد کمی از آنها نا آرام هستند که آنها نیز به مرور زمان و با روشهای خاص کاملا رام شده و حیوان خانگی خوبی برای شما می باشند.

ایگواناها هم مانند دیگر خزندگان دارای رفلکسهای خاصی میباشند.برای مثال آنها نسبت به حرکت ، نور ، دما ، صوت و بو عکس العمل نشان میدهند.

نکات مهم::

  1. حتما باید در محیط خانه به آن توجه کرد این است که تراریوم آنها نباید در ارتفاع پایین قرار داشته باشد این بدان دلیل است که وقتی ایگواناها نسبت به انسان در سطح پایین تری باشند دچار استرس و ترس بسیار زیادی میشوند و همین امر شروع حالتهای عصبی برای ایگوانای شما میباشد ، بهترین ارتفاع برای آنها فاصله 1.5 متری از سطح زمین میباشد.
  2. نور و دما در محیط زندگی ایگواناها امری اساسی میباشند.اگر دما و میزان رطوبت در محل زندگی آنها به درستی رعایت نشود مطمئنا حیوان شما دچار بیماریهای روحی و عصبی شدیدی می شود در نتیجه باید به این نکته اهمیت خاصی قائل شویم.
    ایگواناها حتما به حداقل روزی 9 ساعت تاریکی برای خواب احتیاج دارندو شما دوستان حتما باید به این نکته توجه داشته باشید تا حیوان آرامش طبیعی خود را از دست ندهد.

بعد از رعایت کردن نکاتی که در بالا ذکر شد در ابتدا لازم است که ما وقت خود را برای سه مرتبه تمرین در طول روز تنظیم کنیم.در هر بار ما به یک ربع زمان احتیاج داریم.

برای ابتدا ایگوانا را از طریق گرفتن با دست از محیط خود خارج کرده و به مدت 2 دقیقه در دستان خود نگه دارید.بطور حتم ایگوانای شما در این زمان در حال تقلا میباشد شما به این موضوع به هیچ عنوان اهمیت ندهید.

به یاد داشته باشید که ایگوانا را به صورت محکم و با فشار در دست نگیرید زیرا این حالت نتیجه عکس میدهد و بدتر حیوان را عصبی تر میکند، شما باید به طور عادی و بدون فشارآوردن به حیوان آن را در دست بگیرید فقط جوری که از دستان شما جدا نشود.

بعد از اتمام این زمان شما به مدت 2 دقیقه با پشت انگشت اشاره خود پهلوی ایگوانای خود را نوازش کنید و بعد حیوان را به آرامی در نقطه امنی رها کنید.شما به مدت 1 دقیقه به ایگوانای خود کاری نداشته باشید و بگذارید به حال خود باشد.

بعد از اتمام این زمان مجددا ایگوانا را در دست گرفته و تمام مراحل بالا را تکرار کنید.با 3 مرتبه تکرار شما 1 ربع تمرین اول خود را به پایان رسانده اید.

به این نکته توجه داشته باشید که هدف ما از رها کردن ایگوانا و مجددا در دست گرفتن آن، عادت کردن حیوان به نزدیک شدن دست شما به آن میباشد.

برای تمرین 1 ریع دوم بعد از گرفتن با دست در تمام طول یک ربع با پشت انگشت اشاره خود پهلوی حیوان را نوازش کنید.هدف از این تمرین جلب کردن اعتماد ایگوانای خود و انتقال محبت و حس آرامش به حیوان میباشد.

در تمرین 1ربع سوم که مهمترین مرحله از آن نیز میباشد برای ابتدا ایگوانا را در دست گرفته و در همان ابتدا مستقیما انگشت اشاره خود را به سمت کناره فک پایینی حیوان برده و به مدت 10 دقیقه شروع به نوازش کنید.

توجه داشته باشند که اگر ایگوانای آنها عادت به گاز گرفتن دارد به جای نوازش فک پایینی ، زیر گلوی حیوان را با احتیاط نوازش کنند.

در 5 دقیقه آخر از محل شروع دم تا انتها را با کف دست مورد نوازش قرار دهید.هدف از این تمرین عادت دادن تماس دست با حساس ترین نقاط بدن ایگوآناها که شامل سر و دم آنها میباشد است.

دوستان عزیز شاید در ابتدا تمام این مراحل و رعایت کردن زمانها مشکل به نظر برسد ولی مطمئنا بعد از مدتی تمام مراحل و زمانها به صورت بسیار ساده و فرضی برای شما قابل انجام میباشد.این تمرینها را تا آرامش مطلق و رام شدن کامل ایگوانای خود حتما باید ادامه دهید.

باید توجه داشته باشید که زمانهای تمرین را باید طوری انتخاب کنید که در زمان استراحت حیوان نباشد و حتما فاصله های تمرینها که سه مرتبه در روز میباشد کمتر از چهار ساعت نباشد.
در زمانهایی که خودتان عصبانی هستید به هیچ عنوان با ایگوانای خود تمرین نکنید این بدین دلیل است که ایگواناها موجوداتی بسیار باهوش با حس درونی بالایی هستند در نتیجه تمام احساس شما را بطور کامل حس میکنند.

در مورد ایگوانا بیشتر بخوانید::

تشخیص جنسیت ایگوانا

نحوه صحیح در دست گرفتن ایگوانای

نوازش کردن ایگوانا در اهلی کردنش نقش دارد؟

یکی از بهترین روشها برای آموزش ایگوآنا عادت دادن حیوان به نوازش کردن می باشد و می توان این روش را از دورانی که ایگوآنا کوچک است آغاز کرد.

شما نباید توقع داشته باشید که ایگوآناها مانند سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی به سادگی اجازه دهند آنها را نوازش کنید.

بهتر است این آموزش زمانی صورت گیرد که حیوان از فعالیت کمتری برخوردار می باشد.(صبح، هنگامی که ایگوآنا تازه از خواب بیدار شده است و یا شب هنگام که حیوان آمادۀ خوابیدن می باشد.)

زمانی که ایگوآنا هنوز به این رفتار عادت نکرده است باید این آموزش در محیط زندگی ایگوآنا و یا در زمان استحمام صورت گیرد. ایگوآناها از نوازش شدن توسط انسانها لذت می برند و این عمل را با بستن چشمها نشان می دهند.

شما می توانید پشت گوش، زیر چانه و روی سر حیوان را نوازش کنید و برای ایجاد رابطه ای دوستانه، در این زمان به آرامی با حیوان صحبت کنید، زیرا صدای آرام و دوستانه شما به حیوان آرامش و امنیت را هدیه می دهداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits