آیا میدانید نظافت و حمام دادن ایگوانا چقدر اهمیت دارد؟

۱,۸۴۹
۰
۰
یکشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷

معرفی ایگوانا

ایگوانا (Iguana) قطعا یکی از محبوب‌ترین مارمولک هایی است که تاکنون به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری شده است. ایگوانا تغذیه و شرایط نگهداری خاصی دارد، می‌تواند تا حد نسبتا بزرگی رشد کند، عمر طولانی داشته و بسیار قوی می‌باشد. آن‌ها به سختی رام می‌شوند و اگر از آنان به خوبی مراقبت نشود احتمال پرخاشگری وجود دارد.

ایگوانا، دسته ای از خزندگان هستند که دارای جثه ای تقریبا بزرگ، از خانواده مارمولک ها است. زیستگاه اصلی ایگوانا در جنگل های مرکزی و جنوب امریکا و کارائیب است.

در برخی گونه ها ایگواناها بر روی درختان در نزدیکی رودخانه و آب زندگی می کنند و در برخی گونه های دیگر محل زندگی آنها، بر روی زمین است. ایگوانا به دلیل شکل زیبا و جثه بزرگتر از مارمولک های معمول و آشنا، در بین افرادی که تمایل به داشتن حیوان خانگی عجیب و خاص هستند، دارای محبوبیت قابل ملاحظه ای است.

رطوبت هوا نگهداری از ایگوانا

ایگوانا های سبز از رطوبت ۷۰ الی ۸۰ درصدی بسیار لذت خواهند برد و شما می توانید با قرار دادن یک کاسه بزرگ آب آشامیدنی سالم این رطوبت ایده‌ آل را برای آن ها ایجاد نمایید.

بهتر است که یک رطوبت سنج برای اطمینان از حفظ سطح رطوبت مناسب محفظه استفاده نمایید.

در صورت وجود مراقبت مناسب، رعایت نکات مربوط به تغذیه ی سالم و کمی عشق ورزیدن شما سال‌ های زیادی از داشتن ایگوانای سبز خود لذت خواهید برد.

نظافت محیط زیست ایگوآنا

یکی از مهمترین مسئولیتهای صاحبان ایگوآنا نظافت محیط زیست این خزنده می باشد. این عمل باعث حفظ سلامت شما و حیوانتان خواهد شد. یکی از علل آلودگی محیط ایگوآنا تغذیه این حیوان می باشد.

همانطور که می دانید میوه ها و سبزیجات در محیطهای گرم و مرطوب زود فاسد می شوند و این محیط مکان مناسبی برای رشد میکربهای تک یاخته ای و باکتریها می باشد.

به همین منظور همانطور که قبلاً اشاره شد ظروف آب و غذا باید روزانه مورد نظافت قرارگیرند و اگر بر روی بستر حیوان نیز آثاری از تکه های میوه دیده می شود باید برداشته شوند و همیشه باید محیط زندگی ایگوآنا از مدفوع پاک باشد.

در محیط زندگی خزندگان امکان تکثیر میکربهای تک یاخته ای مانند سالمونلا زیاد می باشد به همین منظور بهتر است قبل و بعد از تماس با محیط و حتی ایگوآنا دستها را با آب و صابون ضد باکتری شستشو دهید با این عمل از شیوع آلودگی به محیط زیست خود و ایگوآنا جلوگیری به عمل آورده اید.

نظافت محیط ایگوآنا بهتر است به صورت هفتگی صورت گیرد. در این زمان تمام اشیای داخل محیط و بدنه ها و کف باید با آب گرم و محلولهای ضدعفونی کننده شستشو شود و بعد از نظافت هیچ آثاری از این مواد نباید برجا بماند.

بیشتر مردم فکر می کنند ایگوآناها خزندگانی آلوده هستند در صورتی که این افراد کاملاً در اشتباه می باشند زیرا ایگوآنا جزو تمیز ترین حیوانات به شمار می رود و این یک حقیقت است.

زمانی این حیوان آلوده و کثیف می شود که از سمت صاحبش مورد بی توجهی قرار گیرد و دارندۀ ایگوآنا محیط زیست این حیوان را بدون نظافت رها کرده باشد، و ایگوآنا مجبور به زندگی در محیطی آلوده به مدفوع و میوه های فاسد و آب کهنه باشد، و این وضعیت باعث بیماری و آلودگی محیط ، حیوان و حتی انسان می گردد.

در صورتی که صاحب ایگوآنا فردی مسئول بوده و خود را موظف به حفظ نظافت و سلامت حیوان خود بداند هیچگاه آلودگی و بیماری در محیط زندگی ایگوآنا دیده نمی شود.

بیشتر بخوانید::

آشنایی با ایگوانا و روش های نگهداری آن

جفت گیری و تولید مثل ایگوانا حتما بخوانید!!!

تشخیص جنسیت ایگوانا

نحوه صحیح در دست گرفتن ایگوانای

شرایط و نحوه استحمام (حمام) ایگوآنا

ایگوآنا به استحمام روزانه احتیاج دارد. و اگر صاحبان به دلیل نداشتن وقت کافی و شرایط مناسب از انجام دادن روزانۀ آن نا توان بودند توجه داشته باشند که حداقل هفته ای یکبار استحمام برای ایگوآناها الزامی می باشد.

حمام کردن علاوه بر نظافت جسمی باعث تحریک روده شده و موجب می شود عمل دفع در ایگوآنا به سهولت انجام گردد و همچنین بر طراوت و شادابی پوست می افزاید و موجب تقویت عضلات و بیشتر شدن اشتها در ایگوآناها میشود.

برای شستشوی ایگوآنا به یک وان و یا یک ظرف بزرگ پلاستیکی که با جثه ایگوآنای شما برابری داشته باشد احتیاج خواهید داشت.و حتی اگر ایگوآنای کوچکی دارید هیچگاه آن را در سینگ ظرف شوی استحمام نکنید و قبل و بعد از حمام ظرف و وان ایگوآنا را خوب ضد عفونی کنید.

برای شستشوی ایگوآنا به شامپو های حیوانات خانگی و یا صابون احتیاجی نیست آب بهترین وسیلۀ شستشو برای ایگوآنا می باشد.

آبی که برای حمام ایگوآنا در نظر می گیرید نباید خیلی سرد و یا گرم باشد و قبل از داخل کردن ایگوآنا در آب از دمای آن اطمینان حاصل کنید. عمق آب نباید زیاد باشد به حدی مناسب است که سر و شانه های ایگوآنا خارج از آن قرار گیرد.

هیچگاه شیر و یا دوش آب را بر روی ایگوآنا به صورت مستقیم باز نکنید و یا حیوان را یک دفعه داخل آب نیندازید بلکه این عمل باید همراه با آرامش صورت گیرد تا ایگوآنا از آن احساس رضایت بدست آورد.

هیچگاه در زمان استحمام ایگوآنا را در آب قرار ندهید و خود از محیط دور شوید زیرا ممکن است در زمان نبود شما خطری حیوان را تحدید کند.

بیشتر ایگوآناهای بالغ به شنا علاقمند می باشند اما این حالت در ایگوآناهای جوان کمتر دیده می شود.

بهترین زمان برای شستشوی ایگوآنای جوان 5 دقیقه می باشد و به مرور زمان که ایگوآنای شما به این شرایط عادت کرد می توانید طول مدت آن را بیشتر کنید. در زمانی که ایگوآنا به سن بلوغ رسید می توانید این زمان را تا 30 دقیقه نیز افزایش دهید.

و حتی می توانید ظرف مناسبی که لبه های آن بدون تیزی باشد در محیط ایگوآنا قرار دهید تا حیوان خود به شنا بپردازد. به یاد داشته باشید عمق ظرف نباید زیاد باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم