دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نحوه جفت گیری | تولید مثل و مشکلات ایگوانا در این فصل
8
زمان مطالعه: 9 دقیقه
از کجا تشخیص دهم که ایگوانا بالغ شده؟ رفتارهای ایگوانای نر در فصل جفت گیری؟رفتار ایگوانای ماده در فصل جفت گیری؟ آیا غقیم کردن ایگوانا کار درستی است؟ فصل تخم گزاری در ایگوانا چه فصلی است؟ برای پاسخ به جواب تمام این سوالات با ما همراه شوید

تشخیص جنسیت در ایگواناهای جوان بسیار دشوار است. در سن 6 ماهگی تفاوتهای جسمی ظاهر شده و به سادگی می توان نر و ماده بودن این خزنده را از هم تفکیک داد.

بعد از تعیین جنسیت ایگوانا به شما خواهیم گفت که ایگوانا برای جفت گیری و تخم گذاری به چه شرایطی نیازمند است.

اگر در تشخیص جنسیت ایگوانا شک دارید به لینک زیر مراجعه کنید.

تشخیص جنسیت ایگوانا

آشنایی با ایگوانا و روش های نگهداری آن

بلوغ جنسی در ایگوانا

بلوغ جنسی در ایگوانا از 1 سالگی آغاز می شود، در این دوران شرایط محیطی بسیار تاثیر گذار می باشد.

در طبیعت ایگوانا ها زود تر به سن بلوغ می رسند در صورتی که در اسارت بلوغ طولانی تری دارند زیرا رطوبت و گرمای مناسب و نور کافی کمتر در این شرایط برای ایگواناها مهیا می شود.

در این زمان ایگواناها آمادۀ جفت گیری می شوند. بلوغ جنسی همراه با تغییرات زیادی می باشد.

این تغییرات هم جسمی است و هم رفتاری.

و صاحبان ایگوانا باید در بارۀ این تغییرات اطلاعات کافی داشته، خود و شرایط محیطی را برای این تغییرات آماده سازند.

ایگوانای نر در فصل جفت گیری

در این زمان دارندگان ایگواناهای نر باید خود را برای یک سری مشکلات آماده سازند، یکی از این مشکلات خشمگین شدن بیش از حد این خزنده می باشد

صاحبان باید بدانند که بعد از بالغ شدن، ایگوانای آنها هر هفته یا هر ماه و هر سال این رفتار خشن را از سرمی گیرد و صاحبان می توانند با مهیا ساختن شرایطی مناسب پرخاشگری آنها را تحت کنترل در آورند.

یکی از دلایل این سختگیری و بد رفتاری در نرها به علت تغییرات داخلی در فصل جفت گیری است.

بعضی از نرها در این فصل خیلی خطرناک و آسیب رسان می شوند و این را با حرکات تند و سریع بدن، حمله کردن، گاز گرفتن، چنگ زدن و با دم شلاق زدن نشان می دهند.

دلیل دیگر این خشونت حساس شدن بیش از حد ایگوانای نر نسبت به محافظت از ایگوانای ماده و حفظ و توسعه قلمرو می باشد.

زمانی که ایگوانای نر در حال جفت گیری است از پشت پوست گردن ایگوانای ماده را گاز می گیرد که این گاز گرفتن عصبی نبوده بلکه نوعی ابراز علاقه به ایگوانای ماده می باشد.

باید دارندگان ایگوانا این مطلب را بپذیرند که این خزنده در اصل به حیات وحش تعلق دارد و این رفتار جزئی از طبیعت و غریزه این حیوان می باشد.

اگر دارندگان ایگوانا ارتباط خوبی با حیوان خود برقرار سازند و اطمینان ایگوانا را بدست آورند و در فصل جفت گیری محیطی امن و دور از صدا های ناگهانی و ایگواناهای نر دیگر برای آن فراهم سازند در به آرامش رساندن این حیوان بسیار موثر خواهد بود.

البته ممکن است تمام این امکانات برای ایگوانایی فراهم باشد و باز رفتار خشونت آمیز از خود نشان دهد،

به این نکته توجه داشته باشید که هر ایگوانای نر در هر دورۀ جفت گیری توانایی بارور سازی 15تا18 ایگوانای ماده را دارا می باشد (معمولاً یک روز جفت گیری می کنند و یک روز استراحت) و نداشتن ماده یکی دیگر از دلایل خشونت این حیوان می باشد شما برای حل این مشکل احتیاج به 15 ایگوانای ماده ندارید بلکه می توانید عروسکی هم جثه آن در اختیار ایگوانا قرار دهید.

شایان ذکر است تعداد زیادی از ایگواناهای نر در فصل جفت گیری هیچ خشونتی از خود نشان نمی دهند و بسیار آرام و مطیع رفتار می کنند اما بهتر است صاحبان این مطالب را دانسته و خود را برای این شرایط آماده سازند.

تخم گزاری و فصل جفت گیری ایگوانا

آیا عقیم کردن ایگوانا کار درستی است؟

صاحبان وقتی متوجه این حالات در ایگوانای خود می شوند ممکن است به عقیم کردن آن فکر کنند ولی باید به آنها توصیه کنم که اصلا به این موضوع فکر نکنند زیرا این عمل عملی بسیار سخت و مخاطره آمیزی برای ایگوانا محسوب می شود و بیشتر دامپزشکان آن را انجام نمی دهند.

و باید این مطلب را بدانید که در بسیاری از ایگواناهای نر عمل عقیم سازی همراه با خشونت بیشتری بوده زیرا غدد جنسی ایگواناها هورمون تست سترون تولید نمی کند و حیوان نمی تواند بر اعصاب خود کوچکترین کنترلی داشته باشد.

تغییرات دیگری که در ایگوانای نر در این فصل مشاهده می شود، تغییر رنگ بدن کاهش آب بدن، بی اشتهایی و کاهش وزن است و اختلال در انجام عمل دفع، که به علت کاهش مصرف آب و غذا و فراموشی موقتی که در این دوران برای ایگوانا به وجود می آید

عمل دفع در دراز مدت صورت می گیرد و حجم زیادی از روده اشغال شده و در هر بار دفع مزاج، فضای زیادی از محیط زندگی خود را آلوده می سازد که صاحبان باید به این شرایط توجه داشته و محیط را پاکیزه سازند.

ایگوانای ماده در فصل جفت گیر

ایگوانای ماده ای که از لحاظ جسمانی در سلامت کامل باشد حتی اگر جفتی نداشته باشد باز عمل تخم گزاری را انجام می دهد.

در مدت آبستنی غذای ایگوانای ماده کم می شود و این بی اشتهایی باعث لاغر شدن موضعی دم و دست و پای حیوان می شود و شکم بعلت رشد تخمها متورم و برجسته شده و شکم شکل کروی به خود می گیرد

در این زمان صاحبان باید به آهستگی شکم حیوان را لمس کنند زیرا کوچکترین فشار می تواند باعث شکسته شدن تخمها در فضای شکم شده و موجب عفونت و مرگ ایگوانای ماده گردد.

بهتر است در این زمان مکان زندگی ایگوانای ماده را با بستری نرم بپوشانید تا در زمان خواب و استراحت به شکم حیوان فشار وارد نشود.

فصل تخم گزاری ایگوانا

آغاز تخم گزاری ایگوانای ماده در 18 ماهگی است و در هر تخم گزاری 30 تا 60 تخم تولید می شود، تخمها نارنجی روشن بوده و 5/1 سانتیمتر می باشند.

این تخم گزاری هر سال در فصل تابستان آغاز می شود. صاحبان ایگوانا باید به این نکته توجه داشته باشند که تغییرات ناگهانی آب و هوا، شهر یا کشور و نامناسب بودن شرایط زیست محیطی و تغذیه، فشار های عصبی و بیماری می تواند باعث تاخیر در زمان تخم گزاری گردد.

نحوه تغذیه نوزادان ایگوانا

ایگوانای ماده تخمها را در خاک دفن کرده و بر روی آن می خوابد و بعد از 2 ماه و 10 روز نوزادان از تخم بیرون می آیند و با مدفوع ایگوانای مادر تغذیه می شوند،

این تغذیه برای ایگواناهای نوزاد بسیار حیاتی است و باعث ایمن سازی بدن آنها در برابر باکتریها و انگل ها می باشد.

تغییرات ظاهری در فصل تخم گذاری ایگوانا

در بیشتر ایگواناهای ماده تغییرات فیزیکی به خوبی قابل رویت هستند اما در بعضی از ایگواناها ممکن است تغییرات شکم دیده نشود در این زمان به علت اشغال شدن حجم وسیعی از حفرۀ شکم حیوان به صورت محسوسی بی اشتهایی و لاغر شده و می توان به آبستنی ایگوانا پی برد،

بهتر است در زمان مشاهدۀ این تغییرات ظاهری با دامپزشک مشورت کرد و به طور دقیق از آبستن بودن ایگوانا آگاه گردید.

کلسیم در ایگونای باردار

در زمان آبستنی ایگوانای ماده برای ساخته شدت پوست تخمها به کلسیم زیادی احتیاج دارد و امکان به وجود آمدن بیماری (MBD ) در این زمان برای ایگوانای ماده بسیار زیاد است.

مصرف کلسیم و مولتی ویتامین مینرال بسیار توصیه می شود.صاحبان در این زمان باید تغییراتی در جیرۀ غذایۀ ایگوانای آبستن ایجاد کنند، در این دوران بهتر است حجم غذا افزوده و از گیاهان و میوه های آبدار و دارای کلسیم بالا بیشتر استفاده گردد.

لانه گزینی ایگوانای ماده

در زمان آبستنی، صاحبان مشاهده خواهند کرد که ایگوانای ماده پی در پی در حال پنجه کشیدن به اطراف محل زندگیش می باشد و این عمل به علت ساخت غریزی لانه می باشد.

ایگوانا دوست دارد در این زمان در خاک تونل حفر کرده و تخمها را در آن دفن کند به همین سبب ساعتها به این کار می پردازد تا لانه ای مناسب مهیا سازد.

بهتر است صاحبان در این زمان جعبه ای محکم و پلاستیکی به طول 5/91 تا 183 سانتیمتر و عمق 65 سانتیمتر را از خاک نرم و یا ماسه پر کرده و در اختیار ایگوانای ماده قرار دهند، لبه های جعبه نباید تیز و برنده باشند و خاک باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و یا اشیاء تیز و برنده باشد.

نکته بسیار مهم در مورد مرگ ایگوانا ماده در فصل تخم گذاری:: ممکن است بعضی از دارندگان ایگوانا که مایل به تکثیر این حیوان نیستند به این فکر برسند که اگر آشیانه مناسب برای ایگوانای آبستن فراهم نکنند ایگوانای آنها از تخم گزاری صرفه نظر کنند، بله این تصور کاملاً درست می باشد و بسیار خطرناک است زیرا ایگوانای ماده تخمها را در شکم نگاه می دارد و تخمها در بدن فاسد شده و باعث مرگ حیوان می شود.

مشکلات تخم گزاری ایگوانای ماده

زمان تخم گزاری در ایگوانا ساعتها به طول می انجامد در این زمان تخمها با فاصله ای کم از بدن ایگوانا خارج می شوند.

در بعضی از مواقع دیده شده که یک تخم در بدن ایگوانا چرخیده و مانع خروج تخمهای دیگر شده در این زمان فشار زیادی توست ایگوانا برای خروج تخمها وارد می شود که برای حیوان خطرناک بوده و باعث شکسته شدن تخم در بدن و یا در رفتگی استخوان لگن میشود و همراه با مرگ کاذب(رخوت و بی تحرکی ) می باشد.

در این شرایط هرچه سریع تر باید به دامپزشک مراجعه شود و با انجام عمل عقیم سازی و خارج کردن تخمدانها ایگوانا را از مرگ نجات داد.

این عمل بسیار مهم و مخاطره آمیز می باشد به همین دلیل باید از دامپزشکی کمک خواست که متخصص خزندگان است و در این زمینه مهارت کافی را دارا باشد.

اگر فردی از ایگوانای ماده عقیمی نگهداری میکند باید این را به خاطر داشته باشد که هر ساله در زمان تخم گزاری ایگوانایش آبستنی کاذب خواهد داشت که همراه با تمام حالات و تغییرات آبستنی می باشد.

در تصویر زیر ایگوانای ماده ای را مشاهده می کنید که دوره آبستنی سختی داشته و عمل عقیم سازی بر روی آن انجام گرفته و بخوبی برش و بخیه را بر روی شکم دیده می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits