دلگرم
امروز: شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
چگونه میتوان بی دردسر و اصولی ناخن خرگوش را کوتاه کرد؟
16
6,020
زمان مطالعه: 7 دقیقه
از آنجایی که خرگوش خیلی بازیگوش و سریع است دارندگان این حیوان از کوتاه کردن ناخنش ترس دارند. در این با توضیحات کامل به شما آموزش میدهیم که چگونه میتوان بی دردسر ناخن خرگوش را کوتاه کرد.

چرا باید ناخن خرگوش را اصلاح کرد

از آنجا که خرگوش خانگی قادر به حفاری و پوشاندن پنجه خود در داخل خانه یا آپارتمان شما نیست، ناخن های خرگوش همواره رشد بیش از حد طولانی می کنند.

نگه داشتن ناخن دریک اندازه و طول مناسب بسیار مهم است. ناخن های بلند به طور بالقوه ممکن است درپای خرگوش حلقه مانند شوند، و یا ممکن است آنها را بر روی چیزی گیر کنند و باعث ناراحتی زیادی برای حیوان خانگی میشوند.

کوتاه کردن ناخن خرگوش ممکن است به نظر برسد یک کار دلهره آور است و بسیاری از صاحبان خرگوش برای این کار به دامپزشک مراجعه میکنند.

با این حال مراجعه مرتب به دامپزشک بسیار گران است. بنابراین در اینجا برخی از مشاوره ها را در مورد کوتاه کردن ناخن خرگوش شما خواهیم گفت.

کوتاه بودن ناخن به قدم زدن و راه رفتن خرگوش به سرعت و به طور موثر هنگامی که خرگوش در حال بازی کردن است ،کمک شایانی میکند.

برای انجام این کار در صورت امکان، از کسی کمک بگیرید وحیوان را برای جلوگیری از هرگونه تحرک در یک حوله بپیچید.

این کار باعث میشود حیوان براحتی تحت کنترل باشد و هر یک از پنچه ها در دسترس باشند.

پنجه را برای بررسی هرگونه ورید معاینه کنید. ناخنهای برخی از خرگوش ها کاملا تیره است، به طوری که شما به یک چراغ قوه کوچک برای بررسی آن نیاز دارید.

برش سریع ناخن حیوان خانگی میتواند باعث درد خونریزی شود. بنابراین هدف شما این است که درست بالایخن را کوتاه کنید.

اگر شما به طور تصادفی ناخن را خیلی کوتاه کردید و یا باعث خونریزی شدید میتوانید از آرد یا پودر قابض برای توقف کردن خونریزی استفاده کنید.

برخی از خرگوش ها در حال انجام این کار صداهایی از خود در بیاورند. در این شرایط، ممکن است کوتاه کردن ناخن کمی طولانی تر از حالت عادی باشد.

انواع ناخن گیرهای خرگوش

  1. نخستین نمونه از ناخن گیرها، شبیه به قیچی با عملکردی مشابه آن است. تیغه‌ها را اطراف ناخن قرار داده و هر دو دستگیره را با هم فشار دهید.
  2. مدل دیگر آن، مدل گیوتینی است که روی آن حفره‌ای برای قرار گیری ناخن قرار دارد. وقتی دستگیره آن را فشار بدهید، تیغه دستگاه، بالا رفته و ناخن را قطع می‌کند.

هر دوی این دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کنند. اما شاید گرفتن ناخن‌های نازک و کوتاه از خرگوش هایی که جثه بزرگ دارند، با ناخن گیرهای گیوتینی کمی سخت باشد.

ناخن گیر مدل قیچی برای گرفتن ناخن خرگوش ناخن گیر مدل قیچی برای گرفتن ناخن خرگوش سایر تجهیزات برای کوتاه کردن ناخن خرگوش برای کوتاه کردن ناخن خرگوش از دیگر تجهیزات نیز استفاده کنید:

پودر منعقد کننده خون را برای مواقع ضروری که به اشتباه ناخن را بسیار کوتاه کردید و خرگوش شما شروع به خونریزی کرد، در اختیار داشته باشید.

عکس نحوه اصولی وصحیح کوتاه کردن ناخن خرگوش

در مورد خرگوش ها بیشتر بدانید::

معرفی خرگوش لوپ و شیوه نگهداری از آن

نحوه آموزش و تربیت خرگوش

مکان و شرایط نگهداری خرگوش در خانه + فیلم

نحوه صحیح و اصولی گرفتن ناخن خرگوش

من برای انجام اینکار کلی فیلم دیدم و مقاله خوندم، اگه با خرگوشتون دوست نشدین و ازتون میترسه فعلا آمادگی نداره و باید بزارید برای وقتی که کاملا به شما اعتماد داره و تو بغل شما آرومه و برای رسیدن به این مرحله از دوستی براتون توضیح دادم.

زمانی که خرگوشه به شما کاملا اعتماد کرد و باهاتون دوست شد میتونید برای ناخن گرفتن اقدام کنید! حواستون باشه اینکار برای سلامتی و بهداشت خرگوشه و به نفعش و اصلا نباید برای گرفتن ناخنش اونو تا سر حد مرگ بترسونید یا اگه آمادگی نداره به زور اینکار رو انجام بدین!

ناخن خرگوش دو قسمته، یک قسمت صورتی داره که خون جریان داره و بعد از اون بخش سفید ناخن شروع میشه که در تمام طول عمر رشد میکنه و میشه اون رو با ناخن گیر گرفت.

اول باید بزارین اون روز بازیش رو بکنه و غذاش رو هم بخوره، وقتی که کاملا آروم بود و باهاتون همکاری میکرد با نوازش و دادن جایزه برین کنارش و ناخن گیر رو بزارین جلوش تا بو کنه و احیانا باهاش بازی کنه بعد چند باری همینطوری صدای ناخنگیر رو دربیارین تا موقع کار از صداش نترسه...

وقتی که مطمئن شدین داره کاملا همکاری میکنه در حالتی که پیشش رو زمین نشستین آروم و بدون فشار و زور! خرگوش رو روی پاهاتون بزارین،

اگه تقلا کرد فورا ولش کنید اگه اونطوری کار کنید ممکنه باعث قطع شدن انگشتش یا بریده شدن زیاده از حد ناخن بشه و خونریزی...

وقتی که مطمئن شدین کاملا آرومه (برای اولین بار و همچنین اگه خرگوش شما خیلی دست و پا میزنه و کلا زیاد آروم نیست حتما با کمک یک نفر اینکار رو انجام بدین) روی پاهاتون که آروم نشست خرگوش رو کاملا تو بین دستاتون کنترل کنید

برای دست راست رو پای راست بزارینش و با یه دست دستش رو بگیرین و یکی از انگشتها رو کاملا از بقیه جدا کنین (خیلی آروم و خیلی کم) انگشت رو بین دوتا انگشت خودتون نگه دارین و بعد ناخن رو تا حدی که گفتم با ناخن گیر بگیرین.. برای بار اول حتی یدونه هم کافیه و اگه ترسید و تقلا کرد تو هر مرحله و حالتی بودین دست نگه دارین و ولش کنین تا آروم بشه... حتی ممکنه از دستتون در بره و بره خونش یا تو سبدش به هر حال راحتش بزارین تا دوباره خودش بیاد...

اگر ناخن خرگوش خونی شد چه کنیم؟

اگر به اشتباه، قسمت‌های رگ دار را بریدید، خرگوشتان را آرام کنید و به او قوت قلب دهید اگر قسمت‌هایی از رگ را بریدید نگران نباشید تصادفاً پیش می‌آید که این قسمت‌های حساس را نیز کوتاه کنید.

اگر این کار را کردید، به آرامی با خرگوشتان شروع به صحبت کردن کنید.

از روش‌هایی استفاده کنید تا حواس او پرت شده و آرام شود. اگر در هنگام شروع کار، او را در وضعیت و شکل مناسبی قرار داده باشید، در این مواقع نیز کار شما بهتر پیش می‌رود.

خرگوش را در محلی قرار دهید که بتوانید کنار او بایستید و دستانتان را دور حیوان خانگیتان بگیرید.

این کار از پرخاش کردن او بعد از بریده شدن قسمت‌های رگ دار ناخنش جلوگیری خواهد کرد.

جلوگیری از ایجاد آسیب در ناخن خرگوش و نحوه برخورد با آن کنترل داشته باشید خونسرد و آرام باقی بمانید تا آماده رویارویی با هرگونه آسیب و مشکلی را هنگام کوتاه کردن ناخن‌ها داشته باشید.

اگر به طور تصادفی قسمت رگ دار ناخن را بریدید و ناخن شروع به خون ریزی کرد، اجازه ندهید که خرگوشتان محل را ترک کرده و از شما فرار کند و بدود.

این کار درد را بیشتر کرده و بعد‌ها به ناخن آسیب می‌رساند. باید بتوانید خرگوش را کنترل کرده و جلوی خون ریزی را بگیرید.

خون ریزی را متوقف کنید از پودرهایی که خون را منعقد می‌کنند و جلوی خون ریزی را می‌گیرند، بر روی محل جراحت استفاده کنید.

پنجه حیوان را نگه دارید و پودر را به قسمت‌های انتهایی ناخن بزنید و روی آن نگه دارید تا زمانی که خون ریزی بند بیاید.

شاید لازم باشد که چندین دقیقه این پودر را روی زخم بگذارید. اما هر چقدر که بتوانید زمان طولانی تری آن را نگه دارید، بهتر می‌توانید جلوی خون ریزی را بگیرید.

اگر پودر منعقد کننده خون نداشتید، می‌توانید از نشاسته ذرت، آرد و یا حتی یک قالب صابون استفاده کنید. خرگوش را آرام نگه دارید سعی کنید که او را ساکت و آرام نگه دارید.

برای ۱۵ دقیقه اجاره ندهید که او راه برود و یا بدود. این کار از خون ریزی دوباره ناخن جلوگیری خواهد کرد و همچنین از آسیب‌های احتمالی بعدی نیز جلوگیری می‌کند.

خرگوشتان را آرام کنید تا او بتواند دوباره به شما اعتماد کرده و در دفعات بعدی کوتاه کردن ناخن در برابر شما موضع نگیرد.


۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
فاطی | ۱ هفته پیش
خرگوش من به هیچ وجه نمیزاره بلندش کنم یا بگیرمش حتی با حوله هم میگیرم ممیترسه و عصبی میشه و چنگ میزنه و فرار میکنه واقعا کار خیلی سختیه لطفا بگید چیکار کنیم ناخناش بلند شده
0
0
آیه بابایی | ۵ ماه پیش
باید انتهی پنجرو بگیریم یا سر ناخن؟
0
0
پاسخ ها:
زهرا | ۱ ماه پیش
فقط یه قسمت کوچیک از سر ناخن. توروخدا مراقب باشید که پاشو نکشه بچه خون بیاد
0
1
hits
statcounter