دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با نژادهای مختلف عروس هلندی
18
10.3K
زمان مطالعه: 9 دقیقه
عروس هلندی در طبیعت در دسته‌های ۲ تا ۱۲ تایی دیده می‌شود و زیستگاهشان، چمنزارهای وسیع و دشت‌های پهناور است.


با نژادهای عروس هلندی آشنا شوید


عروس هلندی (طوطی کوکاتیل) به طور طبیعی و وحشی در زیستگاه اصلی خود قاره استرالیا تنها به رنگ خاکستری با زمینه های سفید بر روی بالها می باشد ، ولی بعدها در اسارت توسط پرورش دهندگان با اصلاح نژاد ، تکثیر و پرورش انتخابی موجب پیدایش انواع جهش رنگی گوناگون گردید به طوری که امروزه انواع مختلف رنگ و نژاد عروس هلندی موجود است.

اولین جهش رنگی در عروسهای هلندی رنگ ابلق بوده که به سال ۱۹۲۰ میلادی به کشور ایالات متحده آمریکا باز می گردد. در این مقاله برخی از محبوبترین و شناخته شده ترین رنگها و نژادهای عروس هلندی معرفی می گردد.

زیستگاه عروس هلندی زندگی در طبیعت


عروس هلندی در طبیعت در دسته‌های ۲ تا ۱۲ تایی دیده می‌شود. زیستگاهشان، چمنزارهای وسیع و دشت‌های پهناور است. آن‌ها برای تأمین آب موردنیازشان به باران‌های فصلی نیاز دارند و از جوانه‌ها و سایر گیاهان تغذیه می‌کنند. این پرنده در طبیعت، در اوایل صبح و اواخر بعدازظهر بسیار فعال است و معمولاً در این زمان برای نوشیدن آب راهی برکه‌ها می‌شوند. آن‌ها باید کاملاً مراقب باشند تا طعمه پرندگان شکارگر نشوند. در طول روز به دنبال غذا می‌گردند و ظهر را در آشیانه‌های خود در تنه درختان می‌گذرانند.

پروبال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری و در قسمت زیرین بدن روشن‌تر است. یک لکه نارنجی‌رنگ بر روی گونه‌ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علائم مشخصه این پرنده است. یک ردیف از لکه‌های زردرنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شود که در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش‌یافته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم‌باریک تری دارد.

طول بدن عروس هلندی با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی‌متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت‌هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

عروس هلندی

ویژگی ظاهری عروس هلندی

این پرنده‌ی زیبا که به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود و می‌تواند به‌راحتی خواسته صاحب خود را تأمین کند. رنگ پرنده هیچ‌گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتارش ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن‌یک لکه سرخ‌رنگ دیده می‌شود. پرنده دم‌درازی دارد که در انتها نوک‌تیز می‌باشد. ازلحاظ اندازه، عروس هلندی جز طوطی‌های کوچک به شمار می‌رود. ازلحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران‌تر از طوطی‌های همسان خود داشته باشد. کاکل زردرنگ پرنده در موقع ترس یا هیجان راست می‌ایستد، درحالی‌که اگر کاکل کمی خوابیده باشد نشان‌دهنده آرامش خیال پرنده است.

محبوبیت عروس هلندی

عروس‌های هلندی‌ حیوانات خانگی خارق‌العاده‌ای هستند که می‌توانند سبب نشاط خانواده شوند. اندازه آن‌ها باعث شده تا این پرنده دوست‌داشتنی به‌راحتی روی دست کودکان و بزرگ‌سالان بیاید. برخلاف بستگان نزدیکشان (کاکادوهای تاج‌دار)، این نوع به نسبت دارای سروصدای کمتری هستند و کمتر گاز می‌گیرند و در کل مشکلات طوطی‌های بزرگ را ندارند. طول عمر آن‌ها نیز زیاد و حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است و نگهداری و تکثیر آن نیز کار آسانی می‌باشد. اگرچه از عروس هلندی توقع چندانی برای صحبت کردن وجود ندارد، اما برخی از آن‌ها می‌توانند واژه‌های ساده و برخی از صداها را تقلید کنند.

استفاده از عروس هلندی

حدود ۳۴ درصد از کسانی که در ایالات‌متحده پرنده نگهداری می‌کنند این پرنده را دارند و این پرنده فوق‌العاده را به خاطر توانایی سوت زدن و شیرین‌کاری‌هایش برگزیده‌اند. چند سالی است که در آمریکا از این پرنده برای آموزش نگهداری از پرندگان در کلاس‌های درس استفاده می‌شود و برخی از آن‌ها نقش درمانی برای سالخوردگان دارند.

پرنده

انواع نژادهای عروس هلندی

عروس هلندی نژاد خاکستری

رنگ اصلی و رایج ترین گونه می باشد. در این نژاد رنگ بدن خاکستری با زمینه سفید در بالها است کاکل به رنگ بدن و ممکن است به رنگ زرد و واجد لکه نارنجی رنگ بر روی دو طرف گونه است. ماده ها با سری به رنگ مایل به خاکستری و واجد خطوط راه راه به رنگ زرد زیر دم می باشند ، که البته بعد از اولین پریزی کامل و در سن ۱/۵ سالگی قابل مشاهده است و در نرها سر به رنگ زرد می باشد.

در این نژاد به علت تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده تعیین جنسیت بعد از اولین پریزی در سال دوم به علت ثابت شدن رنگ اصلی پرها بسیار آسان است.

عروس هلندی نژاد ابلق

اولین جهش رنگی در عروس هلندی در سال ۱۹۲۰ میلادی در آمریکا رنگ ابلق بود ، در این گونه ۷۰ درصد از رنگ کل بدن به رنگ زرد است و ۳۰ درصد باقی مانده ، بالها به رنگ خاکستری است. در این نژاد تعیین جنسیت به علت عدم وجود تفاوت ظاهری بین دو جنس کار دشواری است.

عروس هلندی صدفی

در این نژاد پرهای بدن به رنگ خاکستری روشن بر روی زمینه سفید است و دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشد.

عروس هلندی گلباقالی

در این نژاد پرهای بدن به رنگ خاکستری روشن بر روی زمینه زرد است و دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشد.

عروس سفید

عروس هلندی دارچینی

در گونه دارچینی(سیانمون) رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب به رنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ مایل به زرد و گونه ها به رنگ نارنجی می باشد.

عروس هلندی نژاد نقره ای

نژاد عروس هلندی نقره ای بسیار شبیه به نژاد خاکستری است به جزء اینکه بدن به رنگ سفید می باشد. ماده ها در این نژاد دارای گونه های کدر تری هستند.

عروس هلندی زرد کمرنگ

این نژاد از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد صدفی دارد با این تفاوت که پرنده از خود صدایی تولید نمی کند.

عروس هلندی نژاد لوتینو

در نژاد لوتیون رنگ کل بدن زرد بوده و سر به رنگ زرد تیره تر نسبت به کل بدن می باشد. از نشانه های عروس هلندی لوتینوی اصیل تیره تر بودن رنگ پرهای سر نسبت به پرهای بدن می باشد در این نژاد رنگ کل بدن می تواند زرد مایل به سفید و یا سفید به نظر آید. این نوع عروس هلندی ها واجد گونه لوپی نارنجی رنگ می باشند. در برخی از عروس هلندی های لوتینو امکان دارد در نواحی پشت سر فاقد پر و تاس باشند.

تعیین جنسیت در نژاد لوتیون به علت عدم تفاوت ظاهری بین دوجنس بسیار دشوار است. تعیین جنسیت قطعی در این گونه از راه تست دی ان ای و یا آزمایش خون امکان پذیر است.

عروس گل باقالی

عروس هلندی وایت فیس

نژاد عروس هلندی وایت فیس یا صورت سفید از لحاظ رنگ آمیزی پرها بسیار شبیه نژاد خاکستری است با این تفاوت که در نژاد صورت سفید فاقد گونه های لوپی نارنجی رنگ می باشد. در نرهای صورت سفید سر به رنگ سفید است و در ماده ها به رنگ خاکستری و رنگ بدن می باشد.

در گونه صورت سفید معمولی(خاکستری) تعیین جنسیت به لحاظ تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده آسان است. نژاد وایت فیس(صورت سفید) خود شامل زیر گونه هایی می شود

عروس هلندی وایت فیس مرواردی

عروس هلندی صورت سفید مرواریدی واجد پرهای خاکستری بر روی زمینه سفید است در این نژاد نرها از سن شش ماهگی رنگ مرواریدی خود را از دست میدهند و و همانند وایت فیس معمولی خواهند شد و تنها ماده ها رنگ مرواریدی خود را بعد از شش ماهگی و در سن بلوغ حفظ خواهند کرد از این رو گفته می شود تقریباً تمامی وایت فیس های مرواریدی ماده هستند ، تقریباً(۹۶%) ماده هستند

عروس هلندی وایت فیس ابلق

در نژاد صورت سفید ابلق شامل ترکیبی از رنگ خاکستری و سفید در نواحی مختلف بدن است و بیشتر نواحی به رنگ سفید است. در این گونه تعیین جنسیت به دشواری و به صورت قطعی با آزمایش DNA امکان پذیر است.

همچنین بر اسر تکثیر و آمیزش وایت فیس ها با دیگر رنگها و یا با یکدیگر موجب پیدایش انواع دیگر وایت فیس شده است که از جمله می توان به وایت فیس دارچینی ، وایت فیس ابلق مرواریدی ، وایت فیس ابلق دارچینی و… اشاره کرد.

عروس هلندی آلبینو

در واقع رنگ آلبینو در برخی از حیوانات و پرندگان به سبب جهش رنگی اتفاق می افتد و نمی توان نژاد مستقلی آن را طلقی کرد ، رنگ آلبینو در عروس هلندی بسیار پرطرفدار و کمیاب است. در واقع عروس هلندی آلبینو خالص به عروس هلندی اطلاق می شود که حداعقل والدین دو نسل قبل از آن آلبینو بوده باشند. از خصوصیات آلبینوی اصیل می توان به رنگ سفید یکدست بدن بدون حتی یک لک و رنگ دیگر و چشمانی به رنگ قرمز و پاهای صورتی رنگ می باشد ، در صورتی که چشم قرمز نباشد و به رنگ دیگری باشد ، آلبینو محسوب نمی شود.

همچنین از ترکیب و تکثیر از برخی از نژادهای عروس هلندی می توان به رنگ آلبینو رسید ، با تکثیر وایت فیس اصیل با لوتینوی اصیل با درصد زیادی می توان به رنگ آلبینو دست یافت.

separator line

بیشتر بخوانید:

۷ مرحله آموزش حرف زدن به عروس هلندی + فیلم

۲ روش ساده برای رام کردن عروس هلندی

همه چیز درباره ی عروس هلندی

separator lineاین مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • junglebird.ir
  • vasetkala.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter