نحوه نگهداری، دستی کردن و آموزش آواز به جوجه طرقه

چگونه میتوان تشخیص داد جوجه طرقه نر است
۶,۳۲۲
۱۳
۰
یکشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۳۴
طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود. در این مطلب به شما آموزش میدهیم که چگونه میتوان جوجه طرقه نر تشخیص داد؟ جوجه طرقه چه رژیم غذایی دارد؟ چگونه میتوان چند آواز را یاد جوجه طرقه داد؟ برای کسب اطلاعات و شناخت ویژگی های بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید
چگونه میتوان تشخیص داد جوجه طرقه نر است

در مورد پرنده طرقه چه میدانید؟

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.

این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.

جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.

توی نیمه ی دوم اردیبهشت و تا وسطای خرداد جوجه طرقه را می توانید در پرنده فروشی ها پیدا کنید

طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت می باشد.

برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن (آواز) قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.

در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و آواز نیز یاد نمی گیرند.

قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن(آواز) ها را می خواند.

برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.

غذا و دانه طرقه چیست؟

دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.

طُرقست یا گنجشک صحرایی. دونوعند::

  1. کاکلی
  2. بی کاکل که بدون کاکلش استعداد بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید::

نحوه تشخیص جوجه طرقه نر از ماده

دانلود فایل صوتی طرقه نر مست باکیفیت بالا

علل تشخیص و درمان فوری اسهال در پرندگان

غذای جوجه طرقه چیست؟

طرقه تا زمانی که جوجه است با گوشت یا سویا می توان آنرا تغذیه کرد البته باید تا یه مدتی با دست بهش گوشت داد.

بعد از مدتی خودش قادر به گوشت خوردن هستش. بعد از تقریبا ۲ ماه که بزرگ می شه دون اصلیش تخم کتان می باشد.

تخم کتون رو با تبحر خاصی می شکند و من ندیدم که حتی یک بار دونه از دهنش بیوفتد

تقریبا به سن ۶ الی ۸ ماهگی پرنده نر یک طوق سیاه در گردن پیدا می شود که به مرور زمان و با توجه به سن پرنده هر سال پر رنگ تر می شود.

کار با جوجه طرقه خیلی راحت است. وقتی شما رو میبیند از لونه میاد بیرون می آید و روی شانه شما می نشیند .صدای شما را که می شنود جیک جیک کرده و روی دستتان دراز می کشد

اما وقتی جوجه رو خریدید باید اونو با خمیر دونه پِلِیت یا همون پارس تغذیه کنید

البته سیر سیرشم نکنید تا همیشه یه وابستگی به شما داشته باشد

نحوه انتخاب جوجه طرقه

شما باید جوجه ای که تازه داره پراش درمیاد رو بگیرین و بینید که خیلی باهاتون زود کنار میاد. جوجه طرقه های نر فقط قادر به خواندنند.

نکته مهم:: نشونه ی شناسایی اونا تو جوجه بودنشونم اینه که سر پرای دور گردنشون،سیاهه که بعدا یه نمیه طوق رو دور گردن طوقه ی نر تشکیل میده طوری که روی سینه ی اون نمیاد.

آواز طرقه و آموزش آواز طرقه

وقتی دیگه پرها داشتند کامل میشدند باید طرقه رو جایی بزارید که صدای قناری رو بشنوه یا بهتر این که براش صدای قناری یا بلبل رو پخش کنید تا دهنشونو یاد بگیره و بعد یه حسابی براتون چه چه می زنه

به طرقه میشه یه 2-3 تا کلمه هم یاد داد مثل بی بی جون .طوطی و... فقط باید موقع غذا دادن این کلمه ها رو طوری بگین که یه کم از لحاظ واجی به ش و چ نزدیک باشه مثلا یه چیزی تو این مایه:بی بی چوشن...طرقه رو خوب بگیرید،نازش کنید طوریم باش کار کنید که از رنگ سیاه و قرمز و مثل اینام نترسه.

کم کم عادتش بدید قند بگیره از دستتون...تا وقتی هم که بزرگ شد به گرفتن قند عادت داشته باشه.وقتی هم که طرقه بزرگ شد به تخم کتون دونه های مختلف قناری و خمیر های مختلف عادتش بدید،

براش تو قفس خاک و کلوخ بریزین تا خاک بازی کنه،از سقف چندتا منگوله براش دار کنید و یه آینه براش بزارید تا حال کنه و یه همدم خوب براتون باشه.خلاصه اینم مثل همه ی پرنده های دیگه که میخواین دست آموزش کنید باید براش خیلی وقت بزارین.طرقه رو میشه بعد از پرنده های نسبتا با هوش دسته بندی کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(13 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter