آشنایی با بهترین نژاد سگ نگهبان 

۲,۵۱۱
۳
۰
یکشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۱۶


معرفی انواع سگ نگهبان


سگ نگهبان به سگی گفته می شود که با به خطر انداختن جان خود سعی دارد از آن چیزی که به آن سپردیم ، محافظت و نگهداری کند. سگ های نگهبان دارای نژادهای ایرانی و خارجی هستند و در داخل ایران نیز اغلب این نژادها یافت می شوند. در این مقاله از مجله دلگرم شما با نژادهای مختلف سگ های نگهبان ایرانی و خارجی آشنا خواهید شد.

یک سگ نگهبان یا سگی کـه در واقع مانع از ورود افراد مهاجم می شود، طبق معمول از نژاد خاصی بوده و آموزش‌های ویژه‌ای دیده اسـت. سگ‌ های بسیاری وجود دارند کـه مناسب برای نگهبانی هستند. سگ نگهبان بـه صاحب خود اعلام می کند کـه فردی وارد ملک وی شده اسـت، دوست یا دشمن فرقی نمی کند.

درطول تاریخ ، یکی از عمده ترین مشاغلی که سگ ها بخاطر آن پرورش می یافتند ، نگهبانی و محافظت بود. در حالی برخی از سگ ها به صورت غریزی خصوصیات یک سگ نگهبان را دارند و بهتر از هر نژاد دیگری عمل می کنند. سگ های نگهبان باید دارای خصوصیات اخلاقی ، رفتاری و جسمی خاصی باشند که آن ها را از بقیه سگ ها جدا می سازد.

اغلب مردم جهان و ایران به سگ های نگهبان با چشم سگ های جنگی و وحشی نگاه می کنند که این دیدگاه کاملا اشتباه است، زیرا سگ های نگهبان جزو وفادار ترین و مهربان ترین نوع از حیوانات هستند و برای درست انجام دادن وظیفه و مسئولیتی که به آن سپردیم حاضر است جان خود را به خطر بیاندازد.

سگ

سگ نگهبان بول ماستیف ( Bullmastiff )


این نژاد به خاطر قدرت فیزیکی ، غرایز محافظتی و نگهبانی ، شجاعت و وفاداری به عنوان یک سگ نگهبان بینظیر شناخته شده است. اگر یک مزاحم بخواهد از حریم و مسیر آن عبور کند ، مطمئنا سگ ماستیف ، آن فرد را گرفته و به آن جراحت وارد می کند یا مسیر آن را مسدود می کند و اجازه عبور به آن نمی دهد. همچنین نگهداران ماستیف بیان کرده اند که این سگ در محیط خانه بسیار مودب و ساکت است و برای محیط خانه بسیار مناسب است.

سگ دوبرمن پینچر ( Doberman )

اگر شما یک مکان بزرگ دارید و در آن مکان قصد نگهداری از یک شئ با ارزش را دارید که برای شما بسیار مهم است ، ما برای شما سگ نگهبان دوبرمن را پیشنهاد می کنیم. سگ دوبرمن یک سگ بینظیر و فوق العاده است ، سرعت این سگ بسیار زیادتر از بقیه سگ ها است و می تواند افراد را در مدت زمان کوتاهی بگیرد. جالب است بدانید که سگ دوبرمن پنجمین سگ باهوش بین نژاد سگ ها شناخته شده است ، که سگی با ادب ، بی ترس ، قدرتمند و سریع می باشد.


سگ نگهبان سرابی ( Sarabi )

سگ سرابی بهترین و مشهورترین نژاد سگ نگهبان ایرانی است که طرفداران بسیار زیادی در ایران و حتی خارج از ایران نیز دارد. سگ سرابی در ایران به عنوان سگ چوپان و گله معروف است و از گذشته دور این سگ در کنار چوپان ها برای نظم دادن به گله به کار گرفته می شد و حتی برخی از افراد نیز روی جنگ و مارزه نژاد سگ سرابی شرط بندی می کردند. سگ سرابی که مختص منطقه سراب در آذربایجان شرقی است ، در خارج از کشور به ماستیف ایرانی مشهور است. قدرت و حالت فیزیکی این سگ خیره کننده است و برای نگهبانی از باغ یا خانه در صورت داشتن مربی باتجربه می تواند مفید باشد، در غیر این صورت اصلا توصیه نمی شود چون ممکن است که به مردم یا حتی به خود شما آسیب بزند.

سگ

سگ نگهبان روتوایلر ( Rottweiler )

در اصل سگ روتوایلر به عنوان سگ نگهبان گله و خانه محسوب می شود. روتوایلر ها به عنوان سگ محافظ بی رحم شناخته می شود. آنها یک نژاد باهوش هستند و به صاحبانشان بسیار وفادار هستند. شما می توانید این سگ ها را در مدت زمان کوتاهی آموزش دهید ، زیرا توانایی یادگیری بالایی دارند. همچنین این سگ ها با افراد غریبه کاری ندارند و هر فرد یا حیوانی بخواهد به حریم این ها نفوذ کند با آنها برخورد می کند.

سگ نگهبان کوموندور ( Komondor )

به طور سنتی سگ کوموندور یک سگ با توانایی های طبیعی است ، شکل و ظاهر این سگ مانع از آن می شود که یک سگ نگهبان قدرتمند بحساب بیایند. ولی کوموندور برای محافظت از گله بسیار مناسب است. همچنین این سگ به دلیل شجاعت ، وفاداری ، اکتیو بودن و قدرت یک سگ نگهبان خوب و متوسط به حساب می آید. اگر بتوانید کوموندور را بدرستی آموزش دهید ، این سگ تمام عمر خود در خدمت شما خواهد بود.

سگ نگهبان پولی ( Puli )

سگ پولی اغلب بخاطر ماهیت مشکوکشان معروف هستند. سگ پولی یک سگ باهوش و زرنگ است ، اغلب اوقات حتی در خواب نیز بیدار هستند و در صورت مشاهده هر خطر شما را از این خطر آگاه خواهند کرد. پولی علاوه بر این که یک سگ نگهبان با سایز متوسط است ، یک همقدم و دوست خوب نیز برای اغلب خانم ها نیز است. نگهداری و آموزش این سگ کار آسانی نیست و شما برای این کار باید اطلاعات کاملی در مورد این نژاد داشته باشید.

سگ نگهبان ژرمن شپرد (German shepherd )

سگ ژرمن شپرد یک سگ عالی و فوق العاده است ، این سگ جزو سگ های پلیسیمحسوب می شود زیرا بسیار سگ کاردان و زیرکی هستند. سگ ژرمن برای داشتن روحیه شاد به توجه شما نیاز دارد و در خانه بسیار سگ آرام و دوست داشتنی است ولی در زمان نیاز و تهدید محدوده آنها بسیار خشمگین می شود . می توان گفت که این سگ ، یک سگ نگهبان عالی است.

سگ نگهبان

سگ نگهبان رودسین ریجبک ( Rhodesian ridgeback )

این سگ دارای احساسات قوی است و آرامش را دوست دارد ، اغلب دوست دارد که در طبیعت بکر و آرام زندگی کند. گفته می شود که سگ رودسین ریجبک محیط زندگی خود را خودش انتخاب می کند. این سگ نگهبان نیز باید مثل بقیه حیوانات به درستی آموزش ببیند و پرورش بیابند چرا که آنها سگ های مطیعی نیستند و دوست دارند که آزاد باشند.

سگ نگهبان کوواز ( Kuvasz )

نژاد سگ کوواز یک نژاد محلی و مجارستانی است. این سگ دارای قدرت و توانمندی زیادی است. همچنین یک سگ جسور و با شهامت است که توانایی نگهبانی از خانه و افراد آن را دارد. مجارستانی ها باور دارند که سگ کوواز جزو قدیمی ترین نژاد های سگ در مجارستان می باشد.

سگ نگهبان استافورد شایر ( Staffordshire )


سگ استافور شایر اغلب با سگ امریکن بولداگ اشتباه گرفته می شود زیرا شباهت زیادی به هم دارند. سگ استافورد شایر بسیار حالت تهاجمی دارد و نگهداری از این سگ برای افراد عادی و بدون تجربه توصیه نمی شود. برای اینکه این سگ بعد از بلوغ به کسی آسیب نزد باید از بچگی استافورد شایر را خوب آموزش داد و آن را یک سگ اجتماعی کرد. سگ استافورد یگی از بهترین سگ نگهبان تمام عیار و خطرناک به حساب می آید و حالت تهاجمی بالایی دارد.

sag


نژاد های سگ نگهبان خارجی

 • سگ چاو چاو
 • سگ داگو د بوردکس
 • سگ بلژین مالینویز
 • سگ بلژین شیپ داگ
 • سگ بلژین ترورن
 • سگ ماستیف تبتی
 • سگ شپرد آنتالیایی
 • سگ بلک راشن تریر
 • سگ گریت پیرنیس
 • سگ ماستیف ناپولیتن
 • سگ ماستیف برزیلی
 • سگ آکیتا
 • سگ داگو د آرژانتینو
 • سگ کان کارسو
 • سگ توسا اینو
 • سگ بوویر دس فلندرس

سگ ها

قبل از خرید سگ نگهبان حتما این بخش را مطالعه کنید !


داشتن یک سگ نگهبان در خانه یا باغ ، به معنی داشتن مسئولیت اضافی است. در هر حال سگ ها حیواناتی هستند که گهگاهی می توانند خشمگین شده و بر اعضای خانواده شما یا فرد دیگر صدمه بزنند. سگ ها حیوانات قدرتمندی هستند و کوچک شمردن آنها ممکن است به خود شما آسیب بزند.

برای داشتن یک سگ نگهبان ، باید حتما زمان کافی برای رسیدگی به آن را نیز داشته باشی یا اغلب سعی کنید که کنار آنها باشی. توصیه می کنیم که قصد خرید یک سگ نگهبان را دارید بهتر است که توله آن را بخرید تا بتوانید آن را با توجه به سبک زندگی و محیط خودتان بزرگش کنید تا شما را بشناسد و به شما عادت کند.

البته باید برای شما بگویم کسانی که زمان و مسئولیت داشتن یک سگ نگهبان را نمی توانند ادا کنند بهتر است از سگ تماشاچی استفاده کنند که می تواند فقط در صورت وجود یک خطر صاحب خویش را از آن خطر آگاه سازند و نگهداری آسانی نیز دارند.

بهترین سگ های تماشاچی


سگ های تماشاچی به سگ هایی گفته می شوند که شجاعت و جسارت بالایی دارند و در همین حال، بسیار فعال و اکتیو هستند، این سگ ها به عنوان یک سگ نگهبان محسوب نمی شوند، زیرا از لحاظ جثه و فرم بدنی قدرت محافظت و گارد را ندارند، بلکه فقط در صورت احساس خطر یا دیدن افراد غریبه شروع به پارس کردن و دنبال کردن آن فرد می کنند.

سگ های تماشاچی سگهای مناسبی برای افرادی هستند که موقعیت و توانایی لازم برای نگهداری و تربیت سگ نگهبان را ندارند.

 • سگ تریر
 • سگ پودل
 • سگ شیتزو
 • سگ داشهوند
 • سگ هوا هوا
 • سگ مینیاتور پینچر

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی نژاد سگ ساموید

آشنایی با وفادارترین نژاد سگ

آشنایی با نژاد سگ پاگ

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 4.7 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter