دلگرم
امروز: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چگونه یک طوطی سالم بخریم؟ 
8
زمان مطالعه: 11 دقیقه
طوطی می تواند طول عمری به اندازه انسان داشته باشد و به مراقبت، محبت و توجهی همانند دیگر اعضای خانواده نیاز دارند.


راهنمای خرید طوطی


طوطی می تواند طول عمری به اندازه انسان داشته باشد و به مراقبت، محبت و توجهی همانند دیگر اعضای خانواده نیاز دارند. برای داشتن یک طوطی درخانه،نکات زیر در هنگام خرید این پرنده برای شما سودمند خواهندبود.تا حد امکان در مورد گونه هایی که قصد خرید آنها را دارید و همچنین ویژگی ها و الزامات آنها مطالعه نمایید.

زمان زیادی هست که انسان ها طوطی ها رو به عنوان حیوان خانگی خود نگه میدارند.طوطی ها حیواناتی معمولا با وفا و بازیگوش و خجالتی و بسیار باهوشی هستند.این حیوانات علاقمندان زیادی دارند.اگر شما هم میخواهید یک طوطی داشته باشید حتما این مطالب رو بخونید .

انتخاب طوطی مناسب

طوطی هایی که در بیشتر پرنده فروشی ها وجود دارند طوطی های سبز اند که به دو گونه تقسیم می شوند. اولین گونه طوطی ملنگو و دومین گونه شاه طوطی ملنگو ها کوچک تر هستند.استعداد حرف زدن کمتری دارند و دم کوتاه تری دارند که در بیشتر پرنده فروشی ها نژاد ملنگو وجود دارد.در ضمن ارزان تر هم هستند. شاه طوطی ها بزرگ تر استعداد سخنگویی بیشتر و دو بلند تر و زیبا تر و کمیاب تر از ملنگو هستند و همچنین گران تر.

اولین نکته برای خرید طوطی سن اون هست.طوطی باید باین دو تا چهار ماه خریداری شود.طوطی های زیر دو ماه نوزاد محسوب میشوند و معروف به طوطی های سرلاکی یا سرنگی هستند.چون تغذیه اون ها سرلاک هست و با استفاده از سرنگ تغذیه میشوند.تغذیه اون ها بسیار سخت هست.اصلا هم برای خریدن مناسب نیستند چون اولا خیلی سریع میمیرند.دوما نگهداری سختی دارند((بیچاره میشید)) سوما پولتون راحت هدر میره.

دومین نکته برای خریداری طوطی جنسیت اون هست.نر ها دور گردن خود خطی سیاه و زیبایی دارند که ماده ها فاقد آن هستند.نر ها استعداد حرف زدن بیشتری دارن.پرخاشگرند و بی معرفت ترند.خط دور گردن اون ها در سن بلوغشون یعنی در حدود دوسالگی پدید می اید.

سومین نکته نژاد اون هاست که اصلا آیا قادر به حرف زدن هستند یا نه.

طوطی

نگهداری از طوطی

اگر روزی حالتون خوب نبود و خواستید طوطی نوزاد یا سرنگی بگیرید به این نکات توجه کنید.جای اون ها باید گرم و تاریک باشد و به هیچ وجه جلوی باد نباشه چون میمیره.تغذیه اش با سرنگ باشه و سرلاکی که نه خیلی غلیظه و نه خیلی رقیق چون میمیره.

سر و صدا مخصوصا بعد از غروب نباید زیاد باشه چون میمیره.زیر پاش باید خاک اره یا کاغذ خورد شده باشه و هر روز دست کم یکبار عوض بشه چون اگه عوض نیشه میمیره. اگر طوطی بالغ خریدید روزی دست کم یک ساعت بیاریدش بیرون و باهاش حرف بزنید.برای تغذیه میتونید از تخمه و پسته و بادام.انواع میوه و در مواقع بیچارگی برنج.قفسشون بزرگ باشه و باید در جایی پر رفت و امد باشه.

سخنگویی و آموزش طوطی

برای اموزش باید تا قبل از کامل شدن هنجره اون ها یعنی بین هشت تا نه ماه اموزش داده شوند.هر روز دست کم یک ساعت یک کلمه رو تا زمانی که یاد میگیره جلوش تکرار کنید.هنگام غذا دادن مخصوصا اون اسم رو مدام تکرار کنید.اول اسم خودشون رو بهشون یاد بدید.برای دستی کردنشون از وقتی که هنوز بچه هستند بیرون بیاریدشون.

روی دستتون بزاریدشون و باهاش حرف بزنید.اگر یک طوطی وحشی گرفتید اول از پشت میله های قفس بهشون غذا بدید و سعی کنید از دستتون بگیره.بعد از چند بار گرفتن کم کم غذارو در دستتون بریزید و وارد قفس کنید و همینطوری ادامه بدید تا زمانی که بگیره. بعدش هم خودتون میدونید چه کار کنید دیگه.

حمام و نظافت طوطی

تا سن هفت ماهگی فکر نظافت رو هم از ذهنتون دور کنید.بعد از اون اول با اب پاش اب بپاشید و وقتی بزرگتر شدند میتونید اون ها رو درون تشت بدون ماده شوینده کنید.اب رو روی سرتون بریزید.بعد هم به عهده خودشون بگذارید.بعد از حموم با حوله خشکشون کنید و به هییییییییییچ وجه با سشوار خشکشون نکنید چون در جا خشک میشن و می میرند.جلوی باد تا سه ساعت نباید باشند.

ططی خانگی

معایب خرید طوطی


صدا: حتی کم صدا ترین طوطی ها، می توانند بسیار پر سر و صدا باشند. هرچند میزان بلندی صدا و نوع آن تا حد زیادی به گونه طوطی وابسته است. برای مثال گفته می شود که جیغ های انواع بزرگ کاکاتوها می توانند تا مسافت بسیار زیادی را پوشش دهند.

آشفتگی: پرندگان به محیطی تمیز نیاز دارند، با این حال به شدت اطراف خود را کثیف و شلوغ می کنند. در هر گوشه ای که نگاه کنید می توانید دانه های خوراکی آن‌ها را پیدا کنید. دیوارها با غذاهایی که آن‌ها به اطراف پرتاب می کنند پوشیده می شود و در کف اسباب بازی های آنان تجمع پیدا می کنند. در طبیعت این رفتار باعث کمک به محیط زیست می شود (با پخش کردن دانه ها) اما در خانه این گونه نیست. همچنین طوطی‌ها هنگام تمیز کردن خود ذرات غبار را وارد هوا می کنند. در ضمن هرچند وقت پرهای آنان می ریزد.

نگهداری از طوطی زندگی شما را تغییر خواهد داد: نگهداری از طوطی نیازمند فداکاری و اراده است. تنها با وقت گذاشتن مداوم است که طوطی شما خوشحال، رام و قابل کنترل خواهد بود.

رژیم غذایی: متاسفانه شما نمی‌توانید تنها به دانه‌ها یا محصولات آماده اکتفا کنید و غذای مناسب آنان باید توسط خودتان تهیه شود. تغذیه مناسب جلوی مشکلات جسمی، تغییر خلق‌و‌خو و گازگرفتن را می گیرد و پرهای طوطی شما را به نهایت زیبایی می رساند. پرندگانی که تغذیه نامناسبی دارند ممکن است پرهای خود را از دست بدهند یا حالت روحی نامناسبی پیدا کنند که نتیجه آن جیغ های متوالی و گازگرفتن است. استفاده از سبزیجات خام و میوه‌ها در حد تعادل یک شروع مناسب است.

اسباب بازی‌ها یک الزام هستند: هر پرنده‌ای نیاز به اسباب بازی در قفس خود دارد. طوطی‌ها دارای هوش فوق العاده ای هستند و عدم استفاده از آن، باعث ناراحتی و رنجش آن ها خواهد شد. حتی فنچ‌ها نیز برای حفظ شادابی خود به وسایلی برای تفریح نیاز دارند. طوطی‌ای که خسته شده و حوصله اش سر رفته، گاز میگیرد، به طور مکرر جیغ می‌کشد یا پرهای خود را می کند.

هزینه: هزینه های شما با خرج های اولیه آغاز می شود و در نظر داشته باشید که خیلی از گونه‌های طوطی‌ها بسیار گران قیمت هستند. قفس مورد نیاز آن‌ها به همراه اسباب بازی‌های مورد نیاز می تواند هزینه‌های کمر شکنی را ایجاد کند. آن‌ها هر چند هفته یکبار به وسایلی تازه برای سرگرمی نیاز دارند و غذای آنان باید به طور مداوم تهیه شود.

خطرات: بله، همچنین پرندگان بزرگتر دارای خطرات بیشتری هستند. بعضی طوطی ها بسیار بزرگ هستند و به دلیل عملکرد بر اساس غریزه می توانند برای شما، حیوانات خانگی دیگر یا اعضای خانواده خطراتی ایجاد کنند. شاید شما پرنده‌ای را در بچگی به سرپرستی قبول کرده باشید و رفتار ملایمی از او دیده اید اما هنگامی که طوطی به بلوغ می رسد، مشکلات هم ایجاد می شود. حتما قبل از خرید آموزش نحوه کنترل آن ها به هنگام حمله را ببینید.

پرواز: کوتاه کردن و چیدن پرهای طوطی یک زیان جدی است. پرواز طبیعی ترین ورزش برای آنان است و طوطی که نتواند پرواز کند به سرعت افسرده، بیمار و چاق خواهد شد. برای رام کردن طوطی شما نیازی به کوتاه کردن پرهای او ندارید و در واقع این کار به پروسه اهلی شدن و دوستی صدمه وارد می کند. اگر پرهای طوطی را کوتاه کنید تنها کاری که او می تواند انجام دهد پریدن از سمتی به سمت دیگر و گاز گرفتن است.

سیگار: اگر شما سیگار می کشید باید این کار را در بیرون و دور از طوطی خود انجام دهید. سیستم تنفسی پرندگان بسیار حساس می باشد و در فضای نامناسب دچار مشکلات جدی خواهد شد.

تعهدی برای یک عمر: طوطی ها زندگی‌ای طولانی دارند. مرغ عشق‌ها می توانند تا ۱۵-۲۵ سال و پرندگان بزرگتر گاهی تا ۶۰ سال عمر می کنند.

صدمات به خانه: تفاوتی ندارد طوطی کوچک یا بزرگ باشد، در هر حال منقار های آنان بسیار قوی است. نوک زدن در غریزه آنان می باشد و هیچ چیز جلوی آن را نمی گیرد. کافی است شما سر خود را برگردانید تا طوطی شما در مبل مورد علاقتان سوراخ بزرگی ایجاد کند. دیوار، لباس و هرچیزی که شما به آن توجه نکرده باشد در معرض خطر قرار دارد.

تغییر سبک زندگی: به احتمال زیاد این مورد یکی از بزرگترین مشکلاتی است که برای شما ایجاد خواهد شد. دیگر نمی توانید از شمع‌های معطر یا اسپری استفاده کنید، پنجره را باز بگذارید و خیلی موارد دیگر. طوطی‌ها مانند یک ساعت زنگ‌دار عمل و مشخص می‌کنند شما چه زمانی بیدار شوید، بخوابید و چه کاری را در چه زمانی انجام دهید.

کنترل شدن توسط پرنده: حتی کوچکترین طوطی‌ها دارای هوش فوق العاده زیادی هستند و ابدا حیوانات خانگی ساده ای نیستند. همه طوطی ها به طور ذاتی می دانند که چطور انسان‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. این موضوع فقط یک نگاه بامزه هنگام خواستن اسباب بازی نیست. آنان شما را گاز می گیرند تا فضای خود را داشته باشند یا شروع به جیغ زدن می کنند تا از قفس خود بیرون بیایند. این موضوعات حتی در طوطی های تربیت شده نیز دیده می‌شود.

عشق آنان به شما می تواند به سرعت تغییر کند: از آن جایی که پرندگان حیواناتی خود کفا هستند، انسان های مورد علاقه خود را خودشان انتخاب می کنند و پس از این انتخاب هیچ کس حق ندارد نزدیک آنان یا شخص برگزیده شود! طوطی ها ممکن است وفاداری خود را تغییر دهند در صورتی که احساس کنند می توانند از شخصی دیگر، عشق بیشتری را دریافت کنند.

پرنده شما ممکن است هیچگاه صحبت نکند: اما می توانید مطمئن باشید که جیغ های او را خواهید شنید. آنان صداهای مخصوص خود را در زمان‌های مختلف و به دلایل مختلف ایجاد خواهند کرد.

کودکان: نگهداری از طوطی مانند این است که بخواهید از یک کودک نوپا برای همیشه نگهداری کنید. طوطی معمولا با کودکان روابط دوستانه ای ندارند، همچنین انرژی بالا و حرکات سریع کودکان می تواند باعث ترسیدن طوطی و در نتیجه گاز گرفته شدن شود.

هورمون‌ها: هر ساله و پس از رسیدن به بلوغ جنسی دو بار در سال، طوطی ها رفتار خاصی را پیدا می کنند که دلیل آن به نیازشان به جفت بر می گردد و کنترل آن‌ها در این زمان ها بسیار دشوارتر خواهد شد.

بغل کردن: اگر شما حیوان خانگی را برای این مورد می خواهید، سگ یا گربه گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

عدم نگهداری مناسب از آنان، باعث توسعه مشکلات جدی خواهد شد: گاز گرفتن، کندن پرها و حتی جیغ کشیدن… پرندگاه ناراضی مشکلات رفتاری بسیاری را همراه با خود دارند. طوطی های در اسارت به عشق، زمانو احترام نیاز دارند.

مانند هر حیوان دیگری طوطی‌ها نیز برای نیاز های اولیه خود، تغذیه مناسب، محیط و آب مناسب به شما وابسته هستند. مواردی که در بالا ذکر شد شرایطی است که شما باید از آن ها آگاهی داشته باشید.

خرید طوطی

مزایای خرید طوطی

عشقی عجیب: طوطی‌ها همراه خود مشکلات و استرس بسیاری را ایجاد می کنند اما حسی که شما دارید وقتی که بر این مشکلات غلبه می کنید قابل توصیف نمی باشد. پیوندی که بین این پرنده و انسان شکل می گیرد بسیار خاص است.


شخصیت: هر پرنده‌ای شخصیت و خلق‌و‌خو خاص خودش را دارد و هیچ دو پرنده ای کاملا شبیه هم نیستند.

پیچیدگی آنان: همان طور که گفته شد طوطی‌ها پرندگاه بسیار باهوشی هستند و با حرکات و رفتار‌های خود می توانند لحظات فوق العاده‌ای را برای شما ایجاد کنند.

اعتماد: وقتی که طوطی شما را می پذیرد به این معنی است که شما را قابل اعتماد می داند. چه تعریفی بالاتر و صادقانه‌تر از این؟

ایجاد رابطه اجتماعی: یک راه خوب برای ملاقات با افراد جدید یا شکستن یخ گفت و گو، صحبت در مورد طوطی است. هنگامی که شما طوطی خود را برای پیاده روی بیرون می برید، ناگهان همه می خواهند ایستاده و با شما صحبت کنند.

پس از خواندن همه این مزایا و معایب، وقت آن رسیده است که از خود این سوالات را بپرسید: آیا شما آماده هستید که ۶۰ سال از عمر خود را از این موجود نگهداری کنید؟ آیا حاضر هستید که این تعهد را بدهید؟ با تغییر سبک زندگی خود مشکلی ندارید؟

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع طوطی

علت و درمان پرکنی طوطی کاسکو

نحوه حمام دادن طوطی: چرا حمام بردن و شامپو زدن به طوطی اشتباه استاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (8 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !