دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با شیوه نگهداری طوطی ماهی
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
طوطی ماهی یا ماهی پروت شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های آب شیرین دیده می شود.


معرفی طوطی ماهی یا ماهی پروت


طوطی ماهی یا ماهی پروت شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های آب شیرین دیده می شود. طوطی ماهی، ماهی عجیبی است، تا 7 سال عمر می کند و بین 30 تا 120 سانتی متر درازا دارد. با خراشیدن مرجان ها، جلبک های روی آن ها را می خورد و با این کار مانع از تسخیر کامل مرجان ها توسط جلبک می شود.

دندان های ساینده طوطی ماهی مهم ترین ابزار این ماهی برای زنده ماندن به شمار می رود. طوطی ماهی که تا 7 سال عمر می کند، با این دندان ها می تواند مرجان ها را بخراشد و جلبک های روی آن ها را بخورد.

حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد . در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو وحتی مهاجم. طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است . این ماهی با نام های طوطی ماهی – پرورت- پرت فیش مشهور است.

ماهی

مشخصات و ویژگی های طوطی ماهی


ماهی پرو ت ، از دسته ماهیان هیبریدی است. بدین معنا که ماهی پرت در طبیعت وجود ندارد و از طریق تلفیق گزینشی چند ماهی مختلف به وجود آمده است. در بیشتر منابع، ماهیان میداس، رددویل و سورم به عنوان والدین این ماهی معرفی شده اند. ماهی پرت در گروه ماهیان سیچلاید قرار گرفته است. چرا که والدین این ماهی از دسته ی سیچلایدها بوده اند و همچنین رفتار این ماهی مشابه به رفتار این دسته است .

این ماهی های عجیب و رنگارنگ ، حدودا بین 7 تا 10 سال عمر می کنند و طولی بین 30 تا 120 ساتی متر دارند . از مهم ترین ابزارهای طوطی ماهی برای زنده ماندن ، دندان های آن است . پرت ماهی ، دندان های ساینده و تیز دارد که با کمک آن می تواند مرجان ها را بخراشد و جلبک های روی آن ها را بخورد .

طوطی ماهی یا پروت ماهی در اکثر آکواریوم های آب شیرین یافت می شوند . این ماهی های جذاب و دوست داشتنی در رنگ های مختلف و قشنگی وجود دارند و به دلیل رنگ قشنگ طوطی ماهی ها ، برای نگهداری در آکواریوم مناسب و بسیار جذاب می باشند . علاوه بر رنگ طوطی ماهی ها که باعث جذابیت آن ها شده است ، سازگاری بالای طوطی ماهی با اکثر ماهی های گوشت خوار و گیاه خوار ،آن را به یک ماهی مناسب برای نگهداری در آکواریوم تبدیل کرده است .

تغذیه طوطی ماهی


طوطی ماهی ها ماهیان همه چیز خواری محسوب می شوند اما اگر والدین آنها را مد نظر قرار دهیم می فهمیم که بهتر است به آنها خوراکهای سرشار از پروتئین داده شود. همچنین خوراکهای حاوی بتا – کاروتن باعث می شود که طوطی ماهی ما رنگ پر جلا تری پیدا کند یا دست کم رنگش را از دست ندهد.

به عنوان یک رژیم خوراکی می توانید از پولکی و به عنوان وعده های ثابت روزانه در تغذیه پرت فیش ها استفاده کنید و از آرتمیا تازه یا فریز شده و کرم خونی به عنوان غذای مکمل سود ببرید. همچنین با خوراندن نوزاد گوپی و گلد فیش باعث می شوید که ماهیتان تپل شود و زود رشد کند.

پروت ها ماهیان بسیار مقاوم و زیبائی هستند و می توانید با دیگر ماهیان سیچلاید آنها را در یک مخزن نگه داری کنید . آنها همانند دیگر سیچلایدها پرخاشگرند و به فضاهای مخفی و پناهگاهها در آکواریوم علاقه وافری دارند. برای تزئین مخزن آنها میتوانید از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت می شوند استفاده نمائید .

انواع غذاهای خشک مثل لوفک می تواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. هفته ای لا اقل یکبار می توانید آنها را با دل و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده تغذیه نمائید. شما می توانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پروت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند . کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی است و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها می شود . وجود اسفناج در میان گوشتهای خرد شده که به آنها می دهید رشد آنها را چشمگیر می کند.

طوطی ماهی

روش تکثیر طوطی ماهی

از دورگه گیری گونه های گوناگون جانوری بیشتر افراد عقیم به وجود می آیند. در مورد پرت فیش هم این دورگه گیری باعث شده که افراد نر این گونه دارای اسپرمهای ناکارآمدی برای بارور نمودن تخمک باشند . البته استثنا هم وجود دارد . به بیان ساده ماهی ماده تخمک تولید می کند و ماهی نر هم اسپرم تولید و هر دو ماهی رها سازی سلولهای جنسی را انجام می دهند ولی چون اسپرمها ناتوان از آمیختگی با تخمک می باشند ، هیچ سلول تخمی تولید نمی شود.

در کشورهای خارجی آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمی باشد تکثیر می کنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید.حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از بچه ها نگهداری می کنند تا سر انجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند . ولی باید توجه داشت که احتمالا تکثیر آنها باید مانند دیگر سیچلاید ها باشد.

آکواریوم مناسب طوطی ماهی

بیشتر پیشنهاد می شود که دست کم یک آبزی دان 40 تا 45 گالنی برای هر 2 تا 3 جفت پرت فیش تدارک دیده شود . ( نکته : برای بیشتر ماهیان گوشتخوار زینتی دنیا بیشتر 10 گالن به ازاء هر عدد ماهی پیشنهاد می شود که البته این عدد تجربی است . )، بیشتر آبزی دانی با ph 5/6 تا 8 و با سختی 2 تا 25 dGH و دمای 28 تا 21 درجه سانتی گراد را برای پرت فیش ها مناسب می دانند.

گفتنی است که دما های پایین تر باعث می شود که ماهی رنگ پریده و گوشه گیر به نظر بیاید. از آنجا که پرت فیشها دوست دارند بستر آبزی دان را زیر و رو کنند و افراد بزرگ آنها ماهیان پر خوری هستند استفاده از فیلتر های قوی و گوناگون در آکواریوم آنها نیاز است .

از نقطه نظر نور پردازی ، میزان نور زیاد باعث می شود که ماهی ها رنگ پریده شوند . مخصوصا چون در آبزی دان پرت فیش ها از گیاهان زنده استفاده نمی شود ، نور زیادی نیاز ندارند . بیشتر لامپی با 5/0 تا یک وات برای هر گالن آب مناسب است ( به طور تقریبی مثلا می شود یک لامپ 20 یا 10 واتی برای مخزن 60 لیتری) . همچنین بهتر است لامپهایی با طیف قرمز استفاده شوند تا لامپهای با طیف آبی زیرا در بهتر ظاهر شدن رنگ ماهی کارایی دارند.

از دیدگاه آرایه گری ، پرت فیش ها یک آبزی دان حاوی تکه سنگ و غار برای پنهان شدن را می پسندند و همچنین ماسه هایی که گهگاه با جابجا کردن آنها حس کنجکاوی خود را به رخ دیگر ماهیان بکشند. استفاده از تکه چوبهای غوطه ور در آب نیز بر زیبایی مخزن شما خواهد افزود.

separator line

بیشتر بخوانید:

شرایط نگهداری ماهی در آکواریوم را میدانید؟

ماهی کوی : پرورش ، تکثیر و نگهداری از ماهی کوی یا کپور گلگون

روش نگهداری از ماهی دیسکس

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits